Tukuma domes darbiniekiem aizliedz piedalīties priekšvēlēšanu aktivitātēs; Ministrija pieprasīs paskaidrojumus /PAPILDINĀTS 17.14/

Šodien redakcijas rīcībā nonāca 12. maijā izdotais Tukuma novada domes izpilddirektores Ineses Valteres rīkojums, ar kuru Tukuma novada domes darbiniekiem aizliegts piedalīties politisko partiju, kas iesniegušas deputātu kandidātu sarakstus 2021. gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās, rīkotajās priekšvēlēšanu aktivitātēs. Kā arguments šajā rīkojumā minēts tas, ka domei “nav iespējams noteikt, cik lielā mērā šīs diskusijas tiks izmantotas kā priekšvēlēšanu aģitācija.” (Skatīt tekstu pielikumā.– Red.)

I. Valtere: ”Gribējām, lai kandidē kā privātpersonas”

Tā kā pēc vienotās grāmatvedības sistēmas ieviešanas Tukuma novadā domes darbinieki ir arī izglītības, kultūras, sporta iestāžu, pagastu pārvalžu un citu institūciju darbinieki, ar šādu lēmumu tiek ietekmētas ne tikai domes administrācijas, bet arī iestāžu darbinieku tiesības piedalīties priekšvēlēšanu aktivitātēs. Tukuma novada domes izpilddirektore Inese Valtere skaidroja: par to, ka tas skars tik lielu darbinieku loku, izdodot rīkojumu, nebija padomāts, jo galvenā doma esot bijusi šo rīkojumu attiecināt uz Tukuma novada domes administrāciju.
Vaicāta, kāds bijis pamatojums šādam rīkojumam – vai domē notikušas jelkādas priekšvēlēšanu aktivitātes, piemēram, priekšvēlēšanu aģitācija domes telpās vai kāds cits normatīvo aktu pārkāpums, I. Valtere skaidroja, ka viņa esot saņēmusi kāda darbinieka jautājumu, vai viņš var piedalīties partijas rīkotajās priekšvēlēšanu diskusijās, un tāpēc tapa šāds rīkojums – lai darbinieks savu amatu neizmantotu, lai celtu kādas partijas reitingus un lai viņa paustais viedoklis neradītu negatīvu viedokli par iestādi: “Ar šo rīkojumu nebija doma ierobežot domes darbiniekus piedalīties priekšvēlēšanu aktivitātēs, bet gan aicināt viņus piedalīties kā privātpersonām. Darbiniekam nav aizliegts paust savu viedokli kā deputāta kandidātam vai kā privātpersonai.” Uz iebildumu, ka jau iestādes iekšējie normatīvie akti nosaka, kas ir un kas nav izpaužama informācija, tāpēc papildu ierobežojumi šajā ziņā ir lieki, I. Valtere skaidroja, ka arī šis rīkojums ir nonācis publiskajā telpā.
Uz «NTZ» jautājumu, kāpēc atklāta konkursa kārtībā ieceltam domes pārvaldes vadītājam, piemēram, būtu jāslēpj savs amats priekšvēlēšanu diskusijās, I. Valtere nevarēja atbildēt, vien piebilda, ka nebija domāts, ka šis rīkojums sacels tādu brēku un radīs vairāk jautājumu nekā atbilžu. Vēl interesējāmies, vai kāds viņai licis izdot šādu rīkojumu, un I. Valtere skaidroja, ka nē, pamats, kā jau viņa minējusi, bijis no darbinieka saņemtais e-pasts.

N. Rečs: ”Rīkojumā pieļautas kļūdas”

Savukārt Tukuma novada domes priekšsēdētājs Normunds Rečs skaidroja, ka rīkojumā ir radusies kļūda, kas šobrīd tiekot labota: “Rīkojuma būtība bija aizliegt domes darbiniekiem priekšvēlēšanu aktivitātes piedalīties darba laikā un pozicionēt sevi kā pašvaldības darbiniekus šajās diskusijās. Bet tie formulējumi ir neveiksmīgi, es piekrītu.“ Jautājām, vai domes priekšsēdētājs neuzskata, ka ar šādu rīkojumu ir pārkāptas Satversmē, ANO Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijā un ES normatīvajos aktos minētās ikviena cilvēka un vēl jo vairāk pilsoņa tiesības piedalīties vēlēšanu procesā visās to izpausmēs un pozicionēt sevi atbilstoši reālajiem faktiem (jo tas, ka domes darbinieki ir domes darbinieki, ir fakts), N. Rečs skaidroja, ka var rasties ētiskas dabas pretruna. Vaicāts, vai domes darbiniekiem ir Ētikas kodekss, N. Rečs skaidroja, ka ir Ētikas kodekss, bet viņš nevarēja uzreiz atbildēt, vai tas ir publiski pieejams. Arī uz jautājumu, kurš konkrēts Tukuma novada domes darbinieku ētikas kodeksa pants būtu pārkāpts, ja domes darbinieks, piemēram, priekšvēlēšanu debatēs stādītos priekšā kā domes darbinieks, domes priekšsēdētājs atbildēt nevarēja. Vaicāts, kāda būs viņa turpmākā rīcība – vai viņš atcels šo rīkojums, vai sasauks domes ārkārtas sēdi, lai rīkojumu labotu, N. Rečs skaidroja, ka ir uzdevis izpilddirektorei veikt labojumus šajā rīkojumā, un šobrīd juristi ar šo jautājumu nodarbojas, pārbaudot rīkojuma tiesiskumu.
Vēl interesējāmies, vai tā bijusi viņa kā pašvaldības vadītāja iniciatīva izdot šādu rīkojumu vai tas pieņemts, apspriežoties kādā plašākā lokā, N. Rečs skaidroja, ka viņš par to apspriedies ar domes izpilddirektori un devis viņai uzdevumu.

 

Ministrija pieprasīs paskaidrojumus

 

Lai saņemtu skaidrojumu par šī rīkojuma tiesiskumu, vērsāmies pie pašvaldību pārrauga un lūdzām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas skaidrojumu. Nule kā esam saņēmuši ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas sagatavoto atbildi par šo situāciju: “Iepazīstoties ar Tukuma novada domes rīkojumu, ministrija vērš uzmanību uz Latvijas Republikas Satversmes 99. pantā un 102. pantā nostiprinātajām tiesībām uz domas un apziņas brīvību, kā arī uz tiesībām apvienoties biedrībās, politiskās partijās un citās sabiedriskās organizācijās. Ministrija norāda, ka nav nekāda tiesiska pamata aizliegt visiem pašvaldību darbiniekiem piedalīties priekšvēlēšanu aģitācijā no darba pienākumiem brīvajā laikā, jo pašvaldību darbinieku starpā var būt arī personas, kas paši kandidē 2021. gada pašvaldību vēlēšanās vai izrāda interesi tikties ar deputātu kandidātiem. Tāpat ministrija norāda, ka Tukuma novada domei ar normatīvajiem aktiem nav noteiktas tiesības ierobežot domes darbinieka cilvēktiesības vai vēlēšanu tiesības, izdodot rīkojumu.

Ņemot vērā minēto, ministrija pieprasīs Tukuma novada domei papildu skaidrojumu par šāda rīkojuma tiesisko pamatu un argumentāciju. Tāpat ministrija norāda, ka visi jautājumi par priekšvēlēšanas aģitācijas pieļaujamību, tās ierobežojumiem un iespējamiem pārkāpumiem priekšvēlēšanu aģitācijā ir KNAB kompetencē.”

Turpmāk vēl.
Ivonna Plaude, Agita Puķīte

Komentāri

 1. Vai šāds rīkojums nozīmē, ka arī pats Rečs, piedaloties diskusijās, nedrīkst minēt savu amatu un operēt ar informāciju, ko ieguvis kā mērs?

 2. Paļubom šis būs šī vakara ziņās
  Vēršu uzmanību – tad jau arī tāds Tomelis nevar piedalīties vēlšanās, ja jau viņš aizvieto darbinieci – ti. Ir Domes darbinieks. ☝

 3. “Vēl interesējāmies, vai kāds viņai licis izdot šādu rīkojumu, un I. Valtere skaidroja, ka nē” UN “Vēl interesējāmies, vai tā bijusi viņa kā pašvaldības vadītāja iniciatīva izdot šādu rīkojumu vai tas pieņemts, apspriežoties kādā plašākā lokā, N. Rečs skaidroja, ka viņš par to apspriedies ar domes izpilddirektori un devis viņai uzdevumu.” – vareja vismaz sarunat un melot vienu un to pashu.

 4. daugiciisha skolotaajas arii ir domes darbinieki, kaa taadi cilveeki var ruupeeties par novadu? par muusu saruupeetajiem nodokliem, sanemot ntos tuukstoshus, pretii dodot sho??? kauns

 5. Kāds kauns un negods.
  Mācāmies no labākajiem. Putlers var būt lepns.
  Nabaga izpilddirektore, jo dižais vadonis jau noteikti neko “nav” zinājis.

 6. Pārējo iestāžu darbinieki nav domes darbinieki. Tie ir pašvaldības nevis administrācijas darbinieki.

  1. Un tam viennozīmīgi nav nekāda sakara ar centralizēto grāmatvedību.
   KATRAS iestādes darbinieka darba līgumu ir parakstījis iestādes vadītājs nevis novada izpilddirektors.
   Tas ir vēsturiski no iepriekšējās ATR ieviesies brāķis, ka novada administrācijai kā iestādei (nevis pašvaldībai kopumā) ir nepareizs nosaukums

  2. Grāmatvedība vai nē, bet pat skolas apkopēja vai muzeja saimnieks, par skolotājām un citu iestāžu un ”pārvalžu” sīkākajām daļiņām nerunājot, atbilstoši pašu noteiktajai kārtībai, ir domes darbinieki! Neatņemamās cilvēktiesības piedalīties visā vēlēšanu procesā ar šo atņemtas visiem, izņemot Rečam, Eisakam un Zvaigzneskalnam, jo viņi ir vēlētas amatpersonas!

 7. Rakstā teikts- N. Rečs skaidroja, ka viņš par to apspriedies ar domes izpilddirektori un devis viņai uzdevumu.
  Bet kurš deva uzdevumu N.Rečam? Variet minēt trīs reizes!

 8. Tukums izskan pēdējā laikā tikai ar negatīvu piesitienu. Un dažam labam lēmējam ir pārāk liela vienpersoniska vara. Sajūta, ka iepriekšēji neko nav darījuši. Tik žēl ka viss labais, kas ir finiša taisnē , ir iepriekšējo sàkts.

 9. Nu šitāda slimība ar apziņu ka es esmu visuvarens ir arī kaimiņu novadā.Un līdzīgas rīcības arī saskatāmas,acīmredzot ja vara slīd no rokām,tad săkas agonija.

 10. Cienījamā redakcija un interesenti! Lūdzu iepazīstieties ar Tukuma novada pašvaldības (novads) nolikumu. Ja kartīgi izlasīsiet, tad pamanīsiet, ka pastāv divas Tukuma novada domes: tā, kas lēmējvara (deputati), un tā, kas pašvaldības centrālā administrācija. Centrālā administrācija ir tāda pati iestāde kā vidusskola vai bērnudārzs – ar savu autonomu nolikumu. Par nosaukumu jāpateicas sākotnējā lēmuma pieņēmējiem tālajā 2009. gadā. Līdz ar to, tā kā rīkojums bija izdots iestādes Tukuma novada dome darbiniekiem, tas nekādā veidā neattiecas uz pārējiem pašvaldības darbiniekiem. Arī grāmatvedības centralizācijai nav nekāda ietekme uz šo struktūru.
  Turklāt šobrīd jau Tukuma novada pašvaldības sociālajos tiklos ir paziņots, ka ir tapis precizējošs rīkojums, kas aizstāj iepriekšējo. Arī šis ietekmē tikai centrālās administrācijas darbiniekus.
  Redakcija lūdzu precizējiet rakstu un atsauciet savas neprecizitātes / parspīlejumus.

 11. Neesam saņēmuši nekādu oficiālu precizējošo informāciju, interneta komentārus taču par tādiem uzskatīt nevar, vai ne? Jāteic gan, ka, mūsuprāt, arī precizēts šāda veida rīkojums ir rupjš pilsonisko brīvību un tiesību pārkāpums

  1. delfi jau uzrakstījuši jaunu rakstu. Nezinu, kā tieši Jūs apmaināties ar informāciju.
   Un nav pārkāpums no pašvaldības administrācijas puses, ja tā, pasargājot savus darbiniekus no nepatikšanām, saskaņā ar Priekšvēlēšanu likuma 4.panta 4.daļu darba laikā liedz darbiniekiem piedalīties neviennozīmīgi vērtējamos iespējams, aģitācijas pasākumos.
   Un jā – izlasiet novada nolikumu…

   1. Ja ir nolikumā,tad kam tas rīkojums vajadzīgs? Grozies tā,vai šitā -tizli izskatās.

   2. “darba laikā liedz darbiniekiem piedalīties neviennozīmīgi vērtējamos iespējams, aģitācijas pasākumos”
    Darba laikā ir jāstrādā par nodokļu maksātāju naudu, bet ne jāskraida apkārt pa pasākumiem

   3. ja var ticet delfiem, tad jaunais rikojums nav labaks par veco. Tagad, ja neesi kandidats, tu nedriksti kadaa pasakuma aarpus darbalaika sevi nosaukt par domes darbnieku. Un darba laikaa vispaar nedriksti pat skatities uz prvelesanu reklamu! Tatad ari uz savu lielo prieksnieku recju un mazajiem vietnieciniem ne tik, jo vini tak staigajosas reklamas.

 12. Kā parasti, grib nodrošināties, lai būtu” tīrs un nevainīgs”! Nav pieļaujami nekādi izlēcieni!

 13. izraadaas, dome nu iedzīvotājiem ar soc tīklu palīdzību komunicē, tiešām kauns, būtu pateikuši- jā, vainīgi, jabojamies, bet nē, te kaut ko liekuło un bakstās pa kaktiem

 14. Ministrija pēkšņi par Satversmi atcerējusies? Kad vardarbīgu citu novadu pievienošanu kriminogēnajam un kašķīgajam Tukumam veica, tad gan piemirsa par demokrātiju.

 15. Daudzsēriju filmas Sarkanais mežs jaunākā sērija- Vājprāts Tukumā. Meli pavada šo domi kopš varas maiņas. Valtere melo sakot, ka rīkojums tapis pēc viņas iniciatīvas, Rečs atklāti pasaka, ka uzdevis šādu rīkojumu Valterei izdot. CVK mājas lapā var iepazīties, ka Rečs 2006. gadā Latvijas universitātē ieguvis jurista kvalifikāciju, bet 2020.gadā doktora grādu ekonomikā un uzņēmējdarbībā. Šausmas, it kā izglītots cilvēks, bet , sarkanās krāsas ietekmēts, uzvedas kā vājprātīgs. Valterei jau Auces domē bija konflikts ar kolēģiem, dēļ kā bija spiesta aiziet no darba. Valtere ar šo ir izrakusi sav dziļu bedri un uzbērusi augstu valni ap bedri. Tādai personai diez vai būtu pareizi palikt par izpilddirektori jaunajā novadā, jo Vājprātam Tukumā vajadzētu beigties ar jaunā, apvienotā novada pirmo domes sēdi.

  1. ..samaksāja ar savu amatu par padoto pieļautām kļūdām.. nevis konflikts ar kolēģiem

   1. Detaļas jau tikai pašai un Auces darba kolēģiem zināmas. Der atcerēties izpilddirektores iecelšanas epopeju, kur konkurs tika izgāzts un Rečs vienpersoniski izdarīja kandidatūras izvēli. Suns jau nekož savam saimniekam. Bezierunu paklausība domes priekšsēdētājam Tukumā, visticamāk, beigsies tāpat kā Aucē

   2. …bet viens ir fakts – Tukumā TAUTAS modrai acij nekas nepaslīdēs garām un kur nu tādas lietas kā Putina vai Lukašenko stila ultimāt-komandrīkojumi. Turaties TUKUMS un esat modri ! Bet varbūt arī šeit Auces kolēģi pie vainas ?

 16. ja kāds ir kļūdījies, vismaz liekas tā notiek saprātīgajā pasaulē, viņš izdara kādus secinājumus, un savas kļūdas labo, bet, kas notiek Tukumā? Kā redzam atbildot tukumniekiem domes fb kontā, publicēts precizētais dokuments – Rīkojums Nr.TND/1-12.1/21/137, kas izdots 2021.gada 14.maijā, nu par tā saturu lai spriež juristi, bet manuprāt tas tāpat pārkāpj Satversmē notiktās cilvēku brīvības, bet ir vēl labāk. Šī no jauna izdotā rīkojuma trešais punkts skan:
  3.atcelt Tukuma novada pašvaldības izpilddirektores 2021.gada 12.maija rīkojumu Nr.TND/1-12.1/21/137. !!!!
  Man rodas bažas par šo personu saprātu, jo 12. maijā šāda dokumenta ar šādu Nr. nav! tas ir jaunā šedevra numurs, vai tas nozīmē, ka izdodot jauno rīkojumu, ar trešo punktu šo pašu rīkojumu atceļ??? palīdziet man saprast, es laikam tiešām neko nesaprotu!

  1. Nu ja, izdeva rīkojumu un uzreiz ar to pašu rīkojumu atcēla šo rīkojumu, atstāja spēkā to “demokrātisko” , ar kuru aizliedz piedalīties vēlēšanu pasākumos

   1. Ko var ņemties ar tiem rīkojumiem??? Papīru stumdītāji un kārtotāji! Ka tik pēc pareiza paragrāga viss būtu uzrakstīts un iešūts! Un visiem jāpilda…

  2. Jā, es ar izpētīju tos rīkojuma numurus, sanāk, ka viss izrakstītais – ko mēs skaisti izlasam / faktiski atceļas ar 3.punktu?

   1. Vēl jau pareizrakstības rupja kļūda otrajā rīkojumā. 2 punkts…..rīkojums neaatticcas……

  3. Vēl jau pareizrakstības rupja kļūda otrajā rīkojumā. 2 punkts…..rīkojums neaatticcas……

 17. Te nu mēs esam. Arī filmās pieķer darītājus bet organizatorus- nē. Melos pieķerti, darbos ar rīkojumiem arī. Šādi sižeti ir kriminālfilmās, Tukumā tā jau ir komēdija! Pirms vēlēšanām mums jāzina savi varoņi!

 18. Kā var anulēt to,kas vispār NAV? Tā var tikai Tukuma domē!!!? Es te domāju par rīkojumiem iepriekš minētajā komentārā. Īsi pirms vēlēšanām tas ir kauns un negods. Acīmredzot, pie šīs domes vadības tā ir norma ,tikai šoreiz uzpeldēja .

 19. Jā, beidzot redzam īstos domes vadoņus. Kaut kur jau lasīju- kā gribēsim, tā darīsim!

  1. Galvas neripos, jo domes darbību faktiski regulē viens stiprs kakls ! Laikam šeit nav trīs reizes jāmin kakla vārdu?

 20. Griby jautrību vēl 4 gadus, tāpēc balsošu par rečiem abiem uzreiz, vēl eisacēnu, zvaižņotokalnu, grozi gurnu, varbūt krustu ielikšu liepu picmeistaram un dupsītim, un zilgrinbergam, un bļaurim krīgeramrīgeram, ā vēl lemberga pakalpiņam brigmaņpapum arī

 21. Stipros…nemīl,jo viņi nav…ērti.Ar viņiem nevar…manipulēt,viņi dzird…sevi,zina…ko ir vērti un nav gatavi no tā atteikties.Viņiem iekšā ir…smagi enkuri,ar kuriem viņi turas pie vēlmes dzīvot…bez dubļiem un būt laimīgiem…par spīti visam.Viņiem ir…stipras saknes,kuras nevar ne izraut,ne iznīdēt.Tāpat kā nevar iznīdēt…viņu dzīves principus,pašapziņu,morāli un ticību sev.Stiprie spēj izturēt…jebkuru patiesību un sitienus…likteni,nodevību un savas emociju vētras…vienatnē.Viņi nebaidās…no sāpēm,jo pārdzīvojuši karu…savā sirdī un izgājuši cauri…savai personīgajai ellei.Viņi ir iemācījušies savas rētas pārvērst…gudrībā un priecāties par dzīvi,saglabājot sirdī…skaistumu un maigumu.Stiprie nestaigā pa…svešiem ceļiem,netirgo laimi un neizlūdzas mīlestību,bet ja liktenis viņiem atsūta šīs jūtas,viņi pieņem tās…kā lielāko balvu un nekad nenodos to…kuru mīl.Viņi dzīvo…godīgi,rīkojas pēc sirdsapziņas,nelielās ar saviem sasniegumiem un nemāca citus…dzīvot.Viņi paši nes…savu krustu,nemēğinot to uzlikt uz citu pleciem,atbild par saviem vārdiem un darbiem,bet ja nokrīt…vaino tikai sevi un mācās no savām kļūdām.Stiprie spēj izdarīt…pareizos secinājumus,tukšas nožēlas vietā.Viņi ir izvēlīgi it visā,viņus nevar…saliekt,salauzt un uzspiest svešu gribu vai viedokli…nekad un nekādos apstākļos.Un vēl viņi prot…aiziet,vienreiz un uz visiem laikiem.Nepārbaudiet viņu…jūtas,raksturu un pacietību uz izturību…salūzīsiet!!!

   1. Domes administrācijas darbinieki, kas pusotru gadu visām šīm murgam, cirkam bija pakļauti. Jūs esat varoņi.

 22. Tukuma vārds šī rīkojuma sakarā izkanējis visos masu saziņas līdzekļos, radio un televīziju ieskaitot. Varam “priecāties” par šādu publicitāti,
  Šajā sakarā ierosinu Inesei Valterei piešķirt Tukuma goda pilsoņa nosaukumu, par nesavtīgu Tukuma novada tēla veidošanu un popularitātes veicināšanu, ieguldot tikai savas zināšanas un intelektu , netērējot pašvaldības budžeta līdzekļus reklāmas kampaņām,
  Normundam Rečam ierosinu piešķirt atzinības rakstu par demokrātijas stiprināšanu Tukuma novadā, pieņemot nepopulārus lēmumus, kā izpilddirektores vienpersonisku izvēli, domes sēžu tiešraižu aizliegšanu, sava PR biroja izveidi, kas ilgtermiņā ir bijuši lietderīgi un nepieciešami Tukuma novada iedzīvotājiem.

  1. Zvaigzneskalna pērles Tukuma balsī un Rečas pārdomas Feisbukā ir vadošās koalīcijas Kroņa numurs,
   Prieks skatīties, ka paši sev rok bedri, dziļu bedri. Domājams, ka abu censoņu mērķtiecība nepaliks nepamanīta un abi tiks izvirzīti ja ne Novela miera balvai, tad Saharova balvai noteikti !

   1. Tas vispār ir šausmīgi! It kā izglītoti cilvēki, bet publiski tā runāt… nu nezinu! Vai tiešām vara ir to vērta? Lai tā nolaistos un nomelnotu viens otru…

 23. Lūdzu izlabojiet gramatiskas kļūdas rīkojuma otrajā punktā . Vai izpilddirektore izlasa to ko paraksta?

 24. We stumbled over here coming from a different page and thought I might as
  well check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking into your web page repeatedly.

 25. Hey there I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a fantastic
  post and a all round exciting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and
  also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to
  read a great deal more, Please do keep up the superb
  work.

 26. Hello there, I found your website via Google at the same time as looking for a similar topic,
  your website got here up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just changed into alert to your blog through Google, and located
  that it is really informative. I’m going to be
  careful for brussels. I will be grateful for those who proceed
  this in future. Numerous other people shall be benefited
  out of your writing. Cheers!

 27. Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other
  people.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *