Publicitātes foto

Policijas vārtos atrod 70 gadus vecu avīzi

Mainot vārtus Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirkņa sētā vecajos vārtos Nikolajs Kožeurovs atradis un muzejam nodevis 70 gadus vecu laikraksta „Tēvija” numuru.

Mainot vārtus Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirkņa sētā vecajos vārtos Nikolajs Kožeurovs atradis un muzejam nodevis 70 gadus vecu laikraksta „Tēvija” numuru.

Laikraksts iznācis pirmdienā 1942. gada 12. oktobrī laikā, kad šajā ēkā Brīvības laukumā 19 atradās cietums. Kā liecina Tukuma muzeja krājumā esošā Tukuma cietuma grāmata, tad laikā no 1941. – 1944. gadam apcietinājumā atradušās 1543 personas. Domājams, ka avīze ievietota vārtos pirms 70 gadiem un tur atradusies līdz pat vārtu maiņai. Arī vārti kalpojuši cietuma vajadzībām un policijas struktūrām vismaz septiņus gadu desmitus.

Ēka Brīvības laukumā 19, kur šobrīd atrodas Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Tukuma iecirknis, atrodas Tukuma ordeņa pils teritorijā. 19. gadsimta sākumā šajā vietā atradās Livonijas ordeņa pils drupas. 1839. gadā ēka jau bija uzcelta un tā bija administratīva celtne ar iekšējo pagalmu cietumnieku pastaigām. Pirmā Pasaules kara laikā cietumu evakuēja uz Iekškrieviju. 1919. gadā lielinieki to izmantoja kā cietumu. Pēc lieliniekiem šo ēku pārņēma Latvijas Galvenā cietumu pārvalde. Pēc Otrā Pasaules kara cietuma telpas pārņēma LPSR Iekšlietu ministrijas Iekšlietu daļa, kā arī Valsts drošības komitejas nodaļa.

Pils būvēta laikā no 1253. līdz 1381. gadam un ordenim kalpojusi kā saimniecības pils. Jau 17. gadsimtā pils bija sliktā stāvoklī, jo tajā nevarēja apmesties Tukuma iecirkņa virspilskungs. Zināms, ka 18. gadsimtā un 19. gadsimta sākumā pils un mūra akmeņus vietējie iedzīvotāji izmantoja savu namu būvniecībā. 1827. gadā Vidzemes un Kurzemes  ģenerālgubernators Filips Pauluči aizliedza pilsdrupu izvazāšanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *