Spriež par aktuālo sociālajā jomā

Pagājušajā nedēļā norisinājās novada domes pastāvīgo komiteju sēdes, kurā deputāti sprieda par šobrīd aktuālo. Paralēli darba kārtības jautājumiem, kas jau šajā mēnesī tiks virzīti uz balsošanu domē, daļa – vēl tikai informatīvi. Piemērām, jau minējām (13. janvāra laikrakstā), ka kultūras, sporta un izglītības jautājumu komitejā klātesošie tika iepazīstināti ar aktuālo situāciju novada skolu tīklā. Savukārt sociālo jautājumu komitejā nācās runāt par pašvaldības dzīvokļiem un arī iestādēm.

Kā ar «Avotiņiem», kā ar laukumu un fasādi? 

Kā jau sociālo un veselības jautājumu komitejas sēdes ievadā informēja komitejas vadītāja Dace Lebeda, Zantes ģimenes atbalsta centrs, turpmāk darbosies kā nodibinājums, kaut iepriekš daļēji darbojies arī pašvaldības paspārnē. Ar to gan pakalpojumu klāsts centrā nemazināsies un tas turpinās strādāt, kā līdz šim. Tāpat tiek pārskatīta rehabilitācijas centra «Avotiņš», Tukumā, tālākā attīstība. Kā skaidroja izpilddirektora vietniece Baiba Pļaviņa,  šogad oficiāli noslēdzas projekts, kas regulēja, kādi pakalpojumi un kādā apjomā centrā sniedzami obligāti. Nu tos pārskatīts, kā arī strukturāli pārvērtēs to, kas un kā saņem pakalpojumus, tostarp tikšot izvērtēti pakalpojumi, ko līdz šim izmantojusi Tukuma speciālajā skolā. Kad tas būs skaidrs, šī informācija par pieejamiem pakalpojumiem tiks izziņota plašākā mērogā nekā tas bijis līdz šim.

Tāpat sēde informatīvajā daļā pieskārās budžeta un, plašākā nozīmē, – plānošanas jautājumiem vispār. Tā tika skaidrots, ka domes darāmo darbu sarakstā citu vidū iekļauts daudz aprunātais un vēl ilgāk gaidītais un arī solītais slimnīcas stāvlaukums. Novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa vēlreiz apliecināja, ka jau tuvākajā laikā tiks organizēts tā izbūves iepirkums. Tik pašiem iekšēji vēl esot jāvienojas, vai vienlaikus vilkt arī siltumtrasi, kas, protams, projektu ievērojami sadārdzina. Savukārt D. Lebeda piebilda: ja jau kaut ko atjauno, tad jo īpaši būtiski šajā gadījumā padomāt par vides pieejamības jautājumiem.

Vēl tika skaidrots, ka Tukuma slimnīca un pašvaldība šobrīd izstrādā daudz vērienīgāku – energoefektivitātes – projektu, kura ietvaros ēka varētu tikt arī pie jaunas fasādes. Kā apstiprināja domes izpilddirektors Ivars Liepiņš, jau janvāra beigās varētu tikt izsludināts projektēšanas iepirkums, un tad nu raudzīs, kas būs šajā gadījumā finanšu avots.

«Rauda» plāno papildu pakalpojumu

Runājot vēl par kādu ieilgušu projektu – Kandavas sociālā dienesta 1. stāva pārbūvi, novada sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve informēja, ka vismaz jautājums par durvīm, kas laika gaitā jau nomanītas trīs reizes, ir atrisināts. Nu vēl tikai esot jāievelk internets. Šajā gadījumā tas sarežģītais, skaidroja Arturs Vinbergs, kurš vada pašvaldības Informāciju un komunikācijas tehnoloģiju nodaļu, ka šie darbi notiek jau pēc telpu remonta. Taču risinājums būs.

Vēl viens objekts, par ko interesējās komitejas klātesošie, ir «Briedumi» Matkulē, kas pēc būtības pilda sociālās mājas funkciju. Proti, vai atrasts, kas šo ēku apsaimniekos, vaicāja D. Lebeda. Vismaz iepriekš runājuši un iecere bijusi, ka ēku pārņem uzņēmums «Kandavas komunālie pakalpojumi»? Kā skaidroja Kandavas un pagastu apvienības nekustamo īpašumu speciāliste Evita Freimane, šis jautājums vēl procesā. Un tas pats sakāms arī par pansiju Ķiršu ielā Kandavā. Proti, I. Balgalve skaidroja, ka telpas šobrīd ir apsekotas un apzināts tas, ko būtu jādara, lai plānojums būtu loģiskāks nekā tas bijis līdz šim. Un, domājams, drīzumā varētu tapt arī pārbūves projekts.

Jautājums, kas šajā reizēm vēl līdz deputātiem nebija nokļuvis, bet, visticamāk, tiks skatīts novada domes sēdē , ir sociālās aprūpes centra «Rauda» (SAC) nolikums. Galvenās izmaiņas, ko plānots apstiprināt, ir tas, ka SAC varēs veikt arī saimniecisko darbību un piedāvāt ēdināšanas pakalpojumu, ar piebildi – sociālā centra institūcijām (patversmē, dienas centrā «Saimīte», iespējams, arī nodrošinot zupas virtuvi, kur vēl šomēnes spēkā līgums ar Sarkano krustu).

Vai gaidāma pārcelšanās?

Oficiāli šīs komitejas darba kārtībā bija vien trīs jautājumi. Divi no tiem saistīti arī dzīvojamo platību, ko iznomāt speciālistiem, kur vienā gadījumā gan atkal īsti viss neatbilst spēkā esošajiem pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Bet jau vēstīts – deputāti nobrieduši veikt izmaiņas. Trešais bija saistīts ar kādu pārcelšanos, kur iedzīvotājs līdzšinējo sociālo dzīvokli vēlās mainīt pret citu īrējamo platību, kas šajā gadījumā arī atrasta. Runājot par situāciju kopumā, sēdē tika skaidros, ka rindas uz dzīvojamās platības maiņu ir gana garas un vēlmes – dažādas. To skaitā ir gadījumi, kad cilvēks labprāt pārceltos uz kādu lielāku dzīvokli. Tomēr, pieaugot komunālajiem maksājumiem, kustība pretējā virzienā varētu būt pat lielāka, ja neskaita to, ka cilvēki gados kopumā bieži vien ir pret jebkādu pārcelšanos. Kas kādā brīdī varētu būtu aktuāli? Tā ir situācija Aviācijas ielā 3, Tukumā. Šobrīd tur ir vēl 13 (???) pašvaldības dzīvokļi, bet, kā skaidroja B. Pļaviņa, līgums ar SIA «Tukuma nami» noslēdzas šī gada 31. maijā. Kā būs tālāk? Par to šobrīd vēl esot pāragri spriest, taču tīri teorētiski uzņēmējs, protams, būtu vairāk ieinteresēts izveidot, piemēram, īres namu  un kopumā – celt maksu. Rezultātā var gadīties, ka daļai iedzīvotāju vajadzēs meklēt citas iespējas, citus mājokļus. Taču šobrīd jebkurā gadījumā tas arvien ir jautājums par vienošanos ar uzņēmēju.

Liena Trēde

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *