770 gadadienā Tukums svin Rožu svētkus

Šogad – pilsētas 770. gadadienā – no 21. līdz 23. jūlijam Tukumā tiek svinēti Rožu svētki. Tie ir vieni no neparastākajiem svētkiem Latvijā, kuru pamatā ir rozes zieda, dārzu un floristu darba cildināšana. Tā ir arī tradīcija, kas aizsākusies 2008. gadā un notiek ik pārgadus.

Rožu svētku simbols – Brīvības laukumā kopīgi veidotais Rožu vainags. Tajā ikviens svētku apmeklētājs, novadnieks un pilsētas viesis sestdien, 22. jūlijā, varēs ievīt līdzpaņemto vai uz vietas iegādāto rozes ziedu. Tādējādi ikviens arī varēs piedalīties brīnuma veidošanā, kas, kā iecerēts, varētu pretendēt arī uz vietu Ginesa rekordu grāmatā, jo jau 2021. gadā vainagā ievīti 6340 ziedi. Kāds un cik liels būs vainags 2023. gadā, to varēs uzzināt jau pēc svētkiem.

Piektdien, 21. jūlijā 20.00 Tukuma evaņģēliski luteriskās baznīcas telpās ikvienu svētku apmeklētāju pārsteigs “Rožu gaismas dārzs” – neparasta izstāde, instalācija, performance, kurā reibinās ziedu smaržas un krāsas, apburs floristu meistarība, gaismu spēles un mūzikas burvība. To radīs Aijas Žagariņas ziedu kārtošanas skola, floristikas studijas “Ziedu laiva” un “Grieta”, Bulduru tehnikuma floristikas nodaļa un koris “Venema”, kas izstādi papildinās ar koncertprogrammu “Ziedu mežs”. “Rožu gaismas dārzs” būs apskatāms arī 22. augustā no 10.00 līdz 1.00.

Ziedu un dārzu mīļotājus jo īpaši svētku dienās, un arī pirms un pēc svētkiem, aicinām apmeklēt Tukuma apkārtnes kolekciju un košumdārzus. Vairāk par tiem – https://visittukums.lv/lv/Marsruti/Event/Viesosanas-Tukuma-apkartnes-daildarzos-Rozu-svetku-laika

Svētku ieskaņas koncerts “Atkalsatikšanās Tukumā” izskanēs jau ceturtdienas, 20. jūlija vakarā Durbes pilī, kuru piedāvā vijolniece Aija Rēķe un pianiste Elīna Strance. Piektdienas, 21. jūlija vakarā Durbes estrādē aicināsim uz “Zelta Ziņģi Tukumā”, kurā piedalīsies Latvijā pazīstami mākslinieki: Jānis Kirmuška, Jānis Paukštello, Viktors Zemgals, Anita Ozola, “Pipapri”, Māsas Legzdiņas, “Mūzikas kolekcija”, Dainis Lagzdiņš, Henrihs Kalvītis un Elita Strazdiņa, Lolita Kante, “Uz Rietumiem”, Sandris Sproģis, “Jūras zaķi”, Ainārs Bumbieris. Pēc koncerta svētku balli spēlēs grupas “Klaidonis” un “Pipari”.

Svētku dižākajā dienā – sestdien, 22. jūlijā pilsētas centrā uzplauks “Rožu laukums”, bet Pauzera pļavās pie Lielās skatuves piedzīvots “Rožu pikniks”. Te uz skatuves visas dienas garumā uzstāsies labi zināmi un iecienīti mūziķi: Normunda Rutulis, grupa “Citi zēni”, “Zelta kniede”, “Mazais princis”, kā arī izskanēs programma “Mana dziesma Latvijai” ar tautā iemīļotiem aktieriem – Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu, Jāni Paukštello, dziedātāju Martu Kristianu Kalniņu un Jāni Buķeli. Uz skatuves kāps arī Tukuma sadraudzības pilsētu amatiermākslas kokeltīvi – Andrihovas (Polija) pūtēju orķestris ar savu programmu un Khoni (Gruzija) dejotāji, savukārt vakarā uzstāsies dziedātāja Laima Vaikule ar savu programmu un pavadošo grupu un “Very Cool People” un Aija Andrejeva, bet starplaikos par svētku atmosfēru rūpēsies dīdžejs Toms Grēviņš.

Sestdien, 22. jūlijā ar moto “Rožu vāģis cauri laikiem” cauri pilsētai dosies tukumnieku gājiens. Tam ir saņemti 58 pieteikumi no iestādēm, uzņēmumiem, biedrībām un draugu kopām. Kopumā gājienā dosies pusotrs tūkstotis cilvēku ar 100 transporta vienībām. Garākais rožu vāģis no tiem būs džūkstenieku – SIA “Rotas” auto – ar piekabi 20 metru garumā. Rožu vāģu tēlos pārtaps kokvedējs un piena cisterna, auto evakuators un traktors, kravas vilcēji, motocikli, kvadarcikli, vieglie auto un arī zirgu vilkti pajūgi. Pārsteigumus sola arī draudzīgā Tukuma ZAZ autobraucēju kompānija.

22. jūlijā Brīvības laukuma apkārtnē darbosies Smukumlietu tirdziņš, kam pieteikušies nepilni 200 dažādu tirgotāju, amatnieku un mājražotāju. Būs arī Stādu tirdziņš. Svētku sestdienā Harmonijas iela pārtaps tradicionālajā Mākslinieku iela, kurā dažādas aktivitātes veidos novada radošie mākslinieki un viņu draugi, kā arī Tukuma Mākslas muzejs. Savukārt jaunās kultūrtelpas “Tukku Magi” pagalms uzņems pie sevis viesos literatūras mīļotājus, piedāvājot īpaši veidotu programmu “Aizvāku fermentācija”.    21. jūlijā Porziņģa basketbola laukumā norisināsies basketbola turnīrs “Rožu bumba”, 22. jūlijā Pauzera pļavā būs skatāms “Green Trials” velo šovs. Pauzera pļavās darboties piepūšamo atrakciju pilsētiņa un varēs vērot paraugdemonstrējumus Tukuma skeitparkā.

Svētku svētdienā, 23. jūlijā, ikviens aicināts uz Jaunmoku pili, kuras dārzā visu dienu notiks Dārza svētki “Krāsainais pikniks”. Diena būs piepildīta ar košām jaunradēm Elitas Patmalnieces vadībā, Daces un Enrico Pecolli brīnumu trikiem, Raita Ašmaņa kvinteta mūzikas skaņām un izstādēm.

Svētku noslēgumā – 23. jūlijā divi koncerti: Tukuma luterāņu baznīcā muzicēs Kārlis Kazāks un Anete Kozlovska, bet Jaunmoku pils dārza terasē – Mārcis Auziņš un Aija Vītoliņa.

Plašāka informācijai par Rožu svētkiem aicinām sekot līdzi tīmekļa vietnē www.tukums.lv un Facebook lapā “Rožu svētki Tukumā” – www.facebook.com/rozusvetki, kā arī Tukuma tūrisma informācijas centra mājaslapā – www.visittukums.lv/lv/Aktualitates/ROZU-SVETKI-TUKUMA-2023-PROGRAMMA

Komentāri

 1. Kauns viesu priekšā. Pilsētā ceturto dienu smird pēc vircas… Drošvien ir jāpierod pie šīs nesakārtotības. Sauklis – “Uz Tukumu pēc smukuma”, jau ir vēsture.

   1. Jau kuro gadu pēc kārtas tas notiek,bet visiem lielie brīnumi katru gadu-kas?no kurienes????

 2. “Svētku” ikgadējā organizēšana kļuvusi par naudas apguves sērgu ar bezjēdzīgu “pasākumu” gūzmu, lojālo pakalpiņu apbalvošanu un visādu elles orķestrīšu parādi. Varbūt pūlī tiks mesti arī maizes klaipi?

  1. Labdien. Sakiet lūdzu piepūšamās atrakciju pilsētiņa bērniem bezmaksas? Vai ar maksu? Pirmo gadu dzīvoju Tukumā, Rožu svētki man ir kas jauns

 3. Tik kāds sakars floristikai un baznīcai? Manā izpratnē kaut kas neiet kopā. Laikam Baltu zemju kristianizācijas laikā es iepriekšējā dzīvē veicu mežā pagāniskos rituālus un netiku nokristīts, tāpēc arī mana apziņa nav kristīga.

 4. Ja jūs te cepaties par nelielu vircas smaku, tad nezinat, kas ir riktīga pagānu smaka, ko palaidis florists Skolnieciņš, kurš tikko izmucis no Straupes alko psihdispansera.

  1. Vari ķengāties, cik nu uziet. Es kā pagāns biju, tā arī palikšu. Lai tev veicas!

 5. Rožu svētki būs jāpārdēvē par smird vai meslsvētkiem.Ja nopietni smird katru gadu un tāpēc to mēslu izvešanu varētu pārcelt pēc svētku norises lai nav kauns viesu priekšā,nevar reāli pateikt kāds būs vēja virziens

  1. Visi svētki ir labi. Kāpēc tev nepatīk šie svētki? Pašvaldība taču cenšas.

 6. Svetki skaisti, bet kue ej koncertos daudz dzer staiga ka varoni ar alus glazem, izskatas ka pirmo reizi ieraudzijusi alu, piemeram durbes esterade apkart alkahola dvings, kur pasvaldibas policija skatas, ja iet pa ielu un dzer alu policija aptur ,bet tados pasakumos visiem pie vienas vietas. Acimredzot latviesi bez alkahola nemak svetkus svinet, pat nepilngadigie staiga ar alus glazem kur policija nekur neko neredz, ja durbe redzeju policiju ,tad pauzera plavas non stop, . Vienigais ienakums svetkos ir alkahols, visu mera izdzerta daudzuma. Iesku domei padomat un ja notiek pilsetas svetki aizliegt sis alkahola budas, ja gribi dzert ej kafejnica iemalko savu devu, bet ka tas notiek jau gadiem tas ir murgs. Vienigais ko varu pateikt latviesi bez izdzerta alkahola daudzuma nemak svetkus svinet, ne jau visi, bet riebjas ka staiga aprijusies pa ielu ar savam alus glazem ka varoni.

 7. Svētki -kopsavilkums – diezgan viduvējība.Vienīgais ko ir vërts atzīmet ir Luterāņu baznīcas- fantastisks darbs vairāku dienu garumā,fantastisks kopums – gan noformējums gan mūzika ,milzīgs paldies šis ideja autoriem !!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *