Kā ietaupīt, ja nav naudas?

Nevienam nav pārsteigums, ka Latvijā vairumam mājsaimniecību dzīvošanai pieejams vien minimālais iztikas minimums. Apstākļos, kad jāskaita katrs cents, nav pat domas sakrāt kādam lielākam pirkumam, jo arī atlikt negaidītiem dzīves apstākļiem ir praktiski neiespējami. Sarežģīta finansiālā situācija izraisa depresīvo stāvokli, bet citu cilvēku padomi no sērijas “nepērc kafiju līdzņemšanai” dusmas, jo nepērkot to, ko nekad neesi pircis, ietaupīt nesanāks.

Budžeta plānošana

Tas ir lietderīgi jebkuram, īpaši, ja jums ir nelieli mēneša ienākumi. Veicot budžeta aprēķinus, jūs varēsiet saprast, kur pazūd jūsu nauda, un veikt nepieciešamas darbības situācijas uzlabošanai.

Paņemiet burtnīcu, atveriet Excel datorā vai lejupielādējiet budžeta mobilo aplikāciju telefonā un mēneša laikā atzīmējiet tur visus savus izdevumus. Pēc mēneša izvērtējiet informāciju un savelciet ciparus tēriņiem par ēdienu, transportu, izklaidēm, māju u.c. Apdomājiet, no kā jūs varētu atteikties, lai izdotos ietaupīt vismaz pāris eiro. Pamatojoties uz saņemtajiem datiem, saplānojiet nākamā mēneša budžetu.

Obligāto maksājumu veikšana

Parasti, saņemot algu, liekas, ka ir daudz naudas un variet nopirkt visu, ko vēlaties. Tāpēc vienmēr veiciet visus obligātos ikmēneša maksājumus uzreiz pēc algas saņemšanas, lai saprastu, kāda summa jums atliek pārējiem tēriņiem.

Nekavējiet maksājumus, tas var novest pie vēl lielākiem parādiem nokavējuma procentu dēļ. Ja jums ir vairāki aktīvi aizdevumi, kuriem pastāv risks būt neatmaksātiem, aizdomājieties par iespēju apvienot kredītus, tas palīdzēs ietaupīt uz procentu maksājumiem.

Izvērtējiet, no kādiem tēriņiem variet atteikties

Ierobežot sevi it visā ir diezgan grūti, turklāt tas var atņemt dzīvotprieku. Tādā stāvoklī ir viegli norauties un nopirkt kaut ko nevajadzīgu, lai atbrīvotos no nomācošas sajūtas. Tāpēc apdomājiet, no kā jūs varētu atteikties bez liekiem pārdzīvojumiem.

Protams, visvienkāršāk ir atteikties no kāda hobija, kas prasa izdevumus, taču tā nebūt nav labākā izvēle, ja tas jūs padara laimīgu un dod enerģijas lādiņu. Izanalizējiet budžetu un apdomājiet citas taupīšanas iespējas.

Meklējiet lētākus analogus

Gandrīz katrai lietai un pakalpojumam var atrast lētākus variantus.

Piemēram, esiet iecienījuši ik pa laikam nopirkt labu grāmatu, jo patīk lasīt. Grāmatas ir dārgas, apsveriet citas iespējas – apmeklējiet bibliotēku vai izvēlieties Online resursus.

Valodu var mācīties ne tikai maksas kursos. Pamatus var iegūt bezmaksas mobilajās lietotnes, Youtube kanālos vai atrodiet ārzemju draugu, ar ko praktizēt valodas zināšanas.

Atteikšanās no sporta zāles abonementa un trenēšanās mājās vai skriešana ārā arī var palīdzēt ietaupīt naudu.

Nepērciet preces tikai tāpēc, ka tās ir lētas

Diemžēl lētām precēm bieži ir neliels kalpošanas laiks, tāpēc apdomājiet labi, vai tiešām vērts ieguldīt naudu lietā, kuru pēc īsa laika vajadzēs pirkt atkārtoti. Vislabāk izvēlēties ilgtspējīgas lietas, izdevumi par kurām atmaksāsies ilgtermiņā, piemēram, izvēlaties kvalitatīvus apavus un laba ražotāja televizoru.

Protams, lētām precēm arī var dot iespēju. Piemēram, drēbēm maziem bērniem, kas ātri aug, vai eglīšu rotājumiem uz Ziemassvētku atlaidēm.

Iegādājieties lietotās preces

Daudz un bieži cilvēki pārdod sociālajos tīklos un sludinājumu portālos lietas, kas viņiem vairs nav vajadzīgas. Bērni ir izauguši un tiek mainītas mēbeles. Vairs netiek lietots sporta trenažieris. Izvēlēts neatbilstošs izmērs kleitai vai pasūtītais telefons nav attaisnojis cerības.

Visas minētās preces, mazlietotas un pat jaunas, jūs varēsiet iegādāties par zemākām cenām un tādējādi ietaupīt savus naudas līdzekļus.

Atrakstieties no reklāmrakstiem e-pastā

Esiet parakstījies jaunumu saņemšanai no iemīļotākiem veikaliem, lai laikus zinātu par atlaidēm? Ir laiks atrakstīties, lai neļautos kārdinājumam. Diemžēl cilvēki bieži ietekmējas no reklāmām un īpašiem piedāvājumiem un nepārdomāti tērē naudu.

Sāciet plānot savus izdevumus, kontrolējiet visus tēriņus, meklējiet lētākus analogus un veiciet citas līdzīgas darbības naudas taupīšanas nolūkos. Un galu galā jums izdosies savu finanšu situāciju pavērst uz labo pusi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *