Kalendāriskas pārdomas

Ik reizi, kad lasu un dzirdu aicinājumus uz tautisko gadskārtu svētku svinēšanu, man niez mēle un pirksti runāt un rakstīt par laika skaitīšanu. Par laiku. Par to mūžīgo ratu, kas nepielūdzami griežas un griežas, paceļ mūs, izmaļ un nogāž atpakaļ, noliek pie vietas un beigu galā aizstumj nebūtībā. Kāpēc? Vienkārši tāpēc, ka nu mēs atrodamies vienā no dabas ciklu mezgla punktiem, ko mūsu senči sauca par Miķeļiem. Kas gan šajā dienā tik svarīgs, lai būtu pieminēšanas vērts?
Vispirms aicinu pievērsties kalendāram kā rīkam, ar ko fiksē laika rata griešanās stāvokļus jeb, zinātniski runājot, – planētas Zeme pozīcijas attiecībā pret zvaigzni ar nosaukumu Saule.
To, ka dabā pastāv šie rotācijas cikli, saprata gan senie astronomi un astrologi, gan pagānu priesteri un zintnieki. Un katra grupa, vērojot vienu un to pašu parādību, kalendāru veidoja ar mazliet atšķirīgām pieejām. Seno civilizāciju astronomi un astrologi lika lietā matemātiku, skaitīja un rēķināja, zīmēja shēmas, līdz sazīmēja 12 mēnešus, un ar Jūlija Cēzara akceptētajiem un vēlāk pāvesta Gregora ieviestajiem precizējumiem mēs šo kalendāru lietojam vēl šobaltdien. Sistēma ir laba un funkcionējoša, tikai – kurš ir pareizais atskaites moments? Kurš gads būs pirmais? Pasaules radīšanas, Romas impērijas dibināšanas, Jēzus dzimšanas vai vēl kāds cits? Katra subkultūra paņēma sirdij tuvāko, un tiktāl viss bija kārtībā. Bet tad vajadzēja vēl vienu atskaites punktu. Kurā brīdī būs jauna gada sākums? Jēdzīgākie laika skaitītāji domāja, ka jauna gada sākums, ja reiz tā ir astronomiska būšana, jāpiesaista kosmiskiem cikliem. Senie ķīnieši, ebreji un vēl virkne citu kultūru palīgā ņēma mūžīgi mainīgo Mēnesi. Vēl dažas tautas palika pie stabilākās Saules, izvēloties starp ziemas un pavasara saulgriežiem. Bet iedomīgie romieši nolēma, ka viņu ”kosmiskais notikums” būs jaunievēlēto konsulu stāšanās pie amata pienākumu pildīšanas. Un, ticiet vai nē, šo dienu, kas ar imperatora Jūlija Cēzara rīkojumu tika pasludināta par gada pirmā mēneša – Ianuariusa jeb janvāra – pirmo dienu, izmantojam savā laika skaitīšanā arī mēs. Jā, interesanti, ka Mensis Ianuarius nozīmē… pagānu dieva Jānusa mēnesi, bet kristīgajai baznīcai, pārņemot impērijas kalendāru, šai sakarā neradās ne mazāko iebildumu… Tāpat kā par pārējiem, pavisam nekristīgas izcelsmes mēnešiem.
Mūsu senči laiku vēroja, izjūtot dabas ciklus, nevis politiskos procesus. Ļoti iespējams, ka jauna gada dienu skaitīšanu viņi sāka uzreiz pēc Ziemas saulstāvjiem, ar brīdi, kad diena atkal sāka pagarināties. Mēnešu vietā bija “laiki” ar saviem dabas procesiem atbilstošiem nosaukumiem, piemēram, siena laiks, rudens laiks, veļu laiks… Gada laikus rēķināja astronomiski, pēc saules. Četri galvenie mezgla punkti atradās katra lielā laika viducī. Ziemassvētki – ziemas vidus, gada visīsākā diena; Jāņi – vasaras vidus, visgarākā diena; pavasara saulgrieži, Lieldienas un rudens saulgrieži, Apjumības jeb Miķeļi – attiecīgi pavasarī un rudenī, kad diena un nakts ir vienāda garuma.
Tātad Miķeļi ir visai svarīgs punkts dabiskajā laika rata kustībā. Tā kā šis gada laiks mūsu zemkopju tautai saistījās ar ražas novākšanu, arī visi rituāli bija šim lauku darbu nobeigumam pakārtoti.
Diemžēl, gadsimtiem ritot, senais senču kalendārs padevās romiešu pagāniskajam, dabiskie gadskārtu svētki tika vulgarizēti un saaudās ar kristīgās baznīcas svētkiem, bet kalendāros ieviestie vārda dienu datumi pamazām attālinājās no attiecīgās gadskārtu dienas. Kā fakts jāatzīst, ka mainījies arī klimats, un bieži vien meteoroloģiskie apstākļi vairs neatbilst senču kalendāra “laiku” nosaukumiem.
Šogad Tukumā īstos Miķeļus – rudens saulgriežus un rudens laika viduspunktu, kad diena ar nakti vienāda garuma, sagaidījām 23. septembrī 9.50. Otra rudens puse, kas nu jau sākusies, ir “veļu laiks”, un ilgs līdz Mārtiņiem (šogad – 7. novembrī) jeb ziemas perioda sākumam.
Bet, ja man vaicāsiet, ko tad mēs svinēsim svētdien, 29. septembrī, varu vien atbildēt, ka vārda dienas Jumim, Mihailam, Mikam, Mikum, Miķelim un vēl virknei ļaužu, kuru vārdi rodami paplašinātajos vārda dienu kalendāros. Nekādas citas nozīmes šai dienai nav.

 

 

Komentāri

  1. Nu forss rakstins..noziime ir vienigi tada ka musu senci atskiriba no mums dzivoja ciesaa saistibaa ar dabu un veroja saules celu..pec kaa ari tika planoti un veikti darbi.un Noriega visa dzive.un mikeli bija ka likums ka labibai jabut jau kleetii..bet martinos zemes darbiem padaritiem jo tad ziemai varti valaa par to liecina folklora..attiecibas bija loti ciesas ar..dabu taa tika cildinata aizsargata cienita un pat sveeta..pat akmenim garam ejot zemnieks paklanijas jo alkmentins uudentins tie dzivo saules muuzu..ari kokus ta neizcirta..caur sidraba birzi gaju ne zarina nenolauzu…musu tradicihas ir musu sencu dziveszina un mes esam tas mantotaji..ja mes orientejamues no sis pasaules cilveku sastaditaa laika ritejuma kalendara.jo tas domats lai mes orientetos laikaa un telpaa..bet patiesibaa tas pieder tikai cilvekiem sai saulee..jo patiesibaa laika nemaz nav…muuziibaa tak laiku neskaita..jo tur taa vienkarsi nav.

  2. Man loti patik pardomu bagati un filosofiski raksti…ikdienas problemas un negacijas nomac..it ipasi ja tu esi bezspecigs to prieksaa un neko nevari nainit.portali ir domati ne tikai lai tas risinatu un sevi puesatinatu negacijam …bet ari kai atpustos pec darba..un es ari to daru.

  3. Tas ir reāli smieklīgi, ka nu jau nokritušā Žeņas fermas cūķi metušies apcerēt Latvijas dabas jaukumus.
    Kur tad lielais patoss par dzimtās sādžas Muhosraņas daiļumiem?

    1. sorositu sizofrenskaa cuuka..ja tev i neatstaj paranoja..algotais smerdeli un ar saorasanu taa xavaki iedzer tabletsi tvaka ielaa zalu puevedumss

  4. Bet raksts ir forss..paldies autoram.. prieks ka sajaa portala ir tik talantigs zurnalists.vairak tadu rakstu.

  5. Atlika nospiest taustiņu RESET, tā uzreiz mākslas un dabas mīļotāja momentā pārvērtās par prastu Žeņas fermas cūķi un sāka rukšķēt par Sorosu, bārstīt rupjības un neiztrūkstošo ģenitāliju tēmu.
    Pietrūka tikai lamas par ”kariņlevita režīmu”, ”covidafēru” un ”pastaldauņiem”.

    1. Vovo to pededejo tavu mineto covid fasistu sovu tu varetu turpinat pats..globalistu pafmdauza

  6. Kovidfasisti labi skolniecinam maksaa..ja jau krancis sez pie visiem rakstiem un visus sauc par vatnikiem utainajiem….jaucas ieksaa rakstos kuri ir par citu temu Naida kurinasana tak vina tautibas geenos…nauda nesmird vai ne skurstenslauki skolniecin

    1. Turpmak varesi sedet zem maniem komentiem un riet apdirsies..atbilzu nebus..vienkarsi man nav he intereses ne velmju atbildet uz sizoslimnieka murgiem..es diskuteeju tikai ar gudriem cilvekiem un par raksta teemu…bet tev visos rakstos regohjas vatniki utainie un urali…tad lasses pats uz ren TV.. uz diskutee ar viniem.

  7. Un vispar pirmo reizi muzaa komentaros sastopu tik nesimpatisku rupju tevaini…labak mani vairs netraucee..skolniecin…ej uz saviem tautiesuem riet..to

  8. Tas patiesi ir traģisks stāsts, tik talantīga būtne ar tik dzejisku dvēseli, varētu būt otrs Saška Sir-gejs Plušķins, raksta tik izjustu dzeju un tēlojumus, bet ”covidfašisti” viņai atņēma visu un tagad jāstrādā Žekas rukšķu fermā, lai cīnītos pret ”covidfašistiem”.

    1. Ja.man covidfasisti karinlevita rezims atnema visu..pasu dargako…ar viltu brivpratigi piespuedu kartaa novakcinejot…….tapec es esmu parverusies par leduspuki…turas talak no manis….

  9. Tu hesalidzini visus ar sevi..Fermaaa es nestradaju neesmu zootehnike..ar divkajainiem nezveriem lai cinas dievs.es vinam uzticos un vins paveiks daudz vairak par mani..un noliks visu un visus pa vietam…

  10. Ko tik ”slabo”?
    Īsts plakanzemis nopērk covid sertikātu nevis vakcionējas.
    Tā jau te mūsu pagastā arī gadījās, ģimenes galvenais plakanzemis nopirka sertifikātus visai ģimenei, bet nelietis covid nebaidās no nopirkta sertifikāta un vienu no ģimenes paņēma sev līdzi, ka otram nācās labprātīgi solidarizēties(?)

  11. Nu tad vakcinejues..tas covid ir tikai iemesls lai teviii ielaistu indi..pec kuras daudzi ir klyvusi slabo vai mirusi..un tads jau nu ir covidfaxustu merkis..likvidet cilveci. Zelta milhjards jau nav atcelts…un hezin kapec svaba resets piepildas soli pa solim..sazverestibas nav..ir tijai nespeeja vai nevelesanas redzet patiesibu.

  12. Un tomer raksts bija par mikeliem un kalendaru.kurs mani radija jaukas emocijas..bet kalendars un laika rats tomer iespiez tajaa ari ko citu vai mums patik tas vai nee…tada nu realitate skarba un nezeliga.bet hevajadzetu tik jauku rakstu nobeigt ar skumju noti.un nevajadzetu sados rakstos sis notis ielaist..cilveki ir nogurusi un velas kaut ko pozitivu..mani latviskas tradicijas cel. Un uzlaadee..jo esmu latviete..tas jasaglabaa ka mysu kulturas vertiba un muuzigais dziveszinas turpinajums

    1. Ak saki, esi latviete, bet kāpēc, kad no tevis norauj mākslas un dabas mīļotājas masku, tad no tevis līst aumaļām ”ruZZkij mir” vēmekļi.

      P.S. Rudens ir brīnišķīgs gadalaiks ar savām krāsām, smaržām un izjūtām.
      Tieši tāpēc man nav nav pieņemams, ka šo jauko laiku savas propagandas nolūkos izmanto kaut kāda ”pa-rašiste” no Muhosraņas purviem.

      1. A ko tu druka no dažadiem vardiem skolnieciņš?! Ka tevi Krievs jaja pakaļa un tu tads naidigs paliki tas nenozime ka visiem ir naids pret Krieviem! Un šis raksts nav par politiku un karu Petuhs tu.

  13. -Kādi ir Jūsu vēlējumi putleram 71. jubilejā? -Путин, zалупу помой, она vоняет!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *