Agris Jansons

Lestenes Brāļu kapos gulda 239 karavīrus /FOTO/

7. aprīlī, jau no agra rīta, bez svinīgām runām un ažiotāžas Lestenes Brāļu kapos sākās leģionāru pārapbedīšana – Latvijas zemē tika guldīti 236 pērn no Pleskavas apgabala atvestie un vēl trīs Latvijā uzietie latviešu leģionāri.

7. aprīlī, jau no agra rīta, bez svinīgām runām un ažiotāžas Lestenes Brāļu kapos sākās leģionāru pārapbedīšana – Latvijas zemē tika guldīti 236 pērn no Pleskavas apgabala atvestie un vēl trīs Latvijā uzietie latviešu leģionāri. Šis laiks, kad notiek pārapbedīšana, ir ļoti zīmīgs, jo tieši aprīlī pirms 72 gadiem daudziem daudziem latviešu karavīriem mūžs aprāvies kaujās Puškina kalnos… Darbus veica Brāļu kapu komitejas pārapbedīšanas grupa un meklēšanas vienība «Leģenda» Tāļa Ešmita vadībā.

Brāļu kapu labajā pusē, kur vēl ir brīvie sektori, uz vienu no tiem uzbraucis neliels traktors, kas izrok bedres un izrakto zemi uzber uz plēves. Izraktajā bedrē strikti pēc saraksta viena pēc otras kapā tiek guldītas melnas kastītes ar karavīru mirstīgajām atliekām. Līdz pusdienlaikam ierakts pirmais simts. Pārējās saliktas uz bruģa un katrai no tām virsū numurs. Bet aiz šī numura – patlaban neredzams – karavīra vārds un uzvārds, arī dzīvesstāsts, kuru pētīšanā noteikti paies gadi. Daži no tiem, kas sazīmējuši savu piederīgo vārdus karavīru sarakstos, bija ieradušies uz pārapbedīšanu.

Piemiņas pasākums Lestenes baznīcā un Brāļu kapos ar ekumēnisko dievkalpojumu un koncertu notiks 8. maijā 13.00. Šajā dienā tiks iesvētītas apglabāto karavīru kapavietas.

2015. gada decembrī uz Latviju pārvesto 236 latviešu karavīru vārdi un zināmie apkopotie personas dati ŠEIT!

Vairāk lasiet piektdienas, 8. aprīļa, laikrakstā ŠEIT!

Komentāri

  1. Sarakstos atradu savu senču uzvārdu Tunnis. Ailītē no vācu dokumentiem it kā vairākas versijas. Tomēr Tunnis laikam būs pareizais – tas bija manas vecmāmiņas pirmslaulību uzvārds. Un viņa bija no Zirām. Ak vai, nu jau omammas vairs nav, kam pajautāt.

  2. Kāpēc šis daudziem tuviniekiem svarīgais moments netika iepriekš paziņots? Rodas iespaids, ka kāds(-i)vēlējās visu nodarīt klusītēm.

    1. Bija, bija medijos visu identificēto saraksts tieši ar domu, lai atsaucas tuvinieki, ja tādi šo ziņu izlasītu.

    2. Kādas muļķības?!
      Vairākkārt tika lūgts atsaukties piederīgos. Dažādos portālos bija paziņojumi! Arī TV sižetos manīju.

      1. Tuviniekus sameklēja – bet tieši tā – pateikt, ka šajā 7. aprīlī notiks pārapbedīšana – to neviens neizdarīja! Paziņoja tikai 8. maiju, kad būs kapavietu iesvētīšana! Bet vajadzēja arī pirmo datumu – kaut vai tuviniekiem, jo bija taču visi kontaktdati. Skumji – pat ļoti skumji!!

        1. Piekrītu – katru dienu aplūkoju ziņu portālus, bet nekur šādu info neredzēju. Bet … šo ziņu pamanīju nošērotu Facebook, nevis ziņu portālos. Šodien meklējot, Google uzrāda, ka visi portāli tiešām to ir rakstījuši, tikai kāpēc tas nebija redzams ???

  3. Vai tie98? No Lommeles arī tiek pārbēdīti? Prāvests Dupats bija viens no tiem kas vienmēr bija klát atceres dienā.

  4. Nodarbojos ar savu senču izpēti. Saralstā atradu Burkinu Albertu, kurš nācis no Trikātas. Tiktāl viss it kā sakrīt, tomēr atšķiras dzimšanas dati: pēc Trikātas baznīcas reģistros atrastās informācijas viņš dzimis 1913.g.5.jūlijā. Pēc tuvāku piederīgo informācijas: paņemts vācu armijā, dienējis kavalēristos. Pazudis kara laikā bez vēsts.

  5. Meklējam no Rubeņu pagasta Pēteri Mārānu laulību bildē norādīts 1935.g.2.03. drīz vien esot paņēmuši vācu legionā.Pēdējā vēstule pēc sievas Emīlijas teiktā bijusi no Volkovas,vairāk nekādu ziņu.Tad māsa Terēze Svārupe(dzim.Verzboviča) Rubeņu pagastā meklē savu brāli Broņislavu Veržboviču . Paldies jums kas atgriež mūsu Latviešus Dzimtās zemes smiltājā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *