Ar grāmatām uz skolu, vai grāmatas – skolā?!

Ir augusta vidus, un gana daudz ģimeņu šajā mēnesī savā budžetā meklē prāvu naudas summu, lai bērnus palaistu skolā. Ir gana izdevumu par drēbēm un arī par mācību piederumiem. Kā smejies, lai arī vecais zīmulis vēl neizrakstīts, pirms skolas tomēr prasās jauns… Viena vajadzība, otra, trešā un, skaties, galā turpat 50 līdz 100 latu sanāk. Vai pat vairāk. To, ka ģimenes tēriņi likumā paredzētajai bezmaksas izglītībai pārsnieguši sajēgu, nupat ziņojis Tiesībsargs, kas nostājies pret skolām. Tās, Tiesībsargaprāt, to vien tik liekot vecākiem kā pirkt un pirkt, nevis gādājot mācību līdzekļus pašas. Skolas tikmēr nostājušas pret Tiesībsargu un atbildīgo ministriju, un var paredzēt, ka kašķis ieilgs. Tai pat laikā ģimenes tik pērk un pērk, jo – kā var nepirkt, ja skola iedevusi sarakstiņu?
Parunājoties grāmatu veikalā ar vecākiem, viņi ne tik daudz vērsās pret skolu, kā pret valsts politiku vispār, kas jautājumam par grāmatām un darba burtnīcām ļāvusi nonākt pašplūsmā, turklāt, kā domā vecāki, ļaujot noteikumus diktēt ražotājam. Problēma esot tā, ka vienā gadā 5. klasei, piemēram, latviešu valodā ir viena grāmata, bet nākamajā gadā tai pašai 5. klasei skola izvēlas citu. Un ne brālim, ne māsai vairs grāmata neder. Arī, pārceļoties no skolas uz skolu (pat no klases uz klasi), grāmatu problēma esot gana aktuāla, jo, lai arī standarts viens, tā izpildījums grāmatās atšķiroties tik ļoti, ka bērniem esot vai nu jāmācās klāt prāvus gabalus vai arī turpat mēnesi jāatkārto mācību viela. Tomēr par darba burtnīcām esot tā lielākā sāpe – kādā no tām atrodam vien līnijas, nedaudz teksta, vietu zīmēšanai un galā cenu – pusotru latu. Bet skolas izsniegtajā sarakstā minēta kā obligāta. Šai ziņā, kā teica uzrunātie vecāki, Tiesībsargam esot taisnība – tieši vecāki skolās teikuši, ka varētu bez darba burtnīcām iztikt, bet skola nostājusies kategoriskā pozā – "Vajag!" Kā tagad nepirksi?! Un ko bērns skolā darīs?!
Pirms pāris gadiem Tukuma novadā aptaujātās skolas solīja pamatīgi vērtēt, kādas darba burtnīcas vajag, jo ministrijas ierēdņi dažādos līmeņos bija pateikuši, ka tās nav obligātas. Varbūt var iesākto turpināt un vērtēt vēl pamatīgāk? Atkritīs kašķi un ietaupīsies nauda. Galā taču visiem būs labi?…

Komentāri

  1. uzskatu, ka darba burtnīcas un darba lapas nav vajadzīgas. tās bremzē bērnu radošumu. dodiet tak iespēju bērniem rakstīt- lai rokrastu veidotu. Jau tā tiek darbi prasīti datorrakstā. kad tad bērni rakstīs?
    Darba burtnīcas ir tīrais bizness.
    un vislielākās dusmas ir pavasarī, kad pus burtnīca ir tukša un skolotāja uzdot ma’jās aizpildīt visus tukšos laukumus.

  2. nē, tas ir aplami. darba burtnīcas tieši otrādi – ir sastādītas ar radošu pieeju. tās atvieglo darbu arī skolotājiem, var vairāk stundās izdarīt citu radošu darbu. savukārt mājās bērni bez problēmām var saprast mājas darbu, jo tur viss ir skaidri uzrakstīt, kas jādara. ņemiet vērā to, ka daļu no stundas bērni vispār palaiž gar ausīm, tāpēc šīs burtnīcas palīdz bērniem saturēties vienādā zināšanu līmenī.

  3. Es arī uzskatu, ka darba burtnīcas ir vajadzības, jo tās atvieglo gan darbu skolēniem, gan skolotājiem, tiesa es arī uzskatu, ka skolotājiem tad tās ir arī jāizmanto, jo bieži gadās, ka skolotājs saka – vajag, vajag, bet puse nav aizpildīta, tādā gadījumā ir jārunā par darba burtnīcu konkŗetu lapu kopēšanu, protams, vecākiem gādājot par papīru utt, jo ir arī tā, ka dažādās darba burtnīcās ir labas, attīstošas lapas, bet puse nekam neder…

    vienkārši ir jāatrod kompromiss, lai gan es atbalstu, ka vajag darba burtnīcas, jo neliksim tak kā padomju laikā vai neilgi pēc tā – rakstīt bērnam burtus veselu lapu, kamēr iemācās, labāk izmantosim dažādas tehnikas un veidus, kā to apgūt interesantāk un ne tik garlaicīgi 🙂

    es vienīgi uzskatu, ka vajag skolām OBLIGĀTI nodrošināt ar grāmatām, arī pirmsskolas izglītības iestādes nevajadzētu aizmirst, jo arī tur bērniem ir daudz jāapgūs, precīzāk sakot – viss pamats tur tiek apgūts, nezinu tik kāpēc, vienmēr par bērnudārziem aizmirs gan valdība, gan visi pārējie, jo lai cik dīvaini nebūtu arī b/d bērni daudz ko apgūst un arī šeit ir vajadzīgi materiāli interesantākai, labākai zināšanu apguvei…jo valdība b/d uzgrūž arvien lielāku slogu…

  4. Bērniem jāmācās rakstīt ar roku, jāmācās domāt.
    Kāds sakars ar padomju laikiem?! Nu neprot bērni glīti rakstīt!

  5. pirmsskolas bērniem darba burtnīcas gan nevajag…..
    paši viņi nosacījumus neprot vēl izlasīt un uzskatu , ka pirmsskolas skolotājām pašām jābūt radošam un nav jāpieturas pie šim papīra lapām, kuras nemitīgi būs jāpilda skolā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *