Piektdiena, 2019. gada 19. aprīlis
Vēsma, Fanija
Foto: Marija Anmane

Karaļi, āksti un nezinīši

Marija Anmane
Twitter
FaceBook
print
2018. gada 16. janvāris 09:28

Tukumā nupat ir gluži kā pasakā! Taču – nebūt ne tāpēc, ka ziema mūs beidzot apbalvo ar sniegu…

Tukumnieki, tā sauktie mierīgie iedzīvotāji, pēkšņi jūtas pamodušies – gluži kā no letarģiskā miega: beidzot nojaukts augstais žogs ilggadējai jaunbūvei Rīgas un Veidenbauma ielas stūrī, un tagad atklājies, ka… tā jaunbūve ir vienkārši briesmīga, atbaidoša! Šajā sakarā izrādās, ka daudzi mūsu laikraksta lasītāji ir īsti asprāši: un ieteikumi, kādiem nolūkiem šo monstru izmantot, birst kā no pārpilnības raga! Šeit, lasītājuprāt, varētu būt gan pazemes bunkurs marihuānas audzēšanai, gan putnu novērošanas stacija, gan alus dārzs (ja jau puķu te nav…).

Vienīgā, kas šajā sakarā neizpaužas – ne labprātīgi – kā arhitekte, ne kā Tukuma novada domes amatpersona, kam šis pienākums ar likumu noteikts, ir pati šīs idejas radītāja un īstenotāja, minētās jaunbūves projektētāja un īpašniece Koroļas kundze. Tad nu, tukumnieki, spriedīsim paši: kādu “pilsētas seju”, kādu “vienotu arhitektonisko veidolu” mēs varam gribēt, ja novada dome viņu uzskatījusi par vispiemērotāko pilsētas arhitektes amatam?! Jā, ko tu, vienkāršais mirstīgais un mierīgais iedzīvotājs, “karalienei” padarīsi!

Nepateicīgajā “ākstu” lomā, manuprāt, šoreiz izrādījušies mūsu deputāti: ne viņi redzēja, ne zināja, kas tajā vietā top (jo būve, kā jau sacīts, ir ilggadēja, cita deputātu sastāva laikā uzsākta). Un – vai viņus kāds informēja?  Vai viņi ir redzējuši, novērtējuši, cik “skaisti” izskatās šis jaunais, atsevišķu personu izpratnē kārtējais “sakoptais stūrītis”? Deputātu un iedzīvotāju neinformēšana ir sena tradīcija Tukumā! Sak: kad būve būs gatava, kad pieliks šilti, – tad arī ļaudis uzzinās. Nav ko daudz skaidrot, tautu priekšlaikus kacināt! Interesanti būtu uzzināt, kā uz to visu raugās Latvijas politiskās partijas, kuru pārstāvjiem, pašvaldību deputātiem, jāstrādā šādās, tik ļoti “autonomās” un “noslēpumainās” pašvaldībās…

Tātad – Tukuma iedzīvotājiem pilsētas tēvu izpratnē vislabāk piedien Nezinīšu loma, jo – tad taču visiem mierīgāka dzīve! Vieniem – nav jācenšas slēpt savus kārtējos “nedarbus”, otriem – nav jāmaitā nervi, kūsājot sašutumā, nav jātērē laiks, par nebūšanām sūdzoties visās iespējamās instancēs. Jāteic, ka šī loma mums jau sen zināma un pierasta! Pieradām taču, ka mūsu pilsētā slepeni tapušās un augstākajā pakāpē labiekārtotās ielas izrādās “ļoti vajadzīgas” visiem tukumniekiem, un vispār – nav ko brēkt, jo tā esot projektu nauda, tāpēc arī izmantota atsevišķu “draudzīgo uzņēmumu” vajadzībām. Pierodam, ka vēl un vēlreiz tiek izstrādāti projekti un bīdītas ieceres Brīvības laukumam, kamēr ārpus centra vietām Nelabais var kaklu nolauzt (Kā tu, cilvēks parastais, visgudram domniekam jautāsi, kas ir primāri: pūderēt seju vai nomazgāt kājas…) Un, kad sabiedriskās organizācijas un/vai biedrības interesējas, kāpēc kopīgajām vajadzībām (pieredzes apmaiņas braucieni, piedalīšanās pārnovadu pasākumos, utt.) vairs nav iespējams izmantot domes transportu, atbildēts tiek, ka tāda esot KNAB (vai Valsts kontroles) prasība, ne ar vārdiņu nepieminot, ka šādai prasībai par pamatu ir domē atklātie pārkāpumi: piemēram, darbinieku dzīvesbiedru vadāšana uz lidostu un atpakaļ… Sak, kāpēc tautai tas būtu jāzina?! Mazāk zinās – mierīgāk gulēs!

Saprotot, ka laba kritika ir tikai tāda, kas ir konstruktīva, uzdrošinos nākt klajā ar saviem priekšlikumiem. Ar minēto unikālo jaunbūvi mēs varētu… negaidīti pārsteigt Arhitektu savienību; ar izdomu palepoties Pašvaldību savienības priekšā. Jauno adresi iekļaujot Tūrisma Informācijas centra maršrutā «Ceļojums pa Tukumu», mēs savu pilsētu un novadu arī turpmāk padarītu slavenu ne tikai ar rozēm vien (Jācer, ka “mazdārziņā”, kuram šis objekts celts, kaut kas taču arī augs? Ķirbji, piemēram…)!

Līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām vēl daudz ko var pagūt – gan padarīt, gan “sastrādāt”. Tāpēc atslābt nedrīkstam, – priekšā ir Saeimas vēlēšanas, un arī tur deputātos iekļūt gribēs gan karaļi, gan āksti, abi – uz Nezinīšiem cerot.Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. laine teica:

  Ir šausmīgi lasīt rakstu par amatpersonu bezatbildību un patvaļu.

 2. Žēl! teica:

  Skumji redzēt par ko kļūst “NTZ”! Sekli!

  Un starp citu – “Aizliegts publicēt informāciju, kura aizskar fizisko un juridisko personu godu un cieņu un ceļ tam neslavu…” LATVIJAS REPUBLIKAS LIKUMS “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”.

  • jau labu laika posmu teica:

   pilnībā piekrītu!
   un skumji, ka redaktore savu privāto nepatiku pauž caur saviem sargsuņiem! (vai arī- tādiem vieta suņu būdā?)
   nav izbrīns, ka pēdējos LR1 sviesta lidojumos redaktore tiek pātraukta
   redaktore, attopies!

 3. NTZ Tukuma populistu rupors teica:

  Populisma vilnis Eiropā ir «reāls drauds demokrātijai»
  TVNET/EuroNews 2018. svētdiena 14. janvāris 00:02

  Lielu daļu Eiropas pārņēmis populisma «zilais vilnis», kas rada nopietnu apdraudējumu demokrātijai, secinājis Tonija Blēra Globālo pārmaiņu institūts. ASV bāzētās organizācijas ziņojumā pētīts, kā populisma fenomens atgriezies Eiropas politiskajā ainavā pēc gadu tūkstošu mijas, vēsta aģentūra «Euronews».

  «Nepieredzēta apmēra populistu «josta» šobrīd pārklāj lielu un stratēģiski nozīmīgu joslu Centrālajā un Austrumeiropā, sākot no Baltijas jūras līdz pat Egejas jūrai,» teikts pētījumā.

  Labējo populistu partijas «pārņēmušas valdības sviras» vairākās valstīs. Turklāt populisma vilnis vēl nav sasniedzis savu kulmināciju, un sagaidāms, ka nākotnē populistu ietekme uz Eiropas valstu politiku tikai pastiprināsies, norāda pētījuma autori.

  Šis fenomens «jau izraisījis pārmaiņas daudzu valstu sociālajā un ekonomiskajā politikā, radījis jaunu spriedzi starp valstīm Eiropā un sācis radīt spiedienu uz demokrātiskajām institūcijām dažādās valstīs, kas kādreiz tika uzskatītas par stiprām demokrātijām», uzskaita Tonija Blēra institūts.
  Populisti pārstāv visu politisko spektru, sākot ar galēji labējiem un beidzot ar radikāli kreisajiem. Populistiem raksturīgi tas, ka viņi uzdodas par «tautas» labākajiem draugiem un skarbi vēršas pret saviem ideoloģiskajiem pretiniekiem un ienaidniekiem – vienalga, īstiem vai izdomātiem. Populisti apgalvo, ka viņi pārstāv tautas gribu un cīnās pret kādu pretinieku – politisko eliti, migrāciju vai kādu minoritāšu grupu.

  Gandrīz trīs ceturtdaļas Eiropas populistu partiju ir ar labēju ievirzi, norāda pētījuma autori. Taču kreisie populisti veiksmīgi darbojas Dienvideiropas «parādnieku valstīs» un Lietuvā.

  Centrālā un Austrumeiropa – nepieredzēta populistu «josta»

  «Populisti visspēcīgākie ir Austrumeiropā,» teikts ziņojumā. Populistiskās partijas ir pie varas septiņās valstīs – Bosnijā, Bulgārijā, Čehijā, Ungārijā, Polijā, Serbijā un Slovākijā. Visbiežāk tie ir labēji noskaņoti spēki, piemēram, Polijas «Likums un taisnīgums» (PiS) un Ungārijas «Fidesz», kas propagandē «zemē, asinīs vai kultūrā balstītu nacionālismu». Abās valstīs partijas «sākušas strauji graut tādas svarīgas demokrātiskās institūcijas kā neatkarīgā prese un tiesu sistēma», uzsver Tonija Blēra fonds.

  2017.gadā kandidējošo populistu partiju skaits dubultojās, un vēlēšanās tās iegūst vidēji 30% balsu. Līdz ar to rodas situācija, kad pat populistu galvenie sāncenši vēlēšanās arī ir populistu partijas.

  Dienvideiropa – ekonomiskais karalauks

  Dienvideiropas valstīs populistu partijas galvenokārt ir kreisi noskaņotas, un to panākumu atslēga ir Eirozonas problēmas un piekoptā taupības politika. Pētījuma autori īpaši izceļ Grieķijas valdošo «Radikāli kreiso koalīciju» (SYRIZA) un Spāniju, kur galvenā opozīcijas partija ir «Podemos» («Mēs varam»). Kreisais populisms ir aktuāls arī Francijā un Lielbritānijā.

  Itālijas Pieczvaigžņu kustība (M5S) nav pieskaitāma ne labējiem, ne kreisajiem, taču cīņā par varu ir kļuvusi arvien negatīvāk noskaņota pret imigrāciju.

  Tomēr kopumā Eiropā kreisas populisms ir samērā margināla parādība, kam īsta vara ir tikai Grieķijā un Lietuvā, norāda Blēra institūta pētnieki.

  Populisms darbībā – drauds demokrātijai

  Pret Eiropas Savienību, pret imigrāciju, protekcionisms – populistu partijas ved politiku nacionālistiskā virzienā, taču lielākoties atklāti nepārkāpj demokrātiskos principus. Tomēr dažas partijas – tajā skaitā vairākas pie varas esošas – propagandē «dziļi neliberālu» politiku, kas, aizbildinoties ar «tautas gribu», diskreditē likuma varu un mudina uz minoritāšu tiesību pārkāpšanu. «Tās apdraud demokrātiju,» secina pētījuma autori.

  Kā uzskatāmu piemēru viņi min Ungāriju, kuras valdībai pārmesta slīgšana «kvaziautoritārismā», ieceļot tiesās un vēlēšanu komisijās savus lojālistus, kā arī uzbrūkot brīvajai presei un augstākās izglītības iestādēm. Ir pamats šaubām, ka nākotnē būs iespējamas brīvas un godīgas vēlēšanas, uzsver Tonija Blēra institūts.

  Arī Polijas demokrātija ir pavājinājusies, un pie tā vainojama varas dalīšanas principa noārdīšanās tiesu reformu dēļ.

  Kas gaidāms nākotnē?

  Nav sagaidāms, ka populistu ietekme tuvākajā laikā mazināsies. Daudzviet Eiropā politika uzņēmusi kursu nacionālisma un protekcionisma virzienā. Austrumeiropā šī tendence iezīmējas visdrūmāk – pētījuma autori Ungārijas un Polijas populistiem pārmet demokrātisko institūciju iznīcināšanu.

  Institūts arī pauž bažas, ka uz citām valstīm vārētu pārsviesties «autoritārās retorikas» atdarināšana, kas izpaužas kā uzbrukumi parlamentam, presei un tiesām.

  Tas varētu novest pie vēl lielākas plaisas veidošanās starp Austrumiem un Rietumiem. Pētījuma autori arī brīdina, ka no populisma un demokrātisko institūciju vājināšanas nav pasargātas pat tādas Rietumeiropas un Ziemeļeiropas valstis kā Vācija un Zviedrija, ja reģionā turpināsies populisma vilnis.

  • populistu ruporam! teica:

   Beidz vienreiz, rupor! Ja nebūtu NTZ, daudzi tukumnieki dzīvotu kā maisā. Paldies NTZ, par informāciju! Drauds demokrātijai ir informācijas noklusēšana.

 4. andrejs teica:

  ko mietpilsoņi var cepties-savā privātīpašumā jau sen nav jātaisa izstāde pūlim-nepatīk-neskaties,pavēro savu alu….

 5. iesaku teica:

  pie nr.plāksnītes papildnosaukumu-nužņikēka

 6. Vērotājs teica:

  Vai vajag sīku gadījumu tik pamatīgi apcerēt? Un ar tādu indi?

 7. Vija teica:

  Nu gan Marijas raksts kādam tik traki uzkāpis uz varžacīm,ja pat piesauktas ES regulas.Tā jau tas ir,patiesība acīs kož un patvaļa vēl jo vairāk.Malace Marija,ka tādas darbības ceļ gaismā.Bet paruna vēsta ,ka suņi rej,bet….Novēlu spēku Marijai un redakcijai

  • Ak teica:

   Ai, Marija neko nepaceļ, neko jaunu nepasaka. Šis viņas raksts ir I. Plaudes uzdots uzdevums. Plaudei pat neinteresē ziņas.pareizums, viņai interesē ažiotāža, jo tā dod ap apmeklētību un naudu. Plaudei patīk sūdi. Tik par savu sūdu savākšanu šī negrib maksāt. Par to- čšš

 8. Ro teica:

  Anmanes kundze laikam drusku aplauzās, jo cerēja ka komentāros visi noliks to, viņasprāt, šausmīgo būvi, taču izrādās, ka āksta un nezinīša lomā palika pati.

 9. ha-ha teica:

  Pasūtījuma raksta mērķis ir izgāzies !

Pasākumu kalendārs

2019.04.19 | 10:00

Dievkalpojums Kandavā 

2019.04.19 | 11:00

Krusta ceļš Kandavā 

2019.04.20 | 10:00

Novuss Engurē 

2019.04.20 | 10:30

Motosacensības Bušu karjerā 

2019.04.20 | 11:00

Lieldienu koncerts Lestenē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Aprīlis
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool