Attēlam ir ilustatīva nozīme

Kāpēc jāmaksā pabalsts bijušajiem pašvaldību vadītājiem?

Lasītājs jautā: Stāstot par budžetu, jūs savā publikācijā pieminējāt pabalstus bijušajiem  pašvaldību vadītājiem. Varbūt varat paskaidrot, kāpēc mēs arvien finansējam pašvaldību vadītājus, kurus jau tā gadiem esam finansējuši? Vai tā ir pašvaldības labā griba, vai kas tas ir?! Man par to radās pārdomas. Nevienu cilvēku taču ar varu nedzen kļūt par deputātu un kļūt par pašvaldības vadītāju, un nav taču tā, ka viņš savu darbu dara par velti – viņam taču maksā algu. Nevienam skolotājam, lai cik viņš izcils, nemaksā pabalstu tāpēc, ka viņš reiz ir bijis skolotājs. Vai tiešām mums visu mūžu ir šiem cilvēkiem jākalpo?

Redakcija: kā skaidroja Tukuma novada pašvaldības Finanšu nodaļas vadītāja Dace Rudēvica, to, ka cilvēks var šādu pabalstu pieprasīt, nosaka likums: “Pašvaldības domes deputāta statusa likuma 15.¹ pants nosaka, kādos gadījumos personai, kas laikā no 1990. gada 4. maija līdz 2021. gada 30. jūnijam ir bijusi pilsētas domes, vēlētas rajona padomes, novada domes vai pagasta padomes priekšsēdētājs vai algots vietnieks, ir tiesības saņemt ikmēneša pabalstu divu minimālo mēnešalgu apmērā (Šobrīd 620 eiro, tātad kopā 1240 eiro. – Red.). Pabalstu pašvaldība piešķir, ja persona nesaņem bezdarbnieka pabalstu, ir sasniegusi vai ne vēlāk kā piecu gadu laikā sasniegs pensionēšanās vecumu, vai atzīta par invalīdu, vai arī nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto. Ja personai ir tiesības uz šo pabalstu, tai izmaksā pabalsta daļu, kas ir starpība starp divām minimālajām algām (1240 eiro) un invaliditātes pensiju, vecuma pensiju vai atlīdzības par darbspēju zaudējumu apmēru.”

D. Rudēvica stāstīja, ka Tukuma novada pašvaldība 2023. gada budžetā ir paredzējusi izmaksāt kopumā 60 171 eiro astoņiem bijušajiem pašvaldību vadītājiem vai algotajiem vietniekiem. Mazākā izmaksājamā pabalsta summa mēnesī vienam cilvēkam ir 174,30 eiro, bet lielākā – 1240 eiro cilvēkam, kam vēl nav vecuma pensijas. D. Rudēvica skaidroja, ka ir saņemts vēl viens iesniegums, kas šobrīd tiek vērtēts, taču šajā gadījumā starpība varētu būt nepilni 15 eiro mēnesī.

 

Pabalstu var pieprasīt, ja persona ir bijusi:

* vienas pašvaldības domes (padomes) priekšsēdētājs divus sasaukumus;

* vienu sasaukumu priekšsēdētājs, citu – algots vietnieks;

* algots vietnieks divus sasaukumus;

* priekšsēdētājs (vietnieks) vienu sasaukumu pašvaldībā un priekšsēdētājs (vietnieks) tādas pašvaldības domē, ar ko šī pašvaldība apvienojusies;

* priekšsēdētājs (vietnieks) pašvaldībā vienu sasaukumu un priekšsēdētājs (vietnieks) vienu sasaukumu līdz dienai, kad tā apvienojusies ar citu pašvaldību.

Komentāri

 1. Kauns par tādiem bijušajiem pašvaldību vadītājiem/vietniekiem, kas likumīgi parazitē uz pašvaldības budžeta rēķina un nemeklē sev darbu, kamēr pērējai tautai – reņģēdājiem jāsavelk jostas no sūri grūti pelnītās algas, kas brīžiem nav lielāka par minimālo. . Maznodrošinātajiem ir jāpierāda, ka ir maznodrožināts, bet šiem pietiek ar būšanu 2 sasaukumus priekšnieka vai vietnieka amatā, un jo lielāka alga bijusi, jo lielāks tagad pabalsts – 1240 eiro. Piensaimniekiem par pienu maksā 30 centi, bet veikalā (izņemot LIDL), zem 1 euro litrā latvijas pienu nenopirkt. Kauns par šādu valsts politiku. Cukurbiešu nozari likvidējām, tagad kārta piensaimniekiem, kura nozare būs nākamā? Lai būtu kaut kāda sociāla taisnība, vajadzētu noteikt, ka šiem pašvaldības budžeta, atvainojos par izteicienu, parazītiem, būtu kā simtlatniekiem noteiktas stundas nedēļā būtu jānostrādā pašvaldībā, no kuras šo pabalstu saņem.

  1. Apsaukāt latviešus par reņģēdājiem ir nekorekti. Tagad ir krīze Krievijas izraisītā kara dēļ. Paldies Dieviem, Latvija ir NATO dalībvalsts.
   Ar cieņu, Skolnieciņš

 2. Tos likumus jau var simts gudràs galvas grozìt,lai nebùtu izbijusiem deputàtiem jāmaksā tàdi nenormàli pabalsti .Pasi jau tādus ir pieņēmuši kuram vēl mūsu Valstī beidzoties pilnvarām ir tik labi apmaksāti pabalsti.

 3. Tos likumus jau var simts gudràs galvas grozìt,lai nebùtu izbijusiem deputàtiem jāmaksā tàdi nenormàli pabalsti .Pasi jau tādus ir pieņēmuši kuram vēl mūsu Valstī beidzoties pilnvarām ir tik labi apmaksāti pabalsti.

 4. Mums tak valstī bezdarbs,barbu var atrast. Un ja nebūtu šo bezgalīgo pabalstu,tad ātri sāktu strādāt. Ar ko gan bezdarbnieks atšķiras kas bijis?BEZDARBNIEKS irBEZDARBNIEKS.

  1. Anna, iemācies latviešu valodu kaut vai A2 līmenī, tad darbu atradīsi. Lai sokas!

 5. Uzskatu,ka nav pelnījuši ne tā piemaksas,ne arī pie pensijas,jo neko vairāk par citiem strādājošiem nav izdarījuši.

 6. Patiesībā jau diezgan savādi. Būdami amatos viņiem jau ir dažādas privilēģijas, dāvanas, utt. Viņi jau tiek novērtēti, ja ir tikuši šajos amatos.Atalgojums arī ir salīdzinoši normāls, bet kapēc jāmaksā vēl kaut kādi pabalsti?

 7. Vai ir iespējams uzzināt šo bezgožu vārdus? Manuprāt, ļoti negodīgs pants.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *