Par draudzību un atbalstu, kas pāri robežām

Stāsts, kas atkārtojas. Proti, kad pagājušā gada februārī sākās karš Ukrainā, daudzi piedzīvoja dziļu bezspēcības sajūtu, jo īsti nebija skaidrs – vai un kā vislabāk varam ukraiņiem palīdzēt. Vēlāk izrādījās, ka kopā varam paveikt pat  daudz un šīs atbalsta formas var būt tik ļoti dažādas! Viena no tām, kurā aktīvi iesaistījušies arī mūsu novadnieki, ir palīdzība Ukrainas armijai, gādājot tai automašīnas. Frontē karavīriem tās ļauj būt pēc iespējas mobilākiem, noder cietušo nogādāšanai no punkta punktā, humānās palīdzības pārvešanai un tā tālāk.

Viena no Tukuma komandām līdz Ukrainas robežai nogādājusi jau 80 automašīnas. Un vienā no šādiem braucieniem viņiem pievienojās arī filmēšanas komanda, lai iemūžinātu, kā tad vīri apkaro jau pieminēto bezspēcības sajūtu – viņi iet un dara. Kas no tā sanācis, pagājušajā nedēļā paša stāsta varoņi, atbalstītāji un vienkārši interesenti varēja novērtēt sirsnīgā pasākumā, kas notika «Retro fermā», paša Tukuma pievārtē.

Par vēsturi interesējas labi cilvēki!

Filmēšanas komandai, kas tukumniekiem ceļā pievienojās pagājušajā vasarā, sākotnējā ideja bijusi izveidot nelielu, aptuveni astoņu minūšu garu sižetu, kas vienlaikus bija arī viņu pilnveides kursu noslēguma darbs. Stāsta potenciālu tieši šajos vīros saskatījusi un dokumentālās filmas laukuma režisores pienākumus uzņēmusies Iveta Liberte-Pavloviča, kurai šajā uzdevumā pievienojās montāžas režisore Zane Beinare un operators Kaspars Vaišļa. Rezultātā tapa 45 minūšu gara ”ceļa filma”, kas ieguvusi  pavisam kodolīgu nosaukumu «LAT-UKR», kas ir abu valstu robežu apzīmējumi.

Atgādinājumam, – viss sākās ar «ZAZ klubu» un Intaru Pavloviču, kurš Ukrainu tā arī sauca – par savām otrajām mājām. Pēdējo reizi zapiņā bija paspējis uz Ukrainu aizvizināties vien pavisam īsu brīdi pirms kara sākumu. Un ne viņš pats, ne arī sastaptie ukraiņi tobrīd īsti kara iespējai nemaz neticēja. Tomēr tas notika. Un kamēr daudzi vēl mocījās ar domām, ko darīt, kā palīdzēt, ar Intaru sazinājās viņa ilggadējs draugs Oleksejs. Abus vienojusi interese par, teiksim tā, vecāka gadagājuma braucamrīkiem, un kā filmā, runājot par savu  draugu, uzsver Oleksejs, viņam uzreiz bijis skaidrs – tie, kas interesējas par vēsturi, vienkārši nevar būt slikti cilvēki. Viņš pats, izvērtējot iespējas, kā labāk palīdzēt ukraiņu karaspēkam, tobrīd meklējis Latvijā kādu pieejamu busiņu. Un, daudz nedomādams, Intars noziedojis savējo. Vēlāk šim piemēram sekoja arī daudzi citi – draugi, apkārtējie zemnieki, uzņēmēji, tāpat pašvaldība, kas cita starpā sagādāja autobusu, kurš vēlāk aizceļoja uz sadraudzības pilsētu Izjumu. Jāpiebilst, ka tobrīd tas bija vienīgais ejošais autobuss nopostītājā pilsētā…

Nekas nav beidzies!

Kad Atbalsta komandai pievienojās filmēšanas grupa, uz Ukrainu ceļoja ne tikai vairāki transportlīdzekļi, bet arī īpaši vērtīga medicīnas krava. Kopumā šobrīd veikti jau četrpadsmit braucieni, un nekas nav apstājies – gatavojas braukt vēl, jo karš turpinās. Un ikviens, kurš var un vēlas atbalstīt, to arvien var darīt, sazinoties ar Intaru.

Savukārt par to, kā jau noziedotajām automašīnām karā sokas, pēc filmas pirmizrādes vairāk pastāstīja Oleksejs. Viņš šoreiz bija saņēmis atļauju, lai izbrauktu no Ukrainas pakaļ automašīnai nr. 81. Daudzas no tām arvien vēl kalpo frontē, dažas – cietušas, gan vienlaikus glābjot savu pasažieru dzīvības. Bet par atsevišķām noziedotajām tehnikas vienībām arī Oleksejam šobrīd sīkāku ziņu nav – atliekot vien cerēt, ka ar karavīriem, kuru pārziņā tās tika nodotas, gan viss ir vislabākajā kārtībā.

Kas šobrīd aktuāli? Tā sauktie miniveni, kurus vairs pat nepārkrāsojot, lai tie lieki nepievērstu okupantu uzmanību. Bet pats svarīgākais, protams, saglabāt ticību un pārliecību par to, ka Ukraina šajā karā noteikti uzvarēs! – uzsver Oleksejs.

Jāpiebilst, ka vēl šo pasākumu «Retro fermā» kuplināja arī citi viņa tautieši. Gan Tukuma novada ukraiņu bēgļu kopiena, kas bija sagatavojusi tradicionālo boršču un cienāja visus ar pašu gatavotām pankūciņām, gan sirsnīgā spēcīgās balss īpašniece Anastasija Vasiļenko, kura uzstājās ar nelielu koncertprogrammu. Viņa izpildīja populāras dziesmas ukrainiski, tāpat pašas jaunradītu kompozīciju latviešu valodā. Un publika, kaut sākotnēji ierasti kautrīga, drīz vien ”inficējās” ar Anastasijas pozitīvo enerģiju.

 

Vairāk lasāms otrdienas, 1. augusta laikrakstā ŠEIT======>>>>>>>>>>>

Komentāri

  1. Ja krievijai būtu izdevies īstenot savus vājprāta lēkmē tapušos plānus, tad ne tikai Ukrainas nebūtu, bet arī Latvijas nebūtu. Ukraina pašlaik cīnās par visas Eiropas brīvību.

 1. Un es ar neaateiktos no palīdzības man dievturībai,savadāk nepietiks man spēka pesteļus mūžam sludināt,ēst ta ar gribas un nav man laika algotu darbu darīt-jātur roka uz pulsa masu saziņas līdzekļos.skolnieciņš@dievturība

  1. Paklusē, segvārdu zagli! Varbūt pietiks izlikties par mani? Tu esi mentāli slims rašists – krievu fašists. Tad ej un dzīvo krievijā, nemokies un nemoki citus ar savu dzīvi Latvijā. Latvija ir Ukrainas sabiedrotā, bet tu esi niecība.

  2. Skolnieciņš saka: 05.08.2023 10:49 Vai tu maz esi normāls? Pirmkārt, tu ar šādu murgainu komentāru tikai diskreditē dievturību, šādi tu izsmej, karikaturizē, marginālizē dievturību. Lūdzu, neraksti manā vārdā. Dievturi nav kristieši, kas mūžam īd finansējumu gan no valsts, gan no sabiedrības. Pagāni ar resursiem sevi apgādā paši. Pagāni nav kristīgo draudžu gani, kas gatavi no savām āvīm cirpt pēdējo vilnu. Otrkārt, senos Baltu tautu Dievus un senās Baltu tautu Dievietes par pesteļiem var nodēvēt vien ābramisko reliģiju piekritēji, kam ir patoloģisks naids pret politeismu. Treškārt, naudu ir jāziedo Ukrainai un Ukrainas armijām, lieliski ir ziedot jau nopirktu preču veidā. Jo Ukraina pašlaik cīnās par Eiropas mieru, drošību un brīvību. Fašistiskā krievija (putina krievija) negrasās apstāties līdzīgi kā savulaik Nacistiskā Vācija. Krievu tautai ir patoloģisks naids pret ukraiņu tautu. Tas ir briesmīgi. Ikviena normāla, adekvāta cilvēka pienākums ir palīdzēt Ukrainai kā vien var.

 2. skolnieciņš>segvārdu zaglim saka:
  05.08.2023 11:55-PATS TĀDS,VILTVĀRDIS UN ĀRVALSTU AĢENTS-MUSINĀTĀJS.skolncieciņš@pesteļotājs

  1. Skolnieciņš saka: 05.08.2023 12:44 Tu esi segvārdu zaglis, tāpēc aizveries.

 3. Skolnieciņš > segvārdu zaglim saka:
  05.08.2023 14:13 tādi ir īstie fašisti un zagļi-provokatori-jo mazāk taisnības tiem,jo skaļāk bļauj un apsaukājas.Skolnieciņš@īstenais

  1. Kremļa troļļi ies pa burbuli kopā ar krievu kara kuģi. Kremļa troļļus izsekos, tad izķers. Bet pēcāk viņus piesies pie krievu kara kuģa klāja, bet pašu kuģi palaidīs pa burbuli. Un viņiem atvadās ļaudis teiks:” Atā! Atā, krievu pasaulīt”. Bez naida, bez emocijām, bet ar tukšumu sirdī. Ar svētlaimīgu atvieglojumu.

 4. To Skolnieciņš saka:
  05.08.2023 22:57
  Un tāda ir specdienestu aģentu uzdevums-kurināt etnisko naidu starp vienas valsts iedzīvotājiem,tā raisot nesaticību un talāk radīt nestabilitāti,šķelšanaos sabiedrībā. Nepalausimies šādiem musinātājiem kā viltvārdis skolnieciņs@co.Skolnieciņš@dievturība

  1. Skolnieciņš saka: 06.08.2023 14:32 Kāda saticība? Margarita Simonjana jau 2021. gada aprīlī draudēja, ka Kijivu iekaros divās dienās! Bet Aleksandrs Lukašenko 2022. gada 17. februārī izteicās, ka Kijivu krievija iekaros trijās līdz četrās dienās. Tur skaidri var redzēt kādu ideju piekritēji ir visi 9. maija svinētāji – pobjedobjesijas apsēstie. Krieviju neieredz vismaz puspasaule. Un ir par ko. Jo fašistiskā krievija/putina krievija ir starptautiska teroriste, miera grāvēja, slepkava un dabas postītāja.
   Palūdz lai Kaspars Dimiters uzraksta vel kādu prokremlisku ziņģi, lai Ainārs Šlesers ar sievu var uzdancot un no 3. septembra pārvākties uz moskaviju uz palikšanu kopā ar Kasparu Dimiteru un citiem kremļa zābaklaižām.

  2. Skolnieciņš saka: 06.08.2023 14:32 Aizveries, segvārdu zagli!

 5. Skolnieciņš saka:
  06.08.2023 21:04
  Nu kur tik bezgalīga zagļa nekaunība var būt-pat padomijas sliktākās trennušku subkultūras pārstāvji nobāl šitā virtuozās nekaunības priekšā.Skolnieciņš@dievturība ar mani

  1. Skolnieciņš saka: 06.08.2023 23:46 Atšujies! Lūdzu, neizliecies par mani! Neraksti manā vārdā, es tev to aizliedzu!

 6. Bet muns ar jābūt nenogurstošiem cīņā pret ārvalstu aģentu-visādu viltvāržu kā skolnieciņš@co provokatorusko,destabilizējoši graujošo,pretvalstisko darbību.skolnieciņš@perkontēva&laimas dēls

  1. Skolnieciņš saka: 08.08.2023 08:21 Aizveries vienreiz! Es brīnos, ka ntz.lv tevi nebano. Varbūt tu esi kāda no ntz.lv darbiniecēm. Kas to lai zina…

 7. Tāpēc,ka zin kurš te ir īstais patiesais taisnības sludinātājs un kurš ārvalsts ietekmes aģents un provokators

  1. Skolnieciņš saka: 08.08.2023 12:03 Tu esi mentāli slims. Tev laikam zagt segvārdus sagādā baudu. Baigi varens jūties.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *