Kas jāņem vērā nomājot auto

Auto noma ir izdevīgs veids, kā saņemt lietošanā transportlīdzekli uz īsāku vai garāku termiņu. Auto īre var būt noderīga ne tikai Latvijā, bet arī braucot atpūtas ceļojumā uz ārzemēm. Patiesībā tieši, atrodoties ārzemēs, Latvijas iedzīvotāji visbiežāk arī pirmo reizi izmēģina iznomāt auto. Lai, īrējot transportlīdzekli, nebūtu jāsaskaras ar liekiem tēriņiem vai problēmām, noskaidrosim būtiskākos noteikumus, kas ir jāņem vērā ikvienam, kas plāno nomāt automašīnu.

Saplāno savu budžetu

Pirms rezervēt auto pārliecinies, vai Tev kontā ir pietiekami daudz naudas līdzekļu. Sniedzot pakalpojumu, auto nomas firmas vēlas ne tikai saņemt maksājumu par visu transportlīdzekļa lietošanas periodu, bet arī iekasēt apdrošināšanas naudu. Tāpat var tikt prasīti maksājumi par dažādiem papildus pakalpojumiem:

  • auto sēdeklīša īre bērnam,
  • navigācijas iekārta,
  • izvēlētā auto garantēta pieejamība,
  • drošības naudu (apdrošināšanas pašriska apmērā, piemēram, 500 vai 1000 eiro).

Lielāko daļu papildus maksājumu var izlaist, ja jums tas nav aktuāli. Tajā pašā laikā auto apdrošināšana (KASKO) un drošības nauda, kas tiks iesaldēta uz jūsu konta būs obligātas jebkurā situācijā. Pēc auto atgriešanas un pārbaudes (ja viss būs kārtībā), iesaldēto naudu saņemsiet atpakaļ.

Vai esi pietiekami vecs?

Vairums auto nomas firmu prasa, lai autovadītājs būtu vismaz 21, reizēm 25 gadus vecs. Jaunajiem autovadītājiem jārēķinās, ka viņiem auto īres pakalpojumi var būt dārgāki. Tāpat jauniešiem var tikt piedāvāti tikai lētāki, mazāk pievilcīgi transportlīdzekļi. Kādēļ? Nav nekāds noslēpums, ka jaunieši mēdz braukt pārgalvīgāk un ātrāk nekā citi sabiedrības locekļi. Papildus ierobežojumu uzlikšana šai grupai ļauj automašīnu nomām samazināt savus riskus.

Ko darīt, ja vēl neesi sasniedzis minimālo vecumu, lai varētu iznomāt auto? Atliek atrast kādu ceļabiedru, kas ir vecāks vai izvēlēties citus pārvietošanās veidus – sabiedriskais transports, līdzbraucējs, avio satiksme.

Izlasi līgumu līdz galam

Jā, līguma lasīšana ir garlaicīgs process, taču tas ir ļaunums bez kura nevar iztikt. Tieši līgumu vidusdaļā vai beigās negodprātīgi uzņēmumi mēdz ierakstīt vispretrunīgākos vai klientam nelabvēlīgākos līguma punktus. Šeit var slēpties sākotnēji neievērotas papildus izmaksas, soda sankcijas, garš drošības naudas atmaksas termiņš un citas nianses, kuras ir vērts zināt pirms līguma noslēgšanas.

Plāno rezervēt auto internetā? Izmanto iespēju izlasīt līgumu pirms tā parakstīšanas. Šāda iespēja ir jānodrošina jebkuram ES valstīs oficiāli strādājošam uzņēmumam, kas darbojas tiešsaistē. Esi atradis kādu vietējo auto īres firmu, kas piedāvā izdevīgākus nosacījumus? Iespējams, Tev ir taisnība, taču, ko darīsi, ja pēc atgriešanās Latvijā drošības nauda netiks atmaksāta? Lielie auto nomas uzņēmumi šādi parasti nedara, jo nevēlas riskēt ar savu reputāciju. “No-name” firmai nekāda reputācija vēl nav izveidota un ārzemnieka sūdzības tai nekādu skādi nenodarīs.

Nofotografē auto no visām pusēm

Auto saņemšanas laikā nofotografē transportlīdzekli no sāniem, priekšas, aizmugures. Tāpat aplūko arī apakšu un dokumentē nolietojumu, švīkas, netīrumus auto salonā, uz sliekšņiem un citās vietās, kas varētu būt ar defektiem vai novārtītas.

Tevis veiktie foto uzņēmumi vēlāk var kalpot kā garantija, ka auto esi saņēmis tieši tādā stāvoklī. Tici man, Tu negribēsi diskutēt ar autonomas pārstāvi par to, vai šī bukte bija vai nebija, ja lidmašīna atiet jau pēc pusotras stundas.

Izvēlies uzticamu auto nomas uzņēmumu

Ne vienmēr lētākā, taču lielāko drošību lietotājiem sniedz auto nomas, kas darbojas starptautiski. Šo firmu publiskais tēls un reputācija tām ir daudz svarīgāki nekā iespēja no kāda mazāk zinoša klienta iekasēt pārsimts eiro vairāk. Pašreizējos digitalizācijas apstākļos neapmierināts klients var piesaistīt lielu uzmanību. Negatīva uzmanība var novest ne tikai pie potenciālo klientu zaudēšanas, bet arī akciju cenas samazināšanās biržā.

Arī Latvijā darbojas vairāki starptautiski auto īres uzņēmumi – Mobire, Sixt, Europcar, Hertz, Avis. Ja brauc uz ārzemēm un meklē, kuru nomu izvēlēties, izvēlies kādu no šiem.

Auto atgriešanas nosacījumi

Braukt ar auto, kur acis rāda ir lieliski. Sevišķi, ja ir izdevies iegūt lietošanā pilnīgi jaunu un ātru transportlīdzekli. Pieņemot, ka viss ceļojums ir pagājis bez aizķeršanās, ir laicīgi jāizdomā, kā notiks auto atgriešana. Izpēti nomas auto atgriešanas nosacījumus:

  • Vai auto ir jāatgriež ar pilnu bāku? (Apskaties kartē, kur ir tuvākais benzīntanks. Šī parasti ir standarta prasība.)
  • Kāds ir autonomas darbalaiks? (Vai transportlīdzekli drīkst atgriezt jebkurā laikā vai tikai darba laikā?)
  • Vai automašīnas atslēgas ir jāatdod firmas pārstāvim rokās? Varbūt vari atstāt automašīnu stāvlaukumā un atslēgu iemest speciālā kastītē?
  • Vai transportlīdzeklis ir jāatgriež tieši tajā pašā vietā, kur to izīrēji? Varbūt auto var atgriezt citā firmas birojā otrā valsts galā vai pat citā valstī?
  • Nofotografē auto no visām pusēm pirms atgriešanas. Ja pēc tavas aizbraukšanas kāds iebuktēs auto sānus, būs pierādījumi, ka līdz tā atgriešanai vēl viss bija kā nākas. Steiga un nevērība šeit var dārgi maksāt.

Pilna servisa auto noma

Auto īstermiņa īres līgumi paredz, ka tā lietotājs apņemas to uzturēt maksimāli labā stāvoklī, bet viņam nav jāmaksā par automašīnas tehniskajām apkopēm, nodokļi vai jāsedz auto dabīga nolietojuma rezultātā radušies bojājumi. Šobrīd ir parādījies arī pakalpojums, kas ļauj līdzīgus labumus saņemt arī īrējot auto uz ilgāku laika periodu.

Auto ilgtermiņa īre ir pakalpojums, kura ietvaros automašīnu var izīrēt uz vairākiem mēnešiem vai pat vairākiem gadiem. Iespējams, sākotnēji skan neprātīgi, bet, rūpīgi parēķinot visas izmaksas, tas var sanākt izdevīgāk nekā operatīvais līzings vai auto pirkšana. Izvēloties šo pakalpojumu, ir jāmaksā tikai ikmēneša rēķins un degvielas izdevumi. Visas pārējās rūpes par transportlīdzekli uzņemas iznomātājs. Līdzīgi arī uzņēmumiem šobrīd ir pieejama ilgtermiņa pilna servisa auto noma (skat. šeit), kas noņem visas rūpes par automašīnas tehniskā stāvokļa pārbaudi, nodokļiem, remontiem un citas nebūšanas.

Latvijā pilna servisa nomu piedāvā uzņēmums “Mobire Latvija”. Ja jums tas liekas noderīgi, pameklējiet to internetā. Piedāvāto auto modeļu klāsts ir salīdzinoši plašs un ir iespējams arī atrast auto, kura ikmēneša maksājuma apmērs nepārsniedz 250 eiro.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *