Ko Zantes BUB vēlētos jubilejas gadā?

Brīvprātīgo ugunsdzēsēju kustībai Zantes pagastā ir dziļas tradīcijas – šogad biedrībai aprit 90 gadi! Puiši un vīri, kas tradīciju turpina, saka, ka lielā mērā jau tas, pateicoties novadnieka Aivara Fībiga savulaik aktīvajam darbam, tostarp, strādājot ar jauniešiem un stāstot par ugunsdzēsēju profesiju. Pats viņš Zantes BUB jau kādu laiku pieskata no mākoņu maliņas, taču viņa iesāktais darbs – turpinās. Par to tad arī nelielā sarunā izvaicājām pašus brīvprātīgos.

No brīvprātīgajiem – profesionāļos

Arī Uldis Oliņš ir viens no tiem, kas brīvprātīgo kustībā nokļuva, pateicoties A. Fībigam. Bet tolaik par to, ka kādreiz varētu kļūt arī par profesionālu ugunsdzēsēju gan iepriekš nekad neesot domājis. Mācījās Kandavas lauksaimniecības tehnikumā, kur cita starpā apguva pavisam noderīgas prasmes arī brīvprātīgo ugunsdzēsēju darbam. Proti, Uldis var un prot saskrūvēt arī Zantes BUB automašīnu – 1986. gada GAZ 5312, kas varbūt citiem būtu pat pārāk liels izaicinājums. Bet, kad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā atbrīvojusies vakance uz auto vadītāja vietu, tomēr pamēģinājis pieteikties un viņam uzticējušies. Tā Uldis jau kādu laiku ir arī profesionāls ugunsdzēsējs, kas strādā komandā Kandavas VUGD iecirknī.

Darbā apgūtās prasmes, protams, noder, arī darbojoties kopā ar brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem, kas šobrīd pagastā ir kādi pieci, seši. Tie ir vīri, kas vienmēr gatavi izbraukt, glābt un palīdzēt, kad tāda vajadzība rodas. Tā bijusi iespēja paskatīties uz daudzām lietām it kā no jauna, un izsecināt, kādas, piemēram, varbūt kļūdas iepriekš pieļāvuši. Tāpat zināšanas un prasmes, protams, noderīgas arī brīžos, kad visi kopā gatavojoties ugunsdzēsēju sacensībām, kur Zante ierasti jo īpaši kupli pārstāvēta. Proti, ir ne tikai vīru, bet arī dāmu un pat vairākas jauniešu komandas, kas sacensībās piedalās regulāri.

Gan uguns, gan ūdens

Bet, protams, ka viena no būtiskākajām brīvprātīgo ugunsdzēsēju funkcijām ir būt aizsniedzamiem, kad kaut kur tuvumā notiek ugunsnelaime. Ierobežot uguns izplatību, sagatavot ūdens ņemšanas vietu, pirms ierodas VUGD un darbu paveic līdz galam, un tā tālāk. Tas Zantes pusē jo īpaši nozīmīgi, jo tuvākie VUGD posteņi ir katrs vismaz 30 kilometru attālumā!

Taču vēl jāpiebilst, ka tas nav vienīgais darbs, kurā vīri iesaistās. Viņi steidzas palīgā arī, piemēram, ja pēc liela vēja nedarbiem koki uz ceļa nogāzušies, tāpat – kad ūdeni apkārtnes kapsētām jāpiegādā, vai, piemēram, karstā vasarā kādā saimniecībā aka izžuvusi. Ziemas periodā BUB auto ir iespēja atrasties pagasta kurinātavas garāžā, kas nodrošina, lai cisternā allaž pieejams nesasalis ūdens, savukārt vasarās auto atrodas lauku saimniecībā, kur savukārt tiek uzpildīta ar dzeramo ūdeni no dziļurbuma. Tas savukārt nepieciešams jau pieminētajās situācijās, kad ūdens kaut kur pagastā aptrūkstas. Tā kā darāmā patiesībā ir gana daudz un auto arī tiek regulāri izkustināts, brīvprātīgie – trenējas, lai nepieciešamības gadījumā būtu vienmēr gatavi.

Noskatīts auto

Jāpiebilst, ka Zantes BUB patiesībā ir divi auto, jo biedrības paspārnē vēl darbojas arī Zemītes pagasta brīvprātīgie, skaidro Zantes pagasta un arī brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības vadītājs Jānis Kālis. Ik gadu pašvaldība brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrībai paredz finansējumu, kas iezīmēts konkrētām vajadzībām, piemēram, aprīkojumam. Fundamentāli ieguldījumi, protams, tie nav, un daudz kas, protams, tāpat guļas uz entuziastu, pašu brīvprātīgo pleciem.

Bet par to, ko savā jubilejas gadā biedrība vēlētos un noskatījusi – proti, lietotu ugunsdzēsēju auto, kas Zantes brīvprātīgo veiktspēju vai, teiksim tā, braukšanas ātrumu uzlabotu ievērojami, stāsta Kristiāns Evarsons. Arī viņš šai kustībai reiz savervēts skolas laikā. Bet ideju par auto pasvieduši kolēģi jeb brīvprātīgie ugunsdzēsēji Inčukalnā. Proti, Vācijā, kur brīvprātīgo ugunsdzēsēju kustība ir ļoti attīstīta un tā arvien vairāk pārņemt profesionālo ugunsdzēsēju funkcijas, automašīnas tiek mainītas itin regulāri. Savukārt vecākās – izsolītas vai pārdotas.

Zanteniekiem nav nodoma iegādāties kādu īpaši augstas klases auto, skaidro K. Evarsons, bet gan «Iveco», kas tāpat būtu daudzkārt labāka par to, ko šobrīd izmanto Zantes brīvprātīgie. Un, lai šo sapni varbūt piepildītu, nupat uzsākta arī ziedojumu akcijas, ko biedrība šobrīd atzinusi par vienīgo veidu, kā iecerei piesaistīt līdzekļus. Kopumā noskatītais auto šobrīd maksā 20 000 eiro, un, kā pastāstīja J. Kālis, vienas nedēļas nogalē biedrības kontā ieripojuši jau mazliet vairāk nekā 1000 eiro.

Kā un kur ziedot? 

Lūk, ja Zantes BUB mērķis atzīts par labu esam un ir iespēja sniegta arī savu artavu, lai sapnis par jaunu ugunsdzēsības auto piepildītos, ziedot iespējams: Zantes Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrība; LV88HABA0551054416306. Tāpat Kristiāns stāsta, ka arī viņa rīkotajos motobraucēju pasākumos, visticamāk, tiks organizēta iespēja ziedot, lai zantenieku tiktu pie savas, daudz jaudīgākas ugunsdzēsības mašīnas.

Noslēgumā Zantes brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem jautājām, kas jubilejas gadā vēl ieplānots? Vīri stāsta, ka noteikti gan paši sacensībās piedalīsies, gan, iespējams, tādas arī varētu noorganizēt. Taču vēl arī iecerēts runāt ar A. Fībiga radiniekiem un, ja iespējams, atjaunot un atkal atvērt viņa veidoto muzeju, kas veltīts… nu, protams, ka ugunsdzēsējiem!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *