veselība

Uzsāk aptauju par dzemdību pakalpojumu kvalitāti Latvijā

Mātes un bērna veselība un tās aprūpe ir noteikta kā viena no galvenajām prioritātēm valstī, t.sk. dzemdību palīdzība, pie kuras pilnveidošanas tiek daudz strādāts.  Veselības aprūpē  ir ļoti nozīmīgi iegūt arī pacienta viedokli, uzzināt viņa pieredzi un novērtējumu par saņemto veselības aprūpes pakalpojumu. Svarīgs ir katrs viedoklis, jo tas palīdz identificēt uzlabojamās jomas un novērst nepilnības. Dzemdību procesā ļoti būtiska ir savstarpēja uzticēšanās un cieņa – gan mediķiem, gan pacientēm jābūt vienotai komandai, kas darbojas saskaņoti un uzticas viens otram. 

Nakts bailes, staigāšana miegā un citas neparastas darbības: Kas ir parasomnija?

Miega traucējumu spektrs ir ļoti plašs – sākot no bieži apspriestās krākšanas un bezmiega līdz pat miega paralīzei, staigāšanai miegā un citām neparastām darbībām. Viena no miega traucējumu grupām ir parasomnijas – nevēlamas fiziskas vai sajūtu pieredzes, kas izpaužas miega laikā, iemiegot vai pamostoties. Vairāk par šiem miega traucējumiem stāsta Epilepsijas un miega medicīnas centra (BKUS) miega speciāliste-pediatre Marta Celmiņa.

Būtiska iespēja uzveikt vēzi ir savlaicīgas pārbaudes

Mūsdienu medicīnai ir daudz vairāk līdzekļu, kas palielinājuši iespējas ārstēt vēzi. Tādi ir arī Latvijā, taču skrīninga pārbaužu apjomi liecina par sabiedrības atbildības trūkumu pašai pret sevi, it kā cilvēki paši tiektos pēc vēlīnas stadijas, un tieši krūts vēzis ir visbiežāk diagnosticētais vēža veids sievietēm.

Traucējošas atraugas – neveselīga dzīvesveida blaknes

Lai gan cilvēki ne vienmēr to pamana, patiesībā atraugas ikvienu cilvēku piemeklē vismaz 20-50 reizes diennaktī. To laikā kuņģis atbrīvojas no norītā gaisa. Tomēr dažkārt gadās, ka šī fizioloģiskā norise kļūst par traucēkli – tā ir pamanāma, izraisot dažādas neērtas un mulsinošas situācijas. Aptieku tīkla Apotheka farmaceita asistente Agnese Jursa aicina pievērst uzmanību cēloņiem, kas visbiežāk mēdz izraisīt atraugas, lai nepieciešamības gadījumā savlaicīgi spertu pirmos soļus nopietnāku veselības problēmu novēršanai.

Latvijā C hepatītu pieveiksim ar inficēto atrašanu

C hepatītu kā apdraudējumu Latvijas sabiedrībai līdz 2030. gadam iespējams padarīt par aizmirstamu pagātni, ja katru gadu ārstētu ap 3000 pacientu, bet šim nolūkam pārbaudītu jeb testētu daudz vairāk cilvēku nekā līdz šim. Zāles ir, tāpēc sekmes ir pašas sabiedrības gribēšanā.

Kam jābūt aptieciņā?

Bērnu slimnīcā Līgo svētku laikā prognozē lielu pacientu pieplūdumu. Jau kopš jūnija sākuma Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā diennakts laikā ierodas pat līdz 220 bērnu. Aptuveni 4% pacientu stāvoklis ir veselību apdraudošs un viņiem ir iemesls nekavējoties vērsties Bērnu slimnīcā, bet vairāk nekā 75% pacientu varētu ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā. Tā kā svētkos ne visi ģimenes ārsti ir pieejami, Bērnu slimnīcas mediķi aicina vecākus sagatavoties svētkiem pa īstam – pārbaudīt, kas atrodams mājas aptieciņā, un paņemt to līdzi, dodoties svinēt.

Bērnu slimnīca radījusi uzticamu portālu par bērnu veselības jautājumiem: veselapasaule.lv

Šodien, 3. jūnijā, Bērnu slimnīca atklāja portālu veselapasaule.lv – plašu uzticamas informācijas bāzi par bērnu un jauniešu veselību. Teju 200 Bērnu slimnīcas ārstu un speciālistu ir sagatavojuši aptuveni 900 satura vienību, radot iespēju gūt atbildes uz pamata un arī specifiskiem jautājumiem par bērnu attīstību un veselību. Informācija tiks nemitīgi papildināta.

Kā piekopt veselīga miega rutīnu – iesaka mentālās un fiziskās sagatavotības trenere

Ikdienā ne vien pietiekama, bet arī kvalitatīva miega nozīme netiek pienācīgi novērtēta, lai gan tieši miegs ir vitāli svarīgs, lai ķermenis atjaunotos un būtu vesels. Palīdzēt iedibināt veselīgākus miega ieradumus var arī tehnoloģijas, piemēram, viedpulksteņi. Nēsājamo ierīču izmantošana kā veselības stāvokļa kontroles un uzlabošanas rīks, ir labs atbalsts padziļinātāku datu iegūšanai par savu pašsajūtu. Mentālās un fiziskās sagatavotības trenere Nika Linde dalās ar padomiem, kas palīdzēs uzlabot miegu. 

Atklāt nieru slimību tās sākumā

Parasti bez ārsta piedalīšanās cilvēki nepamana problēmas nierēs, jo šīs slimības sākas bez simptomiem, cilvēks jūtas labi, viņam nekas nesāp. Diskomforts vai nepatīkamas sajūtas parādās jau vēlākās stadijās. Tā tas ir arī ar hronisku nieru slimību jeb hronisku nieru mazspēju, ko ārstēt ir visgrūtāk, bet tās sākumu var nepamanīt, ja laikus neveic mērījumus, testus vai analīzes.

Kāds ir ideāls asinsspiediens?

Lai pievērstu uzmanību vienam no biežākajiem insulta un infarkta cēloņiem – augstam asinsspiedienam jeb arteriālajai hipertensijai – ik gadu 17. maijā tiek atzīmēta Starptautiskā Hipertensijas diena.

Oksidatīvais stress – kā tas ietekmē mūsu veselību un kā to varam mazināt?

Mūsdienās ļoti bieži dzirdam par oksidatīvu stresu, taču nemaz skaidri līdz galam nezinām, kas tas ir. Šobrīd oksidatīvā stresa izraisītās veselības problēmas un pāragrās novecošanās simptomi pakāpeniski kļūst par vienu no apspriestākajām tēmām medicīnas nozarē. Kas ir oksidatīvais stress, kā tas ietekmē mūsu veselību un kā to varam mazināt, skaidro “Veselības centrs 4” preventīvās medicīnas klīnikas “Anti-Aging Institute” interniste Liene Martinsone-Bērzkalne un “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Informācija māmiņām par zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu /VIDEO/

Veselības ministrijas informēšanas kampaņas ietvaros, sākot no 14. novembra, medijos tika izplatīti un dažādās interneta vietnēs publicēti padomu raksti par zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu (ZPNS). Apkopojot šī jautājuma izpēti, kampaņas ietvaros izstrādāts un izveidots informatīvais materiāls māmiņām par zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu.