Varas un līdzcietības jautājumi

Trešdien aizdomājos par ziņu, ka valsts augstākās amatpersonas netiksies ar Dalailamu, kas septembrī viesosies Latvijā. Interesantas šķita atrunas – vizīte nav oficiāli saskaņota un Ārlietu ministrijas ieskatā Tibeta ir neatņemama Ķīnas Tautas Republikas sastāvdaļa.

Jāpiebilst – pirms diviem gadiem Dalailama jeb Lobsangs Gjaco atteicās no trimdas tibetiešu politiskā līdera pienākumiem un šādā aspektā viņš tiešām ir tikai viens mūks, kas trešo reizi apmeklēs Latviju. Jāpiebilst arī tas, ka pirms pieciem gadiem šis mūks žurnāla «Times» aptaujā par 100 ietekmīgākajiem cilvēkiem pasaulē ieņēma 1. vietu – piecus gadus pēc kārtas… Un 2001. gadā valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga gan nenoniecināja iespēju tikties ar Tibetas pārstāvjiem Rīgas Biržas namā. Bet acīmredzot laiki mainās – interneta medijos ziņu par Dalailamas vizīti nomainījusi vēsts par Ķīnas straujo ekonomisko augšupeju un, kam vairs rūp kaķa lāsti – komentāri par to, cik īsa ir mūsu atmiņa…

Lai neko nesaputrotu, ieskatījos Tibetas vēstures faktos. Lūk, 1950. gadā Ķīnas Tautas Atbrīvošanas armija iebruka Tibetā un sakāva tibetiešu armiju. Pēc gada tibetieši ķīniešu spiediena ietekmē parakstīja «Tibetas mierīgas atbrīvošanas plānu» un Tibeta kļuva par Ķīnas autonomo apgabalu. Neko neatgādina? Sekoja zemes reforma un tibetiešu sacelšanās, kas tika apspiesta 1959. gadā, bet Dalailama ar citiem valdības locekļiem aizbēga trimdā uz Indiju. Tiek lēsts, ka šajā laikā nogalināts līdz 1,2 miljoniem tibetiešu, bet Ķīnas Kultūras revolūcijas laikā iznīcināti 6000 Tibetas klosteri… Bet tibetiešu nevardarbīgie protesti nerimstas joprojām – regulāri pašsadedzinās gados jauni mūki (pēdējo trīs gadu laikā apmēram 60), un Ķīna to jau nodēvējusi par maskēto terorismu; un Dalailama būs Rīgā, lai runātu par līdzcietības nozīmi… Iespējams, kāds trīsreiz padomās, pirms pirks Ķīnas preci. Un, visticamāk, tas neko nemainīs vienas uzvarētas tautas liktenī – to aizmirsīs… Mūsu diplomāti nolēmuši nezīmēties ar lielvarām neērta cilvēka atbalstu – nolēmuši nerunāt par vispārcilvēciskām vērtībām. Kāpēc un kā vārdā? Lai pastāvētu latvieši zalkša zīmē?…

Komentāri

  1. Kāpēc domā ka netiksies, protams ka tiksies. Pasaules varenie un ietekmīgie parasti tiekas labāko masonu tradīciju garā slepeni un īpaši neafišējot. Bet Ķīnas precēm pēdējā laikā nav ne vainas,tas tev veca cilvēka novecojis viedoklis.

      1. Importētās preces tagad ir ļoti labā kvalitātē,jo ievedot ES tām jāatbilst visiem Eiropas standartiem. Drīzāk varētu satraukties par poļu sūdīgajiem ražojumiem ar ko pārpludināta visa Latvija. Bet Tibetā viss ir kārtībā, aizbrauc pārliecinies, ja vēl nebiji,nerunā.

        1. Vai kārtībā, kā tai kuplejā, kur māja nodegusi, ķēve nosprāgusi un meita sazin no kā gaida bērnu, tēvs bankrotējis, dēls nodzēries, māte pie miršanas, bet – tā jau nekas – ”pārējais” viss kārtībā!?
          Un kur tad Tu Nepālā to dzīves īstenību redzēji? Gadiem tur dzīvoji, ar vietējiem kopā vismaz pudu sāls apēdi vai, kā vairums puņķaino visziņu – pa tūristu takām ar mantām apkrauta vietējā šerpas pavadībā tekalējot, kopā ar atbalstošo pavadoņu baru virsotnes iekarojot?

          1. ceļošana palīdz ieraudzīt lietas un vietas kādas tās ir patiesībā, izprast cēloņsakarības. No attāluma jau viss liekas savādāks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *