Laipni lūgti! Nedēļas nogalē – pilsētas svētki.

 

Ir pats jūlija vidus, kad krāšņi zied rozes, kad vasaras plaukums vedina vairāk atpūsties nekā strādāt un kad gaisā virmo svētku gaidas. Un, lai arī lietus līst te gaidīts, te negaidīts, šajā nedēļas nogalē – 22. un 23. jūlijā, Tukums svinēs svētkus. Tie gan būs mazliet atšķirīgi no citu gadu trīs dienu izklaides, taču, kā saka to veidotājas Tukuma kultūras nama direktore Līga Dzelzkalēja un režisore Liene Bēniņa, «Garās vasaras mazie svētki» nozīmē divas ar dažādiem notikumiem bagātas dienas: “Tā kā finansējums šogad tika samazināts visās jomās, arī kultūrai, sākotnēji tika nolemts visas vasaras garumā rīkot dažādus pasākumus, bet ne ierastos pilsētas svētkus, taču, kad šī gada maijā domes vadība tomēr lēma, ka svētkiem jābūt, darījām visu, ko varējām, lai saliktu programmu dažādām gaumēm. Un, domājams, mums tas arī ir izdevies – piesaistīt vietējos un valstī zināmus māksliniekus, lai iepriecinātu un saliedētu tukumniekus, kā arī mudinātu ikvienu baudīt skaistu mūziku, dejot līdz rīta gaismai un ļauties vasaras sajūtām.

Aicina rotāties baltā

Jā, lai arī paši šos saucam par mazajiem – tie, kā ceram, būs sirsnīgi svētki, kuru norises turklāt tukumniekiem un viesiem tiek dāvinātas, jo visi sarīkojumi šajās svētku dienās būs bez maksas.

Un vēl – aicinām ikvienu pilsētnieku līdzdarboties kopējās svētku sajūtas radīšanā – sakopt māju apkārtni, izrotāties un izlikt valsts karogu. Aicinām kafejnīcas izmantot šo brīdi un strādāt arī pēc sava darba laika beigām, un tos, kas dzīvo centrā, – izlikt galdiņus, krēslus un solus, lai gan paši, gan svētku dalībnieki varētu apsēsties un baudīt Tukumu. Un vēl – ja vien iespējams, aicinām tērpties un rotāties baltā…”

Svētku piektdienā

Piektdienas, 22. jūlija, vakarā svētku norises notiks Brīvības laukumā, kur 19.00 Tukuma muzeja ļaudis atklās izstādi «Hercogistes laikazīmes Tukumā. Ar dažādiem priekšmetiem un notikumu stāstiem tā vēstīs par hercogistes laiku no 16. līdz 18. gadsimtam. Stundu vēlāk – 20.00koncertā «Vienīgi jums ar mums» tukumniece Gunta Meņģele ir aicinājusi piedalīties Tukuma mūziķus – Rihardu Jakuško, Beāti Meirāni, Matīsu Žilinski, Rihardu Sauli un Vilni Prancānu, savukārt 22.00 sāksies un līdz pat 3.00 būs balle kopā ar grupu «Mākoņstūmēji».

Sestdien – trijās svētku vietās

Sestdienā, 23. jūnijā, svētku pasākumi notiks trijās vietās Tukumā – Brīvības laukumā, Pilsētas parkā un «Tukku Magi» teritorijā Pasta ielā 26.

Brīvības laukumā rīts sāksies no 9.00 ar tirgu, kas tiks iekārtots gan Brīvības laukumā, gan Harmonijas un Lielajā ielā. Tirgus placī pie Pils torņa no 10.00 līdz 16.00 rosīsies arī Tukuma muzeja darbinieki, kas aicinās ceļot laikā – uz Tobago, bet no 11.00 laukumu pieskandinās grupa «Ziņģes brāļi», savukārt vēlāk uzstāsies Aldis Rullis un draugi no «Eddie dove band», saksofonu duets «Marta un Neftali», «Atlanti» un Linda. Būs iespēja uzstāties arī brīvajā skatuvē. Bet 22.00 turpat būs nakts tirgus un balle kopā ar Juri Rozenbergu un grupu «Tautas balle».

Tikmēr «Tukku Magi» pagalmā, Pasta ielā 26, no 18.00 līdz 22.00 būs džeza vakars ar kopā ar mūziķiem – Kārli Mangulsonu, Mariku Šaripo, Evelenu Protektori, Eduardu Griezi, Danielu Pelci, Sigvardu Dižo un Artemu Sarvi. Vakara otrajā daļā turpat no 22.00 līdz 3.00 būs diskonakts kopā ar Intaru Miķelsonu. Svētkos šī būs tā vieta, kur pavadīt laiku skaisti iekārtotā pagalmā lampiņu apgaismojumā un romantiskā noskaņojumā – vai nu klausoties mūziku, vai baudot vasaras vakaru, vai, piemēram, skatoties vecās filmas…

Pilsētas parkā un apkārtnē

Tukuma Pilsētas parkā 23. jūlija rīts sāksies jau 10.00 ar atklāto ielu basketbola turnīru Porziņģa laukumā. No 12.00 būs programma bērniem, kurā ar savu piedāvājumu viesosies radošā apvienība «Pasaku nams», kas iesaistīs bērnus dažādās aktivitātēs. Bērnu programmas turpinājumā uzstāsies vokālās studijas «Varavīksne» dalībnieki un Tukuma deju skolas «Demo» pirmskolas solisti, kas iepriecinās gan ar avangarda, gan baleta priekšnesumiem. Vienlaikus līdz pat 16.00 bērni varēs, cik vien spēka, izlēkāties piepūšamajās pilīs (bez maksas) vai parkā spēlēt lielās koka spēles – šoreiz tās būs vēl plašākā klāstā. Pļaviņā pie parka būs arī atrakciju parks, bet tas gan būs par maksu.

Pasākumus parkā 17.00 turpinās grupa «Miera vējos», savukārt 19.00 savus cienītājus gaidīs X Faktora dziedošais duets «Neprāts». 20.00 klausīties labākās latviešu dziesmas aicinās Oranžais trio – Ieva Sutugova, Kristīna Zaharova, Mārtiņš Kanters, kā arī Dainis Skutelis un muzikālā apvienība «Vintāža» programmā «Par vasaru, puķēm un mīlestību». Koncertu sēriju 21.30 turpinās «Pienvedēja piedzīvojumi» ar saviem superhitiem, bet 23.00 labākās dziesmas dziedās «Gustavo». Tieši pusnaktī 00.00 uz skatuves kāps rokgrupa «Colt», bet 1.30 mūziku dažādām gaumēm noslēguma ballē spēlēs DJ Roberts Lejasmeiers. Būs padomāts arī par iekārtojumu parkā tā, lai būtu, kur apsēsties un vakaru izbaudīt.

Būs arī Mākslinieku iela!

  1. jūlijā no 11.00 Harmonijas iela pārtaps tradicionālajā Mākslinieku ielā – ar radošajām darbnīcām un nelielu koncertu. Kā stāstīja Tukuma mākslinieku grupas vadītāja Ingemāra Treija, iela būs atvērta no 11.00, bet radošās darbnīcas sāksies no 12.00: “Būs svilpaunieku gatavošanas darbnīca, ko vadīs Māris Dubkēvičs. Viktorija Kosenko aicinās uz apdrukas darbnīcu, bet Kristīnes Lazdānes vadībā varēs gatavot plastilīna glezniņas, savukārt Kristīne Japiņa ierādīs rotu gatavošanu. Izstādē jau tradicionāli būs skatāmi studijas dalībnieku darbi un arī manas gleznas, bet muzikālo noformējumu ar blūzu un rokenrolu radīs «Lavrix band».”

Nāciet un atbalstiet!

  1. Dzelzkalēja un L. Bērniņa aicina ikvienu piedalīties un līksmot svētkos: “Jo vairāk jūs mūs atbalstīsiet, jo vairāk parādīsiet, cik kultūra Tukumā un novadā jums ir svarīga. Mēs varam ar prieku atcerēties tos svētkus, kurus reiz svinējām trīs dienas no vietas, bet vienlaikus aicinām ļauties kaut kam jaunam un padarīt šos mazos svētkus sirdīs un sajūtās par lieliem.” Vaicāta, vai plānos jau ir arī nākamā gada svētki, L. Bēniņa atzina, ka jau augustā sāks veidot nākamā gada Rožu svētku aprises, lai septembrī būtu plāns, kādiem tiem būt.

Cik tas maksās?

Kā 14. jūlija Tukuma novada domes ārkārtas sēdē skaidroja pašvaldības vadītājs Gundars Važa, svētkiem piešķirti 34 688 eiro – no Tukuma īpašumu pārdošanā iegūtajiem līdzekļiem, bet kopējā svētku tāme ir 58 233 eiro  salīdzinot ar citiem gadiem. Deputāts Guntars Indriksons vaicāja, vai plānoti arī maksas koncerti, kā tas esot bijis Kandavā vai Zvejnieksvētkos, jo tad daļu līdzekļu izdotos atgūt. Kultūras nama direktore L. Dzelzkalēja skaidroja, ka visi pasākumi būs bez maksas, jo, ieviešot maksu, vēl lieli līdzekļi būtu jāiegulda teritorijas norobežošanai un apsardzei. Maksa tiekot iekasēta no tirgotājiem un ēdinātājiem, kas strādās Pilsētas parkā. G. Indriksons gan iebilda, ka Kandavā arī neko nenorobežo, bet visu uzrauga paši kultūras nama darbinieki. Deputāts Juris Šulcs skaidroja, ka jau tradicionāli pasākumi Tukuma svētkos ir bez maksas, taču esot iespēja meklēt arī citus risinājumus. Viņš arī interesējās, vai kultūras nams, nodrošinot daļu svētku finansējuma no sava budžeta, spēs organizēt pasākumus un turpināt savu darbību arī pēc svētkiem. L. Dzelzkalēja apstiprināja, ka 23 545 eiro apmērā svētku budžetu sedz kultūras nams: “Mums bija ietaupījums uz sabiedrisko aktivitāšu rēķina no gada sākuma, tiks arī izmantoti līdzekļi no maksas pakalpojumiem un tiks pārskatītas amatiermākslas kolektīvu tāmes. Taču pasākuma plāns ir izveidots līdz gada beigām, un tie netiks atcelti.” G. Važa piebilda, ka ap 5000 eiro solījuši ziedot uzņēmēji, līdz ar to par šo summu izmaksas varētu samazināties.

Svētku rīkotājas atzina, ka no kopējās tāmes – jau minētajiem 58 223 eiro – 30 703 eiro tiek samaksāti māksliniekiem – izmaksas par balli vai koncertu atkarībā no dalībnieku skaita svārstās no 200 līdz 7900 eiro. Vēl 17 930 eiro paredzēti tehniskajām izmaksām – skatuvju, skaņas un gaismas nomai, savukārt 9600 eiro ir maksa par publicitāti, noformējumu, komunālajiem pakalpojumiem un neparedzētiem darbiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *