Otrdiena, 2019. gada 19. februāris
Zane, Zuzanna

Neizpratne par 2. pensijas līmeni

Twitter
FaceBook
print
2017. gada 3. oktobris 16:04

– Aprunājoties ar vairākiem cilvēkiem, kuriem jau ir pensija un kuriem tuvojas pensijas vecums, visiem ir neskaidrs jautājums par to, kas ir 2. pensijas līmenis? Kāds no tā ir labums mums – pensionāriem? Vai ir kaut kāda summa, ko var reāli noņemt no tā konta, ja ir tāda vēlme?

Redakcija: Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) preses sekretāri Ivetu Daini skaidroja, ka Latvijā darbojas trīs līmeņu pensiju sistēma: 1. līmenis – valsts obligātā nefondēto pensiju shēma (darbojas no 1996. gada 1. janvāra); 2. līmenis – valsts fondēto pensiju shēma (no 2001. gada 1. jūlija); 3. līmenis – privāta un brīvprātīga pensiju shēma (iesējama no 1998. gada 1. jūlija).

Pensiju sistēmas 1. līmenī ir iesaistīti visi sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēji. Veiktās iemaksas tiek izmantotas, lai izmaksātu vecuma pensijas esošajai pensionāru paaudzei, bet pašiem iemaksu veicējiem informācija par viņu veiktajām iemaksām tiek izmantota pensijas aprēķināšanā.

Pensiju sistēmas 2. līmenī iesaistīto dalībnieku veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas ar viņu izvēlētā līdzekļu pārvaldītāja (Parasti bankas, kas piedāvā šo pakalpojumu saviem klientiem. – Red.) starpniecību tiek ieguldītas finanšu tirgū un uzkrātas konkrētā iemaksu veicēja pensijai. Ja persona ir obligāti iesaistīta vai brīvprātīgi iesaistījusies pensiju 2. līmenī, papildus sociālās apdrošināšanas iemaksas nav jāveic, tas ir 20 procenti no personas algas tiek pārdalīti starp pensiju 1. līmeni un pensiju 2. līmeni.

Pašlaik sadalījums ir šāds: 1. līmenim – 14 procenti, bet 2. līmenim 6 procenti. Sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu, persona varēs izvēlēties, ko darīt ar 2. pensiju līmenī uzkrāto kapitālu – pievienot to 1. pensiju līmenim un saņemt to kopā ar valsts vecuma pensiju vai iegādāties mūža pensijas polisi (ja minimālais uzkrātā kapitāla apmērs ir vismaz 3000 euro). Izvēloties mūža pensijas polisi, persona var saņemt 1. līmeņa pensiju no VSAA un 2. līmeņa pensijas daļu no izvēlētās apdrošināšanas sabiedrības. Noslēdzot līgumu ar apdrošināšanas sabiedrību, papildus var norādīt pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla labuma guvēju (gadījumā, ja persona vēlas sniegt atbalstu jebkuram tuvam cilvēkam savas nāves gadījumā) un izvēlēties garantēto izmaksas periodu. Uzkrātā pensiju 2. līmeņa kapitāla apmērs ir atkarīgs no algas, spēkā esošās iemaksu likmes, ieguldījumu peļņas un dalības ilguma pensiju 2. līmenī pirms vecuma pensijas pieprasīšanas.

Pensiju sistēmas 3. līmenis nodrošina iespēju katram individuāli pēc savas izvēles veidot papildu uzkrājumus savai pensijai privātajos pensiju fondos.

Sīkāku informāciju par 2. pensiju līmeni var sameklēt portālos www.latvija.lv, www.manapensija.lv vai jebkurā VSAA nodaļā.

Kur jāiet un kas jādara, lai izdarītu savu izvēli?

Sasniedzot vecumu, kas dod tiesības saņemt vecuma pensiju, jādodas uz jebkuru VSAA nodaļu, lai iesniegtu iesniegumu pensijas piešķiršanai, iesniegumu par uzkrātā valsts fondētā pensijas kapitāla izmantošanu,

personu apliecinošu dokumentu, darba grāmatiņa un jebkuri citi apdrošināšanas stāžu apliecinoši dokumenti.

Kad var izmantot?

Cilvēks savu pensiju 2. līmenī uzkrāto kapitālu var izmantot, sasniedzot valstī noteikto pensijas vecumu vai vēlāk.

Kā uzzināt pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla apmēru?

Viena no iespējām portālā www.latvija.lv ir apskatīt Valsts fondēto pensiju shēmas (pensiju 2. līmeņa) dalībnieka konta izrakstu. Bet vienmēr var arī jautāt jebkurā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļā.Komentēt

Pasākumu kalendārs

2019.02.19 | 18:00

Iedzīvotāju sapulce Jauntukumā 

2019.02.20 | 11:00

Izstāde Pūrē 

2019.02.20 | 18:00

Iedzīvotāju sapulce Jauntukumā 

2019.02.20 | 19:00

Galda teniss Smārdē 

2019.02.20 | 19:30

Volejbols Pūrē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Februāris
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool