Ivonna Plaude NTZ redaktore

Nāk kailcirtes izgreznot Latviju?

Jau vairākus gadus, uzrunājot tautiešus, arī mūsu novadniekus, kas kaut kādu iemeslu dēļ dzīvo un strādā ārzemēs, nevar nepamanīt apbrīnojamu vienprātību viņu teiktajā par to, kā svešumā visvairāk pietrūkst. Līdztekus ģimenei un māju sajūtai nereti kā pirmā tiek minēta Latvijas daba un jo īpaši tās neskarto mežu un tēraudzilās jūras daļa. Un, kā izrādās, šim viedoklim par svarīgākajām Tēvzemes dabas vērtībām ir gatavs pievienoties absolūtais šī brīža Latvijas iedzīvotāju vairākums. To atklājis arī nesen veiktais Pasaules Dabas fonda un «Kantar» TNS veiktais pētījums, kurā 85% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 65 gadiem piekrīt apgalvojumam, ka “Latvijas daba ir unikāla”, bet 75% aptaujāto kā īpašas dabas vērtības nosaukuši dabiskos mežus, 66% Baltijas jūru un tās piekrasti.

Tai pat laikā apkārt redzamā realitāte rāda pavisam citu ainu. Kailcirte pie kailcirtes, arī dabas parkos, arī kādreiz par apdzīvotu vietu rekreācijas zonu atzītajās teritorijās, arī ar ”dabu saudzējošo” caurlaižu statusu aplaimotajā Jūrmalā. Bez žēlastības tiek nocirstas gan iepriekš par ainaviskām atzītās birztalas, gan vēl pirms pāris gadiem par īpašu Latvijas ainavas daļu nosauktās skaistkoku alejas. Un, kas interesanti, top aizvien jauni likumi, noteikumi, tiem piesaistītu zinātnieku atzinumi, kas bez kauna un goda ar slaidu loku uzspļauj nācijas vērtībām un to saglabāšanai. Galvenie mežu vērtības noteicēji ir tie, kas mežā redz tikai ciešmetrus un kustīgus ”veselīgā atpūtā” nošaujamus mērķus. Ne velti no 13 Latvijas Mežu konsultatīvās padomes locekļiem, 10, ja ticam aptaujām, pārstāv absolūto mazākumu, tos, kam kuru interese acīmredzot ir mežu ”izsmelt” līdz dibenam. Tūlīt un tagad! Un šai ziņā kronim der gan nule kā no jauna bīdītie noteikumi, kas Latvijas medniekiem prasa īpašu statusu citviet Eiropā aizsargājamo lūšu un vilku šaušanā, kā arī jau vasarā ”bīdītie” «Noteikumiem par koku ciršanu mežā», kurās izcirtēju lobijs vēlas panākt atļauju vēl par 20 līdz 40% palielināt kailcirtēm pakļautās mežu platības. Un, lai to tā skaisti un brīvi varētu realizēt, cita starpā paredzēts atļaut izcirst līdz šim aizsargātās kāpu aizsargjoslas…

Kas tam pretī? Dažu, uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmu cilvēku… pat ne cīņa, vairāk tāda kā klusa klauvēšana pie varas un naudas aizbarikādēto gaiteņu cieši noslēgtajām durvīm? Dažu uz kailcirtē nocirsto koku ciņiem raudošu sēņotāju lāsti? Atsevišķu, naudas grūtībās esošu biedrību, aicinājumi?

Atzīšos, ļoti ceru, ka citu valsts simtgadei veltītu iniciatīvu vidū akcija «100 kailcirtes Latvijas simtgadei» kaut vai sava citāduma dēļ taps par vienu no pamanāmākajām. Kaut vai tāpēc, ka tā daudz vairāk nekā jebkura cita mudina mūs visus šeit Latvijā dzīvojošos ieskatīties savai sirdsapziņai acīs un ieraudzīt, cik daudz tajās neremdināmas alkatības, liekulības un melu…

Komentāri

 1. Ja kāda valsts ir nolemta iznīcībai, tad tā arī tiks iznīcināta. Mēs te varam gānīties un burkšķēt zem deguna cik uziet – tāpat nekas nemainīsies. Vietējie kolaboracionisti mierīgi turpinās pildīt savu saimnieku pavēles, pretī saņemot dažādus bonusus un privilēģijas.

  1. Pilnīgi piekrītu Secinājumam,un skumji,ka latvieši neredz, ka zeme jau sen ir pārdota, fanojam tikai par kontūru uz kartes LV.

 2. Paldies, Ivonna, par rakstu. Laiks piecelties un teikt “PIETIEK” mūsu aplaupīšanai, visiem, kam rūp mūsu meži un daba! Nupat jau arī ārsti ir piecēlušies. Ārstu biedrības valde nosūtījusi publisku aicinājumu mūsu valsts vadītājiem, lai pārtrauc Latvijas mežu mežonīgo izciršanu! (skat. pietiek.com, 8.11.2017)

 3. Tāpēc jau tās daudzās koģenerācijas stacijas atrada vēl neuzceltas,bet naudu maksājam,tad meži visi tiktu izcirsti un bagātnieku skaits uz mūsu rēķina tikai pieaugtu,kas mums daudz ražošanas uzņēmumu ir,atceroties bērnību ,kad strādāja Slokas papīrfabrika,tad baļķi ešeloniem tika ievesti papīrfabrikai.

 4. Nu bet nekas jau nevar apturět to văjprātu,nu jau paliek arvien trakăk.Kuram tad ir tā vara lai to cisu apturětu?Ko līdz ka měs tik runăjam un rakstam,kas tălāk?

  1. vēl jau ir tā forma, ko parādīja Ārstu biedrība. Un ir vēl tā, ko darīja, ja atceraties, Dainis Īvāns ar domu biedriem tajos dziļajos padomju laikos, kad vajadzēja apturēt plānu par Daugavas iznīcināšanu! Akcija toreiz bija “Daugavai būt”. Tas pats jādara arī tagad.

   1. Nu tagad zaļajiem ir visas iespējas izpausties. Lai šamie pieķēdējas pie katra zāģēšanai paredzētā koka un stāv tur līdz pēdējais koku bende pazūd no meža elles virzienā!

    1. tu būtu tas sarkanais, kam tajā asiņu jūrā patiktu noskatīties, kad tauta sargātu savas dabas vērtības?

     1. Mēs taču dzīvojam demokrātiskā Eiropā un Eiropā šāda dabas aizstāvju rīcība nav nekas neparasts. Bet varbūt tomēr nedzīvojam!

 5. Ir arī akcija “mana balss”. Vispirms , lai necērt, kamēr putni perē ! Savā valstī ar savu īpašumu ir jāmāk In jāgrib rīkoties! Nav jāsēž, jāpurkšķ pa anonīmiem portāliem, bet tie kampēji jāaptur! In likumīgi metožu joprojām ir daudz, nevajag tikai palikt vienaldzīgiem purkšķētājiem!

  1. “manas balss” parakstus likumu izstrādātāji vērā neņem. Tas ir jau pierādīts fakts. Tā, ka sabiedrībai jāizmanto citas ietekmēšanas formas.

 6. Tas no malas izskatās visai vienkārši Ivonna Plaude.
  Es, Ivonna Plaude, esmu gatava publiski žēloties, bet neesmu gatava uzņemties atbildību un rīkoties. Tas ir tas kā es to redzu, ko tu publicē Tukuma iedzīvotājiem. Ja būtu jāaktualizē jautājums par to kādus kompleksus rada šis laikraksts. Slēdziens būtu aktualizē jautājumu, taču reālu risinājumu nesniedz.

   1. jau tu, R.R. kā atbildīgs, kaut arī vājredzīgs (tas nav liels netikums) pilsonis un Tukuma iedzīvotājs, varētu piedāvāt sabiedrībai savu rīcības plānu šī aktuālā jautājuma risināšanai.

  1. Tiešām nesaprotu, kādus kompleksus var radīt laikraksts un mana sleja konkrēti, ja ar to mēģinu vien apelēt pie visu mūsu sirdsapziņas, lai mēs neesam tik patērnieciski? Vai arī Jūs traucē zināšanas, ko līdz ar avīzi gūstat? Jaukāk būtu kā strausam – tuksnesī un ar galvu smiltīs? Vai arī domājat, ka trim žurnālistiem vajadzētu atrisināt visas četru novadu kopējās problēmas,turklāt– klusu, nemanāmi un ”pozitīvā gaisotnē”?

 7. Labi, R.R., ka vismaz godīgi atzīsties, ka tava žēlaba ir par to, ko tu “no malas redzi”, vai kā tev kaut kas rādās. Vai nevarētu būt, ka uz vecumu tava redze vairs nav tik laba? 🙂 Pirmkārt, tev, kā var saprast, nav nemaz vai ir vāja nojēga par to, ko dara žurnālists, un kāds ir medija uzdevums. Otrkārt, vai tev ir informācija (vai tu esi to pārbaidījis), ka konkrētais jautājums netiek virzīts risināšanai atbildīgajās institūcijās, ka sūksties?

 8. Ļoti augstu vērtēju mūsu ārstu kā profesionālas organizācijas drosmīgo un atbildīgo soli. Ar Dr.Ilzes Aizsilnieces, ārstu biedrības valdes vārdā mūsu valsts vadītājiem adresēto vēstuli pātraukt mūsu mežu izciršnu, katrs var iepazīties portālā pietiek.com
  Labi, ka arī mediji tam atsaucas.

 9. Man tādas smagas aizdomas, ka lielākā dala komentētāju mežā bijuši, kad viñus vecāki ieñēmuši, bet iespējams, ka pat tad kaut kur ne-mežā, bet zem kadika koka parkā. Ne mazākās saprašanas no mežiem. Cirtī, cirtīs un vēl cirtīs un ar savu greizo demagogiju te vāji vaidēs visu mūžu. Ornitologi, skolotāji, vietuljās kundzes, kuras neko nesaprot no mežiem. Mežiem būt!!!

  1. Ko īsti gribēji pateikt?…
   Petjkām jau gan laikam ir vienalga, ir mums te, Latvija, mežs, vai nav. Bet Ozoliem, Priedēm, Lūšiem un tamlīdzīgajiemm jau gan par Latvijas mežiem būtu jāparaud, jo tiek, kas tagad pie mežu lietu ”sakārtošanas” tikuši, bez tūlītēja labuma sev un tuvākajiem jau neko arī laikam negrib redzēt. Tā teikt fatālisti- pēc viņiem kaut ūdens plūdi vai Latvijas mežu gadījumā – krūmu audzes, harvesteru uztaisītie slīkšņu brikšņi un dažas priedes – Slīteres vidū. Lai gan, gan jau atkal ”zinātnieks” Dubrovskis izrēķinās, ka tās vairākus simtus gadus vecās priedes mums traucē elpot un tāpēc ir jānocērt.

   1. Pielauju domu, ka Tu esi skolotāja, kura vienu reizi gadā aizbrauc ar mazajiem uz Kemeru tīreli pa laipām pastaigāt un no meža saimnieciskā darbības saprašana ir liela, liela 0!!! Ieej pāraugušā mežā, kur egles un citi koki. Saule nav ne grama tur un tur tās Tavas ogas ne vella neaug, jo vajadzīga gaisma! Ta daaa!!! Un zini ko, meža dzīvniekiem tur arī barības nav!!! Ta daa!!! Un teiksi ka no mežiem saproti, nekā, nulle šajā sakarā. Dzīvniekiem barības bāze ir jaunaudzēs, briestaudzēs(diez vai zini ko tas nozīmē un iespējams kasīsies pieturzīmēm nepareizām, jo šajā sarunā vienīgi pie tā varētu piekasīties). Ej pamācies mežsaimniecību, ne tikai Latvijā, bet kādā no ziemelu puslodes skolām vai rietumu un TAD Tu sapratīsi, kā procesi notiek mežā. Kā kaucoši suñi viens otram kauuc līdzi, bet galvenais ir kaut.

    1. Nu nebūšu vis tā dullā učene, kas no meža ”saimnieciskās izmantošanas” neko nesaprot. Ta-dā.. Bet viens gan, neuzskatu, ka mežs ir tikai saimnieciskās izmantošanas objekts (ar to saprotot zvērīgu izciršanu pat putnu ligzdošanas laikā un šaujot it visu, kas kustas, pat tos, kas citviet Eiropā ir aizsargājami, lūšus, vilkus un lāčus). Un, kas interesanti, tie paši zviedri, kas te lieli labuma guvēji un ieviesuši harvesterošanu, taču savus mežus kā ušņu cūku izbagarētus laukus vis neatstāj.

  2. Petjka pats ar pirkstu taisīts, un tā arī taisījis savus bērnus zem kāda krūma  Petjkam skauž, ka ārsti un skolotāji izglītoti, bet pats tik vien kā pa bašku dabūjis . Tik vien tās saprašanas kā zāģēt un apzagt valsti.

  3. Petjka, kā tur ir to tavu gaismu tajā tavā “pasaku mežā”? Cik nācies novērot, tā gaisma, par kuras trūkumu te publiski asaru birdini, pietrūkst vienīgi tavos nabaga necilajos kokaugu plantācijas stādījumos, ar kuriem tu pa zemkopības ministrijas dāsni kaisītajiem Eiropas fondu finansējumiem esi apmežojis kādreizējās lauksaimniecības zemes! Tur, jā – tur, patiešām, gaisma neiespīd un dzīvu zemsedzi neredzēt. Tur tu priekš sevis nekādu barības bāzi nesameklēsi!:) Mēs te pa mežu runājam, ne par kokaugu plantācijām.

 10. Nav klusa klauvēšana. Ir nopietna cīņa, un cirtēji tos, kuri mēģina iebilst viņiem, ka jāievēro nekas cits, kā vien pašu pieņemtie noteikumi, sauc pie tiesas ar safabricētām apsūdzībām, kā liecina mana pieredze. Nekad mūžā nevarēju iedomāties, ka paši latvieši savā naudas kārē apēdīs savus tautiešus, kuri vēl nav zaudējuši godu un sirdsapziņu, bet nu tā notiek.

  1. Biseniece kundze, Jums vajadzētu nosaukt vārdā to valsts uzņēmuma pārstāvju vārdus, kas šādas nelietības pret Jums darījuši. Viņi taču nav anonīmi. Mums svarīgi zināt, kas viņi ir un kādus amatus ieņem valsts uzņēmumā. Viņiem noteikti nebūtu kauns par saviem „varoņdarbiem”.

   1. Varu nosaukt. Pieteikumu Auces novada policijā saukt mani pie administratīvās atbildības parakstījis LVM valdes loceklis Bumbiera kungs.

 11. Ja rakstu rakstījusi pati I.Plaude, tad tāds NTZ ar steigu no šādas žurnālistes būtu jāatbrīvojas. Neviena skaitliska fakta – tikai un vienīgi pa stūriem sagramstīti meli. Sen nebiju redzējis, ka žurnālista analīzes līmenis un attieksme pret savu lasītāju tik pat zema, cik ielasmeitai tikums.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *