Acu pārbaude – kas par to ir jāzina?

Acu veselība ir būtiska ikviena cilvēka dzīves kvalitātei, un regulāra acu pārbaude ir svarīgs solis, lai saglabātu labu redzi un novērstu nopietnas acu slimības. Acu pārbaude ir process, kurā acu ārsts vai optometrists pārbauda acu stāvokli un redzes asumu, lai noteiktu iespējamos redzes traucējumus. Šajā rakstā aplūkosim, kas ir acu pārbaude, kā tā norit un kādiem aspektiem pievērst uzmanību.

Kas ir acu pārbaude?

Acu pārbaude ir profesionāla redzes un acu veselības izmeklēšana, kuras mērķis ir diagnosticēt un novērst acu slimības, kā arī noteikt redzes korekcijas nepieciešamību. Šo pārbaudi var veikt gan acu ārsts (oftalmologs), gan optometrists, un tā ietver vairākus izmeklējumus un testus.

Kā norit acu pārbaude?

Pārbaude sākas ar sarunu, kurā ārsts uzdod jautājumus par vispārējo veselību, redzes problēmām un iepriekšējām acu slimībām. Var tikt jautāts par ģimenes anamnēzi, dzīvesveidu un ikdienas aktivitātēm, kas var ietekmēt acu veselību. Tālāk seko:

  • Redzes asuma pārbaude – viens no pamata testiem, ko veic acu pārbaudes laikā. Šajā testā būs jālasa burti vai cipari no speciālas redzes tabulas, lai noteiktu redzes spēju;
  • Refrakcijas tests – tiek veikts, lai noteiktu to, vai ir tuvredzība, tālredzība, astigmātisms vai presbiopija. Šajā testā ārsts izmanto īpašu ierīci, lai noteiktu, kuras lēcas vislabāk uzlabo redzi;
  • Acu spiediena mērīšana (tonometrija) – tests, kas mēra acu iekšējo spiedienu un palīdz diagnosticēt glaukomu;
  • Acu struktūras izmeklēšana – acu ārsts pārbauda acs struktūras, tostarp radzeni, lēcu, tīkleni un redzes nervus;
  • Krāsu redzes tests – tiek veikts, lai noteiktu to, vai ir problēmas ar krāsu uztveri.

Kāpēc ir svarīga regulāra acu pārbaude?

Regulāra acu pārbaude palīdz agrīni atklāt acu slimības, kas var novērst nopietnas redzes problēmas un pat aklumu. Agrīna diagnostika ļauj sākt ārstēšanu savlaicīgi, tādējādi uzlabojot ārstēšanas izredzes un rezultātus.

Acu pārbaudes laikā var noteikt to, vai ir nepieciešamas brilles vai kontaktlēcas. Pareiza redzes korekcija uzlabo dzīves kvalitāti, ļaujot skaidri redzēt un izvairīties no redzes izraisīta diskomforta, piemēram, galvassāpēm un acu noguruma.

Acu pārbaudes laikā ārsts var atklāt arī citas veselības problēmas, piemēram, diabētu, augstu asinsspiedienu un holesterīna līmeni. Acis bieži vien atspoguļo vispārējo veselības stāvokli, tāpēc acu pārbaude var būt svarīga daļa no kopējās veselības pārbaudes.

Kad ir jāveic acu pārbaude?

Bērniem acu pārbaudes ir jāveic regulāri, sākot no agrīna vecuma, lai nodrošinātu to, ka viņu redzes attīstība notiek pareizi. Ieteicams veikt pirmo acu pārbaudi apmēram 6 mēnešu vecumā, pēc tam 3 gadu vecumā un pirms skolas uzsākšanas. Skolas vecuma bērniem pārbaudes jāveic vismaz reizi divos gados.

Pieaugušajiem bez redzes problēmām ieteicams veikt acu pārbaudes ik pēc diviem gadiem. Ja ir redzes traucējumi, acu slimības vai paaugstināts risks acu slimību attīstībai, ārsts var ieteikt biežākas pārbaudes.

Senioriem pēc 60 gadu vecuma acu pārbaudes ir jāveic katru gadu, jo vecums palielina acu slimību, piemēram, kataraktas, glaukomas un makulas deģenerācijas risku.

Redzesparbaude.lv – ērtākais veids kā pieteikties acu pārbaudei!

Šodien pieteikties redzes pārbaudei ir ļoti vienkārši OC VISION mājas lapā www.redzesparbaude.lv! Šī platforma nodrošina piekļuvi 50 optikas veikalu tīklam visā Latvijā, kurā ietilpst tādi pazīstami veikali kā OptiO, Vision Express, VIZIONETTE un Lornete. Ikviens var viegli atrast sev ērtāko un piemērotāko vietu redzes pārbaudei.

OC VISION nodrošina vairāk kā 70 kvalificētus speciālistus – optometristus un oftalmologus, kas ir gatavi nodrošināt profesionālu acu veselības pārbaudi. Šie speciālisti izmanto jaunākās tehnoloģijas un inovatīvas pieejas acu veselības jomā, lai sniegtu augstas kvalitātes diagnostiku gan pieaugušajiem, gan bērniem.

OC VISION ir vadošais acu aprūpes uzņēmums Baltijā, kas apvieno kvalitāti un pieejamību. Mājas lapā www.redzesparbaude.lv ikviens var ērti pieteikties redzes pārbaudei tuvākajā un iemīļotākajā optikas veikalā, nodrošinot sev un saviem tuviniekiem labāko iespējamo acu aprūpi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *