Par atbalstu un reformām

 

Turpinājums. Sākums 29. jūlijā.

Jau vēstīts, ka pagājušajā nedēļā notika kārtējā novada domes sēde. Daudz tajā sprieda par saistošajiem noteikumiem, bet tāpat apstiprināja pašvaldības organizēto konkursu rezultātus un sprieda par atbalstu vēl gaidāmām iecerēm un pasākumiem

Gribētāju vairāk, nekā naudas

To skaitā tika oficiāli noslēgts Tukuma novada radošo stipendiju konkurss, kur pietiekšanās beidzās maijā. Kopumā vērtēšanas komisija izskatījusi septiņus pieteikumus, no kuriem atbalstīt finansiāli bijusi iespēja trīs no tiem. Proti, atbalsts 1500 eiro apmērā būs Aija Balndiņai, kas iecerējusi veidot sienas gobelēnu, Guntim Zariņam – 750 eiro jaunas grāmatas radīšanai («Tukuma karš»), un 750 Jānim Rihardam Klākam foto izstādes veidošanai. Ar to 3000 eiro, kas bija paredzēti konkursam, arī tiek iztērēti, skaidroja novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa. Savukārt deputāts Mārtiņš Limanskis piebilda, ka atlikušie projekti gan nekur nepazūd, bet gan autori tiek mudināti tos novirzīti tālāk konkursam «Radi Tukumam», kur pieteikšanās vēl tikai sāksies, bet noslēgsies oktobrī. Te savukārt nolikums paredz, ka kopējā summa ir 13 000 eiro, tāpēc vidēji, tiek lēsts, varēs atbalstīt aptuveni četras, piecas ieceres. Pieteikumu gan ierasti te arī mēdzot būt vairāk, nekā finansējuma, tādēļ deputāti vienojās, ka, tos izvērtējot, tomēr lūkos, vai nav iespēju tos kā savādāk atbalstīt. Taču kopumā, kā piebilda priekšsēdētāja vietnieks Imants Valers, – ir labi, ka konkurss tomēr ir un idejas savā starpā pacīnās.

Nometnei, logiem, mēbelēm

Vēl novada dome lēma atbalstīt Tukuma skautu un gaidu dalību nometnē 300 eiro apmērā (tā notiks Kuldīgas pusē). Tāpat atbalsts tiks trīs koka logu nomaiņai Kandavas vēsturiskajā centrā, Ūdens ielā 2. Summa, kā skaidroja G. Važa, nav pārlieku liela – 1212,14 eiro apmērā, tomēr tā ir jau puse no visas šajā gadā tam paredzētās naudas. Līdz ar to, kas pirmais nāk, tas arī pirmais maļ jeb maina logus.

Vēl Tukuma Raiņa valsts ģimnāzijai piešķīra nepilnus 10 000 eiro, kas paredzēti dabas zinātņu, kā arī dizaina un tehnoloģiju kabinetu iekārtošanai jeb apmēbelēšanai. Šo summu atvēlēja no pašvaldības attīstības nodaļas budžeta līdzekļiem. Ja par situāciju kopumā, – jau vēstījām, ka budžets pildās, kā paredzēts, atsevišķās sadaļās – pat vairāk, nekā iepriekš plānots, tomēr pārlieku optimistiskiem arī nevajadzētu būt, jo cenu kāpums apkurei, elektrībai vēl tikai priekšā, brīdināja priekšsēdētājs. Deputāts Juris Šulcs vēl interesējās, kāda atlikusī summa budžeta sadaļā neparedzētiem gadījumiem jeb rezerves fondā. Kopumā tam atlicināti 90 000 eiro.

Kā ar katlu, kā ar gāzi? 

Sēdē tika oficiāli noslēgti vairāki deleģēšanas līgumi ar iestādēm, ka veic kādas pašvaldībai nepieciešamas funkcijas. To skaitā arī vēl uz gadu par apkures pakalpojuma nodrošināšanu pagarināja līgumu ar «Jaunpils KS». Deputāts Kaspars Gribusts gan vēl vēlējās precizēt, kā šajā teritorijā ir ar dabas gāzi (arī šāda apkure ir Jaunpilī) un kāds tarifs jaunajā sezonā tad īsti draud? Izpilddirektors Ivars Liepiņš skaidroja, ka ir divi līgumi – viens par to, ka pašvaldība pērk apkuri par fiksētām biržas cenām, otrs, kas aktuāli līdz 1. oktobrim komunālajai saimniecībai,–  80 eiro par megavastundu, kas kopumā ir ļoti laba cena jeb divreiz lētāka par aktuālo tirgus cenu. Kā būs pēc tam, šobrīd esot grūti pateikt, jo daudz kas atkarīgs no tā, kāds un vai būs valsts atbalsts. Taču skaidrs jau, ka būs jāmaksā tik, cik nu gāze izmaksā. Un tad, ja nebūs kompensāciju mehānisma, kāpums būs pat ļoti dramatisks, jo šobrīd cena ir 160 eiro par megavatstundu…

Savukārt deputāte Dace Lebeda vēlējās precizēt, kā ar apkuri Viestās jeb, konkrētāk, – kultūras nama ēkā, jo, cik zināms, jauna katla iegādes iepirkums esot apturēts? Arī Ligita Gintere, kas bijusī Jaunpils novada vadītāja, apstiprināja, ka situācija esot katastrofāla un, ļoti iespējams, nākamo apkures sezonu katls nemaz nesagaidīšot. I. Liepiņš atkal skaidroja, ka šis darbs budžetā šogad nebija plānots un attiecīgi malkas katlu un granulu katlu nomainīt šobrīd nevarēs. Tādēļ vēl šajā sezonā plāno tikt cauri ar labošanu. Jebkurā gadījumā – bez apkures kultūras nams nepaliks, apliecināja izpilddirektors.

Piešķir atlaides, piešķir tualetes

Vēl pa atbalstu pasākumiem. Deputāti izskatīja pieteikumu par līdzfinansējumu enduro sacensībām Zentenē. Kopumā organizatori lūdz piešķirt nepilnus 300 eiro (kopējā izmaksas – vairāk nekā 11 000 eiro), kas būtu paredzēti balvām un arī organizatoriskiem izdevumiem. Deputāti gan lēma naudu nepiešķirt, bet iespēju robežās atbalstīt pasākumu ar tehnisko nodrošinājumu, tostarp tualetēm un atkritumu urnām, arī žogu. Gan arī – ne pilnā apjomā, kā nepieciešams. Proti, prasīto 10-12 tualešu vietā pašvaldība var piedāvāt 5, pieskaitot vienu, kas piemērota cilvēkiem ar kustību traucējumiem, un arī – deputāti vēl diskutēja, kam pēc tam būs jārūpējas par tualešu saturu… Tik daudz, cik nepieciešams, pašvaldībai nav arī žoga, tāpat kā mediķus pašvaldība nodrošināt nevarot, jo organizatoriem pašiem esot jāslēdz līgums ar kādu no iestādēm, kas šādu pakalpojumu var sniegt. Pašas sacensības, jāpiebilst, notiks 13. un 14. augustā Zentenes pagasta «Brūveros».

Savukārt pašvaldība piešķīra atlaides tirdzniecības uzņēmuma «LIdl», kas, kā izrādās, ir viens no nedaudzajiem šādiem precedentiem. Proti, ņemot vērā ieguldījumu apkārējās vides sakārtošanās, veicot būvdarbus, veikals šogad nekustamā īpašuma nodokli maksās vien 10% apmērā, nākamgad – 30%, bet vēl pēc gada, 75% apmērā. Deputāti lēmumprojektu atbalstīja, jo šādu atlaidi paredz pašvaldības saistošie noteikumi.

 

 

 

 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *