Liena Trēde

Džūkstē un Kandavā no kupenām izvelk auto ar maziem bērniem

Kandavas novada Zantes pagastā sniegā bija iestidzis pasažieru mikroautobuss, kurā brauca bērni, un divas kravas automašīnas. Tukuma novada Džūkstes pagastā glābēji no kupenām izvilka vieglās automašīnas, kurās atradās mazi bērni

Aizvadītajās brīvdienās, laika posmā no 15. decembra 6:30 līdz 17. decembra 6:30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izbraucis uz 126 notikumiem. Kopumā dzēsti 58 ugunsgrēki, veikts 61 glābšanas darbs, bet septiņi bija maldinoši izsaukumi. Ugunsgrēkos cieta trīs cilvēki un bojā gāja divi.

Ugunsdzēsēji sestdien dzēsa 35 ugunsgrēkus, no tiem 17 reizes dūmvadā dega sodrēji. Savukārt svētdien dzēsti 23 ugunsgrēki, tajā skaitā septiņas reizes tā bija sodrēju degšana. Netīrīti dūmeņi, bojātas apkures iekārtas vai to nepareiza ekspluatācija – tie ir visbiežākie ugunsgrēku iemesli ziemas periodā.

Alūksnē 15. decembrī 22.09 izcēlās ugunsgrēks kādā trīsstāvu mājas otrajā stāvā. Vannas istabā dega sadzīves mantas 2 m² platībā. Sadūmojums mājā bija tik liels, ka uzreiz pēc ugunsdzēsēju izsaukšanas mājas iedzīvotāji jau paši bija evakuējušies. Dzīvoklī tika atrasta bojā gājusi apmēram 40 gadus veca sieviete. Ugunsgrēka iemeslus skaidro Valsts policija.

Savukārt nākamajā dienā ap 14.55 Alūksnes daļas ugunsdzēsēji steidzās uz Pededzes novadu, kur ugunsgrēks bija izcēlies vienstāva guļbūves mājā. Ugunsgrēka liesmas bija pamanījuši kaimiņi no attālāk esošās mājas. Kad ieradās ugunsdzēsēji, māja jau dega ar atklātu liesmu un jumts bija iebrucis. Dzēšanas darbus apgrūtināja stiprais vējš un dzēst nācās ar ūdens pievešanu. Ugunsgrēkā gāja bojā 57 gadus veca sieviete. Valsts policija noskaidro ugunsgrēka iemeslus.

VUGD 15. decembrī 21.44 saņēma informāciju, ka ir izcēlies ugunsgrēks kādā divstāvu ēkā Mežrozīšu ielā. Te vienā no dzīvokļiem bija aizdegušās sadzīves mantas guļamistabā. Ugunsgrēkā cietusi 47 gadus veca sieviete. Iespējams, ka nelaimi izraisījis nenodzēsts izsmēķis. Lietas apstākļus skaidro Valsts policija.

Savukārt 16. decembrī 13.20 Jelgavā, Grīvas ielā ugunsgrēks bija izcēlies divstāvu ķieģeļu ēkā. Uguns liesmas bija izplatījušās gan pa pirmo, gan otro stāvu – kopumā 35 m² platībā. Ugunsgrēkā apdegumus guva apmēram 30 gadus vecs vīrietis.

Šajā pašā dienā VUGD 16.14 saņēma informāciju, ka Rīgā kādā četrstāvu mājā Daugavpils ielā jūtams sadūmojums. Kā izrādījās ugunsgrēks bija izcēlies pirmā stāva dzīvoklī. Te dega malka 5 m² platībā. Ar dūmiem saindējusies sieviete. Ugunsgrēka iespējamais iemesls visdrīzāk bija apkures iekārtu ekspluatācijas noteikumu pārkāpumi.

Smiltenē 16. decembrī aptiekas telpās ap 20.17 bija aizdedzies bez uzraudzības atstātais adventes vainags. Nostrādāja signalizācija un notikuma vietā ieradās apsardzes firma. Ugunsgrēks jau bija likvidēts līdz ugunsdzēsēju ierašanās brīdim, taču viņi pārbaudīja notikuma vietu un iznesa no telpas vainaga paliekas un stikla lauskas.

Jēkabpils novada Ābeļu pagastā kādas mājās virtuvē pie plīts bija aizdegušās sadzīves mantas. Uz notikuma vietu devās gan ugunsdzēsēji, gan mediķi. Sākotnēji katrs savā mašīnā, pēc tam jau pārvarēt sniega kupenas mēģināja ar ugunsdzēsēju mašīnu. Ceļš tika gan tīrīts, gan talkā nāca kaimiņš ar traktoru, kas palīdzēja ierasties operatīvajiem dienestiem. Attālums līdz notikuma vietai bija 11 km, taču to izdevās pārvarēt tikai stundas laikā. Nelielā aizdegšanās tika likvidēta pirms ugunsdzēsēju ierašanās un arī mediķi, apskatījuši mājas saimnieku, pārliecinājās, ka viņš nav cietis.

Brīvdienās ugunsdzēsēji glābēji veica 61 glābšanas darbu, tajā skaitā 31 reizi tā bija tehniskā palīdzība, kas galvenokārt saistīta ar vējaino laiku un sniegputeni, 15 reizes sniegta palīdzība citiem operatīvajiem dienestiem. Visbiežāk bijis jāpalīdz Neatliekamās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem, kuru transports iestidzis sniegā un bijušas problēmas nokļūt līdz slimniekiem. Tā, piemēram, 15.decembrī NMPD sniegā iestigušās automašīnas tika izvilktas uz ceļa Ventspils novadā, Alojas novada Braslavas pagastā, Jelgavas novada Vircavas pagastā. Savukārt 16.decembrī NMPD automašīna nevarēja nokļūt līdz kādām mājām Līvānu novada Sutru pagastā. Pacients tika ievietots ugunsdzēsēju automašīnā un aizvests līdz apmēram 1 km attālumā esošajai NMPD automašīnai, kura tālāk viņu nogādāja slimnīcā. Savukārt Mazsalacas novadā, lai tiktu līdz kādām mājām Ramatas pagastā NMPD mediķi izmantoja ugunsdzēsēju automašīnu, kura, ar pūlēm pārvarot kupenas, pieveica apmēram 2,5 km lielo attālumu līdz pacienta mājām.

Daudzviet ugunsdzēsējiem glābējiem nācās vilkt ārā automašīnas no sniega kupenām. Tā, piemēram, Kandavas novada Zantes pagastā sniegā bija iestidzis pasažieru mikroautobuss, kurā brauca bērni, un divas kravas automašīnas. Vecumnieku novada Stelpes pagastā automašīna bija noslīdējusi no ceļa un apgāzusies. Līdz glābēju ierašanās brīdim cilvēki bija izkļuvuši no mašīnas. Glābēji palīdzēja automašīnu izvilkt uz ceļa. Krāslavas novada Robežnieku pagastā no kupenas tika izvilkta NMPD automašīna. Tukuma novada Džūkstes pagastā un Pāvilostas Vērgales pagastā glābēji no kupenām izvilka vieglās automašīnas, kurās atradās mazi bērni.

VUGD dodas palīgā sniega kupenās iestigušo autovadītāju īpašniekiem tikai tajos gadījumos, ja notikusi avārija, automašīna aizšķērso ceļu braucamo daļu vai tajā atrodas pasažieri, tajā skaitā mazi bērni, kuru veselība vai dzīvība tiek apdraudēta. Laikā, kad stipri snieg, gadījumu, kad automašīnas iestieg, ir ļoti daudz un ugunsdzēsēji glābēji nevar visiem palīdzēt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *