Vai atkritumu apsaimniekošanas projekts apdraudēts?

Gan Tukuma domes finanšu komitejas sēdē 15. janvārī, gan domes sēdē 24. janvārī deputāti izskatīja Vides ministrijas priekšlikumu Tukuma domei segt 70% no projekta «Sadzīves atkritumu apsaimniekošana Piejūras reģionā» izmaksu pieauguma summas. Deputāti šo priekšlikumu noraidīja.

Gan Tukuma domes finanšu komitejas sēdē 15. janvārī, gan domes sēdē 24. janvārī deputāti izskatīja Vides ministrijas priekšlikumu Tukuma domei segt 70% no projekta «Sadzīves atkritumu apsaimniekošana Piejūras reģionā» izmaksu pieauguma summas. Deputāti šo priekšlikumu noraidīja.

Pašvaldībai jeb iedzīvotājiem jāmaksā vēl un vēl

Jau pagājušajā gadā ministrija izteikusi priekšlikumu, lai pašvaldības apmaksā inflācijas pieaugumu projekta izmaksās par 15%. Projektā iesaistītās pašvaldības – Tukums, Tukuma rajons, Jūrmala, Talsi un Talsu rajons – tam piekrita, taču maksāt vēl vairāk, kā valdība grib šobrīd, tās nav gatavas. Kopējais inflācijas radītais pieaugums – 751 727,70 eiro, savukārt Tukuma domes maksājamā daļa tad būtu 86 448,69 eiro.

Ņemot vērā, ka pašvaldības daļa šajā projektā iedzīvotājiem jāatmaksā ar tarifa starpniecību, piekrītot segt 70% pieaugumu (Ls 800 000), pašvaldība automātiski palielinātu tarifu, turklāt ļoti lielā apmērā. Tāpēc deputāti nolēma piekrist tikai 15% palielinājumam, kas jau ir apstiprināts. Līdzīgu lēmumu solījušas pieņemt arī citas projektā iesaistītās pašvaldības.

Lai nepazūd projekta jēga

Komentējot radušos situāciju, Tukuma domes priekšsēdētājs Juris Šulcs skaidroja, – ja Vides ministrija pateiks, ka ar šādu naudu tai ir par maz un šo Kohēzijas fonda projektu tā nerealizēs, neko nevarēs darīt: "Palielināt to daļu, kas tiek iestrādāta tarifā, nav pareizi. Kādas vēl iespējas? Valsts iesaka saīsināt programmu. Mēs analizējām, ko varam izņemt ārā un bez kā varētu iztikt, un vienīgā pozīcija ir atkritumu smalcināšanas mašīna, kas varētu izmaksāt orientējoši ap Ls 350 000. Pārējais ir šķirošanas un konteineru laukumi – ja tos neierīko, tad pārējam nav jēgas, jo iedzīvotājs tad iegūs vien poligonu Talsu rajonā. Turklāt, ja projekts ir tik dārgs, patiesībā es nebūt nepriecājos par tā īstenošanu. Eiropas investīcijas un valsts budžeta līdzekļu daļa tarifā netiek iekļauta, taču pašvaldības daļa gan. Jo lielāka šī daļa, jo vairāk caur tarifu jāatmaksā iedzīvotājiem. Protams, pašvaldība var to kompensēt no budžeta, taču mums nav tādu iespēju ieguldīt naudu, jo līdzfinansējums jāparedz arī daudziem projektiem, tostarp izdevumiem ūdenssaimniecības projektam. Turklāt «Piejūru» jau esam atbalstījuši."

Jāpiebilst, ka projekta «Sadzīves atkritumu apsaimniekošana Piejūras reģionā» kopējās izmaksas sākotnēji bija Ls 13 189 260, taču, noslēdzoties konkursiem, tās sadārdzinājušās uz pusi un vairāk.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *