Attēlam ir ilustratīva nozīme

Izglītības komisija konceptuāli atbalsta pāreju uz mācībām tikai valsts valodā

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija piektdien, 10.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus, kas paredz pakāpenisku pāreju uz mācībām tikai valsts valodā pirmsskolā un pamatizglītībā trīs gadu laikā.

Likumprojekts paredz īstenot secīgu pāreju uz mācībām valsts valodā vispārējās izglītības pirmsskolas un pamatizglītības pakāpē, lai veicinātu sekmīgu pilnveidotā mācību satura un pieejas ieviešanu visās Latvijas izglītības iestādēs, minēts likumprojekta anotācijā. Tāpat ar grozījumiem iecerēts arī pilnveidot regulējumu par svešvalodu lietojumu profesionālajā vidējā izglītībā.

 

Līdzšinējā mācību valodas pieeja mazākumtautību izglītības programmās nav pilnībā nodrošinājusi valsts valodas kvalitatīvu apguvi visos izglītības posmos, norāda likumprojekta autori Izglītības un zinātnes ministrijā. Nepietiekamas valsts valodas zināšanas var ierobežot integrāciju sabiedrībā un traucēt veiksmīgas profesionālās karjeras veidošanu.

 

Lai, atbilstoši Latvijas Republikas Satversmei un starptautiskajām saistībām nodrošinātu mazākumtautību valodas un kultūrvēstures apguvi, iecerētie grozījumi paredz iespēju pamatizglītības pakāpē mazākumtautību valodu un kultūrvēsturi apgūt interešu izglītības programmu ietvaros. Šādas programmas finansējumu nodrošinās valsts un pašvaldība.

 

Grozījumi paredz Ministru kabinetam noteikt mazākumtautību valodas un kultūrvēstures interešu izglītības programmas paraugu un tās īstenošanas vadlīnijas, kā arī kārtību, kādā mazākumtautību izglītojamie tiks uzņemti šādā interešu izglītības programmā.

 

Likumprojektā paredzētais regulējums nosaka, ka sākot ar 2023.gada 1.septembri vispārējās izglītības pamatizglītības programmas tiks īstenotas pilnībā tikai latviešu valodā 1., 4. un 7.klasē; ar 2024. gada 1.septembri – 2., 5. un 8.klasē;  un ar 2025.gada 1.septembrī – 3., 6. un 9.klasē. Plānots, ka arī pirmsskolas izglītība no  nākamā gada 1.septemba tiks īstenota tikai valsts valodā.

 

Tāpat ar grozījumiem plānots pilnveidot arī regulējumu par izglītības iestādes vadītāja un pedagogu valsts valodas prasmi un lietojumu.

 

Likumprojekta autori lēš, ka pāreja uz mācībām latviešu valodā attieksies uz 17 procentiem pedagogu un 24 procentiem skolēnu mazākumtautību pirmsskolas izglītības pamatizglītības programmās.

 

Paredzēts, ka likumprojekti stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas.

 

Lai grozījumi Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā stātos spēkā, tie vēl trīs lasījumos jāatbalsta Saeimā.

 

Komentāri

  1. Hello, for all time i used to check website posts here in the
    early hours in the dawn, for the reason that i love to learn more and more.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *