Aicina neatlikt!

SPKC epidemiologi, sadarbībā ar ģimenes ārstu praksēm, slimnīcām, izglītības iestādēm un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Nacionālo mikrobioloģijas references laboratoriju (NMRL),  kopš oktobra sākuma ir uzsākuši ikgadējo gripas un citu akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringu*. Pēc līdzīgiem principiem AAEI monitorings ir organizēts arī citās valstīs pasaulē. Kā rāda monitoringa dati, saslimstība ar AAEI aizvadītajā nedēļā (16.10. – 22.10.) bija zemāka nekā attiecīgajā nedēļā 2021. un 2022. gadā, taču joprojām pārsniedza pirmspandēmijas vidējo saslimstības līmeni.  

 

Pagājušajā nedēļā monitoringa ģimenes ārstu praksēs diagnoze gripa bija noteikta 6 pacientiem, pamatojoties uz klīniskiem datiem. Līdz ar to gripas vidējā intensitāte Latvijā turpina saglabāties nemainīgi zema:  8,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. NMRL testētajos klīniskajos paraugos gripas vīrusa klātbūtne nebija konstatēta. Pacientiem ar AAEI simptomiem visbiežāk tika konstatēti rinovīrusi, adenovīrusi un retāk respiratori sincitiālais vīrus un sezonālie koronavīrusi.

Pagājušajā nedēļā Latvijā reģistrēti 90 jauni Covid-19 gadījumi, jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits palielinājies par 25% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu. Nedēļas laikā veikti 373 testi, kas ir par 4,2% vairāk nekā iepriekšējā nedēļā. Pozitīvo testu īpatsvars bija 24,1%, kas ir par 4,0% vairāk nekā nedēļu iepriekš. Pagājušajā nedēļā stacionēti 87 pacienti ar Covid-19 infekciju (nedēļu iepriekš 72 pacienti) un ziņots par 6 nāves gadījumi Covid-19 pacientiem (iepriekšējā nedēļā – 2 gadījumi). Līdz ar to pagājušajā nedēļā starp AAEI infekcijām Latvijā joprojām dominēja Covid-19. . Eiropā, līdzīgi kā Latvijā, vērojams mērens sezonāls Covid-19 izplatības pieaugums.

Eiropas Savienības reģiona valstīs gripas izplatība saglabājas starpsezonu līmenī. Luksemburga ziņoja par vidēju gripas intensitāti, bet Skotija par reģionālo gripas aktivitāti. Kopumā AAEI sastopamības biežums sabiedrībā bija šajā gadalaikā paredzētajā līmenī lielākajā daļā valstu, kas daļēji tika ietekmēts ar SARS-Cov-2 izplatību.

Lai mazinātu smagas saslimšanas un nāves risku, vakcinācija pret sezonālo gripu un Covid-19 ieteicama ikvienam, tomēr īpaši rekomendēta cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un kuriem ir augsts  komplikāciju risks.   Šajā sezonā pret gripu ar valsts apmaksāto vakcīnu ir vakcinējušies 34 759 iedzīvotāji, tai skaitā pagājušajā nedēļā 13 950 cilvēki, bet pret Covid-19 vakcinējušies 5 426 iedzīvotāji, tai skaitā pagājušajā nedēļā  2 316 cilvēki.

Šogad valsts apmaksātas vakcīnas pret gripu pie sava ģimenes ārsta, vakcinācijas kabinetos vai ārstniecības iestādēs  var saņemt iedzīvotāji, kas pieder noteiktām grupām https://www.spkc.gov.lv/lv/valsts-apmaksata-vakcinacija-pret-sezonalo-gripu.

Vakcinācija pret Covid-19 stingri rekomendējama cilvēkiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: https://www.spkc.gov.lv/lv/ka-sanemt-covid-19-vakcinaciju.

!Vakcināciju pret gripu un Covid-19 var saņemt vienā vakcinācijas reizē.

Pārskati par akūtu augšējo elpceļu infekciju, gripas un Covid-19 izplatību šeit: https://www.spkc.gov.lv/lv/parskati-par-akutu-augsejo-elpcelu-infekciju-gripas-un-covid-19-izplatibu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *