FOTO: Edgars Juka

Lestenē atklāta piemiņas zīme Haraldam Biezajam

27. maijā, ievadot Baznīcas nakti, Lestenē tika atklāta piemiņas zīme pagastā dzimušajam ievērojamajam latviešu domātājam, teologam, mācītājam, filozofam un vēsturniekam Haraldam Biezajam. Atklāšanas notikumā piedalījās piemiņas zīmes autors Jānis Strupulis, Haralda Biezā fonda pārstāvis Māris Slokenbergs, Lestenes draudzes mācītājs Jānis Saulīte, draudzes locekļi un citi interesenti.

Bija gods satikt…

Piemiņas zīmes atklāšanas brīdī M. Slokenbergs dalījās savās atmiņas:

– Mans tēvs Roberts Slokenbergs Lestenē bija mācītājs pirms nepilniem simts gadiem, un  Haralds Biezais toreiz bija viņa audzēknis iesvētes mācībā, kas toreiz lauku jauniešiem ilga vienu nedēļu. Iespējams, ka arī abu padziļinātās sarunas bija pie vainas, ka vēlāk H. Biezais devās uz Latvijas Universitāti, lai studētu teoloģiju. Tur viņš kļuva par teoloģijas doktoru un mācību spēku, bet, tuvojoties krievu okupācijai, ar ģimeni aizbēga uz Zviedriju. Tur, atkal uzsākot studijas, viņš ieguva jau savu otru doktora grādu Upsalas universitātē.

Man bija gods satikt H. Biezo Zviedrijā pēc tam, kad es tur ierados pēc savām studijām Anglijā. Viņš mani, tobrīd jaunieti, mēģināja vest uz taisniem dzīves ceļiem, tomēr jaunam puikam jau tas nemaz ar’ nav tik viegli… Haralds domāja, ka man visu dienu tikai ir jāsēž un jāmācās, un nav jāskraida riņķī. Bet nu viņš man tomēr bija labs palīgs un reizē arī gluži kā mans tēvocis visus manus jaunības gadus.

Arī tad, kad viņš pārvācās uz dzīvi Stokholmas priekšpilsētā, es bieži pie viņa braukāju ciemos, un mēs toreiz daudz runājām par Latvijas valstisko atjaunošanu. Viņam arī bija labi kontakti ar daudziem latviešu filozofiem.

 Plašāk lasāms otrdienas, 30. maija laikrakstā ŠEIT=======>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Komentāri

 1. Es viņu drīzāk dēvēju par sūda brāli. Pietiek ar to, ka 1940. gada 17. jūnijā padomju krievija jeb padumjā krievija okupēja Latvijas Republiku. Dievturība tika aizliegta uz 50 gadiem. Okupācijas vara dievturību sistemātiski iznīcināja. Pirmkārt, dievturība bija aizliegta ar Krimināllikuma spēku kā jaunajai okupācijas varai netīkama, pretvalstiska (traucējoša maskavas kremlim). Otrkārt, dievturus vajāja, t.i., NKVD darboņi jeb čekisti meklēja dievturus. Daļu lai nošautu uz vietas, bez tiesas sprieduma. Bet daļu lai nosūtītu uz GULAGU krievijas nekurienē un nošautu kaut kad vēlāk. Piemēram, Ernests Brastiņš. Treškārt, okupācijas vara atsavināja dievturu īpašumus. Tas nozīmēja, ka dievturu svētnīcas tika iznīcinātas. Nebija vairs svētvietu. Viss tika iznīcināts.
  Tā vietā lai nediskreditētu dievturību ārzemēs, Haralds Biezais rakstīja neslavu ceļošas un melīgas publikācijas par dievturību jeb latvisko dzīvesziņu.
  Jocīgi. Ja tu internetā publiski kaut kur paprotestē pret baznīcu, piemēram, nosauc viņus par krāpniekiem un naudas diedelētājiem, tad par šādu rīcību cilvēku var savākt policija. Bet diskreditēt dievturību ir atļauts, tā luterāņu mācītājs var kļūt pat par akadēmiķi. Vai tas ir normāli?

  1. Tu mēslēdāj vienreiz ielien atpakaļ tanī caurumā no kurienes dzimstot izlīdi, un tur sapūsi!

   1. tā nevajag ar tautiešiem, bet es lasīju Griguļa grāmateli Kad lietus un vēji sitās logā, tur viens Soleknbergs, aptuveni 1944. gada beigās , emigrējot (mūkot, sauciet kā vēlaties(, pārmet pār bortu kaut kādu citu brauceju, – tas izmeta šā bagāzu jūrā, viļņošanās laikā. Jā, tas bija Rūjienas Slokenbergs, bet vai nav radniecība? Mes ar misteru skolnieciņu nupat sagrāvām jēkabpilslaiku, tā būs jau kāda 11. vai 12. uzvara, tur neviens vairs nepļūīs bez regas..tāpēc , kungi, esiet iecietīgāki un solīdāki.

    1. uz zviedreliju šie brauca, uz Gotlandi, 160 lm no Užavas vai aptuveni tikpat no Pāvilostas…pag, skolnieciņ, sagrausim la. čūkukūti, tad iedzersim, ja.

     1. gribēju vēl piezīmēt, ka Slokenbergs vēlāk kā dā stokholmas zviedreļu ūķī esot izģērbies pliks un dejojis, kliegdams Šitā dzīvo saimniekdēli , kam nav rentes jāmaksa..tas gan man patī, tā jau ir UZDRĪKSTĒŠANĀS. un pilsoniskais protests pret smerdeļu CIA pidarasu paveiktu sīkpirža ulova palmes nošaušanu kā suni…protams, viņu nošava pēc filmas noskatīšanās, dedzīgāki kinokritiķi nošautu jau senasa vidē, bet tomēt tas ir slikts tonis, redziet, ulovs bija uzzinājis ka asv pidareļi grib uzspridzināt černobiļu, tur tā vaina..Lai nu paliek, atcerieties Antonio Conselheiro, Brazīlija, revolūcija turpinās, mūs gaida spožu notikumu desmitgade.

      1. Skolnieciņš saka: 01.06.2023 16:14 Tu neesi skolnieciņš. Izbeidz zagt manu segvārdu un diskreditēt mani! Sarunāts?

    2. Skolnieciņš saka: 01.06.2023 16:09 Tu neesi skolnieciņš.

     1. pēdējiem 3 komentiem – pats tu neesi skolnieciņs, tu esi vnk vankšķoš nieciņš.

      1. Skolnieciņš saka: 02.06.2023 07:30 Citu cilvēku marginalizēšanu ntz.lv tantes neuzskata par pamatu cenzūrai. Selektīvā cenzūra.

 2. Ieskats Haralda Biezā daiļradē: “The Devil The Devil, Velns (Lithuanian Velnias), has a well-defined role, which is rarely documented so well in the folklore of other peoples. Besides the usual outer features, several characteristics are especially emphasized. Velns, for instance, is a stupid devil. In addition, the Balts are the only colonialized people in Europe who have preserved a large amount of folklore that in different variations and situations portrays the Devil as a German landlord. Another evil being is the Latvian Vilkacis, Lithuanian Vilkatas, who corresponds to the werewolf in the traditions of other peoples. The belief that the dead do not leave this world completely is the basis for both good and evil spirits. As good spirits the dead return to the living as invisible beings (Latvian velis, Lithuanian vėlė), but as evil ones they return as persecutors and misleaders (Latvian vadātājs, Lithuanian vaidilas).”. Sūda brālis.

 3. Ir 21. gadsimts. Latvija ir pilntiesīga, mūsdienīga Eiropas valsts. Tāpēc es uzskatu, ka latviešiem ir jāapzinās savas tautas vēsturi un jākopj senču kultūrvēsturisko mantojumu. Latvieši savulaik bija pēdējie Eiropas pagāni, kas nekrita grūstā nedz no moskavijas baznīcas, nedz no Vatikāna rokas. Diemžēl iekarotāji mūsu senčus sistemātiski iznīcināja, bet dzīvi palikušos padarīja par saviem vergiem. Bet tā ir pagātne. Ir jādzīvo ar skatu nākotnē. Ir jāatjauno sentēvu pagānisko ticību!
  commons.wikimedia.org/wiki/File:Latvian_Gods_27.jpg [attēls: Latvju Dievi mūžam viedi.]
  Ar cieņu, Skolnieciņš

 4. Ilgi nebija jāgaida mežoņu kulta sektants!
  Kā sauc tos, kuri Latvijas patriotus zākā un izplata viltus informāciju, dodot mājienu it kā Haralds Biezais veicis deportācijas?
  Te nu skaidri redzam, ka Palīgpagānelis kalpo kremlim un, pilnīgi vienalga, vai to viņš dara apzināti vai neapzināti, būdams noderīgais id.ots kremļa rokās.
  Ne jau par velti Palīgpagānelis strādā roku rokā ar savu dvīņubrāli zaiņraustītāju.

  1. Pirmkārt, es teicu, ka padomju krievija jeb padumjā krievija veica deportācijas, mantas konfiskāciju, cilvēku masveida nošaušanas. Otrkārt, Haralds Biezais bija trimdas latvietis, kurš diskreditēja dievturību. Tāpēc es viņu saucu par sūda brāli. It kā brālis, bet ļaužu priekšā sūdus taisa, ka kauns ar tādu rados būt.
   Manuprāt, Haralda Biezā pīšļus ir jānodod kādai Sātana baznīcas filiālei ASV, tur viņam būs i Devil, i Velnias, i Velns. Viņš varēja paklusēt un nerakstīt šādas zinātniskās publikācijas. Sūda brālis.

   1. Ja kāds ir s.da brālis, tad tas esi tu, kurš visu laiku zākā latviešus un, jo īpaši, trimdas latviešus, kuri latvietību saglabājuši daudz vairāk nekā padomju mēslainē dzīvojošie.
    Bet ko citu var sagaidīt no tavējiem kolchozu dzēruļiem un viņu pēctečiem, tie bija, ir un vēl trīs paaudzēs no tiem nāks nelabā sovoku smaka.

    1. Lai Dieviete Laima svētī Latviju un latviešu tautu! Lai Latvju Dievi pasargā Latviju no ļauna!
     commons.wikimedia.org/wiki/File:Goddess_Laima_29.jpg
     Svētīgi, Skolnieciņš

    2. 2023 saka: 30.05.2023 16:46 Būs vien jātaisa manabalss.lv iniciatīva, lai arī baznīcas maksā ikgadu NĪN 3% apmērā no īpašuma kadastrālās vērtības.

 5. Skolnieciņš saka:
  30.05.2023 15:04
  aizgājušās padomijas sliktākā,padumjākā palieka palīgSkolnieciņa personā palikusies un tagad “”apbižots”” izvemj savus infantilos murgus, lai pēc tam izbaudītu mazohistisku baudu no tā, ka viņu visur pazemo

  1. pĒRKONTĒVS ar lAIMU:)) saka: Eh, tu uzvedies kā naidpilns kristietis. Kristiešiem taču patīk mācīt pagānus kā dzīvot, vai ne?
   Kristietība ir pasaules ļaunums.

 6. Ntz.lv tā nopietni nodzēsa hipersaites uz vikipēdiju ar Latvju Dievu svētbildēm. Žurnālistes, ko tik dedzīgi dzēšat? Tad laikaim jūs mani te marginalizējat. Izmantojat adminu pilnvaras pēc pilnas programmas. Selektīva cenzūra. Rupeklības neredz, bet Latvju Dievus dzēš.

  1. Par reklāmu ir jāmaksā, varbūt esi iedomājies, ka tavai sektai pienākas bezmaksas reklāma.
   Grants vedējs par savu reklāmu maksā, ar ko esi labāks par grants vedēju.
   Pat dakteri par savu pakalpojumu reklāmu maksā, bet par tiem noteikti tu vari būt tikai sliktāks.

  2. Viss ir daudz vienkāršāk – netiek atbalstīta hipersaišu publicēšana. Saturu nevērtējam.

 7. Padomju okupācijas vara dievturību aizliedza uz 50 gadiem. Tolaik dievturi bija pakļauti represijām un vajāšanām. Bet laiki ir mainījušies. Padomju krievija jeb padumjā krievija ir sabrukusi kā tāds vēsturisks pārpratums. Tā ir aizgājusi nebūtībā. Arī tagadējo krieviju gaida sabrukums un aiziešana nebūtībā. Tāpēc nevajag kautrēties būt par dievturi. Dievturība ir Latvijas nākotne!

  Ar cieņu, Skolnieciņš

 8. jādomā, ka katru satrauc žīdfašisma eskalācija asv valstelē…tās ir īsta vēža metastāzes kas saēd šo aizkeāna midzeni.

  1. Anonīms saka: 02.06.2023 07:32 Neraksti neko tādu. Tīrs bulšits + antisemītisms.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *