attēlam ir ilustratīva nozīme

Konvenciju zini? Nu nemaz nav līdzīga…

Ir tāds vecumvecs jociņš par to, kā lauku cilvēks otram tādam pašam lauku cilvēkam apraksta pirmo reizi mūžā redzētu krokodilu. “Zirgu zini? Nemaz nav līdzīgs!” – viņš secina. Un paralēles ar šo manā prātā zīmējas, kad politiķi kārtējo reizi nonāk līdz neauglīgajām diskusijām par Stambulas konvenciju. Neauglīgas, jo tiek muļļātas gadiem, precīzāk, kopš 2011. gada 11. maija, kad konvencija tika parakstīta (gandrīz jubileja!). Un tā paralēle tāda, ka pārsvarā jau sparīgākā villošanās – vismaz virtuālajā vidē – noris starp ļaudīm, kas konvenciju paši ne acī nav skatījuši, bet itin viegli pavelkas uz baidīšanu ar tādiem pārpārajiem bubuļiem kā genderisms un viendzimuma laulība.

Nekad neesmu slēpusi, ka gan savu bērnu dēļ, gan, par nākotnes paaudzi kopumā domājot, esmu ar visām četrām par to, lai mūsu sabiedrība kļūtu pēc iespējas pieņemošāka. Lai nebūtu tā, ka bērns, jaunietis un, patiesībā, ikviens no mums, riskē kaut kur aiz stūra dabūt pa muti tikai tādēļ, ka kādam citam šķiet, ka tu ar kaut ko esi savādāks… Bet, diemžēl, tas arvien arī pie mums, Latvijā, ir nepiedodami aktuāli! Tajā pašā laikā nu nav man būtiski pārliecināt kādu konservatīvi domājošo, kuram, nez, puikas kleitās vai tamlīdzīgas izdarības šķiet pavisam absurda māžošanās. Arī tas ir saprotams un pieņemams. Taču tikai līdz brīdim, kad nesākas agresīva bļaustīšanās un pa(-ār)mācīšana, kā pareizi dzīvot – ala “dabisko ģimeņu“ kustības nefiltrētais populisms. Atsakos ticēt tiem un pieņemt apgalvojumus par to, ka, redz, kaut kādas tur pavisam niansētas izmaiņas likumā sagraus valsts pamatus un pie reizes liks pilsoņiem mesties nekontrolētos intīmos sakaros ar sava dzimuma pārstāvjiem vai pat mudinās masveidā mainīt dzimumu!

Bet pats interesantākais, ka Stambulas konvencija jau ne par to. Konteksts un mērķis ir viens vienīgs – cīņa ar vardarbību ģimenēs. Vai tā Latvijā tiešām nav būtiska problēma, ko risināt? Jēkabpils gadījums, kur atraidīts mīlnieks burtiskā nozīmē ķērās pie ieročiem, gribētos domāt, tomēr ir izņēmums. Tomēr tas apjoms pavisam personīgu stāstu par vardarbību, tostarp seksuālu, ko dažādu vecumu sievietes regulāri piedzīvo un, visbiežāk, – pašas savās ģimenēs, ir patiesi baiss…

Protams, ar pliku konvenciju, ja to izdrukā, labākajā gadījumā var vien kaitinošu mušu nosist, ne atrisināt vardarbību ģimenē. Tomēr, manuprāt, tā ir zīme – pavisam oficiālā, valstiskā līmenī, – ka vardarbība nekādā formā pie mums nav pieņemama vai attaisnojama. Tāpat tas būtu gana plats solis pretī tam, lai ar šo problēmu strādātu visos līmeņos, tostarp preventīvi, piemēram, veicinot izpratni sabiedrībā, nevis tikai cenšoties apkarot vardarbības sekas. Ticu, ka mēs to varam un, ticu, ka tā arī būs! Taču, dzirdot dažāda ranga konservatīvo populistu muldēšanu, ir skaidrs, ka ceļš līdz tam nepārprotami vēl ejams tāls. Un to apliecina kaut vai viens mazs, nejauši pamanīts piemēriņš. Proti, ir mums Latvijas mūzikas pasaulē tāds ekstravagants tēls kā Andris Kivičs, kas pat nav slēpis – nu, jā, gadījies viņam un ne vienu reizi vien savas sievietes arī fiziski pārmācīt. Pie savas pārliecības viņš, protams, turas cieši un pie katras izdevības piekomentē kaut no sērijas “tās sievietes mēdz izvest”. Tas, ka pieauguša cilvēka rīcība un tiesības ir no nepatīkamām attiecībām aiziet, nevis sist, viņa galviņā kaut kā tomēr nesaslēdzas. Bet nu Dievs ar pašu Kiviču, taču tas, ka tādu pārliecinātu sievu sitēju algo televīzija, kas, kā pati reklamē, rada saturu tieši sievietēm, gan, maigi izsakoties, šķiet dīvaini. Un ir tikai vēl viens piliens tajā problēmu jūrā, kas Latvijā ar steigu jārisina!

Komentāri

 1. Kāds sakars kaut kādai uzspiestai konvencijai ar vardarbības apkarošanu? Atjēdzieties aprobežotie mietpilsoņi-Latvijas likumdošanā ir pārpārēm normatīvo aktu,kas piemerojami cīņai ar vardarbību,ir kriminālatbildība-vesela nodaļa,noziegumi pret personu,ir administratīvā atbildība paredzēta,ir dažnedazādu starpresoru sadarbība vardarbības profilaksei u izskaušanai,nošķiršanas visplašākās iespējas,kur pats aprobežotākais un zemākā ranga policists var pieņemt vienpersoniski,ko vēl gribat? Vaina ir šaura un degradējošā policijas darba organizācijā,kas iznīcinājusi veco,labi darbojošos sistēnu un izveidojusi absurdu”universālo policista” institūtu,tik padomājiet vai jūs būtu ar mieru,lai jūs ārstetu ” universāls”ārsts,nu kaut vai ginekolos-zobārsts?!Paskaties,pakalusieties apkārt,kas notiek-zog,laupa,un pat slepkavo,bet vainīgie netiek aiztureti-lūk rezultāts policijas reformai par kādu še pat nrz gada sākumā varējām lasīt

  1. Interesanti, ka sūrākajiem mietpilsoņiem parasti šķiet, ka viņi ir ārkārtīgi oriģināli …Alternatīvi apdāvinātie:)

  2. A, nu ko nu muldi, – ir gluži otrādi – policistu darba apjoms tagad, pēc reformas, ir tā paplašinājies, ka nav saprotams, kā vispār viens cilvēks ar to visu var tikt galā… Bet man šajā Jēkabpils sāgā un arī citos līdzīgos gadījumos fascinē kas cits – kāpēc neviens nerunā par tiesas ”izcilo” darbu, par iecietīgaiem likumiem? Policisti ta to varmāku jau bija noķēruši un , kā saprotu, ne reizi vien līdz tiesai aizviluši . UN? Nekas, palida mājās… UN ne tikai šajā gadījumā ir tā, arī tepat, Tukumā, ir redzēts, kā daži ilgi ķerti pārkāpēji, tiesā tiek pārvērsti par baltajiem jēriņiem.

 2. gļēvās, bet netikumos ieslīgušās žīdfašisteļu urlas no ņujorkas un londonas cūkukūtīm vienmēr ir apdraudējušas Latvijas un Austrumeiropas bērnus…

  1. Skolnieciņš saka: 14.05.2023 21:39 Tu esi segvārdu zaglis, nevis skolnieciņš. Varbūt vari izbeigt apķengāt Eiropu un Ameriku? Izņemot krievu urlas, citu urlu Latvijā nav. Tas tā zināšanai.
   Latvija ir normāla, mūsdienīga Eiropas valsts. Par spīdi 50 gadus ilgajai padomju okupācijai un negatīvajai selekcijai, latvieši ir normāli, strādīgi, čakli cilvēki. Bet kādi ir krievijas krievi? Ļauni, varmācīgi dzimtcilvēki.

 3. tā konvencija uzlīmēta uz pieres pasargās nelaimīgās sievietes no zilas acs . . .

 4. Ja runā par žurnālistes pieminētajiem “bubuļiem”, tad prātā nāk fašistiskās krievijas propaganda. Tur ikdienas mēļo par genderismu un viendzimuma laulībām, tik pati krievija slīgst paranoidālās bailēs, naidā, nabadzībā un ļaunumā. Cilvēkus strostēt par seksualitāti nedrīkst. Bet cilvēktiesības un cilvēkbrīvības ir svētas.

  1. Šoreiz -žetons, Skolnieciņ! Tur jau tā lieta, ka mūsu grūtgalvji -gan Saeimā, gan tepat komentāros-viens pret vienu atkārto putleristu murgus par genderismu un ”pareizajām ģimenēm”, nu gluži tāpat kā mūsu supernacionāļi un saskaņieši

 5. Būtu naivi domāt, ka, pieņemot Stambulas konvenciju, vardarbība ģimenēs izzudīs.
  Stambulas konvencijas pamatjēga ir virzība uz tolerantu, aktīvu un savas tiesības aizstāvošu sabiedrību.
  Lai arī mūsu sabiedrība lēnām virzās prom no sovoku vergu bezapziņas, tomēr diemžēl, daļa mūsu sabiedrības vēl joprojām ir kā sovoku vergi, gļēvi, bailīgi, ”pofigiski” un neuzņēmīgi aizstāvēt savas indivīda tiesības.
  Lielākoties, varmākas ir labi psihologi, kuri lēnām sagrauj upura pašapziņu, padarot to atkarīgu no varmākas, vēl milzīga nozīme ir tuvinieku un apkārtējo gļēvumam, kuri neiestājas par upuri.

  Kareivīgie ”tradicionāļi” tikai nestāstiet, ka bērnam alkourlu ”tradionālajā” ģimenē ir labāka dzīve nekā viendzimumu pāra ģimenē!!!
  Tieši tāpat jāšaubās, ka bērni ir laimīgi kaut kāda bravūrīga spermas kaisītāja pa pasauli un tikpat kā kultūras ministra kivuča ”gimenē”.

  Bet par to Jēkabpils maniaku, mana visstingrākā pārliecība, ka šamais jau sen ir rusņā pie sev līdzīgajiem.

 6. Skolnieciņš saka:
  15.05.2023 15:49
  ! saka:
  15.05.2023 16:03
  XTC saka:
  15.05.2023 17:00
  Beidzot tris dibenmīļi publiski atzinās sodomijā,vēl lielākais hits Latvijai priekšā,kad aptaurētie par prezidentu p…..u ievēlēs,tad gan pasaule iesmies par mums un intresanti kā ar pirmo lēdiju būs?!
  P.S.Nav kauns būt par homofobu.

  1. Es varu iedomāties, kā kremļa propagandons don–don vladimirs solovjovs rūdolfa dēls ārdīsies tiešajā ēterā, kas pēc būtības ir labi režisēts ieraksts, kam ar tiešraidi nav it mazākā sakara, ja Edgars Rinķevičs būs Latvijas Republikas prezidents. Augstākie spēki – Dievi un Dievietes – naida kurinātāju vladimiru solovjovu rūdolfa dēlu ir jau sodījuši pat pirms tiesvedības Hāgā, jo viņa dēls daņila ir pasīvais gejs (lai jaunietis dzīvo kā grib), bet ex.sieva aizgāja pie transgendera. Tā ir ar tiem agresīvajiem homofobiem notiek. Mūsdienu pasaulē cilvēkus nedrīkst kaunināt, strostēt un diskriminēt to seksualitātes dēļ. Varbūt sabiedrībai ir jāmācas būt iecietīgai? Pietiek jau ar 50 gadiem padomju totalitārismā. Skatoties uz krieviju, var redzēt līdz kam noved “tradicionālo”, totalitāro vērtību sķrjepas.

 7. ”normālais” vateniek, esi godīgs līdz galam, varēji pieminēt arī savus pļaskotājus baskovu un kirkorovu, savas ”gosduras” spīkeri volodinu, viņsaulē aizgājušo žirnovski, kuram ļoti patika pirts-baseina apmeklējums kopā ar maziem zēniem…
  … bet kā kronis visam vladimira vladimiroviča puilo un čellista S.Roldugina mīlestība mūža garumā, kā arī puilo tieksme uz maziem zēniem, netā var atrast video, kur šamais mazam puikam pie kvemļa bučo vēderu…

  Vai arī pret augšminēto vates ”eliti” esi tikpat skarbi homofobisks?

 8. Viens aizskartais tā teikt pirkstu ar p…i sajauca-kāds sakars ar Krieviju un viņu tādiem pašiem izdzimteņiem ar raksta tēmu,izskatās,ka tevi i tavus tēv/māt kāds no paša piesauktajiem krievvalodīgajiem tā teikt “poimel”pretdabiskā veidā un tāpēc visur tā gānies uz lielo kaimiņu nevietā

 9. Es nezinu, vai raksta autore pati saprot, ko saka un vai tiešām ir izlasījusi Stambulas konvenciju. Vai mums vajadzīga “zīme”, lai zinātu, ka NEKĀDA vardarbība nav pieņemama? Vai mums vajadzīgas papildu komisijas, finansējums tām un atskaites? O, jā, būs cilvēku grupas, kuras labprāt to “administrētu”! Tāpat grupas, kuras gribētu veicināt diskrimināciju, pieprasot sev īpašas tiesības. Lūdzu, attopieties! Strādājam pie tā, lai likumi tiek ievēroti, lai tiek novērsti pārkāpumi policijas un tiesu darbā, mācām cilvēkiem atbildību par savu rīcību! Meklējam veidus, kā to uzlabot – tad kaut ko panāksim. Cienījamā žurnāliste, lūdzu, labāk skaidrojiet, kā nenonākt līdz vardarbībai ģimenēs – tas palīdzēs labāk nekā tukši saukļi! Bet to nesaprotat un neprotat, vai tā?

  1. Latvija atrodas Eiropā un ir piederīga mūsdienu Eiropas kultūrtelpai. Savukārt, homofobija un cilvēku dalīšana pareizajos un nepareizajos seksualitātes dēļ nāk no padomju okupācijas varas laikiem, daļēji arī no kristietības. Ja Latvija grib būt brīva no padomju okupācijas laika važām, tad ir jāatbrīvojas no padomju laiku jeb padumjo laiku skavām jeb russkij mir skrjepām savā apziņā. Iecietība ir viens no veidiem, kā atbrīvoties no Homo Sovjetikusa epiģenētikas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *