Ar piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” pieminēs 1949. gada 25. marta deportācijas

Šī gada 25. martā plkst. 11.00, vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēs 74. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju.

Piemiņas pasākumos 43 pašvaldībās tiks nolasīti izsūtīto vārdi, to vecums un dzīvesvieta. Lasījumus plkst. 11.00 ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā LNB.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv.

Karti deportetie.kartes.lv izstrādājusi SIA “Jāņa sēta”, pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm. Atverot deportēto karti, kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas “Deportētie iedzīvotāji” un “Piemiņas pasākumi”.

Sadaļas “Deportētie iedzīvotāji” kartē var skatīt 1941. gadā un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstus. Izvēloties deportāciju gadu, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem – viņu vārds, uzvārds un vecums.

Savukārt “Piemiņas pasākumi 14. jūnijs” iespējams skatīt jau notikušos lasījumus 2021. gada 14. jūnijā, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām.

Informācija“25. marts” būs pieejama no 2023. gada 22. marta, kad tur varēs skatīt saites uz lasījumu tiešraidēm 43 pašvaldībās.

“Piemiņas pasākumi pasaulē” būs apkopoti fotoattēli no ārvalstīs rīkotiem piemiņas pasākumiem.

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA “Jāņa sēta” un Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un 7 valstspilsētām.

Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.

Atbalstītāji: Kultūras ministrija, Latvijas Okupācijas muzejs, Pasaules Brīvo latviešu apvienība un Sabiedriskie mediji: portāls LSM.lv, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija.

Komentāri

 1. Vai kādam ir vel jautājumi, ka krievija ir fašistiska valsts? Liecības par krievu fašismu stiepjas no 17. gadsimta, kad Moskavija sevi pati pārdēvēja par Rosseju. Man krieviju saukt par krieviju mēle nepaceļas, krievija ir Mordors, bet krievijā dzīvojošie krievi ir orki.
  Sūdīgi, ka tie traģiskie notikumi, ko pārcieta Baltijas valstis, atkārtojas tagad Ukrainā. Man pret krieviem nav ne mazākās cieņas.
  Bez cieņas, Skolnieciņš

 2. Vai kāds krievijas krievs maz ir atvainojies par krievijas noziegumiem pret Eiropas valstīm, tai skaitā Baltijas valstīm? Tā vietā krievi savu senču veikto Baltijas valstu okupāciju sauc par atbrīvošanu. Bet izvarotās latviešu sievietes, nošautos latviešu vīrus, un nosistos latviešu bērnus krievi sauc par bandītiem. Vel krievi savos murgos sevi mierina, ka visa Eiropa sadarbojās ar nacistiem. Un paši krievi aizmirst, ka Molotova–Ribentropa pakts tika noslēgts maskavā un ka gestapo mācījās no čekas (NKVD) celt nāves nometnes ebrejiem, romiem, invalīdiem, reliģiozajām minoritātēm (Jehovas liecinieki, arī dažādu ticību pagāni), netradicionāli orientētajiem cilvēkiem. Nāves nometnes manis pieminētajām cilvēku grupām nacisti cēla pēc komunistu celto GULAGU parauga. Represijas padomju krievijā notika no 20-gadu beigām, ja neskaita pašu revolūciju un aiz tās esošās līķu kaudzes.
  Bez cieņas, Skolnieciņš

 3. 25. marts ir Dievietes Māras diena. Dieviete Māra ir nāves un dzīvības Dieviete. Viņai ir divi veidoli, divas dievišķās šķautnes. Viens veidols ir Māra – Veļu Māte, kur Dieviete Māra ir nāves Dieviete, kas pārcērt cilvēka likteņa dzīparu un ved viņa dvēseli uz Veļu valstību, kur tā kādu laiku bauda pēcnāvi (atpūšās no Zemes dzīves), lai vēlāk pārdzimtu (reinkarnētu). Savukārt, otrs Dievietes Māras veidols ir Māra – Zemes Māte. Šajā veidolā Dieviete Māra ir dzīvības Dieviete. Viņa dāva auglību un uztur līdzsvaru dabā starp dzīvību nāvi. Piemēram, sargā sējumus ziemā no izsalšanas. Dod zemei auglību, pasargā lopus no slimībām.
  Diemžēl 20. gadsimts latviešiem mūsu austrumu kaimiņa dēļ bija visai traģisks. It kā priekš dievturiem 25. marts ir svētku diena, bet maskavas kremļa komunistu veiktie noziegumi šo dienu ir padarījuši par sēru un skumju dienu. Šajā dienā der uz palodzes svečturītī iedzegt baltu svecīti, lai pieminētu visus tos latviešus, ko iznīcināja visās šīs krievu veiktās represijas.
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

 4. Ja nu kādam vel ir saglabājušās ilūzijas par veco, labo krievu pareizticīgo baznīcu, tad tas ir vismaz kā gadu gaisā izkūpējis mīts. Krievu pareizticīgā baznīca jau vēsturiski vienmēr roku rokā ir gājusi ar valdošo varu un svētījusi karus. Kara svētīšana ir aizsākusies jau Bizantijā. Kad viens no Bizantijas pareizticīgajiem imperatoriem cieta zaudējumus un neveiksmes cīņā no musulmaņiem. Viņš zināja, ka musulmaņiem musulmaņu garīdznieki – imāmi – apsola paradīzi un mūžīgo svētlaimi par dalību karā. Un tā pareizticīgo baznīcas tradīcija mainījās un pārvērtās līdz nepazīšanai. Ir jābūt naivam, lai ticētu krievijas garīdzniekiem un krievu kultūrai un vārda.
  Labs, izglītojošs video «Это финальная стадия процесса милитаризации православия» / «Поживем — увидим» с Андреем Кураевым, ko veidoja Новая газета Европа Jūtubā. youtu.be/v8IV-G-VhIs [skatīt šeit]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Dievturība vienmēr dzīva.

 5. Viens no krievu kultūras stūrakmeņiem ir krievu pareizticīgo baznīca ar savu moto: Страдать. Страдать. Каяться.. Man tas šķiet destruktīvi un absurdi, tālab es nebrīnos, kāpēc krievija ir tāda, kāda tā ir. Krievija ir sajukusi prātā savās pretrunās un melos.
  Pietam vel baznīcas ietekme kultūrā nozīmē cenzūru un visvisādus aizliegumus. Cenzēta un aizliegumiem pilna kultūra nevar būt brīva un mentāli vesela. Krievu kultūra nes sevī krievu pasaules marasma miazmas. Vai latviešiem to vajag? Varbūt naudu ir labāk ieguldīt latviskajos pagāniskajos dziedājumos (lūgšanas Latvju Dieviem) vai skandināvu pagāniskajos dziedājumos (lūgšanas Skandināvu Dieviem). Tas ir labāk nekā pielūgt pretrunīgus un pat noziedzīgus krievus kā svētos.
  Bez cieņas, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Dievturība vienmēr dzīva.

 6. Krievu kultūra izveidoja pašreizējo, plēsonīgo krieviju. Kas vieno krievus visā pasaulē? Krievu kultūra. Tieši krievu kultūra veido pareizo ideju meinstrīmu krievu prātos. Tāpēc nav jābrīnās, ka krievs maskavā domā tāpat kā krievs Amerikā vai Eiropā. Un krievu kultūra ir viscaur toksiska. Krievu klasiķu darbi nav skatāmi, baudāmi, lasāmi, jo lai kļūtu par krievu klasiķi vajag krievijas valdošās varas atbalstu, atļauju. Tātad visi krievu klasiķi ir krievijas varai tīkami un iemieso sevī tās vērtības, kas izveidoja krieviju un krievus tādus, kādi tie ir.
  Bez cieņas, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Dievturība vienmēr dzīva.

 7. commons.wikimedia.org/w/index.php?search=Dieviete+M%C4%81ra&title=Special:MediaSearch&go=Go&type=image
  commons.wikimedia.org/w/index.php?search=Goddess+Mara&title=Special:MediaSearch&go=Go&type=image

 8. Atzīstos,esmu ta pavairāk ar prātiņu apdalīts,bet nu cenšos jūs,naomaldījušās avis vest pie apgaismības. Ar cieņu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Dievturība vienmēr dzīva.

  1. Ir vai nav Skolnieciņš ku-kū nav svarīgi, bet šī nu nav tā tēma pie kuras drīkst ņirgāties.
   Pie deportāciju tēmas atļaujas ņirgāties vienīgi atsaldēti vateņi.

   1. 2023 saka: 14.03.2023 un 22:39 Anonīms saka: 14.03.2023 21:45 ir viens uz tas pats cilvēks. Tu saki, ka krievu vainas konstācija ir uzskatāma par ņirgāšanos? Krievijā par deportācijām nerunā. Krievijas krieviem māca, ka tā ir atbrīvošana. Un neviens sūda krievijas krievs par savu senču noziegumiem nav oficiāli, publiski atvainojies. Un kur nu vel izmaksājis reparācijas. Tā vietā krievi brauc ar muti un visā vaino latviešus. Es vienkārši konstatēju faktu, ka krievija bija un ir fašistiska valsts.
    Un itkā tu pats neņirgātos, zagdams segvārdus un rakstot visādas tizlas jēlības. Tu pats tagad ar gardu muti droši vien iesmej un jūties varens zagt manu segvārdu un rakstīt šādi: “esmu ta pavairāk ar prātiņu apdalīts,bet nu cenšos jūs,naomaldījušās avis vest pie apgaismības”. Baigais varonis atradies! Segvārdu zog un iedomājas sevi par varoni!

   2. 2023 saka: 14.03.2023 22:39 Anonīms saka:
    14.03.2023 21:45 Atsalfētais krievu vateni, ko raksti no vairākiem segvārdiem? Ko izsmej manu rakstības stilu? Varbūt tieši tu esi pobjedobjesijas apsēstais jeb 9. maiju svinošais okupantu atbalstītājs! Ja tu uzskati, ka krievijas fašisma – rašisma – fakta konstatācija ir ņirgāšanās, tad jau tu esi krievijas “labā” tēla aizstāvis, proti, fašistiskās krievijas advokāts. Un tu pat nepaslinkoji manus vārdus izķēmot ar savu šo te komentāru Anonīms saka:
    14.03.2023 21:45. Kā jau īsts “Z” patriots tu diskutēt nemāki, tu savu oponentu samīci ar sūdiem. Varbūt pietiks zagt svešu digitālo identitāti? Tu uzvedies kā tāda derdzīga krievu vate, kura izdzirdot patiesību par krieviem, sāk histēriski aurot.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *