Nebanku kredītu sektors Latvijā joprojām populārs

Latvijā joprojām ir liels skaits nebanku kredītiestāžu, lai arī pēdējo gadu laikā tam ir tendence samazināties dažādu apstākļu ietekmē – novērojamas gan uzņēmumu darbības jomas izmaiņas, gan nozares konsolidācija un arī patērētāju ieradumi.

Patēriņa kredīts ir naudas summa, kuru klients aizņemas kādai vajadzībai vai nu bankā, vai nebanku kredītiestādē. Aizņemoties bankā, iespējams, jāiesniedz vairāk dokumentu kredīta noformēšanai un jāapliecina kredītspēja un oficiālie ikmēneša ienākumi. Ja patēriņa kredītu izsniedz nebanku kreditors, būs nepieciešama Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras izziņa par pēdējos mēnešos veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām un bankas konta izraksts.

Patēriņa kredīts vai ātrais kredīts?

Patēriņa kredīta piešķiršana, izvēloties nebanku aizdevēju, iespējams, notiks ātrāk, tomēr arī procentu likmes varētu būt augstākas. Pirms aizņemties nebanku sektorā, jārīkojas atbildīgi un jāizvērtē izvēlētais aizdevējs – Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājas lapā var pārliecināties, vai nebanku aizdevējam ir licence patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai.

Patēriņa kredīta procentu likme ir zemāka bankās, ko nosaka stingrākas prasības to izsniegšanai, savukārt nebanku aizdevēji pieļauj zemākas prasības, dažos gadījumos izsniedzot aizdevumus arī cilvēkiem ar sabojātu vai sliktu kredītvēsturi, bet nosakot arī daudz augstākus kredītprocentus.

Vispārinot var teikt, ka arī tā dēvētie “ātrie kredīti” būtībā ir patēriņa kredīti, kurus īsākā izskatīšanas termiņā, bet nereti ar augstākiem procentiem izsniedz nebanku kredītiestādes. “Ātro kredītu” maksimālās summas parasti ir mazākas, jo tie, kā jau liecina to nosaukums, ir paredzēti atdošanai dažu mēnešu laikā.

Savukārt patēriņa kredīti ir pieejami plašākā amplitūdā, parasti sākot ar 100 eiro līdz 15 000 eiro un vairāk auto kredīta gadījumā un aizņemties bankās. Arī termiņš šim kredītu veidam var būt ļoti atšķirīgs – no trīs mēnešiem līdz septiņiem gadiem.

Tāpēc vērts uzsvērt, ka gadījumā, ja esat nolēmis izmantot mikrofinanšu organizāciju pakalpojumus un aizņemties nelielu naudas summu, tas jādara pārdomāti un atbildīgi. Pārmaksa arī šādā gadījumā būs saprātīga, ja spēsiet maksājumus veikt līgumā iekļautajos termiņos, vislabāk – viena vai divu mēnešu laikā. Savukārt par kavētiem maksājumu termiņiem vai ilgāku līguma darbības periodu var nākties krietni pārmaksāt.

Kuri ir populārākie nebanku aizdevēji?

Aizvadītā gada pirmajā pusgadā bija spēkā 46 speciālās atļaujas jeb licences patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniegšanai, savukārt jaunus aizdevumus patērētājiem izsniedza 42 nebanku kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji, salīdzinot ar 52 šādiem uzņēmumiem tai pašā periodā gadu iepriekš. Kopumā nebanku sektorā 2021. gada pirmajos sešos mēnešos izsniegti jauni kredīti 260,93 miljonu eiro apmērā.

Vairāki nebanku aizdevēji Latvijā darbojas jau daudzus gadus un ieguvuši uzticamu klientu loku, kurus interneta meklētājprogrammās ik mēnesi meklē vairāki tūkstoši cilvēku (pēc Ahrefs datiem). Starp tiem jāmin uzņēmumi:

  1. Ferratum ar 24 tūkstošiem.
  2. Credit24 ar 19 tūkstošiem
  3. SMScredit ar 18 tūkstošiem meklējumu mēnesī.

Starp nebanku aizdevējiem popularitāti saglabā arī Bino, Viasms, Vivus un Ondo piedāvātie pakalpojumi.

Kredītu piedāvājumi rūpīgi jāsalīdzina!

Pirms izšķirties par labu kādam patēriņa kredītam bankā vai ātrajam kredītam pie nebanku aizdevējiem, ļoti rūpīgi jāapsver visi “par” un “pret”, vispirms jau pašam sev uzdodot jautājumu, cik nepieciešams vispār ir šis aizņēmums.

Nākamais solis ir salīdzināt kredītu nosacījumus, ko ērti var izdarīt Sortter izveidotajā kredītu salīdzināšanas platformā. Jāņem vērā ne tikai piedāvātā gada procentu likme un ikmēneša maksājumi, bet arī kopējā atmaksājamā naudas summa, kredītlīgumu noslēdzot. Var izrādīties, ka šķietami pievilcīgs kredīta piedāvājums kopsummā ir neizdevīgāks nekā citi tirgū esošie varianti.

Komentāri

  1. Ꮋuge thankѕ to this company! Tһanks to them, we’vе discovered our dream
    land tߋ rental!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *