Attēlam ir ilustrēta nozīme

Tiesa «AAS Piejūra» lietā apsūdzētos atzīst par vainīgiem

Šodien, 3. novembrī, Kurzemes rajona tiesa Talsos skatīja krimināllietu, kurā apsūdzība izvirzīta «AAS Piejūra» valdes loceklim Ērikam Zaporožecam, uzņēmuma pārstāvim Ināram Zaļumam un bijušajam darbiniekam Ingvaram Lerham. Tiesa visas trīs lietā apsūdzētās personas atzina par vainīgām viņiem inkriminētajā, un tika lemts, ka personām uz diviem gadiem ir aizliegts ieņemt vadošus amatus vai būt par valdes locekļiem kādā uzņēmumā. Tāpat piespiests nosacīts sods un solidāri ar uzņēmumu «AAS Piejūra» vainīgajiem jāsedz radušos zaudējumus, kuru kopējā summa pārsniedz 4 miljonus eiro. 

Pilnais sprieduma teksts būs pieejams pēc desmit dienām, un, kā laikrakstam zināms, iesaistītās personas plāno to pārsūdzēt.

Jau vēstīts, apsūdzības rakstā prokurors bija norādījis:

Ēriks Zaporožecs par uzņēmuma («Piejūra») vienīgo valdes locekli kļuva 2019. gada 18. martā un apzinājās, ka uzņēmumam poligonā ir jāievēro 2014. gadā izsniegtās A kategorijas piesārņojošas darbības atļaujas noteikumi un normatīvie akti: Atkritumu apsaimniekošanas likuma 5. panta 1. daļa, 9. panta 1. daļa, 22. panta 1¹ daļa, Dabas resursu nodokļa likuma 21. panta 1. daļa, Vides aizsardzības likuma 3. pants, likuma «Par piesārņojumu» 4. panta 1. daļa. R. Stivriņš: ”Ē. Zaporožecs izdarīja šo normatīvo aktu pārkāpumus, un ne vēlāk kā 2019. gada 31. martā vienojās ar poligona «Janvāri» vadītāju Ingvaru Lerhu, kas poligonu vadīja no 2019. gada 1. janvāra līdz 31. oktobrim, ka poligonā 2019. gadā apglabāja ne mazāk kā 1930 tonnu būvniecības atkritumu virs gadā noteiktā limita (jo A kategorijas atkritumus atļauts apglabāt 500 tonnas), tādējādi radot kaitējumu dabai 830 097,46 eiro apmērā. Tāpat «Piejūra» apglabāja ne mazāk kā 1964, 217 tonnu iepakojuma atkritumu, lai gan tādus atkritumus vispār nebija ļauts apglabāt. Arī ar šādu rīcību uzņēmums pārkāpa atļaujas nosacījumus, nodarot kaitējumu dabas videi 844 613,21 eiro apmērā. Uzņēmums arī apglabāja 5580, 83 tonnas sadedzināmo atkritumu, lai gan atļaujā bija norādīts, ka sadedzināmos atkritumus nav atļauts apglabāt, tādēļ tika nodarīts kaitējums par 2 399 000 eiro. Tā kā I. Lerhs savu darbu uzņēmumā izbeidza 2019. gada 31. oktobrī, Ē. Zaporožecs, būdams uzņēmuma vienīgais valdes loceklis, turpināja pieļaut, ka 2020. gada 1. ceturksnī uzņēmums «Janvāros» apglabāja 88 tonnas lielizmēra atkritumu, lai gan tos nebija atļauts apglabāt, un tādējādi tika radīts kaitējums 44 000 eiro apmērā. 2020. gada 1. ceturksnī tika apglabātās vēl 102, 54 un 252 tonnas bioloģiski noārdāmo atkritumu, lai gan atļaujā teikts, ka tos nav atļauts apglabāt, un tā tika nodarīts kaitējums par 177 000 eiro. Valsts vides dienests ir novērtējis nodarīto kaitējumu, piemērojot nodokļa likmi desmitkāršā apmērā, jo secināts, ka videi nodarīts būtisks kaitējums. Tātad, ņemot vērā, ka 2019. gadā nodokļa likme par tonnu bija 43 eiro, bet 2020. – 50 eiro, kopumā Dabas videi tika radīts būtisks kaitējums 4 296 243 eiro apmērā.

Kas attiecas uz pārkāpumiem saistībā ar Dabas resursu nodokli, kura uzdevums ir finansiāli nodrošināt vides aizsardzības pasākumus, veicināt jaunu vidi saudzējošu tehnoloģiju ieviešanu utt., nodokļus aprēķina pēc likmēm, kuras rēķina atbilstoši vides piesārņojumam.

Vairāk par tiesas lēmumu lasiet piektdienas, 4. novembra laikrakstā

Komentāri

 1. Bet kas notika ar atlaisto iepriekšējo vadību, vai bija tiesa, vai viss kārtībā, tad jau jāsauc atpakaļ.

  1. pirms gada – “Mēs izvērtējam, ka šobrīd pirmās instances tiesas lēmums varētu būt ātrāk, nekā mēs uztaisīsim publisku konkursu un atradīsim atbilstošu kandidatūru. Tāpēc mēs izvēlējāmies scenāriju sagaidīt pirmās instances tiesas lēmumu un būt gataviem vadīt šo sabiedrību, ja arī valdes loceklim būs negatīvs lēmums, un nepieciešamības gadījumā arī iesaistīt otru valdes locekli,” saka Tukuma novada domes izpilddirektors Ivars Liepiņš.

 2. To jau arī tiesāja. Laikam neietupināja, bet sods ir. NTZ varētu nenoklusēt Indras & Co varoņdarbus.

  1. Un tolks no tiem sodiem nekads, zinu vienu uzņemeju kurš parada valsti 1.4 miljonus un jau 5 gadus viņš dzivo glauna maja, brauc ar labu mašinu un vis viņam pie pakaļas jo vis reġistrets uz radiem, a viņš skaitas bezdarbnieks.

   1. O jā,Tukumā vismaz 1 gab tāds ir , un viss kluss un mierīgi neviena avīzele pat neinteresējas kas Tulpju ielā notiek :):):):

 3. Tiesa citā krimināllietā, kur kā apsūdzētā ir iepriekšējā AAS «Piejūra» valde, notiks janvārī. Vairāk lasiet laikrakstā.

 4. Iepriekšējās vadības notiesāšana atkal vilksies gadiem.Tad Indra saslims,tad viņas aizstāvis,tad ružiņš un viņa aizstāvis un tā uz riņķi

  1. A kāds sakars Arnim Ružam ar šo citu krimināllietu ? Liecinieks un viss, ne šo tiesā, neko, atpirkās no Lukmaņa un netika iekļauts apsūdzēto listē, elementāri.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *