Avots: lvportāls.lv

Vai un kādus labumus no reformas esam dabūjuši?

Ir apritējis gads, kopš dzīvojam jaunā – Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) noteiktā – realitātē. Kā tika solīts un arī gaidīts, to gatavojot, – dzīve pašvaldībās kļūs labāka (nu, vismaz ne sliktāka) – būs vairāk iespēju, piemēram, realizējot nozīmīgus un vietējai kopienai ļoti nepieciešamus projektus, lasi – lielbūves. Bija dzirdēts, ka būšot arī vairāk naudas, jo varēšot ietaupīt, pirmkārt, uz ”administratīvā aprāta”, arī jau uz saprātīgas – efektīvas un racionālas  – saimniekošanas rēķina. Brīžam izskanēja arī jau iepriekšējās reformās dzirdētais solījums par to, ka gludin gludas ceļu jostas savienos ar jauno attīstības centru katru administratīvo minivienību jeb pagastu, nu, protams, domājot tā centru.

Ak, jā, jaunais likums «Par pašvaldībām» runā arī par lielāku iedzīvotāju iesaisti lemšanā, tai skaitā arī par naudu un tās ieguldījumiem tieši sev tuvākajā apkārtnē. Likums gan… vēl nav pieņemts, bet, kā zinām, uz vietām viss jau notiek uz pilnu klapi. Kā šķiet, gan diemžēl notiek vairāk pēc principa ”kā sanāk” vai, kā mūsu novada gadījumā, tā, kā daži no vadošajiem bija ieraduši ”savos mazajos novadiņos”…

Pirms nedēļas kopā ar kolēģiem – citu reģionālo mediju žurnālistiem – apspriežot ATR rezultātus un salīdzinot savus secinājumus ar Valsts kontroles veiktajām revīzijām, spriedām, ka tie daudz neatšķiras. Vismaz šobrīd teikt, ka reforma ir izdevusies un realizējas mūsu – Latvijas iedzīvotāju vairākuma – labākas dzīves virzienā, nevar. Ja par, iespējams, ieekonomēto naudu, tad skaidri zināms tikai par 8000 eiro, kas vairs nav jāmaksā bijušo novadu deputātiem. Apvienotais Tukuma novada budžets dažādu iemeslu dēļ gan ir palicis ”smagāks”, bet arī tēriņi solās būt ievērojami lielāki. Skaidrs jau, ka tam ir arī vairāki objektīvi iemesli; vispirms kovidsekas, ES naudas pieplūdums un attiecīgais kārtējais būvbums. Tad jau nākamais trieciens – karš Ukrainā. Cik liela tā ietekme inflācijas kāpumā, tā atsevišķi izdalīt šobrīd grūti, bet jaunā novada apstākļos būvmateriālu cenu un, iespējams, arī algu kāpuma dēļ būvniecības izmaksas kopumā esot pakāpušās pat par 30, dažviet – par 40%…

Bet otrs iemesls apšaubāmajam reformas rezultātam ir vai ir bijis mūsu pašu vēlēto priekšstāvju rokās. Augstākās pakāpes jeb Saeimas deputāti un arī valdībā atbildīgie ir tā nočammājuši jauno pašvaldību likumu un to pavadošos noteikumus, ka šis gads visā Latvijā pavadīts ļoti lielā savvaļā – katrs ir būvējis to pašu valdības ēku, kā pie varas tikušajiem licies pareizi vai bijis ērtāk. Iepriekš solītie ministrijas noteikumi par to, kā panākt, lai visās pašvaldībās būtu daudz maz līdzvērtīga pārvaldības struktūra un attiecīgi arī pakalpojumi, ko piedāvāt katra apvienotā novada iedzīvotājam, tā arī netika ne izstrādāti, ne pieņemti. Jā, bija ieteikumi un noteikumi, ka lielākā un tātad arī vadošā novada deputātiem un domes priekšsēdim jāvada darbi, lai, jau dodoties uz vēlēšanām, jaunā novada aprises būtu skaidras un visiem saprotamas, lai – ideālajā gadījumā – būtu veikts audits par to, kādi darbi un ar kādiem spēkiem apvienotajā novadā darāmi, cik katrs no pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem varētu izmaksāt; brīnišķīgi, ja, domājot par nākotni, būtu arī jau plauktā pa ķērienam gana augstā līmenī sagatavoti vairāki dažāda apjoma attīstības jeb iedzīvotāju sapņu realizācijas projekti  utt.

Kas mums – Tukuma novada iedzīvotājiem – no visa tā ir ticis? Nekas! Gads, pat divi pirms reformas pavadīti tik totālos kašķos, ka nav izdarīts neviens no mājasdarbiem. Vecajai Tukuma domei laikam nebija ne laika, ne vēlēšanās apspriesties un kur nu vēl vienoties ar citiem apvienojamo novadu kolēģiem.

Iespējams, arī tāpēc ir sajūta, ka mēs – tukumnieki – esam kaut kāda revanšisma upuri, jo, kā neslēpjoties paziņo kandvnieku ievēlētā apvienotās novada domes priekšsēdētāja vietniece, viņai ir jāattaisno savu vēlētāju, ne visa novada iedzīvotāju cerības. Loģiski!? Jā, vai nē, lai paliek uz politiķu sirdsapziņas. Bet par pavisam reālām un taustāmām lietām, ieguvumiem un/vai zaudējumiem mums visiem varēsim sākt runāt vien tad, kad beidzot zināsim, cik un kas mūsu pašvaldībā izmaksā, kā kas strādā un vai ir vismaz cerība, ka pašvaldība strādās sistēmiski un racionāli nevis pēc ugunsdzēsības dienesta principiem – dzēšot ugunsgrēkus, ko piešķīlušas gan priekšteču neizdarības, gan, ko tur liegties, nu jau arī pašu radītais bardaks vai, drīzāk, vēlme vilkt deķīti katram uz savu pusi… Bet cerības uz labāku dzīvi ir. Audits notiekot, tad būšot arī struktūra un sistēma. Un ja vēl mēs – iedzīvotāji – iesaistīsimies, nu tā kā dažā ļoti labā konsultatīvajā padomē – ar vēlmi izprast un atblastīt… Jā, un labi būtu, ja tas viss notiktu civilizēti – ar abpusēju vēlmi uzklausīt, saprast un darīt lietas labāk.

 

Komentāri

 1. Lai kā man to negribētos atzīt un teikt, bet Tukums izskatās briesmīgi un situācija paliek arvien sliktāka. Nekāda attīstība un izaugsme nav pamanāma, tikai degradācija. Bet paši jau esam vainīgi, paši jau to pašvaldību vēlējām. Gan iepriekšējo, gan tagadējo.

 2. Protams, Tukums visu naudu savāc pilsētas uzturēšanai un pievienotajiem novadiem neko nedod. Pat bērniem atņēma brīvpusdienas, Varbūt pilsētā mazāk puķu dobes taisiet, bet atdodiet bērniem brīvpusdienas.

  1. Tikai nevajag – Kandavas novadā nekad trūcīgajiem nav bijis atbalsts, beidzot viņi saņem dzīvokļa daļu atmaksu, pabastus un atbalstus… Nabadzīgā Kandava beidzot ceļus sev labo. Lūk, kur naudiņa aiziet…

   1. Kandavā vienmēr bija mājokļu pabalsti, transports lai tiktu pie ārsta , kad tagad noņemts , fizioterapeits un pirts kas tagad noņemts . Pat represēto pabalstu tos 30€ noņēma.

   2. Kandavā vienmēr bija mājokļu pabalsti, transports lai tiktu pie ārsta , kad tagad noņemts , fizioterapeits un pirts kas tagad noņemts . Pat represēto pabalstu tos 30€ noņēma. Kandava katru gadu labo ceļus un ielas asfaltē . Šie ir vecie projekti. Nākamgad vairs nebūs nekā.

 3. Varbūt beidzot jaunajaiem deputātiem ir jāiet pie tautas un jāizstāsta, kas īsti notiek, jo viens otram mēs metam virsū nepamierinātību, kopā strādāšana kaut kā nerullē. Novadā katrs pagasts turpina strādāt savā sētā, bet novada centrs necenšas veidot vienotu politiku. Kapēc Tukumam nav pilsētas pārvalde? Tad varbūt Tukums varētu vairāk par sevi rūpēties?

  1. Kandavā vienmēr bija mājokļu pabalsti, transports lai tiktu pie ārsta , kad tagad noņemts , fizioterapeits un pirts kas tagad noņemts . Pat represēto pabalstu tos 30€ noņēma.

 4. Un jāa, pirms reformas visi bija lielīgi kā tītari un savstarpēji nerunāja, kā darīt labāk…un te nu ir katrs tāpat vel to deķīti uz savu pusi.

 5. Un Strabags tik spodrina sev spalvas, novads paplašinājās, iespējas lielas, bet varēšana nekāda – kāds izskatās ceļš no Tukuma līdz Grenču skolai? Kāds tagad iskatās posms Sāti- Vaski? Piekrītu komentāram par Tukuma smukumu – nu nav vairs smukuma. Žēl…

 6. Lai kaut ko sasniegtu, ir jābūt vīzijai/mērķim! Nu, kādu mēs gribam Tukumu un novadu pēc ievēlēšanas termiņa beigām, pēc 3 termiņiem un pēc 10 termiņiem, piemēram. Kuram no patreiz pie varas esošajiem ir kaut vai kaut kas uz to pusi? Partiju pirmsvēlēšanu 4 000 zīmju programmas bija kā viduvēju vidusskolēnu domraksti par šo tēmu. Pirmdien vajadzēja iesniegt, svētdienas vakarā katrs attiecīgā saraksta kandidāts pēc brīvdienu “kodiena” kaut ko uzpļekarēja? Tad ko te brīnāmies? Kā Tukuma slimnīcā – lēni un stabili iet uz grunti/likvidāciju, bet rabkēviča tā pielipusi pie krēsla, ka neviens pat necenšas šamējo no tā izlobīt! Un tādēļ arī nekas nemainīsies, novada galvenais ārstniecības centrs pārvērtīsies kā Slokas slimnīca – divas aprūpes nodaļas, kur vienā smirdēs pēc urīna, bet otrā smirdēs mazāk. Ar novadu būs tas pats. Ja nav mērķu, esošās situācijas/resursu izpratnes, plāna mērķu realizācijai, konkrēta termiņa plāna izpildei, tad nekas nekad nenotiks! Jo dzīvojam jau tikai šodien – vai tā liekā kapeika iekrīt kampariem, šulciem, rudovskiem vai ginterēm,- nevis kārtīgai novada būvēšanai, lai šeit turētos vietējie nodokļu maksātāji un rīdzinieki meklētu iespējas pārvākties? Vāja tā vietējo politiķu varēšana, vāja un bezperspektīva, kā jau sasmakušā un pie.. irstā piemājas pīļu dīķī …

 7. Man vienam liekas ,kā visus šos komentārus raksta sieviete ar rudiem matiem (atvainojos uzvārdu neatceros )kopā ar Zvaigzneskalnu? Nu nav ne vainas Tukumam.

  1. Neesmu tante ar rudiem matiem, bet Jūs laikam neko vairāk par Tukumu neesat redzējis.

 8. …..Pabalsti,pabalsti utt. jā nenoliedzami grūtībās nonākušiem vajadzīga lieta…taču novads ,pilsēta nedzīvo neeksistē tikai pabalstu utt.izsniegšanai ! Pilnīgi piekrītu Tukuma kā bija vienā totālā tukšuma punktā jau pēdējos gadus 10, tā turpam esam arī joprojām , par attīstību visās jomās vīzijas diemžēl nekādas , kaut kāda uz papīra atskaitēs “ieņurkāta”ir , reāla nav nekāda.
  Šodien facebook kārtējā tukšā lielīšanās ar Radi Tukku Megi kaut kādiem pasākumiem, izraisīja mega smaidu, jā droši viena vajadzīga vieta pāris desmit mākslas nozares dalībniekiem un tas arī viss,kaut arī tas palūkojot foto jāsaka skumji , 21 gadsimts – Tukumā kultūras krikuču pasniegšana pussabrukušas ēkas sētā uz dēļu paletēm ( palūkojot uz tiem jumtiem utt- rodas jautājums – diez ko domā drošības dienesti jo tur skraida bērni !! )Blakus novados nupat atklāja kārtējos mākslas centrus , izstāžu zāli ,regulāri notiek koncerti utt.Tā vien gribas teikt vai tad beidzot nebūtu pēdējais laiks kādiem LV dienestiem sākt interesētie par Tukuma “naudas maku” – kāpēc pilnīgi nekam nepietiek naudas, un kur paliek tā kas ir !!

 9. Tēma apmēram par to pašu – šodienas laikrakstā intervija ar TKN direktrisi – smējāmies laika min 20 🙂 par kultūru Tukumā utt. citēju – ” ….vienai daļai cilvēku Tukumā šķiet ka Tukumā nekas nenotiek,laikam tamdēļ ka lielo koncertu rīkotāji neizvēlas Tukuma, es nezinu kāpēc ,Kandava ir iekļauta – kā tas īsti notiek nevaru komentēt.Un kopumā es arī nezinu ko par to visu laik saka “L.Dzelzkalēja ” mamma mija zeme atveries – par ko šie cilvēki saņem algas ???? ja pat to nezin ka direktrisei pašai ir jāmeklē kontakti jājož uz Rīgu utt,kaut vai katru dienu un jāpanāk lai kolektīvi jebkādi brauc uz Tukumu !!!

 10. Ir tāds teiciens: ko sēsi – to pļausi.
  Nevajadzēja tiražēt pseido nesaskaņas un noniecināt konkurentus. Tad nebūtu fiasko ar Tukuma interešu pārstāvniecību.
  Atzīstiet, NTZ, ka paši arī pie šī roku pielikāt..

 11. A Tukums veģetē tālāk , kā pirms reformas tā pēc , nekas nav mainījies , kā sūnu ciems tā sūnu ciems – bet ar ambīcijām kā Nīderlandē :):)

 12. Kad Tukumā beidzot nokrāsot soļus, bail pat apsēsties,drēbes sasmērēt! Puķes ir bet piesēst veciem cilvēkiem nav@

   1. Visur citur..kur nebiha konkursu yz amatiem un ja arī bija,tad tāpat skaidrs kuram darbiņš garantēts.Bombongas…..

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *