Zelta nedēļas nogale Tukumā!

Pirms aptuveni 100 gadiem Tukumā bija tradīcija – pēdējo svētdienu pirms Ziemassvētkiem saukt par «Zelta svētdienu». Tā ir viduslaiku tradīcija – pulcēties kopā svētdienā pirms Ziemassvētkiem un kopā gatavoties tiem.

Pirms aptuveni 100 gadiem Tukumā bija tradīcija – pēdējo svētdienu pirms Ziemassvētkiem saukt par «Zelta svētdienu». Tā ir viduslaiku tradīcija – pulcēties kopā svētdienā pirms Ziemassvētkiem un kopā gatavoties tiem. Savukārt Tukuma puses grāmatnieks Atis Freināts 20. gadsimta 30. gados popularizēja šo dienu, lai iepazīstinātu tukumniekus ar jaunākajām grāmatām. Šogad tukumnieki pārcēluši šo 4. Adventes «Zelta svētdienu» uz 3. Adventes nedēļas nogali un iesaka atvēlēt sev un ģimenei brīvu laiku, lai radītu īpašu svētku sajūtu pie mums – Tukumā.

Tukums lielo svētku gaidās jau ietērpies svētku tērpā un gaida ikkatru, lai šajā aukstajā laikā ar savu mazpilsētas silto un mīlīgo gaišumu sasildītu un iepriecinātu gan pilsētas iedzīvotāju, gan tās viesi. Brīvības laukumā izrotāta un lepna stāv lielā pilsētas egle. Tturpat netālu savu mājvietu uz šo īpašo laiku radis arī mazais Ziemassvētku namiņš. Katra iela un pilsētas apļi vēsta par svētku gaidīšanas laiku un tā mirdzumu.

Nedēļas nogalē uz nesteidzīgu atpūtu ciemos pie sevis gaida Tukuma muzeji. Tā sestdien, 15. decembrī īpašā pilsētas centrā, galerijā «Durvis» 13.00 tiek atklāta jauna izstāde – «Zīds un rota», kuras autore ir māksliniece Māra Alksne. Māksliniece daudzus gadus ir strādājusi uzņēmumā «Rīgas modes» par modelētāju-dizaineri, un izstādē būs skatāmi apgleznoti tērpi, zīda gleznas, lakati, šalles, dekori un rotas. Varbūt atradīsiet kādu ideju savam īpašajam svētku tērpam?

Uz īpaši Ziemassvētkiem veltītu izstādi aicina arī Tukuma pilsētas vēstures muzejs «Pils tornis». Te apskatāmi 20. gadsimta sākuma un 50.- 60. gadu Ziemassvētku un Jaunā gada svētku rotājumi un pastkartes no Tukuma muzeja krājuma. Pirmajā stāvā kā vienmēr apskatāma pastāvīgā ekspozīcija – Tukuma pilsētas vēstures ainas attēlotas ar leļļu skatiem. Bērniem šī muzeja daļa patīk visvairāk.

Tā kā Tukums ir izveidojies par amatnieku pilsētu (vasaras sezonā te darbojas dažādu amatu meistari – keramiķi, audēji, kalēji un kokgriezēji, pinēji, mēbeļnieki, mākslinieki un restauratori), tad īpašu piedāvājumu šai nedēļas nogalei gatavo arī daži no viņiem. Ciemos pie sevis gaidīs Salmu darbnīcas rūķi. Šajā laikā tie īpaši izceļas starp aptuveni 300 salmu darbnīcas skulptūrām un lellēm. Darbnīcas kolekcija nemitīgi tiek papildināta ar jauniem mākslas darbiem un tematiskajām kolekcijām. Varbūt kādam pietrūkst idejas oriģinālām ziemassvētku dāvaniņām? Īpaši šajā laikā Salmu darbnīcā būs iespēja iegādāties mazas, darbnīcā veidotas figūriņas, kā, piemēram, kaķus, suņus, eņģeļus un daudz ko citu.

Sestdien iespējams paviesoties arī Audēju darbnīcā, kas ir interesanta vieta ceļotājam, lai aizraujošā veidā iepazītu Tukuma novada tautastērpu, kā arī iemēģinātu savu roku aušanā. Te var aplūkot arī pašu audēju darbus un varbūt arī iegādāties kādu dāvaniņu saviem mīļajiem, piemēram adītus cimdus vai zeķes, kā arī citas lietiņas.

Ģimenes ar bērniem īpaši būs gaidītas svētdien, 16.decembrī, kad kopīgi turpināsim rotāt Katrīnas eglīti. Radošajās darbnīcās Tukuma ledus hallē no 12.00 Tukuma Mākslas skolas pedagogu vadībā ikviens varēs pagatavot savu eglītes rotājumu, bet no 13.00 Katrīnas laukumā tiks rotāta Katrīnas eglīte. Lai rosoties nebūtu auksti, visi klātesošie tiks cienāti ar piparkūkām un karstu tēju, varēs iemēģināt kādā tautas deju solī kopā ar Slampes folkloras kopu «Pūrs».

Savukārt Tukuma muzejs turpina «Zelta svētdienas» tradīciju, kopā pulcējot klausītājus un skatītājus «Zelta svētdienas» pasākumā Durbes pilī, kad ir iespēja padižoties ar paveikto, dalīties iecerēs, atrādīt izdotās grāmatas un pēc tam – dāvināt klātesošajiem burvīgu koncertu. Šoreiz pasākuma programmā – 2013. gada kalendāra «Piena māksla» prezentācija un «Brīvās Akadēmijas» stīgu kvarteta «ReDo» koncerts, kurā varēs dzirdēt Volfganga Amadeja Mocarta un Pētera Vaska klasisku un populāru Ziemassvētku dziesmu aranžējumus, kā arī tiks pasniegta balva «Tukuma muzeja nagla». Pasākuma sākums – 12.00.

Svētdien apmeklētājus gaidīs arī mākslas darbnīcā «Antīks», kurā darbojas divi mākslinieki – Ingemāra Treija-Čivle un Leons Čivlis, vadot glezniecības un mēbeļu restaurācijas darbnīcas. Šobrīd galerijā apskatāmas Tukuma mākslinieku grupas gleznas. Pie tējas tases būs iespējams aprunāties par mākslu ar galerijas saimniekiem, kas labprāt dalīsies ar savu pieredzi un pastāstīs daudz interesanta, iepazīties ar mēbeļu restaurācijas procesu un daudz citu interesantu lietu.

Ar ko atšķiras Tukums no citām pilsētām? Lai nebūtu ceļojums pārāk dārgs, droši var izmantot elektrovilciena pakalpojumus. Ērti un lēti visai ģimenei. Ceļo ar vilcienu uz Tukumu pēc smukuma! Piedāvājumu ceļošanai ar vilcienu skatīt šeit.

Ja priekšroka tiek dota aktīvajai atpūtai – slēpošana vai snovošanai, droši var doties uz Tukuma apkārtnes slēpošanas kalniem – «Milzkalnu» un «Jēkaba gravu». Te kā parasti – ja ir sniegs, viss notiek, un sniegs mūsu pusē ir! Slēpošana sākas jau no paša rīta – 9.00 un ilgts līdz pat pusnaktij.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *