Attēlam ir ilustratīva nozīme

Skolās sākusies CO2 gaisa kvalitātes mērītāju uzstādīšana

Latvijas izglītības iestādēs sākusies CO2 gaisa kvalitātes mērītāju uzstādīšana, un šobrīd darbi pabeigti jau gandrīz 30 skolās. Gaisa kvalitātes mērierīces tiks nodrošinātas visām valsts un pašvaldību dibinātajām vispārējās un speciālās izglītības iestādēm, kā arī profesionālās izglītības iestādēm atbilstoši klašu komplektu un mācību grupu skaitam. Mērierīces tiks uzstādītas arī pašvaldību sociālās aprūpes centru koplietošanas telpās.

Iekārtu piegādes  process notiks pakāpeniski. Pašvaldības un valsts izglītības iestādes piegādes līgumus par gaisa kvalitātes mērītāju uzstādīšanu var noslēgt visā vispārīgās vienošanās darbības laikā – līdz 26. februārim.

 

Iepirkuma rezultātā izvēlētais uzņēmums “Moduls Engineering” informē, ka šobrīd līgumi par CO2 gaisa kvalitātes mērītāju uzstādīšanu noslēgti ar vairāk nekā 80% pašvaldību un valsts izglītības iestāžu. Noslēgto līgumu ietvaros CO2 mērītājus uzņēmums turpinās uzstādīt līdz marta beigām. Savukārt pašvaldībās un izglītības iestādēs, ar kurām piegādes līgumi vēl tiks parakstīti, mērītājus uzstādīs līdz aprīļa otrajai pusei. Pirms mērītāju uzstādīšanas notiek katras ēkas apsekošana un tikai pēc tam sākas mērītāju uzstādīšana, kas jāveic 40 darba dienu laikā pēc līguma parakstīšanas ar konkrēto pašvaldību vai valsts izglītības iestādi.

 

Skolās tiek uzstādīti ne tikai gaisa kvalitātes mērītāji, bet arī datu savākšanas un pārraides iekārtas, kas nodrošinās visu konkrētajā adresē uzstādīto gaisa kvalitātes mērītāju datu savākšanu un tālāku nodošanu centralizētam datu savākšanas, analīzes un publicēšanas risinājumam. Apkopotie dati trīs gadu griezumā būs pieejami pašvaldībām, izglītības iestādēm un vecākiem.

 

Šodien, 2022. gada 22. februārī, valdībā tika pieņemts lēmums piešķirt Izglītības un zinātnes ministrijai 4,3 milj. eiro gaisa kvalitātes mērītāju iegādei. Valsts budžeta finansējums ogļskābās gāzes gaisa kvalitātes mērītāju iegādei ministrijai tika piešķirts jau 2021. gada vasarā, taču, ņemot vērā ieilgušo iepirkuma procedūru un vairākkārt veiktās pārsūdzības par iepirkuma rezultātiem, piešķirto finansējumu 2021. gada nebija iespējams izlietot, tāpēc  šogad tas jāpiešķir no jauna. Faktiskais iepirkumā pasūtīto gaisa kvalitātes mērītāju apmaksai nepieciešamā finansējuma apjoms būs zināms  pēc tam, kad visas pašvaldības un valsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādes būs veikušas pasūtījumus vispārīgās vienošanās ietvaros. 22. februārī valdībā pieņemtais rīkojuma projekts par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” Izglītības un zinātnes ministrijai ogļskābās gāzes gaisa kvalitātes mērītāju iegādei valsts un pašvaldību vispārējās un profesionālās izglītības iestādēm pieejams MK mājaslapā.

 

Gaisa kvalitātes mērītāji ir viens no būtiskiem pasākumiem skolu gaisa apmaiņas un ventilācijas sistēmu izveidē. Tie ne tikai uzlabos skolēnu un pedagogu labsajūtu klasēs, bet arī samazinās iespējamos Covid-19 un citu vīrusa infekciju izplatīšanās riskus. Arī pēc Covid perioda gaisa kvalitātes mērītāji palīdzēs nodrošināt veselībai drošāku izglītības vidi.

 

 

Jāatgādina, ka gaisa kvalitātes uzlabošana skolās norit arī augstas gatavības valsts budžeta investīciju projektu ietvaros, realizējot 22 skolu ventilācijas un gaisa apmaiņas sistēmu modernizācijas projektus 6,4 miljonu eiro vērtībā, tajā skaitā valsts budžeta finansējums 5 miljonu eiro. Pašvaldībām finanšu līdzekļi ventilācijas un gaisa apmaiņas sistēmu modernizācijai skolās pieejami arī valsts budžeta aizņēmumu programmas ietvaros. Paredzams, ka 30,7 miljoni eiro pašvaldībām būs pieejami arī Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda programmas ietvaros. Finansējumu paredzēts ieguldīt 20 reģionāli nozīmīgās pamatskolās, tajās uzlabojot mācību vidi vidusskolu tīkla sakārtošanas ietvaros, kur realizējamo projektu ietvaros būs iespēja veikt arī ventilācijas un gaisa apmaiņas sistēmu uzlabošanu. Pašvaldības turpina īstenot arī ES fondu ieguldījumu programmu skolu infrastruktūras un mācību vides modernizācijā, kuras ietvaros tiek veikta arī ventilācijas un gaisa apmaiņas sistēmu uzlabošana.

 

Komentāri

  1. Bezjēdzīgs pasākums uz kā rēķina iedzīvosies pāris personas. Ja skolā nav vai netiek lietota ventilācijas sistēma(jo dārgi), tad, ko dos fakta, ka viss slikti, konstatācija? Es tagad varu pateikt, nemērot, ka klasē pēc mācību stundas ar aizvērtiem kogiem ir pāri pa 2000ppm CO2. Ko tur mērīt?

    1. Vienotības sponsora atalgojums. Tas arī viss, kas jāzina par šiem mērītājiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *