Turpinās Tukuma senākās baznīcas glābšanas darbi

22. septembrī uzsākta būvprojekta «Tukuma luterāņu baznīcas izvirzītās cokola daļas nosega izveide» realizācija.

Projektā paredzēts ir nosegt Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas cokola izvirzīto daļu ar plakaniem „bebrastes” tipa sarkaniem māla kārniņiem. Primārais mērķis ir apturēt nama fasāžu elementu tālāku bojāšanos, sekundārais – iegūt pilsētvidē patīkamu ēkas veidolu. Projekta gaitā paredzēts saudzīgi attīrīt fasādes cokola virsmu no birstošas krāsas un atmosfēras uzslāņojuma, iegriezt gropi apmetumā, iesegt kārniņus uz cokola virsējās daļas un izveidot bezapmetuma joslu 2, 5cm virs oļu seguma.

Projekts guva atbalstu Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes izsludinātajā projektu konkursā 2022. gadā Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmā. Projekts atbalstīts ar 13 800 EUR Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes finansējumu. Tukuma evaņģēliski luteriskās draudze kā projekta līdzfinansējuma daļu sedz būvuzraudzības un autoruzraudzības izdevumus. Būvprojektu izstrādāja SIA “Arhitektoniskās izpētes grupa”. Būvdarbus veiks uzņēmums SIA “BŪVFIRMA OK”, autoruzraudzību – arhitekts Artūrs Lapiņš, būvuzraudzību – Aija Anda Roze, bet būvdarbus vadīs Māris Rorbahs.

Tehniskos darbu realizācija plānota oktobra mēnesī.

Šogad Tukuma evaņģēliski luteriskā baznīca atzīmē 335 gadus kopš celtniecības pabeigšanas. Avoti vēstī, ka 1687. gadā mūra baznīcas ēkas būve Tukumā pēc garajiem celtniecības gadiem bijusi pilnībā pabeigta. Savukārt draudze šogad svin 455 gadu jubileju kopš dienas, kad hercogs Gothards Ketlers izdeva rīkojumu par baznīcas ierīkošanu 1567. gadā, ar ko tika dibināta arī Tukuma evaņģēliski luteriskā baznīca.

Komentāri

 1. Ja baznica jaatjauno gadsimtu muzus mijot.ta jaglabj tapat kaa musu dveseles.
  Ka jums skiest cik dievam gadu..vins vienmer jauns jo muziba nav gadu ..dievs bus muzigs pat tad kad varbut nebus vairs ne cilveces ne planetas zemes…reiz debesis un zeme zudis bet vina vaardi nezudis

  1. Es pret brūkošām baznīcām izturos neitrāli. Kristietība Baltu zemēs tika ieviesta ļoti varmācīgā un despotiskā veidā, ignorējot visas iespējamās un neiespējamās cilvēktiesības un cilvēkbrīvības. Un kristietība nav nekāda panaceja. Senie Dievi (un arī senās Dievietes) tika aizliegti. Līdzi kristiešiem ienāca jūdaisti – kristietības pamatlicēji. Okupanti te dzīroja. Baltu tautas vergoja. Man nav it ne kāda žēluma pret baznīcām un kristīgajiem klēriķiem. ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
   Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
   Latvju Dievi mūžam viedi.
   Dievturība vienmēr dzīva.

 2. Dievu ir daudz, Dieviešu ir daudz. Katrs Dievs vai Dieviete spēj radīt dvēseli atšķeļot mikroskopisku gabaliņu no savas apziņas, savas dievišķās dabas. Gaišie Dievi (labie Dievi) mūs uzskata par saviem bērniem, bet tumšie Dievi (ļaunie Dievi) mūs uzskata par savām rotaļlietām. Kristiešu Dievs jeb ebreju cilts Dievs Jahve (Dievs Jehova) pieder pie tumšajiem Dieviem. Musulmaņiem viņš ir pazīstams kā Allāhs. Es viņu dēvēju par veco Velnu. Jahve ir vecais Velns, bet Sātans Jahves (Jehovas) dēls ir jaunais Velns. Un es netaisos viņu pielūgt. Un celt priekš viņa tempļus (baznīcas) Latvijā nav īpaši laba ideja. Lai ebreji paši pielūdz savu Dievu! Latviešiem ir Latvju Dievi, kas tuvināti atbilst sentēvu pagāniskās ticības Dievu un Dieviešu panteonam. Man kristīgie klēriķi nepatīk. Un uz viņu darbību Latvijā es raugos visai skeptiski.
  Ar cieņu pret ticības brīvību, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  #DievsPērkons #Pērkoņtēvs #Pērkons–DebesuTēvs #Perkons–GodOfThunder #GodPerkons #Māra #DievieteMāra #Māra–VeļuMāte #Māra–ZemesMāte #Mara #Mara–GoddessOfLifeAndDeath #GoddessMara #Laima #DievieteLaima #Laima–GoddessOfDestiny #GoddessLaima #SenlatvjuSpēkazīmes #AncientLatvianSings #Pērkoņkrusts #Thunder-cross #MārasŪdeņi #Mara’sWaterSing #LaimasSlotiņa #Laima’sBroom #dievturi #dievturība #pagāni #pagans #paganism #daudzdievji #heathens #heathenry #politeisti #polytheists #polytheism

 3. Primārais mērķis ir apturēt nama fasāžu elementu tālāku bojāšanos, sekundārais – iegūt pilsētvidē patīkamu ēkas veidolu. Terciārais mērķis ir nodot šo ēku dievturu pārvaldē. Kvartārais mērķis pārveidot šo ēku par Latvju Dievu templi un aizvākt no tās visu kristīgo simboliku.
  Viss ir Dievu rokās. Latvju Dievu vārdā lai top!!!
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 😉
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Dievturība vienmēr dzīva.

  1. Skolniecin man skiet ka tu pats esi velns..un ludzu liec miera baznicas.tas tev est neprasa iznicinot baznicas nevar iznicinatt dievu.tapat cilveki tan tices…tici savam dievam tev tak neviens to neliedz.un nelien ar savu bibeli svesa baznicaa.tas nav etiski.

   1. Nu re, es nevienu genocīdu šajā dzīvē neesmu veicis, kā arī neesmu kūdījis nevienu veikt genocīdu pret kādu tautu vai sabiedrības grupu. Bet Bībelē Bībeles Dievs dažkārt pauž tik marginālas idejas, kam man kā mūsdienu cilvēkam iestājas šoks. Piemēram, septiņu tautu genocīds Vecajā derībā. Un tādu šaušalīgu vēstījumu Bībelē ir daudz, atliek vien Bībeli lasīt. Protams, neviens cilvēks nav spējīgs izlasīt vairāk kā 1000 lapaspušu garu, garlaicīgu grāmatu. Tomēr internetā var atrast atsauces uz vajadzīgajiem Bībeles fragmentiem. Paldies Dieviem, Bībele ir tulkotā daudzās valodās, un šos savdabīgos tekstus var atrast jebkurā Bībelē, jebkurā valodā.
    ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
    Skolnieciņš® ™Skolnieciņš

   2. Tāpat vien palasi Bībeli. Atver acis, baznīcas nozombētā avs!!! Mozus otrā grāmata (saukta EXODUS) 3. nodaļa 8. rindkopa: «Es esmu nolaidies, lai viņus izglābtu no ēģiptiešu rokām un tos izvestu no šīs zemes uz labu un plašu zemi, kur piens un medus tek, kānaāniešu, hetiešu, amoriešu, ferisiešu, chīviešu un jebusiešu zemi.». . Mozus piektā grāmata (saukta DEUTERONOMIUM) 21. nodaļas 16., 17. un 18. rindkopa: «Turpretī no šo kaimiņu tautu pilsētām, ko tas Kungs, tavs Dievs, tev dos tavās rokās, tev neko nebūs atstāt dzīvu, kam vien ir dzīva dvaša. Bet iznīcības lāsta piepildījumā tev ir jāiznīcina hetieši un amorieši, kānaānieši un ferisieši, hīvieši un jebusieši, kā tas Kungs. Tavs Dievs, tev ir pavēlējis. Lai tie jūs neiemācītu atdarināt visas tās negantības, kas tiem piemīt, un ko tie dara, kalpodami saviem dieviem, ka jūs neapgrēkotos pret to Kungu, savu Dievu.». Septiņu tautu genocīds ebreju cilts Dieva Jahves vārdā! Tev ar to vel nepietiek, lai Bībeli uzskatītu par laukā metamu makulatūru??? Ar mīlestību, Skolnieciņš ©Skolnieciņš 1999-bezgalība Skolnieciņš® ™Skolnieciņš P.S. Bībelē kristiešu Dievs tiek saukts par Jahvi (Jehovu). Tas ir oficiāls Bībeles termins. Lasi Bībeli!!!

 4. Atkal Skolnieciņš vāvuļo ne par tēmu, te tiek runāts par baznīcu nevis par dievturiem.
  Tieši šāda Skolnieciņa uzbāzīga vāvuļošana rada tikai negatīvu priekšstatu par dievturiem, pat vēl vairāk, rada tikai riebumu.
  Man gan liekas, ka Skolnieciņa naids pret Baznīcu un dievturu piesaukšana nav nekas vairāk kā lumpeņproletariāta naids pret visu pārējo pasauli, kura ir daudz veiksmīgāka par šā neveiksminieka nožēlojamo dzīvi.
  To skaidri un gaiši Skonieciņš daudzkārt deklarējis savā Cibiņa stila gaudu stāstā par sociāli bezatbildīgo ģimeni, kura nemaksā nodokļus, skatās citu makos un zemo pašnovērtējumu.
  Dievturība šim eksemplāram ir rīks kā paust naidu pret pārējo pasauli, pirms vairāk nekā simt gadiem viņam līdzīgie lūzeri skraidīja ar sarkanām lupatām, laupīja, dedzināja un slepkavoja bagātos.
  Skolnieciņš nav nekas cits kā nolādēts boļševiks, tikai sarkanā lupata nomainīta pret dievturību.

  1. Es neesmu boļševiks, man krievu totalitārisms izraisa dziļu riebumu. Es esmu Lāčplēša – Latvju Dievu dēla – fans. Un es aizstāvu senos Dievus un senās Dievietes. Kristieši jau ir izspieduši mūsu vietējos Dievus un Dievietes no mūsu tautas apziņas, tos aizvietodami ar ebreju cilts Dievu Jahvi (Dievu Jehovu) un ebreju izcelsmes svētajiem. Senie Dievi ir aizmirsti un atstāti negodā. Es šo situāciju vēlos labot.
   Kristīgie klēriķi atļaujas sev pārāk daudz kā jau okupanti un okupantu atbalstītāji. Bet es godāju Sentēvu Dievus. Politeisko reliģiju (pagānisko ticību) ir ļoti, ļoti daudz. Katrs cilvēks drīkst izvēlēties sev vēlamo variantu. Un kristīgie klēriķi šajā izvēlē nedrīkst iejaukties…
   ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
   Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
   #LatvjuDievuSvētība #LatvjuDievi #LatvianGods #Pērkons #DievsPērkons #Pērkoņtēvs #Pērkons–DebesuTēvs #Perkons–GodOfThunder #GodPerkons #Māra #DievieteMāra #Māra–VeļuMāte #Māra–ZemesMāte #Mara #Mara–GoddessOfLifeAndDeath #GoddessMara #Laima #DievieteLaima #Laima–GoddessOfDestiny #GoddessLaima #SenlatvjuSpēkazīmes #AncientLatvianSings #Pērkoņkrusts #Thunder-cross #MārasŪdeņi #Mara’sWaterSing #LaimasSlotiņa #Laima’sBroom #dievturi #dievturība #pagāni #pagans #paganism #daudzdievji #heathens #heathenry #politeisti #polytheists #polytheism

  2. failiem.lv/u/dapq369wn Latvju Dievu svētība. Lai Latvju Dievi mūs svētī! Lai Latvju Dievi ir ar mums! Svētīgi! Skolnieciņš® ™Skolnieciņš

 5. Šis stāsta, ka nav boļševiks, bet gatavojas atņemt kristiešiem baznīcas un murgo par kaut kādu baltu tautu verdzību 700 gadu garumā. Viss kā no boļševiku rokasagrāmatas. Boļševisms nav tikai vienu krievu totalitārisms, aktīvāko boļševiku vidū bija Eihe, Rudzutaks, Laicēns, Stučka, Peters, Bērziņš u.c.
  Boļševisms un seno cilšu rituāli viens otru ļoti labi papildina- abi slinkie plikām d. lēkā ap ugunskuru un sapņo kā atņemt strādīgajiem ļaudīm darba augļus.

  1. Diezgan droši varu apgalvot, ka jums, cienītā, no dievturības un seno laiku notikumiem ir tikpat liela zināšana, kā vienam otram aizgaldā dzīvojošam mājdzīvniekam no Saules sistēmas!

 6. ”bet gatavojas atņemt kristiešiem baznīcas un murgo par kaut kādu baltu tautu verdzību 700 gadu garumā” un? Nu, nerunā par šo baznīcu daudzskaitlī. Tas, ko es uzrakstīju, bija tikai ideja, viens no iespējamajiem problēmas risinājumiem. Ja draudze pati par saviem līdzekļiem nav spējīga sakārtot savu īpašumu, tad to var darīt kāds cits. Ja draudze nespēj segt savas eksistences izdevumus, tad nav ko diedelēt naudu no valsts. Piemēriem, Latvju Dieviem – Dievam Pērkonam (Pērkoņtēvam, Pērkonam – Debesu Tēvam), Dievietei Laimai, Dievietei Mārai (Mārai – Veļu Mātei, Mārai – Zemes Mātei), Dievam Jumim, Dievam Ūsiņam u.c. – nav savu tempļu. Protams, dievturiem ir savas svētnīcas. Bet ar to nepietiek. Dievturībai ir jāattīrās no kristietības sārņiem – Dieviņa un Velna. Ir jāatceras visus senos Dievus un senās Dievietes. Lai dievturība būtu patstāvīga, pilnvērtīga politeiskā reliģija, ir jāiegulda liels darbs un milzu pūles. Padomju okupācijas laikos dievturība bija aizliegta, krievvalodīgie komunisti ienīda dievturus. Taču tas netraucēja komunistiem klusām simpatizēt ābramiskajām reliģijām. Tas ir maigi sakot negodīgi, ka vienus aizliedz, bet citus atbalsta. Mūsdienu Eiropā ir viedokļu plurālisms (daudzveidība) un ticības brīvība.
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *