Par sportu un literatūru

Šī gada pēdējā novada domes sēde plānota tūlīt pēc Ziemassvētkiem, 28. decembrī. Savukārt par jautājumiem, kas uz to aizceļos, deputāti sāka spriest un diskutēt pastāvīgo komiteju sēdēs jau pagājušajā nedēļā. Ņemot vērā, ka 2023. gadu pašvaldībā būs jāiesāk ar tā saukto tehnisko budžetu, daudzās jomās un jautājumos vēl valda neskaidrības, īpaši tajos, kas saistīti arī finanšu līdzekļiem. Šajā gadījumā izņēmums nebija arī komiteja, kas veltīta Izglītības, kultūras un sporta jautājumiem, ko vada deputāte Ligita Gintere.

Mazliet pietrūkst…

Galvenais strīdus ābols šajā reizē bija naudas balvas sportistiem, kas vienā vai otrā jomā sevi spējuši parādīt šī gada laikā. Jāpiebilst, ka iepriekš – pirms administratīvi teritoriālās reformas – nebūt ne visos novados bija šāda kārtība, un, piemēram, ne Kandavā, ne arī Jaunpilī īpašas sportistu apbalvošanas nebija paredzētas. Bet nu – apvienotajā Tukuma novadā – kārtība kopumā bija tāda: līdz 30. novembrim ikviens novada sportists vai komanda varēja balvai pieteikties, un tad nu šo nedēļu laikā ticis izvērtēts, kurš atbilst, kurš neatbilst noteikumiem, lai naudas balvu saņemtu. Apbalvojuma summa variējas no 50 līdz 1500 eiro (tā – par piedalīšanos olimpiskajās spēlēs). Kā izrādījies, ne visi gadījumi un sasniegumi iepriekš sastādītajos un apstiprinātajos noteikumos tomēr iekļāvušies. Piemēram, kā skaidroja novada sporta speciālists Juris Kožeurovs, sporta komisijā nospriests, ka vajadzētu mazliet pamainīt attiecību, cik varētu saņemt Jaunpils basketbola komanda, cik – «Kandava/Anzāģe». Šobrīd, vadoties pēc nolikuma, sanāk, ka par savu 3. līgā iegūto 2. vietu jaunpilnieki saņems vairāk, nekā kandavnieki, kas sezonu noslēguši 3. vietā, bet augstākā jeb 2. līgā. Tāpat komisija rosinājusi tomēr apbalvot futbola komandas «Tukums» galveno treneri Kristeri Dišleru. Kaut arī virslīgā līdz godalgotai vietai tā arī nav tikts (komanda ieņēma 6. vietu), tomēr vēsturiski tas ir augstākais komandas sasniegums, un tā līgā ir ne tikai spējusi noturēties, bet to darījusi godam (vairāk par to, tāpat kā nākotnes plāniem komitejā klātesošajiem stāstīja arī kluba prezidents Verners Akimovs). Atsevišķus iesniegumus gan tomēr nācies noraidīt, jo, piemēram, viens sportists guvis panākumus divos sporta veidos, taču nolikums paredz – apbalvo tikai par vienu. Kopumā, ko sadalīt šobrīd – gada beigās, ir nepilni 17 000 eiro, bet, lai visas vajadzības un rosinājumus atbalstītu, šobrīd iztrūkst ap 3300 eiro, ko, kā skaidro J. Kožeurovs, rosināts ņemt no tās naudas, kas nav tikusi iztērēta sporta pasākumiem.

Dažam nav skaidrs, kas ir, kas nav sports…

Novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa, kurš arī piedalījās komiteju sēdē, skaidroja, ka šādam variantam diezgan kategoriski iebilst. Pirmkārt, jābūt konsekventiem un jābalso tā, kā šobrīd paredz noteikumi, otrkārt, jāsadala tikai tā naudas summa, kas pieejama, piemēram, attiecīgi samazinot katras atsevišķas balvas apmēru. Tas tādēļ, ka vajadzību jau tāpat netrūkst, piemēram, tiek organizēti slēpošanas pasākumi un tamlīdzīgi. Tāpat līdzīgi konsekventi vienojušies arī citos gadījumos jeb jautājumos, piemēram, par studiju stipendijām. Īstas vienprātības gan nebija, un, piemēram, deputāte Inga Priede savukārt rosināja varbūt pārskatīt to, kādi sportiski vispār saņem balvas. Piemēram, kā uzskata domes priekšsēdētāja vietniece, no apbalvoto saraksta varētu izslēgt… veterānu sportu. Tāpat deputātei īsti nebija skaidrs, kas vispār par sporta veidu ir… lidmodelisms. Katrā gadījumā, viņasprāt, piemēram, basketbols daudz plašāk nesot novada vārdu, tāpēc viņa aicināja tomēr rast iespēju pamainīt to sadaļu, kas, piemēram, ietekmē «Kandavas/Anzāģe» komandu. Vairākums gan tomēr sliecās par labu variantam, ka šobrīd strādā ar esošo jeb pieejamo naudas masu un balvas pasniedz, vadoties pēc noteikumiem, kaut, iespējams, paredzot, ka nākotnē noteikumus pārskatīs, piemēram, attiecībā uz atšķirīgām līgām. Te gan arī jāpiebilst, ka tradicionāli augstākajās līgās ir arī diezgan ievērojami lielākas dalības maksas, izdevumi kopumā un attiecīgi – arī pašvaldības līdzfinansējums, kā arī – jo augstāka līga, jo mazāk dalībnieku, kas būtu vietējie ļaudis. Bet deputāti vēl rosināja, ka tāpat varētu pārskatīt, vai sportisti vienlaikus nesaņem balvu dubultā – gan izglītības pārvaldē, gan arī kā sportists. J. Kažeurovs gan iebilda, ka šobrīd tā nebūt neesot, tomēr līdz domes sēdei solīja šo informāciju precizēt.

Slēdz Lazdu bibliotēku 

Vēl viens lēmums, ko plānots pieņemt jau nākamajā domes sēdē, ir par Lazdu bibliotēku. Kā skaidroja Tumes un Degoles pagasta pārvaldes vadītāja Lidija Legzdiņa, iepriekš, kad bibliotekārs vienlaikus bijis arī lauksaimnieku konsultants, apmeklētība vēl bijusi salīdzinoši pieklājīga, bet šobrīd tās praktiski nav, un arī vadītāja bibliotēkā neesot. Tad nu nolemts tomēr šo bibliotēku slēgt, īpaši ņemot vērā, ka Tumes pagastā ir vēl viena šāda iestāde un atrodas ļaužu apdzīvotākā vietā jeb pagasta centrā. Kas tālāk? Daļa bibliotēkas grāmatu aizceļos uz citām bibliotēkām, bet atlikusī – tiks norakstīta, un esošajās telpās izveidots grāmatu plaukts, ko tāpat varēs izmantot vietējie iedzīvotāji. Savukārt pašas telpas iecerēta nodot biedrības «Asni 3139» rīcībā, kas līdz šim darbojusies pārsvarā ēkā kaimiņos. Tur gan trūkums, ka, piemēram, nav sanitārā mezgla, un, tā teikt, pēc vajadzības tāpat piestaigāts uz līdzšinējo bibliotēku.

Deputāti vēl interesējās, kas tad notiks ar biedrības telpām – vai tās maz tai būs vajadzīgas? Taču L. Legzdiņa skaidroja, ka bibliotēka nebūt nav tik plaša, piemēram, lai uz turieni pārceltu stelles, kas izvietotas biedrības izmantotās ēkas divos stāvos. Tādēļ «Asni 3139» darbosies pa abām ēkām, vienlaikus pieskatot grāmatas. Tāpat te turpināšoties arī tradicionālie pasākumi, piemēram, komunistiskā genocīda upuru pieminēšana un citi. Un deputāti šādu lēmumu arī akceptēja, to nosūtot tālāk skatīšanai domes sēdē.

Amata māju atdala no pils, Kandavas PIC pievieno Izglītības pārvaldei     

Vēl viens organizatoriskais jautājums – Jaunpils Amatu māju oficiāli plānots atdalīt no SIA «Jaunpils pils». Kad deputāti interesējās, kāpēc tā, pašvaldības juriste Sanita Limanska, kas prezentēja sagatavoto jautājumu, skaidroja, ka Amatu māja šobrīd atkal ir savās telpās, kas savukārt ēkā, ko apdzīvo pagasta pārvalde. Tādēļ – lai vēl lieki nebūtu jāizdala un jārēķina, cik, piemēram, Amatu māja elektrību vai citus resursus patērējusi, – piedāvātais atdalīšanās variants iesaistītājām pusēm licies daudz ērtāks. Līdz ar to gan deputātiem nedaudz nāksies pamainīt arī tā dēvēto deleģējuma līgumu un atkal precizēt, par kurām sfērām atbildīgs pašvaldības uzņēmums «Jaunpils pils». Savukārt Amatu māja turpmāk darbosies pagastu pārvaldes paspārnē.

Bet tajā pašā laikā Kandavas pieaugušo izglītības un uzņēmēju atbalsta centru plānots reorganizēt un pavisam oficiāli atkal atgriezt Izglītības pārvaldes valdījumā. Tas atradīsies, kā līdz šim, Zīļu ielā 2, Kandavā, un arī nosaukumu saīsinās – tas būs «Pieaugušo tālākizglītības centrs». Tas turpinās organizēt dažādus kursus, kā arī, domājot par nākotnes perspektīvām, vadītājam varētu tapt palielinātas darba slodzes, kas līdz šim ir pavisam nelielas.

Turpmāk vēl.

Liena Trēde

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *