Kas jāuzņem uzturā pēc treniņa?

Neatkarīgi no tā, vai bija skriešana, peldēšana vai vienkārši braukšana ar velosipēdu vai svaru cilāšana. Treniņa sesijas pabeigšana vēl nav izaicinājuma beigas. Zināšanai, ko ēst pēc treniņa, var būt izšķirošana nozīme, palīdzot ķermenim uzpildīt degvielu, rehidratēt un atgūties pēc treniņa, kā arī palīdzēt muskuļiem atjaunoties. 

Katram cilvēkam ir jāpapildina ogļhidrāti un glikoze, kas tikko bija izsmelti treniņa laikā. Pēc tam būs vēlme patērēt augstas kvalitātes olbaltumvielas, lai veidotu un atjaunotu muskuļu audus, kas tika sadalīti treniņa laikā, un stimulētu muskuļu proteīnu sintēzi, kas ir būtiska muskuļu atjaunošanai un pielāgošanās vingrinājumiem. Vingrošanas laikā, jo īpaši spēka treniņā, muskuļi saskaras ar mikroplīsumiem. Olbaltumvielu ēšana var palīdzēt atjaunot bojātās muskuļu šķiedras. Dažāda veida uztura bagātinātāji arī var palīdzēt atjaunot bojātās muskuļu šķiedras, vajag tikai atrast tādu, kura aprakstā ir tas iekļauts. 

Ir svarīgi arī aizstāt šķidrumus, kas zaudēti no svīšanas un smagas elpošanas, kā arī patērēt pārtiku, kas ir bagāta ar antioksidantiem, lai aizsargātu šūnas no slodzes izraisītiem bojājumiem. Pēc treniņa uztura uzņemšana ir rūpīga olbaltumvielu, ogļhidrātu un šķidruma kombinācija. Pamatieteikums ir pēc treniņa patērēt no 9 līdz apmēram 20 gramus olbaltumvielu atkarībā no ķermeņa svara. Atkarībā no veiktā vingrinājuma veida, ir jāpielāgo ogļhidrātu un olbaltumvielu attiecība. Ir vēl viena lieta, kas katram ir jāpatur prātā – tikko pabeigtā treniņa intensitāte un ilgums. Ja tiek izmantoti atpūtas trenažieri, uz kura trenējas trīs reizes nedēļā līdz 45 minūtēm, var viegli atgūties, ieturot parasto sabalansētu maltīti, kas satur ogļhidrātus un olbaltumvielas, kas ir vajadzīgs uzpildīšanai un muskuļu veidošanai un atjaunošanai. Piemēram, auzu pārslas un olas, jogurts un granulas, sviestmaizes un piens, vai vistas gaļa un rīsi.

Tie cilvēki, kas vairāk nekā stundu vingrojot ar lielāku intensitāti, varētu gūt labumu no 250 kaloriju uzkodas, kas sastāv no ogļhidrātiem un olbaltumvielām. Un nopietniem sportistiem, kas cenšas trenēties līdz pat četrām stundām dienā, vajadzētu ātri uzpildīt savu organismu ar degvielu, tiecoties pēc daudz kalorijām, ogļhidrātiem un olbaltumvielām bagātas uzkodas. Katrs arī var izvēlēties sev labākās uzkodas, kā piemēram, var apmeklēt https://www.mrbiceps.lv/katalogs/papildinajumi-sportam/olbaltumvielas-proteini/. Tur ir piedāvājumā dažādi olbaltumvielu proteīni, kas lieliski palīdzēs atjaunoties pēc treniņiem. 

Ir dažas labas izvēles iespējas, ko uzņemt pēc treniņa, kas satur visu, ko katram cilvēkam vajag. Piemēram, šokolādes piens, tajā ir viss nepieciešamais pēc treniņa, gan ogļhidrāti, gan olbaltumvielas, gan arī šķidrumi un elektrolīti. Piena patēriņš pēc treniņa uzlabo muskuļu proteīnu sintēzi un rehidratāciju, papildina glikogēna krājumus un mazina muskuļu sāpes pēc treniņa. Olas un pilngraudu grauzdiņi ir lielisks olbaltumvielu avots un augstas kvalitātes ogļhidrāti. Smūtijs arī ir lielisks pēc treniņa uzkoda, ja tas ir izgatavots no sūkalu proteīna pulvera, kokosriekstu ūdens, augļiem un dārzeņiem. Žāvēti augļi, rieksti, jogurts, ogas un granulas – šie ir vēl daži ēdieni, ko var uzņemt pēc treniņiem, lai varētu atjaunoties muskuļi un daudzas citas lietas veikt, lai var atgūties un vēlāk uzsākt treniņu. 

Galvenais atcerēties to, ka pirmā pusstunda pēc treniņa ir labākais logs uztura lietošanai, lai palīdzētu organismam atgūties pēc fiziskas slodzes. Ja pēc treniņa uzreiz nevēlas ēst, tad var vienkārši uzkodu apēst. Lielāka maltīte pēc divām stundām arī palīdz atgūties. 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *