Attēlam ir ilustratīva nozīme

Nežēlīgā statistika

Noteikti ikviens būs pamanījis, ka Latvijā jau kuro gadu laiku pa laikam uzvirmo asas diskusijas par sociālās, izglītības, veselības aprūpes un citu vietējām kopienām svarīgu infrastruktūras objektu optimizāciju, jeb, būsim reālisti – likvidāciju. Tiek optimizētas slimnīcas, poliklīnikas, pasta nodaļas, bibliotēkas, skolas. Cilvēki protestē gan klātienē, gan sociālajos tīklos, bet optimizāciju cunami veļas un veļas pāri Latvijas laukiem un mazpilsētām, kas paliek arvien klusākas un tukšākas pēc katra viļņa.

Protams, vairums no mums uztver šīs norises emocionāli un negatīvi. Vecākās paaudzes ļaudis atceras Latvijas laukus – nu labi, lai ar visām padomju sistēmas negācijām, bet tomēr kā pilnus dzīvības, ar vienmēr pieejamām vakancēm, vietām skolās un bērnudārzos, dienesta dzīvokļiem jaunajiem speciālistiem utt. Toties tagad viss kļūst arvien pamestāks, cilvēki aizplūst kur nu kurais: novadu centri, Rīga, ārzemes. Paliek vien plaši, pesticīdu sterilizēti rapšu un labības lauki ar tukšu viensētu ielāpiņiem. Jau esam pieraduši dzimtsarakstu nodaļu gada atskaitēs redzēt mirušo skaitu, kas teju pat divas reizes pārsniedz jaundzimušo.

Jā… Demogrāfija. Ļausim emociju vietā runāt sausiem skaitļiem.

Ir tāda Statistikas pārvaldes tīmekļa vietne, portāls   stat.gov.lv.www.data.stat.gov.lv

Ikviens, kam nav slinkums, var pārbaudīt šos datus un pārliecināties, ka nekas no tālāk teiktā nav pārspīlēts vai izdomāts.

Sāksim ar iedzīvotāju dabiskā pieauguma rādītājiem. Ja pirmskara Latvijā ik gadu bija stabils pieaugums no 5 līdz 15 tūkstošiem cilvēku, tad pēc 1990.gada situācija ir krasi atšķirīga. Nevienu reizi trīsdesmit divu gadu laikā (dati šobrīd pieejami līdz 2022.gadam) bilance nav bijusi pozitīva. Šajā periodā negatīvās dzimstības dēļ esam zaudējuši vairāk kā 341 000 cilvēku.

Otrs faktors: migrācijas saldo. Arī tas nevienu reizi kopš neatkarības atgūšanas nav bijis ar plusa zīmi. Milzīgs aizbraucēju skaits pirmajos neatkarības gados – par to varētu tikai priecāties, jo projām devās okupācijas armijas pārstāvji ar savām ģimenēm. Tomēr arī pēc tam esam mīnusos. Kārtējais “kritiens” – 2007.-2008.gada krīze un darbaspēka aizplūšana. Kopš tā laika esam zaudējuši aptuveni 200 000 aizbraucēju. Vienīgais gads, kad esam “plusā” – 2022. Diemžēl, lielākā daļa no 20 tūkstošiem iebraucēju ir Ukrainas kara bēgļi. Latviešu  – tikai ap tūkstoti.

Tātad pēdējo 30 gadu laikā valsts zaudējusi pusi miljona cilvēku. Tas ir – vairāk kā ceturto daļu iedzīvotāju. Ja mēs vēl pierēķinātu klāt vairāk kā 400 000 mākslīgo abortu… Protams, šis ir sarežģīts jautājums, bet, kā jau teicu – tāda ir statistika. Prieks, ka abortu skaitam ir tendence arvien samazināties: no gandrīz 40 tūkstošiem 1991.gadā līdz nepilniem trim tūkstošiem 2022.gadā un šī līkne tuvojas nullei. Bet kopējie skaitļi ir vienkārši dramatiski.

Tāpēc pilnīgi likumsakarīgi, ka skolēnu skaits vispārizglītojošās skolās ir samazinājies no 352 tūkstošiem 1991.gadā līdz 217 tūkstošiem 2021.gadā (tātad mīnus 38 procenti), un vispārizglītojošo skolu skaits attiecīgi no 962 uz 643 (par vienu trešdaļu mazāk).

Kopējais secinājums – mēs izmirstam. Strauji. Tas nav nekāds noslēpums. Tā ir kā sniega bumba, kas neapturami veļas lejup no kalna. Jāsaprot elementāra lieta: banāli sakot, tas, kurš nav piedzimis, nevairojas. Tas, kurš pārcēlies uz dzīvi svešās zemēs, nevairojas Latvijai. Tātad, katrs gads ar dzimstības bilances mīnusu mūs ievelk gan dziļāk demogrāfiskajā bedrē šodien, gan atņem nākotnes cerības. Un, protams, finansiāli. Nav noslēpums, ka mūsu valstī pat vispieticīgākie statistikas dati parāda nenormālu ēnu ekonomikas – uzņēmējdarbības, par kuru netiek maksāti nodokļi – īpatsvaru. Gandrīz deviņi miljardi eiro (vairāk nekā ceturtā daļa no valsts Iekšzemes kopprodukta!) tiek, rupji sakot, noblēdīta – kā aplokšņu algas, kā neuzrādīti ieņēmumi. Tad, apvienojot visu iepriekš minēto, – kādus  brīnumus mēs galu galā gribam redzēt? Vai kādu Laimes Lāci, kas atnāks, sāks mūsu vietā dzemdēt bērnus un maksāt nodokļus? Neviens nenāks. Nāksies pašiem sakārtot savu māju, bet, ja ne – agri vai vēlu atnāks citi, kas to izdarīs. Tikai, kad tas notiks, diez vai mēs (tie, kas vēl būs palikuši) būsim par to sajūsmā.

 

Komentāri

 1. Diemžēl,pilnīga taisnība ! Tam jau pat skaitļus nevajag, pamēģiniet atrast labu speciālistu jebkurā jomā, tu,tū naf ! Rīga jau izdzīvos. Taču novadi, tikai ašākie, kuri spēj ieinteresēt iedzīvotājus , rūpēties lai iedzīvotājiem nebūtu nekur jāmūk ,jo tikai atbalstošā vidē var augt bērni.
  Diemžēl pagaidām tas nav Tukuma variants………….

 2. Padomju okupācijas varas gados Latvijā dzima krievi, nevis latvieši. No tā laika depopulācijas ir grūti attiet pat vel tagad. Otrajā pasaules karā Eiropa saņēma Lendlīzi, pēc kara tika realizēts Maršala plāns. Eiropa atkopās. Bet kas notika ar Latviju? Padomju okupācijas vara izlaupīja Latviju un iepludināja simtus tūkstošus civilokupantu. Lūk, kas notika ar Latviju.

 3. Diemžēl viss tiek darīts, lai lauki būtu tukši.Diez kā tas ir darba sludinājumi reģionos ir ar leilām prasībām, bet atalgojums smieklīgs. Tā dubultmorāle, piesakās jau labi ka vispār ir kāds. Un ko var gribēt tad lauku reģionos, kapēc lai jaunie gribētu palikt? Varbūt ir laukos jābūt tādam pašam kā pilsētu centros un tad tie jaunie vēlēsies dzīvot lauku reģionos.

  1. Nodarbojies ar 2. paaudzes biotehnoloģiju un radi pati sev darbu! LU visas vajadzīgās zināšanas var iegūt. Vajadzīgos mikroorganismus no mikroorganismu kultūru kolekcijas var izdiedelēt kursa darba un diplomdarba rezultātā. Kur problēma? Laukos uzņēmīgs cilvēks var dzīvot cepuri kuldams.

  2. Vispirms jau vajag noasfaltēt ceļus līdz laukiem. Kurš jauns cilvēks grib braukt kā pa miltu maisu? Tā te valdības mainās, sasola labumus, bet beigās nav nekā. Šodien Kandavā uz ielas ķersta cilvēkus, lai parakstās par Kandavas novada atpakaļ dabūšanu, atdalīšanu no Tukuma. Nez kurā “lielajā galvā” ienāca tāda doma? Neatceros, ka Kandavas novada laikā būtu kas bijis tik labi, lai gribētu atpakaļ. Tos parakstu vācējus gribas pasūtīt uz vienu vietu… ,patiesībā ne jau parakstu vācējus, bet tos, kas uzdeva parakstus vākt.

 4. Hi there,

  We run a YouTube growth service, which increases your number of subscribers both safely and practically.

  – We guarantee to gain you 700-1500 new subscribers per month.
  – People subscribe because they are interested in your videos/channel, increasing video likes, comments and interaction.
  – All actions are made manually by our team. We do not use any ‘bots’.

  The price is just $60 (USD) per month, and we can start immediately.

  If you’d like to see some of our previous work, let me know, and we can discuss it further.

  Kind Regards,
  Amelia

 5. Dear ladies and gentlemen,
  Football is perhaps the most interesting sport on our planet, and predicting the final outcome of football matches is a complex and complex task.

  When you make soccer predictions, whether it’s for fun or to make a profit from betting on the games of
  fortune, you’ll find that there are many soccer analysts on the
  planet, as well as tools in the form of computer programs
  that can help you. in this venture.
  Today I would like to introduce you to our successful analytical approach to football predictions: we use a program that
  gives full information about future matches based on the ELO
  rating system, which also provides information on the performance of the ELO rating, and also allows to perform Asian handicap tests, as
  well as computer simulation of the future match to see the change in the ability to perform the ELO ratings, as well as in the ELO ratings themselves and more and more valuable indicative of the outcome of the
  match objective parameters.
  As you can see, we are talking about professional soccer predictions that take into
  account various factors that could be predicted in advance.

  We offer you a training course using the above mentioned program, the end result of
  which will be a great development of your analytical abilities regarding football matches.

  For more information and to see evidence of the success of our analytical football approach please visit:
  sport.toxylact.com
  We claim that our analytical approach is currently leading in the world
  of football predictions and because it allows to successfully
  analyze not only football matches, but basketball matches, hockey matches
  and more sports!
  With respect
  Dimitar Kehaiov MD
  Bourgas
  Bulgaria

 6. Dear ladies and gentlemen,
  Football is perhaps the most interesting sport on our planet, and predicting the final outcome of football matches is a complex and complex
  task.
  When you make soccer predictions, whether
  it’s for fun or to make a profit from betting on the games
  of fortune, you’ll find that there are many soccer analysts
  on the planet, as well as tools in the form of computer programs that
  can help you. in this venture.
  Today I would like to introduce you to our successful analytical approach
  to football predictions: we use a program that gives full information about future matches based on the ELO rating system,
  which also provides information on the performance of the ELO
  rating, and also allows to perform Asian handicap
  tests, as well as computer simulation of the future match
  to see the change in the ability to perform the ELO ratings, as well
  as in the ELO ratings themselves and more and more valuable indicative of the outcome of the match objective parameters.

  As you can see, we are talking about professional soccer predictions that take into account various factors that could be predicted
  in advance.
  We offer you a training course using the above mentioned program, the end result of which will be
  a great development of your analytical abilities regarding football matches.

  For more information and to see evidence of the success of our analytical
  football approach please visit:
  sport.toxylact.com
  We claim that our analytical approach is currently leading
  in the world of football predictions and because it allows to successfully analyze not
  only football matches, but basketball matches, hockey matches and more sports!

  With respect
  Dimitar Kehaiov MD
  Bourgas
  Bulgaria

 7. Dear ladies and gentlemen,
  Football is perhaps the most interesting sport on our planet, and
  predicting the final outcome of football matches is a complex and complex task.

  When you make soccer predictions, whether it’s for fun or to
  make a profit from betting on the games of fortune, you’ll find
  that there are many soccer analysts on the planet,
  as well as tools in the form of computer programs that can help you.
  in this venture.
  Today I would like to introduce you to our successful
  analytical approach to football predictions: we use a program that gives full information about future matches
  based on the ELO rating system, which also provides information on the performance
  of the ELO rating, and also allows to perform Asian handicap tests,
  as well as computer simulation of the future match
  to see the change in the ability to perform the ELO ratings, as well as in the ELO ratings themselves and more and
  more valuable indicative of the outcome of the match objective parameters.

  As you can see, we are talking about professional soccer predictions that take into account various factors that could be predicted in advance.

  We offer you a training course using the above mentioned program, the end result of which
  will be a great development of your analytical abilities regarding football
  matches. For more information and to see evidence of the success of our analytical football
  approach please visit:
  sport.toxylact.com
  We claim that our analytical approach is currently leading in the world of football predictions and because it allows to successfully analyze not only
  football matches, but basketball matches, hockey matches and
  more sports!
  With respect
  Dimitar Kehaiov MD
  Bourgas
  Bulgaria

 8. Dear ladies and gentlemen,
  Football is perhaps the most interesting sport on our
  planet, and predicting the final outcome of football matches is a complex
  and complex task.
  When you make soccer predictions, whether it’s for fun or to make a profit from betting on the games of fortune, you’ll find that there are many soccer analysts on the planet, as well
  as tools in the form of computer programs that can help you.
  in this venture.
  Today I would like to introduce you to our successful analytical approach
  to football predictions: we use a program that gives full information about future matches based on the ELO rating system, which also provides information on the performance of the ELO
  rating, and also allows to perform Asian handicap tests, as well as
  computer simulation of the future match to see the change in the ability to perform the ELO ratings, as well
  as in the ELO ratings themselves and more and more valuable indicative of the outcome of the match objective parameters.

  As you can see, we are talking about professional soccer predictions that take
  into account various factors that could be
  predicted in advance.
  We offer you a training course using the above mentioned program, the end result of which will be a great development of your analytical abilities regarding football matches.
  For more information and to see evidence of the success of our
  analytical football approach please visit:
  sport.toxylact.com
  We claim that our analytical approach is currently leading in the world of football predictions and because it allows to successfully analyze not only football matches, but basketball matches,
  hockey matches and more sports!
  With respect
  Dimitar Kehaiov MD
  Bourgas
  Bulgaria

 9. Dear Medical Professionals,
  We are excited to invite you to explore our online bookstore, specifically tailored for
  the curious minds in the medical field. Our collection features a wide range of medical
  bestsellers, from pioneering research texts to insightful health guides.

  books.toxylact.com
  Understanding the importance of accessible knowledge in healthcare, we are thrilled to offer you
  the opportunity to download various medical bestsellers for free.
  Whether you are a practicing professional, a student, or
  simply someone with a keen interest in medical science, our
  bookstore is a treasure trove of information.
  Immerse yourself in the latest medical insights and discoveries.
  Enhance your professional knowledge, or simply satisfy your curiosity
  about the ever-evolving world of medicine. Our user-friendly platform
  ensures a seamless browsing and downloading experience.

  Visit us today and start your journey into the depths of medical wisdom.

  Warm regards,
  Lactology Foundation
  http://www.toxylact.com

 10. Dear ladies and gentlemen,
  Football is perhaps the most interesting sport on our planet,
  and predicting the final outcome of football matches
  is a complex and complex task.
  When you make soccer predictions, whether it’s for fun or
  to make a profit from betting on the games of fortune, you’ll find
  that there are many soccer analysts on the planet, as well as tools in the form of computer programs that can help you.
  in this venture.
  Today I would like to introduce you to our successful analytical
  approach to football predictions: we use a program that gives full information about
  future matches based on the ELO rating system, which also provides information on the
  performance of the ELO rating, and also allows to perform Asian handicap
  tests, as well as computer simulation of the future match to see
  the change in the ability to perform the ELO ratings, as well as in the ELO ratings themselves and
  more and more valuable indicative of the outcome of the match objective parameters.

  As you can see, we are talking about professional soccer predictions that take into account various
  factors that could be predicted in advance.
  We offer you a training course using the above mentioned program, the end result of which
  will be a great development of your analytical abilities regarding football matches.
  For more information and to see evidence of the success of our analytical
  football approach please visit:
  sport.toxylact.com
  We claim that our analytical approach is currently leading in the world of football
  predictions and because it allows to successfully analyze
  not only football matches, but basketball matches, hockey matches and more sports!

  With respect
  Dimitar Kehaiov MD
  Bourgas
  Bulgaria

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *