Attēlam ir ilustratīva nozīme

Teņa dienas pārdomas

Mūsu laikraksta iznākšanas diena šogad iekrīt 17. janvārī, kas, ielūkojoties senču dzīves gudrībās, ir Teņa jeb Tanīsa diena. Tenis tiek uzskatīts par cūku un sīko mājlopu sargu. Tas sargājis lopus un glābis laukus no pērkona un krusas. Teņa dienā vāra cūkas ausi, lai aug labi sivēni, bet, lai cūkas labi barotos, Teņa dienā jāēd cūkas gaļa un… bez maizes…

Nu modē jaunas vēsmas. Ir izsludināta kampaņu «Neapēd Zemeslodi!», kas paredz uz kādu konkrētu laiku atteikties no gaļas ēdieniem. Pirmajā līmenī paredzēts, ka gaļu un zivis neēd trīs dienas nedēļā, otrajā līmenī, ka mēnesi atsakās no gaļas un zivīm, bet trešajā līmenī jau ir vegānisks uzturs, kad mēnesi atsakās no gaļas, zivīm, olām un piena produktiem. Lai arī kampaņas aizsākumi meklējami akcijās, kas iestājas pret aizvien straujāko Amazones mežu iznīcināšanu, skaidrs, ka tā it labi saskaņojas ar teju pretēju vajadzību – ar aizvien pieaugošo pārtikas trūkumu pasaulē, jo esot jau izpētīts, ka mūsu nu jau 8 miljardus lielajai Viszemes kopienai pārtikas ražošanai zemes trūkums tiešām ir apdraudošs. Ne velti nu jau gadus desmit arī Eiropas Savienībā tiek apstiprināti tā sauktās dažādi jaunās pārtikas produkti, to vidū kā bagātākais olbaltumvielu, proteīnu avots dažādi kukaiņu pārstrādes produkti. No otras puses ne tikai zemes trūkums, bet jo īpašu auglīgas zemes trūkums ir tas, kas liek meklēt dažādus jaunus risinājumus vērtīgā un dzīvībai nozīmīgā resursa saglabāšanā.

Nenoliedzami, mums ir svarīgi vides jautājumi un mēs nedrīkstam nedomāt un nerisināt problēmas, kas saistītas ar videi saudzējošu, ilgtspējīgu saimniekošanu. Un te nu katram ir sava pieredze, sava versija un ieteikumi. Gatavas receptes nav nevienam. Un droši vien būs arī  kļūdas, kuras nāksies labot. Bet, domājot par ”pārtikas programmu” un zemes auglības saglabāšanu, vismaz Latvijas gadījumā, nez vai mēs tuvākā laikā iztiksim bez lopkopības. Vajadzīga jau ir gan saražotā produkcija, gan arī kūtsmēsli, kas neapšaubāmi ir labāki, ekoloģiskāki, lētāki un šobrīd, kara apstākļos, arī pieejamāki nekā minerālmēsli. Un arī lielas pārliecības, ka šodien zinām, kā, atsakoties no dzīvnieku valsts produktu lietošanas pārtikā vispār, reaģēs mūsu organismi, nav. Diezin vai šeit, faktiski jau ziemeļos dzīvojot, ģenētiski esam gatavi pāriet uz zālēdāju ēdienkarti…

Ir tā, ka dabā visas lietas, visas norises ir saistītas viena ar otru un tās jāvērtē kompleksi. Un šī izvērtēšana prasa zināšanas, kuru mums nereti pietrūkst. Kā šajā gadījumā, iespējams, nebūtu slikti uzzināt arī mediķu, uztura speciālistu domas…

Bet, ja atgriežamies pie Teņa dienas, tad senās latviešu sētās šajā dienā tika rīkoti Cūku svētki. Šī diena esot arī saimnieču svētdiena, kad saimnieces nedrīkstēja velēt veļu un nedrīkstēja vērpt, un tātad – varēja kaut mazliet atvilkt elpu. Bet cits ticējums stāsta par to, ka, piemēram, toreizējā Tukuma apriņķa Apšciemā zvejnieki Teņa dienā vispār nav nekādus darbus darījuši!

Atbilstoši tautas ticējumiem, Teņa dienā esot ziemas vidus un turpmāk jau dienas straujāk rit uz pavasara pusi. Tas liek sarosīties, pārlūkot sēklas un gatavoties jaunam darba cēlienam. Un varbūt, ka to ir arī vērts nosvinēt. Un nav jau svarīgi, vai atbilstoši senču dzīvesziņai ar cūkas šņukuru galdā vai arī pie veģetāra vai vegāniska zaļumu šķīvja.

 

 

 

Komentāri

 1. “Neapēd zemeslodi” – sauklis, kas aptuveni ekvivalents nesen izplatītajam”Vakcinējies, izglāb vecmāmiņu. “.

 2. Ar nepacietību gaidu senču tradīciju kopēja Skolnieciņa viedās pārdomas par Teņa dienu.
  Es pat pieļauju iespēju, ka Skolnieciņš savu viedumu smeļas no tiem sensenajiem laikiem , kad senči tādas cūkas nemaz nepazina, un cūka ir velnišķīgs Kristiešu izgudrojums, lai tikai apspiestu Skolnieciņa senčus brīvos pagānus.

  1. Kāpēc tu vārdu “kristieši” raksti ar lielo sākumburtu? Iemācies rakstīt latviski, tad arī sāksi domāt latviski. Dievturība mūsdienās nesaņem valsts atbalstu, bet masu mēdiji – LTV1, LTV7, Re:TV, RīgaTV 24, TV3 – tur dievturību zem kristietības tupeles. Vai nu par pagāniem nesaka neko vai arī veido triviālus, tizlus, aprobežotus, infantilus sižetus par pagāniem, kas robežojas ar pagānisma parodēšanu un izzobošanu. Tomēr raidījumu par baznīcēniem ir daudz, un tur baznīcēnus demonstrē nezkāpēc cieņpilni un normāli. Dievturība ir saskārusies ar vairākām problēmām. Pirmkārt, Maskavas Kremļa komunisti uzreiz pēc Latvijas okupācijas 1940. gada 17. jūnijā iznīcināja dievturību un dievturus. Dievturības aizliegums sekoja turpmākos 50 gadus. Otrkārt, dažādi sūdabrāļi, piemēram, Haralds Biezais ārzemēs, labā angļu valodā rakstīja par latviešiem melus. Piemēram, ka latvieši pielūdz Velnu [skatīt rakstu zinātniskajā enciklopēdijā «Encyclopædia Britannica»]. Treškārt, mūsdienās valdība neatbalsta dievturus. Un tas nozīmē, ka dievturība nevar normāli attīstīties. Bet kristietību sāk ievazāt Satversmē.
   Sentēvu pagāniskā ticība ir krietni noplicināta un nonivelēta (noniecināta; padarīta par maznozīmīgu un nebūtisku). Senie Dievi pa lielam ir aizmirsti. Tomēr Latvju Dievi tuvināti atbilst Sentēvu Dievu panteonam. Vienīgi daudziem ļaudīm ir uzspiesti kristietības pirmie trīs baušļi, kas neļauj šiem cilvēkiem rakstīt vārdus “Dievi”, “Dieviete”, “Dievietes” ar lielo sākumburtu jebkurā teikuma daļā. Bet ar to vajadzētu sākt.
   Ar cieņu, Skolnieciņš
   ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

  2. Nu, vispār jau mūsu senči tiešām bija brīvi. Līdz brīdim, kad te saradās visādi blusaini, utaini, mēri un sifilisu pārnēsājoši krustnešu varas pārstāvji. Var ņirgt par senču dzīvesziņu, to aktīvi atbalsta visādi liberasti, bet tā pati slavenā kristīgā ticība ir no pirksta izzīsta, lai pārvaldītu citas tautas un kultūras! Un nesaprotu,- ja jau müsu senči “dzīvoja kokos, ēda sēnes, klapēja cits citu, ticēja visādām muļķībām”, tad kā tas nākas, ka esam vēl joprojām?! Ļoti daudzas mazas tautas tai pat laikā ir izzudušas … Savulaik bija interesanta grāmata, ko sarakstīja tāds Vīks, kurš zināja arī citas valodas kā latvju/angļu/krievu un prata info atrast ne tikai tviterī un tiktokā, ka sengrieķu eposos ir daudz norāžu par kādu tam laikam izglītotu, augstsirdīgu un kulturālu tautu ziemeļos pie Baltijas jūras, kuras pārstāve pat ir viena no viņu dievu mātēm. Nosaukums bija ļoti līdzīgs patreiz daudz lietotam un zināmam kādas maztautiņas nosaukumam. Kas tā ir? Nu, pameklē īstā Eiropas kultūras pamatu izziņas avotā, ja esi spējīgs! Nenoniecini savas saknes … Tā tu (ar mazo burtu, jo lielo ir jānopelna!) spļauj savu senču piemiņai…

   1. Visiem dievturiem senlatvju spēka zīmes ir ļoti aktuālas un noderīgas. Paldies Dieviem, ka ir ļaudis, kuri ir digitalizējuši senlatvju spēka zīmes.
    failiem.lv/u/b6wg4trxy [Fonti “Latvju Raksti ALT” un “Latvju Raksti BLT”.]
    failiem.lv/u/b6wg4trxy
    Ar cieņu, Skolnieciņš

 3. Ir jāgodā senie Dievi un senās Dievietes! Ir jāgodā Latvju Dievi!
  Ar cieņu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂

 4. Esmu pateicīgs visiem Dieviem un arī Dievietēm par to, ka Latvijas Republikā 21. gadsimtā ir ticības brīvība. Es ticu, ka ticības brīvība no Eiropas nepazudīs arī nākotnē. Ar saticību, Skolnieciņš

 5. Vēl lai slavēta svētā kritala! Lai slavēta lgbt kustība!
  Visu zemju proletārieši-savienojieties!
  Ar cieņu, ticības nesējsSkolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība

  1. Skolnieciņš saka: 19.01.2023 14:57 Tu esi zemisks segvārdu zaglis. Izbeidz marginalizēt mani. Izbeidz marginalizēt dievturību. Tu neesi skolnieciņš. Tu esi cilvēks, kurš mēdās. Izbeidz zagt svešu digitālo identitāti. Tas nav smieklīgi.

   1. Skolnieciņš saka: 19.01.2023 19:09 Segvārdu zagli, tev patīk sabradāt svešu viedokli? La.lv manu segvārdu zog. Tas ir pretīgi. Tagad šeit manus vārdus marginalizē visādi slikti cilvēki…

 6. Skolnieciņš saka: 19.01.2023 14:57
  2023 saka: 18.01.2023 10:59
  Es pieļauju šis ir viens un tas pats cilvēks. Vienkārši raksta no dažādiem segvārdiem. Tā teikt, maskojas.

 7. Skolnieciņš saka: 19.01.2023 14:57 Pirmkārt, dievturi nav komunisti. Dievturiem komunistu dogmāts šķiet muļķīgs un aplams, un noziedzīgs. Dievturi nosoda komunisma noziegumus. Tāpēc vārdu savienojums “proletārieši-savienojieties” ir visīstākā dievturības zaimošana. Dievturi cieta ko krievu totalitārisma (krievu komunistiem), tādēļ šie vārdi ir visīstākā ņirgāšanās par Latvju Dieviem, dievturu priesteriem un priesterienēm, dievturu svētnīcām un visu dievturību kopumā. Otrkārt, dievturiem nav pretenziju un naida pret LGBT+ kopienu. Dievturi un arī citi Eiropas neopagāni uzskata, ka cilvēkus nedrīkst strostēt, kaunināt, vainot, nicināt vai kā citādi pazemot seksualitātes dēļ. Dievturi nav kristieši, kuriem ir pretenzijas un naids pret LGBT+ kopienu. LGBT+ tā nav kustība. Seksualitāte nevar būt kustība kā kaut kāda partijas programma. Seksualitāte ir cilvēka personības daļa, kas sāk izpausties pubertitātes vecumā. Seksualitāte ir cilvēka fizioloģiskā pamatvajadzība. Un tālāk diskutēt ar tevi nav jēgas, jo tu esi klišejisks un aizspriedumains cilvēks, kuram sagādā prieku izķēmot, izmēdīt cita cilvēka viedokli.

  1. nemels niekus, zaļknābi, dievturiem komunisms ir Rītausmas stars tumsībā, …pēc neilga laika dievturi saprata, ka nav cita ceļa kā komunisms, (pārfrāzejot sīko pirdeli vācu nacisteli milleru no 17 veseņņijiem mirkļiem)…mēs jšū sivēnus ievirzīsim pareizajās sliedēs, tādi niekkalbji ka gebeļsi, marksi , augusti bebeļi un Hansi Nabeļi(?) ir izspēlējusi savu lomu, tagad nāk jaunāki pīždu vīlētāji vietā, Tā tam būš būt, bismallah !

   1. failiem.lv/u/bez4drej5 [Dabas Mātes godināšana dievturu tradīcijās.]
    Dievturi kopš senatnes godina Sentēvu Dievus – Latvju Dievus. Dabas Māte ir dabas Dieviete, kura ir vistuvāk cilvēkiem. Lūgsim Dabas Māti un tapsim svētīti!
    Ar cieņu, Skolnieciņš
    ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
    Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
    Latvju Dievi mūžam viedi.
    Dievturība vienmēr dzīva.

 8. Skolnieciņš saka: 19.01.2023 19:38 Varbūt vel sāksi rakstīt jidišā un ivritā, segvārdu zagli? Es kristiešu vārdā neko nerakstu, tad arī neraksti manā vārdā.

 9. Ir svarīgi turēt Latvijas enerģētiku tīru. Ir svarīgi latviešiem apzināties to, ka latvieši ir pagāni. Latviešu tautai ir izcila neopagāniska, politeiska reliģija – dievturība. Dievturi tic Latvju Dieviem – Dievam Pērkonam (Pērkoņtēvam; visvarenajam Pērkonam — Debesu Tēvam), likteņa Dievietei Laimai, nāves un dzīvības Dievietei Mārai (Mārai — Veļu Mātei; Mārai — Zemes Mātei), Dabas Mātei, Austras kokam (pasaules kokam; Saules kokam), Dievam Jumim, Dievam Ūsiņam un citiem Dieviem un citām Dievietēm. Dievturībā katram Dievam vai Dievietei ir savs vārds. Manuprāt, latviešiem un lietuviešiem ir jāapvienojas, lai atjaunotu dievturību kopā.
  Ar cieņu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Dievturība vienmēr dzīva.

 10. Manuprāt, latviešiem un lietuviešiem ir jāapvienojas arī ar marsiešiem. Mani koka dieviņi redz, ka šo ticība ir vēl stiprāka. Kopā mēs uzvarēsim! Mazertopf!
  Ar cieņu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  Īstenais ticības nesējs TM..

  1. Anonīms saka: 30.01.2023 16:22 Izbeidz zagt manu digitālo identitāti un marginalizēt dievturību.

 11. Some really nice and utilitarian info on this website , besides I conceive the style holds good features.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *