Izturības veicināšana: ceļvedis, kā tikt galā ar sērām

Psihologi ir pavadījuši gadu desmitiem, cenšoties noteikt labākos veidus, kā cilvēkiem vajadzētu tikt galā ar bēdām un zaudējumu. Piemēram, slavenais psihologs Zigmunds Freids 1917. gadā publicēja eseju “Sēras un melanholija”, kurā bija izklāstīts “bēdu darbs”. Viņš to raksturoja to kā laika periodu pēc zaudējuma, kad cilvēkam jāstrādā ar savām domām, atmiņām un emocijām, lai turpinātu dzīvi.

Lai gan katra indivīda ceļš ir unikāls, pastāv psiholoģiskas atziņas, kas var izgaismot ceļu un palīdzēt orientēties sarežģītajā posmā. Šajā rakstā www.pirmaispsihologs.lv sniegs dažus padomus, kas var palīdzēt sērošanas procesā.

Atpazīsti emocijas

Skumjas ietver emociju kaleidoskopu. Daži no visbiežāk sastopamajiem emocionālajiem simptomiem ir skumjas, ilgas, šoks, nejūtīgums, noliegums, dusmas, vainas apziņa un bezpalīdzība. Bēdas var izraisīt aizmāršību, vāju koncentrēšanos un apjukumu. Tas var izraisīt arī virkni fizisku simptomu, tostarp elpas trūkumu, galvassāpes, nogurumu, sliktu dūšu un sāpes. Ir ļoti svarīgi ļaut sev pilnībā izjust šīs sajūtas. Emociju apspiešana var izraisīt emocionālu stagnāciju, kavējot dziedināšanas procesu.

Sociālais atbalsts

Būtisks aspekts, kā tikt galā ar skumjām ir atbalsta meklēšanu. Uzticami draugi, ģimenes locekļi vai atbalsta grupas var nodrošināt drošu vietu emociju un atmiņu paušanai. Šī kolektīvā līdzjūtība pastiprina saiknes sajūtu, kas ir ļoti svarīga dziedināšanas procesā.

Praktizē līdzjūtību pret sevi

Psiholoģiskais ceļojums cauri sērām prasa pacietību un līdzjūtību pret sevi. Izvairies no sevis kritizēšanas par emociju intensitāti vai dziedināšanas procesa tempu. Izturības veidošanā izšķiroša nozīme ir paškritikai.

Kā psihologs var palīdzēt

Psihologi ir apmācīti, lai palīdzētu cilvēkiem labāk tikt galā ar bailēm, vainas apziņu vai trauksmi, kas var būt saistīta ar mīļotā nāvi. Ja jums nepieciešama palīdzība, lai risinātu savas bēdas, konsultējieties ar psihologu vai citu licencētu garīgās veselības speciālistu. Psihologi palīdzēs veidot noturību un izstrādāt stratēģijas, lai pārvarētu skumjas. Atceries, ka profesionālas palīdzības meklēšana ir spēka, nevis vājuma pazīme. Tas nodrošinās strukturētu vidi, lai izpētītu jūtas, izstrādātu pārvarēšanas stratēģijas un strādātu ar sarežģītām emocijām.

Vairāk informācijas:

www.pirmaispsihologs.lv

E-pasts: info@pirmaispsihologs.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *