Attēlam ir ilustratīva nozīme

Kurināmā cenu pieaugums draud ar tarifu kāpumu

Pretēji tam, kā sarunā ar speciālistiem spriedām īsi pirms gadumijas, jaunais gads tomēr arī Tukuma novadā atnācis ar dažādiem draudiem siltumapgādes jomā. Ne tikai problēmas augstāku dabas un propāna gāzes cenu dēļ, kas mūsu novadam nav tik izšķirīgas, kā citviet, bet nu arī par izaicinājumu kļuvušas šķeldas piegādes un draudi lauzt noslēgtos līgumus. Tāpēc aptaujājām komunālo uzņēmumu pārstāvjus, lai saprastu, kā šīs cenas ietekmē mūsu nākotni un vai gaidāms apkures tarifu kāpums.

Propāna gāzes cenas kāpj
Gāzi apkurei nu jau vairākus gadus izmanto Pūres pagasta Lamiņos un Jaunsātos. Lamiņos ar gāzi nodrošina siltumu Tukuma novada speciālās izglītības iestādei un daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, bet Jaunsātos – skolai un pakalpojumu centra ēkai. Kā skaidroja Pūres un Jaunsātu pagastu pārvaldes vadītājs Edgars Keirāns, apkurei tiek izmantota propāna gāze, kuras cena, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir pieaugusi par trešdaļu: “2021. gadā par kilogramu gāzes bija jāmaksā 0,693 eiro (bez PVN), savukārt, kā secinām pēc pēdējā rēķina, gāzes kilograms nu jau izmaksā 0,891 eiro (bez PVN). Mēnesī tiek izlietoti 3000 vai 4000 kg gāzes – atkarībā no laika apstākļiem. Savukārt iedzīvotāji maksā 1,33 eiro/m² kā izlīdzināto maksājumu visu gadu.” Vaicāts, vai nav domāts tarifu paaugstināt, E. Keirāns skaidroja, ka līdz šim tarifu nebija vajadzības mainīt, taču tas ir fakts, ka tagad gāzes cena aug strauji, līdz ar to, ja nekas nemainīsies, var nākties par to domāt.
Jaunpilī gāzes cena pieaugusi par 104%
Dabas gāzi apkurei izmanto Jaunpilī – ar to apkurina pagasta centra iestādes un daudzdzīvokļu namus. Kā stāstīja pašvaldības uzņēmuma «Jaunpils komunālie pakalpojumi» grāmatvede Monta Skricka, dabas gāzes izmaksas par vienu megavatstundu ir bijušas mainīgas, piemēram, 2020. gadā 1 MWh maksāja 23,19 (bez PVN) un 12,80, 2021. gadā – 18,60, bet no 2021. gada oktobra – jau 53,20 eiro par megavatstundu, turklāt šāds tarifs saglabāsies līdz pat šī gada oktobrim: “Esam izrēķinājuši, ka pieaugums apkures maksai ir 104%. Savukārt, rēķinot, kā šis pieaugums ietekmēs iedzīvotājus, esam izrēķinājuši, ka, piemēram, «Zītaros» pēc vecā tarifa (18,50 eiro/MWh) maksa par kvadrātmetru bija 0,50 eiro, bet ar jauno tarifu – 1,02 eiro/m². Protams, ar nosacījumu, ka ir bijis vienāds gāzes patēriņš.” Levestē, kā skaidroja grāmatvede, tiek kurināts ar malku, un tur nekas nemainās.

 

Vairāk lasāms piektdienas, 7. janvāra, laikraksta ŠEIT====>>>

Komentāri

 1. Ja pieaug kokmateriālu cenas , tad tas ir tikai loģiski, ka pieaug arī cenas šķeldai un malkai.
  Bet vienalga malka un šķelda joprojām ir un vēl ilgi būs vislētākais kurināmā veids un neredzu iemeslu par ko cepties.
  Protams, visu laiku apbižotajiem kviecējiem atkal kārtējais iemesls pakviekt.

 2. protams ka malka sanaks letaak.ja noperc 3metrigo,pats sazage saskaldi,sakramee.ja pirksi gazikaa saskaditu samestu,tad tas varbuut ir meenesim.atkaribaa kada maaja..
  tirgus nosaka cenas.tukumaa laikam iepirka pa 12 kubaa.ostaa esot tagad 30.un taa jau ir loti liela starpiiba.man ir bijis kur jaaiztiira aizaugushi plekji.nebija lieli.ipasnieks teica lai sadedzinu.paskatijos un teicu – nu vieglak samest chupas.atbrauks un sashkeldos..tad ta shelda maksaja galigi leeti,bet par tam chupaam dabuja 60 latus.nav daudz,bet vismaz kautkas.un dezinat butu bijis gruutaak un ilgaak.kautkaa taa..

  1. Skatos, kaut ko saprotat no malkas lietām.
   Gribēju pajautāt, cik daudz malka saiet vienā baļķvedējā bez piekabes? Un kādas ir aptuvenās izmaksas tādai kravai ņemot vērā šodienas cenu? Domāju tieši 3metrīgo. Paldies.

   1. 20 kubi. 500eur.10-15km. rādiusā no cirsmas. Ja cirsma teiksim pie Jelgavas, tad Tukumā izkraus pa 600eur.

 3. mashina nekad 20 nav.tik ta poenemts.ja nu vienigi mashinai stoikam platums 2.45 augsums kadi 2.6 tad varbut.vieta jau ari jatstaj iekravejam.baidas jau ari parkraut.var trapit uz tuksoshiem.jaa un kas tss tev tads bija 1×1×1.7 ?

  1. Iedomājies, tiešām ir 2,45:DD…1x1x1,7 ir cipars tiem, kas kaut drusku ko sajēdz no malkas kubatūras aprēķināšanas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *