Par godu Latvijai un Libavai!

Somijas dienvidu un jūras ostas pilsetai Haminai ir daudz vairāk saiknes ar Latviju, nekā pirmajā brīdī varētu likties. Senākās ir minētas mūsu un somu varoņeposos un tautas dziesmās. Kaut vai teiciens: Ziemeļmeitas lūkoties. Bijām, esam un būsim kaimiņi. Par to liecina arī daudzo vārdu kopība. Piemēram, maksā, nozīme un izruna abām tautām ir identiska. Arī vārds laiva viņiem nozīmē kuģis.

 Mani ieinteresēja vecs, sarkani krāsots kuģis, kas stāv Tervasaari kuģu un jahtu piestātnē. Šodien šo kuģi sauc “Helsinki”. Kuģa saimnieks dūrās man acīs visos krāšņajos “Hamina tattoo” un pilsētas pasākumos. Dīvainis ar skaļo balsi un savu lellēm, karogiem un ūdenslīdēju tērpu rotāto autobusu, piedalās visos pilsētas svētku gājienos. Jautrais Patu, tā viņu sauc Haminieši.

Ievēroju, ka viņa kuģi – kafejnīcu un laukumu ap to, pastāvīgi rotā dažādu valstu karogi. Tie parasti tiek pacelti pie attiecīgo valstu notikumiem. Pasaules sporta čempionātu un karalisko kāzu laikā, noteikti kāds karogs tiks pacelts. Tas radīja domu, pirms Latvijas 4. maija valsts svētkiem dāvināt viņam mūsu zemes karogu. Ierados pie viņa pirmdienas dienā, kad kafejnīca, kuģis-muzejs nestrādā. Tās saimnieks ģērbies remontdarbiem paredzētā tērpā, sagaidīja mūs laipni. Skaļā balsī, pēc dāvinājuma saņemšanas, sākās aizrautīga muzeja izrādīšana. Uzzinām, ka kuģis celts vienā gadā ar slaveno “Titaniku”. Arī moderns, ar bezvada telegrāfu un citiem knifiem. Celts cariskās impērijas Petrogradas kuģu būvētavā. Tam dots senais Liepājas pilsētas-cietoķšņa Libavas vārds. Kalpojis Liepājas ostā kā bākas kuģis. Latvijas valsts atbrīvošanas cīņu laikā somu jēgeri, kas palīdzējuši Ulmaņa valdībai, to atkarojuši no ienaidnieka un kā kara trofeju aizveda uz Somiju. Ik pa laikam somu jēgeru bataljons atpūties arī Tukuma pilsētā. Nevar izslēgt, ka uz aizbraucošā kuģa klāja bija arī somu jēgeru ložmetēja vada komandieris Auno Anters Kaila. Kuram vēlāk, kā somu divīzijas komandierim, Latvijas valdība piešķīra Triju Zvaigžņu ordeni. Šis ordenis tagad atrodas glabāšanā Haminas virsnieku rezerves skolas muzejā. Kuģis Libauskij, kā minēts dokumentos, tiek katru reizi, mainot darba vietu , nosaukts citos vārdos. Somijas Ziemas kara laikā kuģis pilda pretgaisa aizsardzības funkcijas. Staļina armijas iznīcinātāju apšaudes laika iet bojā somu kara jūrnieks. Helsinkos blakus viņam tiek uzspridzināti divi vācu kara kuģi.

Veco kuģi no sagriešanas metāllūžņos glābj pašreizējā veco kuģu kompānija. Tās kapteinis nu jau 31 gadu ir Jorma Patanens. Bērni viņu sauc par Patu.

Nākošajā gadā “Hamina tattoo 2012“ ietvaros tiks atzīmēta šī kuģa 100 gadus jubileja. No tās klāja sēžot pie kafijas galdiņa, varēs redzēt krāšņos militāro orķestru koncertus no dažādām valstīm. Lūkoties uz veclaiku košās drānās ģērbtām freilenēm. Skatīt somu armijas bruņu tehnikas izstādi. Redzēt un apmeklēt šodienas modernāko krasta apsardzes kuģi “Hamina”. Nemaz nerunājot par paša vecā kuģa -muzeja aplūkošanu. Ja savlaicīgi ievāksiet ziņas, tad bez vietām, kur Haminā bijis K.G. Mannerheims, varēs apskatīt Haminas tuvumā esošo dārgakmeņu muzeju. Tur ir arī pasaulē lielāko briljantu kopijas. Veco, romantisko dzirnavu kompleksu. Modernās vējdzirnavas, kas ražo elektrību Google Baltijas nodaļas kompānijai. Noslēpumaino Reitkalli ieleju. Ciklopisko Haminas bastionu un citas gadsimtiem vecās ēkas un parkus.

Nobeigumā, vēlos ar prieku paziņot, ka pēc kapteiņa Patu gribas 4. maijā virs Haminas līča lepni plīvoja Latvijas valsts karogs.

Hamina, 5.05.2011.g.

Ar cieņu Leons Stiprais

Komentāri

  1. Kaut kā atkal sanaaca izlasiit ko jaunu par Somiju un pilsētu vārdā Hamina pateicoties Jums! Somija ir skaista valsts, un varu ieteikt katram kādreiz tur aizbraukt un atpūsties no stresa! Visapkārt daba un mierīgi cilvēki 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *