Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu – ieguvumi, riski un citas nianses

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu nav nekas neparasts. Šo risinājumu finanšu līdzekļu iegūšanai izvēlas daudzi, kuriem ir savs īpašums. Tomēr pirms šāda soļa speršanas ir svarīgi zināt ne tikai to, kādi ir ieguvumi, bet arī apzināties riskus un citas šāda finanšu darījuma nianses.

Kādam nolūkam var ieķīlāt īpašumu

Kredīts pret nekustamā īpašuma ķīlu jeb hipotekārais kredīts ir piemērots risinājums dažādās situācijās un atšķirīgu mērķu sasniegšanai gan privātpersonām, gan uzņēmumiem. Biežākie mērķi, kam izvēlas izmantot kredītu pret nekustamā īpašuma ķīlu, ir:

  • nekustamā īpašuma iegāde;
  • biznesa uzsākšana;
  • biznesa attīstība un paplašināšana;
  • apgrozāmo līdzekļu iegūšana;
  • zemnieku saimniecības vajadzību īstenošana;
  • kredītu apvienošanas process;
  • īpašuma remonts un labiekārtošana;
  • komunālo un citu parādsaistību segšana;
  • neplānoti un steidzami izdevumi.

Galvenie ieguvumi, ko sniedz aizdevums pret ķīlu

Neskatoties arī uz iespējamajiem riskiem, patērētāji bieži izvēlas tieši šo finanšu sakārtošanas vai iegūšanas risinājumu, jo tas tomēr viņiem sniedz tieši tos ieguvumus, kas ir aktuāli un nepieciešami. Lūk, būtiskākie no tiem.

  • Lielāka naudas summa. Iespējams, šis ir pats būtiskākais ieguvums no šī darījumu veida. Ar citiem kredītu veidiem nav iespējams saņemt aizdevumu, kas ir lielāks par dažiem tūkstošiem eiro, kur slēdz darījumu bez ķīlas vai tikai ar galvotāju. Ķīlas esamība dod iespēju aizņemties vairāk. Vidēji šī summa var būt pat 50-80% no nekustamā īpašuma tirgus vērtības.
  • Iespēja izmantot naudu sev aktuāliem mērķiem. Aizdevumu pret nekustamā īpašuma ķīlu iespējams noformēt dažādiem mērķiem, atliek tikai izvēlēties savām vajadzībām piemērotāko aizdevēju, kurš piedāvā šādu iespēju. Hipotekārais kredīts nav paredzēts tikai īpašuma iegādi, tam var būt arī dažādi citi pielietojumi, kas ļauj uzlabot dzīves apstākļus, sasniegt izvirzītos mērķus, atrisināt finansiālos sarežģījumus.
  • Ilgtermiņa aizdevums ar izdevīgākiem nosacījumiem. Hipotekārais kredīts pēc savas būtības ir ilgtermiņa aizdevums. Un tiem parasti tiek piedāvāti izdevīgāki aizdevuma nosacījumi. Kredīts būs jāatmaksā ilgākā laika periodā ar savai maksātspējai atbilstošiem ikmēneša maksājumiem.
  • Iespēja atrisināt sarežģītas finansiālās situācijas. Kad finansiālā situācija ir samezglojusies diezgan pamatīgi, reizēm var šķist, ka nav risinājumu. Tad aizdevums pret nekustamā īpašuma ķīlu var kļūt par izeju no šķietami bezcerīgās situācijas.

Ar ko riskējat, ieķīlājot savu īpašumu

Protams, ka kredītsaistībām vienmēr ir arī savas ēnas puses. Šis gadījums nav izņēmums. Galvenais ir tās apzināties un saprast, kā tās var ietekmē situāciju. Izdarot pārdomātu lēmumu un izvēloties uzticamu aizdevēju, lielām problēmām nevajadzētu būt. Tomēr, kādi tad ir šie galvenie riski.

Iespēja zaudēt nekustamo īpašumu ir viens no galvenajiem mīnusiem, kas ir šim darījuma veidam. Ja kādu apstākļu dēļ tomēr nav iespējams pildīt līgumā noteiktās saistības, kā arī netiek panākta vienošanās ar aizdevēju par situācijas risināšanu, var nākties zaudēt savu nekustamo īpašumu. Protams, tas nekad nav patīkami un var radīt daudz pārdzīvojumu.

Tāpat jārēķinās, ka tikmēr, kamēr īpašums skaitās kā ķīla, ar to ir ierobežotas iespējas rīkoties. Tajā droši var dzīvot un izmantot to, kā tas darīts līdz šim, bet juridiskas darbības būs jāveic saskaņā ar aizdevēju.

Vēl viens apstāklis, kas jāņem vērā, ir tas, ka nekustamais īpašuma automātiski nenozīmē, ka darījums varēs notikt. Aizdevējs izvērtē īpašumu, kas pieteikts kā ķīla. Nereti ir tādi apstākļi, kas aizdevēju nemudina pieņemt šo ķīlu kā pietiekami uzticamu. To var ietekmēt dažādi apstākļi:

  • slikts īpašuma stāvoklis;
  • zema likviditātes iespēja;
  • kopīpašuma statuss;
  • nepilngadīgu bērnu tiesību aizskaršana.

Tomēr vairums aizdevēju katru situāciju izvērtē individuāli, izskata visus apstākļus un meklē iespēju palīdzēt klientam, izsniedzot aizdevumu. Ja ir kādi apgrūtinoši faktori vai ne tika laba kredītvēsture, aizdevējs var nevis atteikt sadarbību, bet piemērot augstāku procentu likmi, lai mazinātu savus riskus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *