Foto: Pexels.com/Pavel Danilyuk

Skolas somas – ieteikumi, kā izvēlēties savam skolniekam visatbilstošāko

Jauns mācību gads saistās ne tikai ar mācību atsākšanos, bet arī ar visu skolai nepieciešamo lietu iegādi un sarūpēšanu – mācību grāmatu izņemšanu bibliotēkā, kancelejas preču iegādi, jauna apģērba un apavu meklēšanu, kā arī jaunas skolas somas iegādi. Ideālā variantā skolēnam vēl der un patīk pagājušā mācību gada soma, taču visbiežāk tā tomēr būs jāsagādā jauna. Par to, kā izvēlēties savam skolniekam visatbilstošāko somu, lasi un uzzini tālāk.

Faktori, kas ietekmē skolas somas izvēli

Lai piemērotākās mugursomas meklējumi būtu ātrāki un vieglāki, ņem vērā vairākus faktorus. Mazāko klašu skolēniem ierasts izvēlēties klasisku mugursomu, taču pusaudžu vēlmes īstenot var būt izaicinošāk.

 • Bērna augums. Lai bērns ar mugursomu varētu ērti pārvietoties un tā nebūtu lielāka par pašu skolēnu, soma jāizvēlas atbilstoši bērna augumam. Ja bērns ir augumā mazs un smalkas miesasbūves, arī somu vēlams meklēt mazāku un vieglāku. Lielākiem bērniem svarīgi pārbaudīt, lai somas lences pieguļ augumam un muguras daļa nav pārāk šaura.
 • Bērna vēlmes. Faktors, kas patiesībā ir pat ļoti svarīgs, jo tieši bērnam ikdienā somu būs jāizmanto. Ieklausies bērna vēlmēs un argumentos, kāpēc viņš vēlas vai nevēlas tieši šo somu. Varbūt soma ir cieta, smaga un neērta, bet varbūt uz tās ir bērnišķīgi zīmējumi. 
 • Kurā klasē bērns mācās. Skolas soma pirmklasniekam noteikti atšķirsies no vecāko klašu skolēnu somām. Pirmkārt, atšķirīgs ir nepieciešamo grāmatu un burtnīcu skaits. Jo vairāk mantu, jo lielāka soma nepieciešama. Otrkārt, mazākiem skolēniem īpaši svarīga ir somas ergonomika. Bērna ķermenis vēl tikai aug un veidojas. Treškārt, vecāko klašu skolēni vienu somu var izmantot vairākus gadus, tāpēc svarīga tās ilgmūžība.
 • Mācību programma. Lai atrastu piemērotāko skolas somas izmēru, noteicošais ir arī grāmatu skaits un mācību programma. Ja ikdienā daudz tiek izmantoti interaktīvi materiāli, datori un planšetes, skolas soma var būt arī mazāka izmēra. 
 • Attālums līdz skolai. Ja katru dienu ceļš uz skolu tiek mērots ar kājām vai sabiedrisko transportu, somai vajadzētu būt vieglai un ietilpīgai. Jāņem vērā arī tas, vai grāmatas un mantas ir iespējams uzglabāt skolā, vai tomēr tās katru dienu jānes mājās. 

Skolas somas ergonomika

Foto: Pexels.com/Stanley Morales

Ergonomiskas skolas somas meitenēm un zēniem ir īpaši svarīgas pirmajos mācību gados. Tad bērna ķermenis vēl aug un attīstās. Vēlams, protams, ievērot ergonomikas pamatprincipus visa mūža garumā. Ergonomiskai somai raksturīgs:

 • Stabils un stingrs muguras balsts;
 • Regulējamas, pieguļošas, mīkstas lences;
 • Pēc iespējas vieglāka soma.

Papildu lietas, kas ikdienā noderēs:

 • Mitruma necaurlaidīgs somas audums;
 • Vairākas kabatas un nodalījumi;
 • Gaismu atstarojošas lentes un iešuvumi;
 • Stingra somas pamatne.

Aktuālākās somas pirmklasnieku un pusaudžu vidū

Ik gadu rodas jaunas tendences, kādas mugursomas bērniem šogad būs aktuālas un pieprasītas. To ietekmē multfilmas, filmas un ārvalstīs notiekošais. Sociālo tīklu platformās influenceri reizēm aicina iegādāties vai rāda konkrētu modeļu somas, tāpēc nebrīnies, ja bērns ļoti vēlas tieši to vienu konkrēto somu. 

Šobrīd meiteņu vidū aktuālas atkal ir koši rozā somas, ietekmējoties no Bārbijas filmas. Mazākiem skolēniem patīk, ja pie somas iespējams pieāķēt dažādus nieciņus. Pusaudžu gaumei izpatikt būs vieglāk, ja somu iegādāsieties kopā. Nezūdoša vērtība ir klasiska toņa vienkārša mugursoma, kas noderēs ne tikai skolā, bet arī ārpusskolas aktivitātēm.

Kur iegādāties somas?

Foto: Pexels.com/Oleksandr P

Mugursomas skolniekiem var iegādāties klātienes veikalos un internetveikalos. Klātienē somas plašā klāstā ir atrodamas dažādos kancelejas preču veikalos, grāmatnīcās un specializētajos somu veikalos. Lai veikalā varētu pavadīt mazāk laika, pirms braukšanas vari kopā ar bērnu apskatīt pieejamās skolas somas bērniem internetā. Tādā veidā varēsiet jau laicīgi vienoties par vēlamo somas veidu, krāsu un papildu piederumiem. Savukārt, ik dienu jaunus skolas somu piedāvājumus vari atrast Andelemandele.lv, kur no plašā klāsta vari izvēlēties somas arī par lētākām naudiņām, nekā pērkot veikalā jaunu. Lai veiksmīga jaunās skolas somas iegāde!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *