Aicina ziedot sadraudzības pilsētai – Izjumam Ukrainā 

Jau vēstīts, ka Tukuma sadraudzības pilsētu Izjum no okupantiem Ukrainas armija atbrīvoja 9. septembrī. Diemžēl līdzīgi kā citās apdzīvotās teritorijās, kas bijušas pakļautas masīvām artilērijas apšaudēm un bombardēšanai, kā arī kādu laiku pabijušas Krievijas okupācijas varā, arī Izjums ir ārkārtīgi izpostīts, un daudziem ukraiņiem, kas vēlas atgriezties savās mājās un to arī dara, dzīves apstākļi šobrīd tur ir ļoti ļoti sarežģīti. 

Lai izdzīvotu…

Tuvojas aukstais rudens un ziemas periods, un, lai Izjum iedzīvotāji pēc iespējas ātrāk varētu atgriezties izdzīvošanai piemērotos apstākļos, Tukuma novada nolēmusi ziedot draugu pilsētai daudz nepieciešamu lietu, par kuru iegādi domes deputāti spriedīs šodien ārkārtas sēdes laikā.

Bet ziedojumu gādāšanā un humānās kravas sarūpēšanā ar pašvaldības starpniecību varam piedalīties mēs visi – ziedojot gan naudu, gan arī izjumiešiem šī brīža izdzīvošanai īpaši nepieciešamas lietas. pašvaldība aicina novada iedzīvotājus ziedot. Šobrīd jo īpaši nepieciešamās lietas: ģeneratorus; sildītājus; kopētājus, skenerus, datorus (skolēnu mācību procesa nodrošināšanai); ar baterijām darbināmus radioaparātus; kabatas lukturīšus un citus ar baterijām darbināmus gaismekļus, sveces; baterijas, akumulatorus; plēvi, ar ko iespējams aizklāt izsistus logus, bojājumus jumtos, celtniecības līmlentas un  naglas; arī higiēnas preces – veļas pulveri, ziepes u.c.; siltās zeķes, cepures, šalles, pledus.

Ziedojumus līdz 15. oktobrim iespējams nodot: visās pagasta pārvaldēs;

Kandavā – Zīļu iela 10A (Arnis Kačiks, tālr. 20081737); Tukumā – Talsu iela 4 (Sigrija Kairiša, tālr. 26319316 vai Aivis Riekstiņš, tālr. 29212561).

Savukārt naudas ziedojumu varam pārskaitīta uz šo konta nr.: LV85HABA0551052351230, norādot maksājuma mērķi: Palīdzība Izjum iedzīvotājiem.

Cik zināms, vismaz Kurzemes reģionā, Latvijā Ukrainai ir tikai divi sadarbības partneri – Saldum tā ir Bahmuta, bet Tukumam – Izjums.

Par Bahmutu, kur izvietojies ukraiņu placsdarms, joprojām notiek sīvas cīņas, bet virs Izjumas pēc teju sešus mēnešus ilgušās okupācijas Ukrainas karogs atkal plīvo kopš 9. septembra. Un Tukuma novada dome jau šodienas domes sēdē lems par iespējamu atbalstu lielajā nelaimē nonākušās draugu pilsētas iedzīvotājiem. Tā kā bija zināms, ka pilsētā joprojām nav elektrības, sākotnēji bija iecerēts iegādāties lielākas jaudas ģeneratoru, kā arī pārtiku un silto apģērbu, higiēnas preces, bet, sazinoties ar izjumiešiem, pirmāmkārtām, ar  Izjumas mēra vietnieku sociālajos un humānās palīdzības jautājumos Vladimiru Macokins, domes priekšsēdētājs Gundars Važa noskaidroja, ka visvairāk ukraiņu draugiem ir nepieciešami jebkāda veida elektriskie sildītāji, jo tā ir un arī būs vienīgā iespēja, kā iedzīvotājiem nodrošināt apkuri, un vēl esot nepieciešamas dažādas viedierīces, datori, lai novadā palikušie skolas bērni varētu atsākt mācības. Protams, attālināti, jo nevienas skolas pilsētā un arī tās apkārtnē vairs nav.

85% apjomā pilsēta ir sagrauta

Kā noskaidrojām, Izjumas pilsētā, kurā pirms kara bija 46 000 (kopumā rajonā 58 000) iedzīvotāju, pēc pašreizējās uzskaites, kas pagājušajā nedēļā tika precizēta, atlikuši tikai 10 līdz 12 000 iedzīvotāji. Bet pilsētā ir 1500 skolas vecuma bērni, un vēl arī pirmsskolas vecuma bērni. Tāpat 15 km attālajā Oskolā ir 1100 cilvēki un to vidū 140 bērni.

Kā ziņo administrācijas pārstāvji, pilsēta ir sagrauta par vismaz 80-85%, tajā joprojām nav elektrības, kuras padevi gan solīja atjaunot vēl pagājušajā nedēļā. Lai to izdarītu, vispirms visu atjaunojamo līniju garumā rūpīgu darbu veic sapieri, atmīnējot visu komunikāciju garumā izvietotās mīnu rindas.

Lai arī uz Izjumu ir atgādāta viena no Starlink iekārtām, tā, kā stāsta mūsu kolēģis, laikraksta un portāla «Obri Izjuma» redaktors Konstantīns Grigorenko, tā pagaidām nespēj nodrošināt vajadzīgo jaudu. Toties nu jau pamazām sāk darboties mobilie sakari. Tāpat pilsētā nav arī nekādu centralizētu komunālās apgādes sistēmu. Izjumā esot palikuši vien 8 mediķi un arī jau no lielās un savulaik samērā moderni aprīkotās slimnīcas ir palikusi tikai neliela daļa, jo gan uzņemšanas, gan attiecīgi diagnostikas nodaļa ar visām iekārtām, tai skaitā rentgenu un tomogrāfu tika sabombardēta kara pirmajās dienās. Slimnīcā trūkst ūdens, bet elektrību nodrošina ģenerators, kam diennaktī nepieciešami vismaz 120 litri dīzeļdegvielas… Degvielas iegādei ļoti noderētu mūsu naudas ziedojumi.

Nepieciešamas arī sakaru ierīces un radio

K. Grigorenko un arī Ukrainas brīvprātīgi darba koordinatore Jūlija Čeredņika kopumā situāciju reģionā un jo īpaši pilsētai apkārt esošajos ciemos raksturo kā katastrofālu un aicina administrācijas un arī valdības pārstāvjus, kā arī ziedotājus tik daudz nekoncentrēties uz kara noziegumiem un kolaborantu meklēšanu, bet gan palīdzēt, turklāt steidzami palīdzēt tiem cilvēkiem, kuri tur joprojām ir un cenšas izdzīvot. J. Čeredņika nosauca piecas būtiskākās preces, kas ir vitāli nepieciešamas izjumiešiem un apkārtējo ciemu iedzīvotājiem. Pirmkārt, tās ir sildierīces, jo, jā, nekādas citas apkures nav, tāpēc ka līdz karam visas ēkas, tai skaitā arī vienģimeņu privātmājas bija pieslēgtas gāzes vadam, un, kā apgalvoja vietējie žurnālisti, praktiski nevienā mājā nav saglabājušās krāsnis. Vēl izjumiešiem ļoti nepieciešama ir biezā polietilēna plēve, līmlentas, naglas, ar kuru palīdzību aizklāt tukšās logu ailas un sabombardētos jumtus. Treškārt, kā uzver Jūlija, ir nepieciešamas kaut jel kādas sakaru ierīces, tai skaitā varbūt ar baterijām aprīkoti radioaprāti, jo cilvēki, īpaši ciemos, ir uz izmisuma robežas un, kā Jūlija min, pat aiz tās tieši tāpēc, ka jūtas pamesti pilnīgi vieni; viņi nezina un nesaprot, kas īsti notiek… Tā brīvprātīgo koordinatore stāsta par situācijām, kad cilvēki, kam viņa atvedusi humāno palīdzību, vispirms jautā, vai Kijeva maz vēl ukraiņu rokās… Jā, kā lielu nepieciešamību brīvprātīgie vēl min sveces, sērkociņus, šķiltavas.

Vajadzību ir daudz, un tāpēc arī bez Tukuma pašvaldības atvēlētajiem līdzekļiem, arī iedzīvotāji un uzņēmēji, visas labas gribas cilvēki tiek aicināti ziedot, lai mūsu sagādātais sūtījums tiešām būtu būtisks ieguldījums izjumiešu izdzīvošanā. Turklāt gan līdzekļi, gan arī humānās kravas preces ir jāsagādā iespējami ātri, jo jāatceras, ka karadarbība turpinās, kaujas joprojām notiek vien 50 km attālumā no Izjumas, tāpēc arī tur ir piefrontes pilsētas status un attiecīgi noteikumi dažādu kravu piegādei.

 

 

 

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *