Attēlam ir ilustratīva nozīme Avots: https://www.pmlp.gov.lv/

Vai spējam kontrolēt to, kas notiek mūsu valstī?

Šādu jautājumu gribas uzdot pēc tam, kad Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs aizvakar, 23. augustā, publiski veltīja kritiku politiķiem par pērn priekšvēlēšanu gaisotnē pieņemtajiem Imigrācijas likuma grozījumiem, proti, prasību Krievijas pilsoņiem, kuri iepriekš bija Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi, līdz 1. septembrim nokārtot valsts valodas eksāmenu, lai iegūtu uzturēšanās atļauju.

Imigrācijas likuma grozījumi tika pieņemti pērnā gada 22. septembrī un stājās spēkā jau pēc divām dienām, 24. septembrī. Tomēr plašākas diskusijas sabiedrībā sākās tikai gada nogalē, kad Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāve Madara Puķe kādā intervijā atzina, ka Imigrācijas likuma grozījumu skars aptuveni 25 000 cilvēku, no kuriem vismaz 21 000 nāksies kārtot valsts valodas prasmes pārbaudi. Šai provizoriskajā skaitā netika iekļautas personas, kas jaunākas par 15 un vecākas par 75 gadiem vai kuras jau ieguvušas pamata, vidējo vai augstāko izglītību akreditētās programmās latviešu valodā, vai nokārtojušas centralizēto latviešu valodas eksāmenu 9. vai 12. klasei utt. Un, starp citu, te var piebilst, ka lielajās Latvijas pilsētās ir tūkstošiem tādu cilvēku, kas šīm prasībām atbilst, taču valsts valodā nerunā vispār, jo neprot vai principiāli nevēlas to darīt…

Atgādināsim, ka jaunās prasības attiecas tieši uz tiem Krievijas pilsoņiem, kuri saņēmuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saskaņā ar Imigrācijas likuma 24. panta pirmās daļas 8. punktu, kas savukārt paredzēja, ka pastāvīgās uzturēšanās atļaujas ir tiesīgi saņemt Latvijas Republikā dzīvojoši ārzemnieki, kuri pirms citas valsts pilsonības iegūšanas ir bijuši (!) Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi! Tātad, vienkārši runājot, mēs šobrīd runājam par to mūsu sabiedrības daļu (vismaz vairumā gadījumu), kas Latvijas pilsonību – vai iespēju tādu iegūt – brīvprātīgi un neviena nepiespiesti nomainījuši pret impēriskās agresorvalsts pilsonību. Pat ja šādu soli izraisījuši pragmatiski vai ģimeniski apsvērumi, skaidri redzamas šo cilvēku prioritātes.

Tātad, mums ir vairāk nekā 20 000 Latvijas valstij, teiksim tā, ne visai lojālu personu, kas savas simpātijas jau izrādījuši, gan, izvēloties pilsonību, gan, piedaloties Krievijas prezidenta vēlēšanās, kurās, starp citu, 2018. gadā esošais līderis, kuru vārdā neminēšu, saņēma gandrīz 100% Latvijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu atbalstu. No šī visai prāvā ārzemnieku pulka valodas zināšanu pārbaudei reģistrējušies 11 000 līdz 12 000, daļa no viņiem pirmajā pārbaudījumā izgāzusies un reģistrējusies eksāmenam atkārtoti. Kā ar otriem, aptuveni desmit tūkstošiem? Pilnīga ignorance? Naidpilna nihilisma demonstrācija un “zaļo cilvēciņu” gaidas? Mēs nezinām! Mēs pat nezinām, vai viņi ir Latvijā, vai, izmantojot atvērtās robežas, izbauda labākus klimatiskos apstākļus kaut kur pie Vidusjūras… Jā, tieši tā. Arī E. Rinkēvičs norādīja, ka nemaz neesot īsti zināms, cik minētās kaimiņvalsts pilsoņu ir Latvijā, jo daļa, iespējams, esot valsti pametusi.

Bet, kamēr mēs bezpalīdzīgi secinām, ka nav īsti skaidrs, cik daudz potenciālās “piektās kolonnas” atrodas Latvijā, kamēr nolaistām ausīm uzklausām lietuviešu ekspertu pārmetumus par to, ka mūsu valsts ir Eiropas Savienības un NATO austrumu robežas vājākais posms, tikmēr internetā lasāmi iedzīvotāju neizpratnes pilni jautājumi un komentāri. Par to, kāpēc aizvien biežāk pilsētu ielās redzamas automašīnas ar Krievijas numura zīmēm. Par to, kāpēc sabiedriskās kārtības sargātāji un tiesu vara ir pārlieku lojāla pret skaidri redzamām agresijas izpausmēm no svešā valodā runājošo puses. Par to, ka izglītības sistēmā gadu desmitiem ir strādājuši pedagogi, kas valsts valodu nepārvalda vispār!

Beigu beigās rodas tāda sirreāla nolemtības sajūta, ka notikumu kamols bez jelkādas kontroles kaut kur veļas… lejup pa nogāzi. Un Prezidenta izteikums “Situācija nonākusi līdz tam, ka laba risinājuma nav” diemžēl būtu interpretējams daudz plašāk, nevis tikai attiecībā uz uzturēšanās atļauju pagarināšanu un valodas zināšanu pārbaudēm.

 

Komentāri

 1. Jau viss ir nolemts. Imigrācijas likumu pielāgos Krievijas Federācijas vajadzībām. Fakts.

 2. Tā ir sen zināma aksioma, jo valstī vairāk jazičniju, jo valstī lielāks bardaks, lielāka korupcija.
  Tieši tāpēc Latvija attīstās lēnāk nekā Lietuva un Igaunija.
  Ne jau par velti parašpasaulieša bartaša vadīta Rēzekne ir bankrotējusi, drīz gaidāms parašpasaulieša elksņiņa Daugavpils bankrots. Cik tālu Rīgu noveda gņiluška visiem zināms.
  Kur Latvija nonāktu, ja pie tās stūres nonāktu parašpasaules buļdozers šloseris, nav grūti iedomāties.
  Par laimi šloserim nekas nespīd kaut paraša viņā ieguldījusi daudzus miljonus, tas gan nav tik daudz kā Ukrainas medvečukā miljardus.

  1. Ko nozīmē – bankrotējušas pašvaldības? Ar tādām pašām sekmēm visu šo valsti var dēvēt par bankrotējušu, atkarīgs, kurš politiskais “spēks” tur rokās kalkulatoru.

 3. domāju, ka gan Saeimas iepriekšējais, gan šis sasaukums ir pilnīgs murgs un haoss. Ievēlētajiem ir vienalga, ko lēmuši vai nav lēmuši. Gavenais – kašķēties, vīt intrigas, skaitīt vietas valdībā,- ko ņemt izredzēto vidū, ko atstāt malā, kādus ministru krēslus dabūt… TAS ir galvenais MŪSU politiķiem (ja viņi vispār zina, kas ir politiķis un kā tam būtu jādomā). Ir tāda kā kauna sajūta par šiem labi apmaksātajiem “tautas pārstāvjiem”. Mēs esam viņus pilnvarojuši darīt visu, lai Latvijas iedzīvotāji varētu lepoties gan ar viņiem, gan sevi, bet viņi nekaunās pasaules priekšā ākstīties. Atraduši īsto laiku… Un cik jauki tagad jūtas prokrieviskie un proputiniskie spēki, un Ždanoka, un… Tūlīt NA arī ar svētiem ģīmjiem teiks savu vārdu – diezin kādu. Pašlaik klusē. Laikam domā, kā atkal sakurināt vienu pret otru. 30 gadus neko nav spējuši, tagad jāmēģina izlocīties…

 4. Vai tad, ja es ieraugu pilsētas centrā automašīnu ar paštaisītu numura zīmi (ar tiem daudzajiem burtu un ciparu virknējumiem, kādus tagad krievi lieto), man jāziņo policijai? Var lūdzu kāds ieviest skaidrību? Tukumā tādi auto ir vairāki un katru dienu, arī Apšuciemā. Par to ir admin. sods? Kāpēc VP pati šos auto neredz? Elizabetes ielā BMW džips ir regulāri. Tie taču arī ir valstij nelojāli cilvēki, jo, manuprāt, ceļu satiksmē nevar tādi piedalīties, viņu auto nav identificējami. NTZ ļaudis – lūdzu, beidzot sāciet strādāt kā īsti žurnālisti un uzrakstiet par šo tēmu, pajautājiet policijai vai tml. Mums nav nolaistām ausīm jāpacieš šī demonstratīvā visatļautība. Bet varbūt es kļūdos un ar tiem nr. viss ir kārtībā, nezinu….

  1. Tev ir visas tiesības pastāvēt uz trotuāra, un paskatīties. Vēl tu vari pavaimanāt netā.

  2. Šurik, tu ko – nopietni? Visas valsts, pašvaldības un tavas problēmas jārisina 2,5 žurnaļugām, kas varbūt Tukumā ir?! A kas tev liedz piezvanīt uz VP bezmaksas numuriņu un apjautāties, kas un kā? Arī drošībniekiem vari ziņot. Esi taču beidzot īsts pilsonis, ne dīvānā purkšķinātājs!

 5. Kurš ir tas 0,5? Un kuri ir tie 2? Te rakstus publicē no vismaz 5 autoriem. Tad acīmredzot tie nav žurnālisti, bet tādi paši pirdēji kā Es. Paldies, atbildi atradu pats. Mūsu policija neredz, kas tai deguna galā jeb Elizabetes ielā 200 m no VP iecirkņa notiek. Un notiek regulāri. Tā tik turpiniet un neaizmirstiet policijas dienā medaļas saņemt, gan jau tukumam arī kvotas iedalīs.

 6. vēl arī jautājumi, kas attiecas uz naudas iekasētājiem stāvlaukumos (EUROPARK, CITTYPark u.tml..) No kurienes tādas firmas uzrodas, kas ir labuma guvējs (varbūt tās vispār ir ar Krieviju saistītas firmeles)… Un, lūk: novērošanas kameras, autonumuru fiksācija, sasaiste ar CSDD, auto īpašnieka adrese… Ukraiņi arī jau ir fiksējuši, ka šīs sistēmas viegli uzlauž hakeri, t.sk. Krievijas. Bet galu galā – kādu labumu no šo firmu esamības gūst pašvaldība, ar kādiem līgumu tekstiem un noteikumuem šīs firmas uzrodas? Viņi laukumus neapsaimnieko un neuzlabo, tikai savāc naudu… Vai Ministru Kabinets noteicis, ka šādām firmām jāizplatās pa visu Latviju? Kas var izsekot viņu naudas apritei, lai dabūtu nodokļus no viņiem, turklāt – vai šie nodokļi nonāk tajā pašvaldībā, kurā viņi ieperinās?

 7. Līguma ar pašvaldību nav. Privātas zemes ir šie stāvlaukumi. Labumu gan jau gūst zemes īpašnieks un pati firma, protams.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *