Es balsoju par rotaļām svaigā gaisā!

Pēc garajiem ziemas un vēsā pavasara mēnešiem, svaigs gaiss un saules stari ir tas, pēc kā visi esam ļoooooti noilgojušies.

Vasara ir bērnu mīļākais gadalaiks, kad var ļauties rotaļām un baudīt visus vasaras labumus. Svaigs gaiss un saules stari ir vitamīni, kas palīdz bērniem augt stipriem un veseliem. Rotaļāšanās ir bērna pasaules izziņas veids, kas attīsta bērna spējas un iemaņas. Tātad apvienojot šīs abas lietas – svaigu gaisu un rotaļas – kopā sanāk bērnu laukums!

Tie, kas dzīvo daudzdzīvokļu mājās, samierinās ar sabiedriskajiem bērnu laukumiem. Savukārt, ja ir privātmāja, tad saviem bērniem rotaļu laukumu iespējams uzstādīt mājas pagalmā. Un tas nebūt nav sarežģīti!

Kas jāatceras pirms izšķiraties par šādu soli?

Lai bērnu laukumu uzstādītu savā pagalmā, jāapdomā tam atvēlētā platība. Tā var būt jau no 4m2 līdz pat 300-400m2. Rotaļu zonas platība atkarīga no dārza lieluma, bērnu skaita un vecuma. Mazāko bērnu rotaļu zona aizņems mazāku teritoriju, savukārt rotaļu elementi vecākiem bērniem, kā arī lieli, apjomīgi un kombinēti elementi aizņems lielāku platību. Lai uzstādītu bērnu laukumu noteikti jāņem vērā vieta, kur to uzstāda! Jāņem vērā debess puses, lai ir saulaina un daļēji noēnota vieta. Rotaļu laukumam noteikti nevajadzētu atrasties visu dienu saulē, taču vēlams būt dārza dienvidu pusē. Laukumam jābūt labi pārredzamam no atpūtas zonām un telpām, kur visbiežāk uzturas vecāki. Uzstādot bērnu laukumu, jāizvairās no ūdens tuvuma, nogāzes. Nevajadzētu uzstādīt elementus uz cietiem segumiem – bruģētiem laukumiem, nelīdzeniem cietu segumu laukumiem. Rotaļu zonā nevajadzētu izvietot cietus, asus priekšmetus, elementus, kastes, stabus utt. Jāievēro drošības zona katram elementam atsevišķi, lai tajā neatrastos nekas lieks. Pie rotaļu zonām nevajadzētu stādīt asus ērkšķainus augus, tuvumā atrasties grāvjiem, ūdens malām, dīķiem, arī dekoratīviem baseiniem, vai arī tiem jābūt norobežotiem.Īpaša uzmanība jāpievērš laukumiem, kas domāti pašiem mazākajiem – bērniem vecumā no trīs līdz sešiem gadiem. Mazuļi ir ārkārtīgi zinātkāri, tādēļ visiem aprīkojuma elementiem jābūt maksimāli drošiem. Šāda laukuma pamatelementi varētu būt: nojumes, smilšu kastes, šūpoles, karuseļi un mini slidkalniņi. Bez šaubām noderīgi būs izglītojošie elementi: skaitīkļi, klucīši ar burtiem un bildēm, kompass, pulkstenis u.c. Skolas vecuma bērniem no septiņiem līdz divpadsmit gadiem īpaši nepieciešams aktīvi kustēties. Viņiem vajadzīgs maksimāls daudzums funkcionālo elementu, kas trenētu labu koordināciju un fizisko spēku.Rotaļu laukumu materiāli ir dažādi: koka, plastmasas un pat metāla! Taču, cik zināms, koks ir vismīlīgākais un nekaitīgākais bērniem! Ieteicams izvēlēties no dabiskiem un siltiem materiāliem, kā arī videi, dārzam un dzīves stilam atbilstošus. Par segumiem – visdārgākais un piemērotākais rotaļu laukumiem ir gumijotais segums, kas ir viegli kopjams, nesamirkst, nesmērējas, ir viegli noslaukāms un mīksts kritienam. Visbiežāk bērnu laukumus izvieto vienkārši zālienā, it īpaši ļoti maziem bērniem. Arī grants segums ir ērts, bet jāmaina pēc vajadzības vismaz reizi sezonā, jo tas samirkst, ja tuvumā ir koki un to ir grūtāk kopt. Tāpat tas jāuzmana no dzīvniekiem. Un vēl par segumu var izmantot mizu mulču, kuru nepieciešams nomainīt katru sezonu.Kā zināms, visam ir savi plusi un savi mīnusi. Izvēloties smilšu kasti, ieteicams, lai tai būtu dibens un vāks, lai smiltis neiznēsātos pa visu pagalmu. Ap lielākiem un stacionāriem elementiem ir grūti nopļaut zāli, tādēļ ap tiem var paredzēt grants segumu. Nevajadzētu paredzēt grants segumu, ja dārzā uzturas arī dzīvnieki.

Visu iepriekšminēto apdomājot – es noteikti balsoju PAR! Par rotaļu laukumiem māju pagalmos, kas ne tikai izklaidēs bērnus, bet radīs arī atraktīvu, rotaļīgu un krāsainu atmosfēru mūsu māju pagalmos!

Komentāri

  1. Tieši bija doma kaut ko mazajam uzmontēt pagalmā – nu būs zināms, kā labāk! Paldies!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *