Pieci soļi, lai labāk spēlētu šahu

Šahs ir spēle, kurai priekšroku dod daudzi cilvēki gan spēlējot mājas apstākļos, gan pievēršoties šaham jau krietni vien nopietnākā līmenī, dodoties uz šaha sacensībām. Šahs ir veids, kā atslēgties no ikdienas darbiem un pienākumiem, bet tajā pat laikā arī uzlabot un attīstīt loģisko domāšanu.

Šajā rakstā piecos soļos izskaidrosim, kā spēlēt šahu, ja to vēl nekad neesat darījuši. Bet vislabākais veids, kā apgūt šaha spēli ir tās regulāra praktizēšana jeb trenēšanās. Ja vēlaties būt veiksmīgi un prasmīgi šaha spēlētāji, tad atrodiet ikdienā vismaz 30 min., lai spēlētu.

Šaha spēles mērķi

Šaha spēle norisinās starp diviem spēlētājiem, kuri pamīšus katrs veic savu gājienu. Spēle norisinās uz kvadrātveida galdiņa, kurš ir sadalīts mazākos kvadrātos jeb spēles lauciņos. Spēlētājs, kuram ir baltie kauliņi uzsākt spēli pirmais.

Katra spēlētāja mērķis ir uzbrukt pretinieka karalim, lai tam nebūtu glābiņa. Spēlētājs, kurš ir “nogāzis” pretinieka karali arī ir spēles uzvarētājs. Ja izveidojas pozīcija, kurā neviens spēlētājs nevar ielikt “matu”, partija noslēdzas neizšķirti.

Figūru pozīcija uz galdiņa

Šaha galdiņš sastāv no 64 baltiem un melniem kvadrātiem, kuri ir izmērā 8×8 cm. Šaha galdiņš tiek novietots tā, lai tuvākais stūra lauciņš pa labi no spēlētāja būtu baltā krāsā. Katram spēlētājam ir 16 figūras spēles sākumā, ar kurām var veikt ieplānotos gājienus. Figūras, kas katram spēlētājam pienākas, lai veiktu gājienus:

  • karalis;
  • dāma;
  • torņi;
  • laidņi;
  • zirgi;
  • bandinieki.

Ar sākotnējo figūru pozīciju var iepazīties gan iegādātā šaha komplekta pamācībā, kā arī šādu informāciju var atrast interneta plašumos.

Iespēja šahu spēlēt online

Lai šaha spēle norisinātos pilnvērtīgi ir nepieciešami divi spēlētāji, ne vienmēr ir iespēja atrast otru spēlētāju, bet jāsaka, ka mūsdienās to var atrisināt ļoti viegli un ātri. Ne tikai šahu, bet daudzas citas spēles ir iespējams spēlēt online jeb tiešsaistē, kur Jums nav jādomā par spēles pretinieku. Jums ir iespēja arī lieliski apvienot gan spēlēs tiešsaistē, gan spēlēšanu klātienē, kad Jums ir spēles pretinieks. Abi varianti der, lai uzlabotu spēlēšanas prasmes.

Literatūra par šahu

Lai uzlabotu spēles prasmes ir iespēja gan regulāri spēlēt, gan lasīt grāmatas par šahu, kas īpaši noderēs jaunajiem spēlētājiem, kuri vēl nav uzkrājuši un izveidojuši spēlēšanas pieredzi. Literatūru par šahu ir iespējams atrast gan latviešu valodā, gan citās valodās, ja Jums tā ir ērtāk.

Mācieties no labākajiem

Analizējiet un skatieties labāko šaha spēlētāju spēles, kas dos Jums iespēju apgūt dažādas spēles tehnikas, kas arī Jums var palīdzēt nonākt pie ilgi gaidītās uzvaras. Kā arī vienmēr paturiet iespēju atrast šaha skolotāju vai kādu pulciņu, kurā iespējams gan iemācīties šahu no nulles pozīcijas, gan uzlabot jau esošās spēlēšanas prasmes.

Arī Latvijā norisinās dažādas šaha sacensības un turnīri, kuros var piedalīties ikviens, kurš vēlas izmēģināt savu roku kopā ar citiem sava līmeņa spēlētājiem.

Ja Jums nav šaha spēles komplekta, tad e- veikalā 220.lv varat iegādāties šaha komplektus par visdažādākajām cenām, lai cena nebūtu tas, kas attur Jūs no šaha spēles komplekta iegādes. Ja vēlaties spēlēt regulāri, tad noteikti apsveriet arī šaha pulksteņa iegādi, kas palīdzēs spēli organizēt un spēlēt krietni vien prasmīgākā līmenī. Ja šahs jau Jums ir pazīstams, tad izvēlieties kādas citas galda spēles no plašā e- veikala 220.lv piedāvājuma.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *