Piedot nevar aizmirst

Nē, nē, nedomājiet, ka šīs slejas virsraksts ir drukas vai nezināšanas kļūda. Vienkārši nevaru izlemt, kur komats liekams.

Nezinu un, domāju, ka mums – tiem, kas paši neko līdzīgu nav pieredzējuši, piedzīvojuši – arī tā īsti nemaz nav iespējams ne zināt, ne saprast, ko nozīmē reāla kara un arī represiju šausmas. Tādas, ko arī šobrīd ikdienu pavisam parastās Ukrainas pilsētās un ciemos piedzīvo pavisam parasti cilvēki. Tiešām nedomāju, ka kāds, pat vislabākais operators vai stāstnieks, žurnālists vai kaujas ziņu komentētājs spēj atklāt kaut simto daļiņu tā izmisuma un sāpju, ko izjūt, piemēram,… zem sagrauta nama drupām kopā ar bērniem apbērta māmiņa. Tāpat kā nedomāju, ka mēs spējam sajust un saprast, ko nozīmē, piemēram, četru cilvēku ģimenei mēneša garumā dalīties ar 300 gramu dienas ūdens devu, kas iztecināta no bumbas sprādzienā saplosītām apkures caurulēm… (14-gadīgā irlavniece, bijusī Mariupoles iedzīvotāja Arina tepat redakcijā stāsta, cik ļoti viņa dusmojusies uz tēti, kas ”ar tā jau lielāko muti” iedzēris, kā viņi šķitis, divus malciņus! Bet viņas māsa piebilst, ka slāpes pārvarēt gan bijis ļoti grūti, bet bailīgāk tomēr pamosties no rītiem, kad pēc kārtējās ”nenormāli aukstajā pagrabā” pavadītās nakts atkal kāds no kaimiņiem iznests laukā, jo… bija nosalis. Bijis bail par savējiem…)

Atzīšos, līdz galam nelasu un pat domāt nevaru par tām ”filtrācijas” jeb patiesībā spīdzināšanas kamerām, no kurām, kā stāsta liecinieki, nākuši tik šausminoši kliedzieni it kā cilvēki dzīvi dedzināti… Zinu, ka viens no izjumiešiem, kam no šādas kameras izdevies izkļūt, tās pašas dienas vakarā pakāries… Vēl vairāki, iespējams, pat savulaik satikti puiši, kas iepriekš dienējuši Ukrainas pretterorisma vienībās, vienkārši esot sajukuši prātā… Iebiedēšana, terors, prātam neaptveramas zvērības – lūk, metodes, ar kurām panāk ”pateicīgās atbrīvotās tautas” smaidus propagandas video un fotogrāfijās!…

Domāju, ka tieši to pašu vai arī ko ļoti līdzīgu piedzīvoja arī mūsu…, jā, nu jau lielākoties vairs ne tēti, ne mammas, bet vectētiņi, vecmāmiņas un vēl kādu paaudzi senāki senči, kam nācās pieņemt, izdzīvot, sadzīvot (?!?) gan ar svešo un mežonīgi trulo, nežēlīgo varu, gan pašiem ar savu… salauzto, pazemoto likteni un pašapziņu. Un atkal jau, varbūt ir tikai vāra nojausma, ne patiesa izpratne par to, kā vispār var justies tāds – sadauzīts, salauzts, uz ceļiem nospiests cilvēks… Kā toreiz, jā, arī manā ģimenē, bija vairāk – izmisuma, naida vai tomēr mežonīgu baiļu?… Par to, ka īpaši baidījušies no… bērniem, lai tie ”neizdzird ko nevajag”, stāstīja arī mana vecmāmiņa. Ko stāstīja, – atcirta, kad, ziņkārīga būdama, tincināju… Un nestāstīja neko! Par to, ka vectēvs nomiris (atstājot sievu vienu ar trim maziem bērniem, no kuriem vecākā – mana  mamma – bija tikai 12 gadus veca), jo bijis tik šausmīgā vietā, kur, ”iedomājās: ar rokām plēsa zemi, lai būtu gropīte, kur ar kādu kopā iegulties, lai nenosaltu!” Un jā, tur, ”zin`, ko ēd? – plēs` sasaluš` zāl` un sūkāj` sakn`s!”… Šie, iespējams, ir teju vienīgie stāsti par manu represijās, domājams, ziemeļu filtrācijas nometnē cietušo vectēvu, ko man četrgadīgam skuķim izdevās noklausīties, kad ”muti palaida” omas kaimiņš, lēģerī bez kājas palikušais un visbiežāk jau kārtīgā žvingulī satiktais Kārļonkulis, kam piebalsoja vecāmāte…

Pēc Atmodas jau dzirdēts, lasīts daudz, bet ar toreizējām bailēm, ka kāds tevi tā vienkārši var no mājām izraut, izmest sasalušā laukā un atstāt, salīdzināties var, nu varbūt… tagad, ar pieauguša cilvēka acīm un prātu raugoties, piemēram, stāsts par Tukuma mācītāju Ustupu, kurš aiz bailēm no čekas, no represijām esot… noindējies. Mācītājs un uzņēmies tādu nāves grēku! Vai maz varam saprast, kādas bijušas tās BAILES?!… Kaut ko līdzīgu nojausmai par tām, manuprāt, varam arī sajust mūsu novadnieces, dzejnieces Māras Zālītes autobiogrāfiskajā darbā «Pieci pirksti», tai fragmentiņā par Slampes stacijā nejauši sasisto Staļina bisti…

Un nu atkal un atkal Ukrainas stāsti…

Sakiet, kā un kur lai liek to komatu mūsu tautas un nu arī ukraiņu likteņstāstos?… Skaidrs, ka aizmirst nedrīkst. Bet – kā lai dzīvo? Kur lai liek naidu un sāpes? Vai maz var tā – pa īstam – piedot, ja piedošanu neviens tā arī nav lūdzis?…

Komentāri

 1. Tas, ko krievi veica pret izsūtītajiem, ir sadisms. Un šos krievu pasaules noziegumus nedrīkst aizmirst un piedot. It īpaši ja paši krievi neatzīst savas tautas noziegumus, nelabojas, bet gan ar jaunu sparu veic jaunus noziegumus nu jau Ukrainā.
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁

 2. Es brīnos, ka mūsdienās, 21. gadsimtā, ir tādi nezinīši kā Kapars Dimiters, Ainārs Šlesers, Mairis Briedis un citi, kuri nesaprot latviešu tautas sāpi un traģisko vēsturi. Ar sovjetizētajiem krieviem viss ir skaidrs: “мы победители”, “наши деды победители, мы внуки победителей”. Tas ir tipisks lielkrievu šovinisms un krievu imperiālisms. Tā ir okupantu domāšana. Starp Latvijas krieviem tas ir mazāk izteikts, ja nu vienīgi partijas “Latvijas krievu savienības”, partijas “Stabilitāte” un partijas “Saskaņa/Saskaņas Centrs” rindās. Bet krievijā šāda domāšana ir meinstrīms jeb valsts pozīcija. Lai gan “Saskaņa” pavisam nesen meta kažoku uz otru pusi, un asi nosodīja krievijas uzsākto karu Ukrainā, tomēr tā ir māžošanās. Ja partija “Saskaņa” tik tiešām būtu latviešu tautas pusē, tā nedziedātu līdzi putinistiem (kf diktatora vladimira putina faniem un sekotājiem), bet gan savlaicīgi nosodītu totalitārisma atdzimšanu/reinkarnēšanu krievijā, kā arī nesvinētu pobjedobjesijas svētkus jeb 9.maiju ar visiem krievijā lietotajiem simboliem, bet klusi rīkotu atceres pasākumus 8. maijā. Kur tiktu runāts, cik karš ir slikts, un ka totalitārisms nekad nenes laimi, vien ciešanas, bēdas un skumjas.
  Ar skumjām un līdzjūtību šajā sēru dienā, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙁

 3. Un nevaru klusu ciest ar šeit,un nav ko pārmest man,jo kremlini un to 5 kolonna takš to vien gaida lai viss noklustu.Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība

 4. Mani nemaz nepārsteidz ne K.Dimiters, ne A.Šlesers, ne M.Briedis.
  Pirmajam māte bija partijas augstāko plauktu ”apkalpotāja”, un nepatiku pret no raškas neatkarīgu Latviju ir iesūcis ar mātes pienu, mūža nogalē šī to vien darīja kā spļaudījās pret Latviju.
  Otrajam tēvs bija moskačkas urļiks slepkava, puika bija moskačkas bandītēns, to vidi šis iesūcis līdz matu galiem.
  Bet trešais, mēs labi zinām, ka sports rašistiem vienmēr ir bijis ideoloģiskās frontes priekšplānā, tāpēc tur naudu grūž iekšā tonnām, visādas federācijas uzpirktas un kas traucē nedaudz ”piebarot” arī ienaidnioeku valsts kādu sportistu, lai tas parunā ko vajag. Nevajag aizmirst, ka tieši spēka sporta pārstāvji, kuriem bieži spēka ir pārpārēm, bet prātiņa tā pamazāk, Atmodas gados bija viens reketieru stūrakmeņiem.
  #
  Mani pārsteidz cits kas, ka pie tik daudz mājām nebija izlikti karogi sēru noformējumā.
  Vai no pārāk labas dzīves esam palikuši tik slinki un vienaldzīgi?

 5. Mani pārsteidz cits kas, ka pie tik daudz mājām nebija izlikti karogi sēru noformējumā-vajag pasekot līdzi novitātēm normatīvo aktu piemērošanā-PRIVĀTPERSONAS NEVAR SODĪT PAR VALSTS KAROGA NEIZKĀRŠANU,TAS NOTEIKTS SATVERSMES TIESAS SPRIEDUMĀ!!!

 6. Jau labi sen vēroju pašreizējās varas lakstīgalas XTC centienus jebkuru, kurš nedzied līdzīgi, prastu apsaukāšanu. Paturpinot raksta tematiku, nekas jau nav mainījies kopš tiem laikiem – tādi paši XTC veidoja lielu daļu no aizvedamo sarakstiem.

  1. Ļaužu izsūtīšanas varēja notikt tikai ar okupantu – padomju krievijas – rīkojumu. Vainot latviešu tautu krievu tautas noziegumos ir ciniski, bezdievīgi un neētiski. Tas ir tāpat kā ebrejus vainot holokaustā. Ir jāmāk nošķirt upurus no varmākām. Šajā gadījumā sakarā 25. martu ir skaidri redzams, kurš ir upuris, bet kurš ir varmāka. Ne jau latvieši okupēja krieviju, lai vēlāk krieviem atņemtu īpašumus (ar tālāku latviešu ievākšanos krievu īpašumos), aizliegtu lietot krievu valodu un izsūtītu krievus uz nāves nometnēm!!! Krievija tolaik okupēja Latviju, un tieši krievija veica te savus briesmu darbus kā okupantiem pienākas. Tomēr krievija negrib atzīt savus noziegumus un publiski izsūdzēt grēkus.
   Bez cieņas, Skolnieciņš

 7. Tieši tā,vēl nesen covid19 laikos ziņotāju jeb “stučītāju” sindroms visā savā pilnība izpaudās,kad ziņoja par pārdevēju,kura lielveikalā ieklepojusies,par kaimiņa sievu,kura pēc vīra ierašanās no ārzemēm atļāvās atkritumu spaini iznest,par bērniem,kuri pēc kaimiņvalsts apmeklējuma mājā nesedēja,un kur tad vēl slavenā mājsēde?! Un pašlaik nemaz i labāk nav-iedeva zaļo gaismu “stukačiem”-policija publiski mudina ziņot par ne tās valsts karoga pamanīšanu,par ne tās dziesmas atskaņošanu,pat par nepareizo kanālu skatīšanos savā mājā…

  1. Nu gan salīdzināji! Antivakserus-”cietējus”, no kuriem aktīvākie, kā tagad redzam, vairumā gadījumu līgani no valsts gānīšanas pārgājuši uz vatiniekiem jeb putinistu piektās kolonnas ”masovikiem”, ar tiešām totaliltāras varas sabradātu cilvēku likteņiem! Nu ko teikt, stulbums-parastais un izglītības trūkums (būtu kaut mazliet pamācījies vēsturi, sabiedrības mācību, ar galvu padomājis, iespējams, arī zinātu, kā totalitārisms, autoritārisms no demokrātijas atšķiras…) vienai daļai pusi prāta noteikti ir atņēmis uz neatgriešanos. NBS, bet varbūt tomēr, googlē vismaz ieskatīsies, padomāsi, pirms glupības izplatīt?..

  2. NBS, tu tagad hiperbolizē, ekstrēmi pārspilē nesenos kovid laika notikumus. Lūdzu, nejauc pirstu ar gurķi! Padomju krievija te veica represijas pret latviešu tautu, un šiem krievijas 20. gs. nekad nebūs noilguma. Nemeklē attaisnojumus okupanta zvērībām!!!
   Bez cieņas, Skolnieciņš
   P.S. NBS (N-Bromosuccinimide) organiskājā ķīmijā izmanto kā broma avotu bromēšanas reakcijās.

 8. Nerunā lieki,ja nesaprati,par ko bija koments.
  P.S. kaut kā google tā īsti oficiāli nav skaidrojuma,kas ir “vatenieki”,”putinisti”,”masoviki” vai ar tie tik īpaši “apdāvinātiem” saprotami termini:))

  1. NBS saka: 27.03.2023 22:44
   Vatenieks (Vatņik Vulgaris) ir krieviski domājošs cilvēks. Visbiežāk etnisks krievs, taču pietiekami daudz vatenieku ir rusificēto nacionālo minoritāšu vidū. Vateniekam ir raksturīga kremļa propagandas patērēšana un cilvēcības, iecietības vai kādu citu vispārpieņemto cilvēkisko vērtību trūkums. Tā vietā cilvēka personībā dominē lielkrievu šovinisms un krievu imperiālisms.
   Putinisti – cilvēki, kuri apbrīno/pielūdz/kvēli atbalsta kf pašreizējo diktatoru vladimiru putinu un viņa varas partiju “vienotā krievija”.
   masoviki – atvasinājums no “masovka”. Inerts, truls, bezpersonīgs pūlis. Ja šī pūļa meinstrīma idejas ir lielkrievu šovinisms un krievu imperiālisms, tad šis pūlis var noslāpēt jebkuru normālo viedokli vai iznīcināt citu cilvēku kā personību, ja tas nepieder konkrētajam pūlim.
   Varbūt tu domāji nevis “masoviki”, bet gan moskaļi?

 9. Pagaidi. Tu tagad salīdzini covid laika stučītājus ar izvedamo sarakstu sastādītājiem? Nopietni? Tu met vienā maisā izsūtītos ar dauņiem, kas ignorēja pandēmijas laika likumus? Izsaku līdzjūtību taviem tuviniekiem jo tevi vairx nekas nevar glābt. Šāds tupums riņķo dns un tur vairs neko. Cerams vismaz neesi savairojies.

 10. Dēļ tādiem radījumiem kā “anonīms” un viņam līdzīgie, kas neignorēja “pandēmijas laika likumus”, un māk gudri spriedelēt ar nodrāztām frāzēm vicinot karodziņu mēs esam tur, kur esam. Un ārā vairs nekad neizkļūsim. Bet šiem radījumiem to vairs neizprast. Tur smadzeņu nav. Tur jau ir iezombētas “vērtības”, kas nav maināmas pat DNS līmenī.

  1. 100% atbalstu ”Anonīmā” viedokli – vismaz jautājumā par antivakseru sakāpināto pašvērtības apziņu un uzspļaušanu uz jebkādām sabiedrības interesēm. Savā masā (izņēmumi, kā zinām, tikai apstiprina likumsakarību) šie ļautiņi nodemonstrēja, ka viņiem absolūti nesvarīgi ir gan citi cilvēki, gan kādas kopīgās (izņemot savas – sazvērestības teoriju pārņemtās) intereses. Un varu piekrist arī ”!” paustajam – par to, ka antivakseri ir ļoti neizglītoti ļaudis, liecina jau tā viņu brēkšana, ka viņi te bija kaut kā ”totalitāri” apspiesti, piespiesti un kā vēl ne ”paverdzināti”, ”represēti”. Totatlitārā, autoritārā valstī, kā, piemēram, Ķīnā, lūk, tur bija piespiedu vakcinācija un arī pēc tam viss tika apliets ar dezinfekcijas līdzekļim un daudzviet karantīna nozīmēja iemūrēšanu dzīvokļos ar armijas uzraudzību… Cik aklam un stulbam jābūt, lai neredzētu atšķirības?!

   1. Tad Jūs bijāt tas, kurš izglāba manu vecmāmiņu no drošas kovidnāves? Ja nopietnāk, es savukārt redzu tiešu saistību starp pošu aktīvajiem piekritējiem, varai pieglaimīgajiem(pašlabuma meklētājiem), ārpus bara esošo cītīgu lamāšanu ar Putina vārda sakni veidotos izteicienos un ietīšanos zilidzeltenās lupatās (nejaukt ar karogu – par karogu auduma gabals kļūst ievērojot zināmu reglamentu).

    1. Adriatico, kas tev ir pret vakcīnām? Vakcīnas ir drošas, to lietderība ir zinātniski pamatota. Es šaubos, ka anatomiju, fizioloģiju un bioķīmiju tu esi studējis. Es šaubos. Tu tagad atkārto Ņikitas Mihalkova vadītā telešova “Bjesogon” raidītos antivakceru murgus, melus, falsifikācijas un izdomājumus.
     Un ja tu Ukrainas karogu saukā par lupatu, tad normāls tu neesi. Latvija ir Ukrainas sabiedrotā. Un ar šo dzīves patiesību tev nāksies sadzīvot.
     Bez cieņas, Skolnieciņš

     1. Nenāk ne prātā ar kaut ko sadzīvot, kur nu vēl ar ukraiņiem un viņu pakalpiņiem. Ja kas nešķiet pieņemams, lūdzu, tiniet makšķere s,, pašu vientuļie cilvēki slīgst pilnīgā trūkumā, toties ukraiņu “bēgļi”, lieliski iejutušies Eiropā, izpaužas pilnā apmērā.

      1. Adriatico saka: 28.03.2023 20:31 Ja nebūtu krievijas fašistu, nebūtu arī kara bēgļu.

 11. 1. Pilsoniski aktīvai pozīcijai pret plakanzemjiem nav nekāda sakara ar vateņu iecienīto stučīšanu.
  2. Vergam-dzimtcilvēkam nesaprast Brīvu cilvēku, jo Brīvs cilvēks karogu pie mājas liek brīvprātīgi nevis tikai tāpēc, ka par to varētu sodīt.
  3. Šodien Ukraina ir simbols cīņai pret mežoņu ordu un ir kā lakmusa papīrs vatenisma indikācijai.
  4.Par kādu DNS te runāja biedri, jūs pārstāvat ”skrepu civilizāciju”, jums esot lieka hromosoma.

 12. Un tikai tumsonīgā sovjetu sabiedrība,kuras mantojums joprojām dominē mūsu valstī,neļauj pilnvērtīgi dzīvot visām seksuālām minoritātēm,pārņēmis mūsu deputātu prātus,neļaujot tiem pienemt civilās savienības likumu un no tā izrietošās tiesības,arī bernu adoptesanu viendzimuma pāriem. Piebalsošu mūsu augsti inteliģentajam premjeram kariņam,kad viņš teica,ka viņam kauns dzīvot tādā tumsonīgā sabiedrībā,kas joprojām dzīvo 19 gadsimtā

 13. Es uz krievijas pilsoņu repatriāciju skatos ar mīļumu. Tas ir kā palīdzēt stirnai, kura ir iemaldījusies tavā dārzā, atrast ceļu uz mežu. Pelni pie pelniem. Mēsli pie mēsliem. Krievi pie krieviem.

 14. Ekspert,es ar Tevi vienās domās-izlasiet Hitlera “MAIN KAMPF”un daudz kas paliks skaidrs..

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *