SIA «Lindstrom Prodem» tekstilizstrādājumu ražotne – paplašinās

2022. gada rudenī Tukumā, Melnezera ielā 3, tika uzsākta SIA «Lindstrom Prodem» tekstilizstrādājumu ražotnes pārbūves jeb paplašināšanās. Šobrīd darbi aktīvi turpinās, tāpēc uzņēmuma vadītājai Ingai Jākolai (Inga Jaakola) vaicājām, vai pēc pārbūves tiek plānotas arī jaunas darba vietas, kā arī – kā uzņēmuma veicies sarežģītajā 2022. gadā? Atgādinām, ka SIA «Lindstrom Prodem» tekstilizstrādājumu ražotne Tukumā tika atklāta 2017. gada februārī.

Galvenais – stabilitāte

– Tātad – kāds jums bijis 2022. gads? 

– Tekstila nomas uzņēmuma «Lindstrom» Tukumā izvietotā darba apģērba ražotne «Lindstrom Prodem» ir saglabājusi stabilus ražošanas apjomus, 2022. gadā saražojot 210 000 apģērbu vienību un 95% no saražotā eksportējot.

Uzņēmuma eksporta rādījumi 2022. gadā ir līdzīgi kā 2021. gadā –  kopumā no saražotā apjoma tiek eksportēti 95%, un lielākais tirgus ir Somijas «Lindstrom» centri. Eksporta tirgus, kam piegādājam lielāko daļu no saražotā sortimenta, ir mūsu grupas uzņēmumi Somijā. Līdzīgi kā 2021. gadā, arī 2022. gadā uz Somiju esam nogādājuši trīs ceturtdaļas no saražotā. Esam gandarīti, ka par spīti izaicinājumiem pasaules tirgos, tajā skaitā piegāžu ķēdēs, mums ir izdevies noturēt stabilus darbības rādītājus. Turklāt ražotnes apgrozījums 2022. gadā ir pieaudzis par 5%. Apgrozījuma kāpums liecina, ka pieaug uzņēmumu interese par darba apģērbu nomas pakalpojumiem, un gribētos ticēt, ka palielinās arī zināšanas par to, kā apģērbu nomas serviss palīdz darba optimizācijas procesos, ietaupot līdzekļus. Tāpat nomas servisam ir būtiska loma klimata mērķu sasniegšanā un planētai draudzīgāka un zaļāka biznesa modeļa veidošanā.

– Kā vispārējās pārmaiņas pasaulē ir mainījušas izejmateriālu piegādes un kā tas ir ietekmējis uzņēmumu?

– Ģeopolitisko izaicinājumu rezultātā ražotnē ir palielināti noliktavas apjomi, lai uzkrātu dažādus izejmateriālus, jo piegādātāji paši uzkrājumus vairs neveido.    Arī eksperti norāda: šobrīd iezīmējas vispārēja tendence, ka izejmateriālu piegādātāji ražo nepieciešamo pēc pasūtījuma, nevis veido uzkrājumus. Tas nozīme, ka pieaug pasūtīto materiālu piegādes laiki, savukārt «Lindstrom Prodem» tikmēr mērķtiecīgi veido savas noliktavas krājumus. Tas ir kā domino efekts, kam jau esam elastīgi pielāgojušies, tādējādi optimizējot un labāk organizējot pasūtījumu izpildi, lai maksimāli ātri saražotu nepieciešamo. Latvijas un citu valstu tirgus tendences rāda, ka nozare, kurā joprojām pieprasījums pēc darba apģērbiem ir augsts, ir medicīna. Pieprasījums ir likumsakarīgs, ņemot vērā aizvadītos pandēmijas gadus un to ieviestās korekcijas visā pasaulē. Uzņēmumi turpina pastiprināti pievērst uzmanību apģērba higiēnas prasību ievērošanai, specifisku, nozares darbam raksturīgu pienākumu izpildīšanai piemērota apģērba iegādei.

Par ukraiņiem un nākotni domājot

– Zinām, ka jūsu uzņēmumā strādā arī Ukrainas kara bēgļi.

– Šobrīd uzņēmums nodarbina deviņus Ukrainas kara bēgļus, kuri, manuprāt, ir lieliski iejutušies darba kolektīvā un centīgi apgūst veicamos darba pienākumus. Pirmās vakances tika izsludinātas jau pagājušajā gadā – marta sākumā, informācijas apriti nodrošinot ciešā sadarbībā ar pašvaldību, atbildīgajām valsts iestādēm un brīvprātīgajiem. Lielākā daļa Ukrainas kara bēgļu nav pieredzes arodā, kurā šobrīd strādā. Tās, galvenokārt, ir sievietes, kuras, bēgot no kara un ierodoties jaunā valstī, centās atrast algotu darbu, lai nodrošinātu sev iztiku.   Jāuzsver, ka pieredzes trūkums nav bijis šķērslis ne potenciālajām darbiniecēm, ne arī uzņēmumam, jo ražotne katram jaunajam darbiniekam nodrošināja speciālu apmācību programmu, kuras laikā tiek apgūti pamati jauno darba pienākumu izpildei. Līgums ar katru jauno darbinieku tiek slēgts saskaņā ar Darba likuma pantiem uz nenoteiktu laiku, ietverot 3 mēnešu pārbaudes laiku un nodrošinot visas sociālās garantijas – tieši tāpat, kā ar jebkuru citu darbinieku, Latvijas Republikas pilsoni. Vienīgā atšķirība – lai darbinieks no Ukrainas varētu pieteikties darbā Latvijā, viņam ir jābūt derīgai vīzai vai uzturēšanās atļaujai ar norādi uz tiesībām strādāt.

– Jau no rudens Melnezera ielā esat sākuši būvdarbus. Vai tas nozīmē ražotnes paplašināšanos un cik daudz jaunu darba vietu radīsiet?

– 2022. gadā ir uzsākta ražošanas ceha un darbinieku atpūtas telpu paplašināšana, jo piecu gadu laikā, kopš uzņēmuma darbības sākuma, ir būtiski pieaudzis darbības apjoms un nodarbināto skaits. Tas ir pieaudzis no 90 darbiniekiem 2017. gadā, kad ražotne tika atvērta, līdz 150 darbiniekiem 2022. gadā. Savukārt ražotnes paplašināšanās radīs vēl 10 jaunas darba vietas.

Agita Puķīte

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *