Attēlam ir ilustratīva nozīme

Kamēr nav par vēlu…

Pirms kāda laika cilvēku prātus satrauca fakts, ka Mārupē pie daudzdzīvokļu rindu mājas nozāģēja simtgadīgu dižozolu. Jau mājas celtniecības laikā raisījās diskusijas par to, kā dižkoks sadzīvos ar jaunceltni. Tad palika pie varianta, ka celtniecības gaitā koku saudzēs un māju turpinās celt. Un… kādā jaukā dienā visus pāršalca ziņa, ka dižozols Mārupē nozāģēts. Turklāt neviens nespēja atrast vainīgo…Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti konstatējuši, ka nozāģētais dižkoks ir dzīvotne aizsargājamam kukainim – spožajai skudrai, tāpēc nozāģētajam kokam ir jāpaliek tur, kur tas pašlaik guļ. Nu prokuratūra pirmās instances tiesā panākusi, ka SIA «Zeininvest», kas izvērsa celtniecību, ir būve jānojauc. Sociālajos tīklos sākušas diskusijas, ka ir bezjēdzīgi neturpināt celtniecību, ka rīdziniekiem trūkst dzīvokļu un projektā jau 600 000 eiro ieguldīts… Iespējams savs racionālais kodols jau šai spriedelēšanai ir, tomēr visatļautības un nesodāmības apziņa, demagoģijas māksla daļai amatpersonu, politiķu, arī uzņēmēju ir tik varena, ka dažkārt nolaižas rokas ar to cīnīties. Tāpēc uzskatu, ka tiesas lēmums ir visnotaļ taisnīgs. Protams, būtu gan arī gribējies, lai publiskotu to būvvaldes darbinieku vārdus, kuri nelikumīgi izsniedza būvniecības atļauju, kā arī zināt, kāda ir viņu atbildība šajā procesā. Gribētos, lai dižozols, upurējot sevi, atstātu kādu mācību mums visiem.

Kā svētdien vēstīja TV raidījums «De Facto», tad divus gadus pēc dabas skaitīšanas noslēguma ir izstrādāti pieci sugu aizsardzības plāni un 16 īpaši aizsargājamo dabas teritoriju plāni, bet apzinātās teritorijas joprojām nav iekļautas aizsargājamo teritoriju sarakstos. Iespējams, tās ir platības, kas salīdzinoši nedaudz negatīvi ietekmēs valsts vai mežu īpašnieku ekonomiku, bet tikpat labi tās var būt teritorijas, kurās dabas vērtības zaudējam neatgriezeniski. Un zinot, ka notiek ilgstoša kavēšanās, jau ir izcirsti 9000 ha meža biotopu. Latvijas teritorijā 49% tiešām skaitās meži, tomēr vairāk nekā puse no tiem ir jaunāki par 60 gadiem un tikai 10% no visiem mežiem ir bioloģiski vērtīgi. Vēl bēdīgāka situācija ir ar dabiskajiem zālājiem, jo tikai 0,9% no 60 000 ha ir saglabājušies kā dabiskie zālāji, jo meža dabiskas pļaviņas ar krāšņo un bagāto augu valsti, kur lieljaudas tehnika nevar iebraukt, savulaik  tika apmežotas, savukārt tās, kuras pieejamas tehnikai – uzartas. Tā rezultātā mūsdienu jaunā paaudze daudzus augus, kas pašlaik aizejošai paaudzei bija redzami ikdienā, vairs nepazīst un nav pat redzējuši. Un, ja nu kur vēl ir saglabājušas šie tagad jau dabas retumi, tad vajadzētu pielikt visas pūles, lai tos saglabātu! Diemžēl vēl joprojām šīs dabas pērles neprotam novērtēt un redzam, ka dažviet, kur vēl saglabājies kāds neapstrādāts zemes stūrītis, kāda grīšļaina, purvaina pļaviņa, kur vakaros griež grieze, rudenī tiek uzarta un pievienota sējamplatībām. Tomēr ceram, ka ir tādi zemes saimnieki, kur reto dabas doto bagātību novērtēs un pasaudzēs. Bet par to valstiskā mērogā atbildīgi ir visi piecpadsmit Saeimas ilgtspējīgās attīstības komisijas locekļi, kuriem jāsteidz izvērtēt un pieņemt lēmumi. Lai neiznāk tāpat kā ar Mārupes dižozolu, ka par skaisto, dzīvelīgo, vareno koku nākotnē vien liecinās negatīvas pieredzes stāsts par alkatību un projekta nosaukums «Dižozolu nami».

 

 

 

Komentāri

 1. Diemžēl, bet visiem acīs spīd naudas kāre un kā saka par naudu pat velns danco. Kamēr sēž turpat kur visi, tā patriotiski saukļi katru dienu, kā tiek tajā pusē, kurā roka, roku mazgā, tā aizmirstās visas patiesības. Viens otru lobē, draugs, draugam rads, utt. Nekas jau īpaši nemainās, meklējam vainīgos, bet jāsāk jau ir ar pašiem – cik sirdsapziņa tīra, goda prāts, utt., bet vājums uznāk kad redz to naudas varu. Un visiem vajag šodien, tūlīt…bet vēlāk tiekas visi tur aiz žoga.

 2. Ir taču mikroliegumi un Natura2000 kartes. Nevar tā būt, ka dome un uzņēmējs nekā nezina. Vel ir OZOLS – Dabas pārvaldes sistēma.

 3. Domes ierēdņi pelna virs 1000 neto. Neticu, ka nav neviena, kurš nejēdz neko par vidi.

 4. Visiem sašutušā kora kladzinātājiem gribas atgādināt, ka ne jau katrs ozols ir dižozols.
  Ja nozāģēto Mārupes ozolu saucat par dižozolu, tad jau ziniet, cik resns tas bija un kādiem kritērijiem jābūt, lai piešķirtu dižozola statusu.
  Ja neziniet, tad esiet tikai tukši bļaustekļi, kuri mētājas ar skaļiem terminiem.

  1. Es savā komentārā 23.10.23 11:35 pateicu visu, ko vajag. Neesmu zaļais biologs, man botānika un vides aizsardzība bija pa 3KP katrā priekšmetā, un vel prakse Kolkā. Baltajiem biologiem ir citi kursi, kur ir darbs laboratorijā. Tā teikt, cita specifika. Domes ierēdņiem likumus būtu jāzina. Tātad būvvalde pārkāpa likumu. Pārkāpa likumu deputāti, kas balsoja par zemes īpašuma statusa maiņu. Piemēram, tu gribi vienu kadastra numuru zemei sadalīt divos, tur domei jābalso ir jāpiešķir atļauja. Ar notāru vien nepietiek.
   Līdzīgi ir arī ja tu lauksaimniecības zemi gribi padarīt par apbūves gabalu. Lauku viensētā ir vieglāk. Tur tu nevienam atļauju neprasi, vienkārši jauc veco graustu un būvē ko jaunu vietā.

 5. Daži vārdi par pašvaldības nolaidību.
  1)Teritorijas attīstības plānošanas likums (2011., grozījumi 2012., 2014., 2021.).
  2) Reģionālās attīstības likums (2002, pēdējie grozījumi 06.06.2016.)
  3) MK noteikumi (svarīgākie –MK 628/2014 “Noteikumi par pašvaldību teritorijas attīstības plānošanas dokumentiem”).
  Visticamāk visu šo noignorēja. Neesmu zaļais biologs. Bet ierēdņiem šis minimums būtu jāzina. Un to visu bija jāievēro vel pirms būvēšanas. Nemācēšu vairāk teikt, jo baltos biologus par vides aizsardzību māca minimāli. Vairāk ir darbs laboratorijā. Lai gan daļa kursu abu tipu studentiem sakrīt.

 6. Ierēdņi nemāk lietot datu bāzi ”TAPIS” (tapis.gov.lv) un datu bāzi ”ĢeoLatvija” (geolatvija.lv/geo/tapis3). It kā domē visi izglītoti, bet…. Pieļauj studentu cienīgas kļūdas.

   1. ZK vai skolnieciņš vai PETUHS tev daudz niki bet ari Latvieši izmonto krievu lamavardus.

    1. Man visbiežāk ir atšķirīgs skatījums uz lietām /procesiem no “Skolnieciņa”, bet tāpēc jau nelamāju viņu.. Lūdzu, bez uzbrukumiem personai, fronte tēva pagalmā nav nepieciešama.

     1. Adriatico es tev uzrakstišu ka raksta skolnieciņš daudziem! Ja kas nepatik čemodans rokas un uz staciju uz Krieviju!!!
      Patikami? Nav patikami ka kaut kads suds no Laukiem tev tadus tekstus raksta, a realitate miksts PETUHS kas pat vardu pari lupai parspļaut nevar

  1. Kā moskalis tā cietumnieku leksika.
   moskalis un cietumnieks ir sinonīmi, jo viņu īpašās civilizācijas liekā hromosoma ir kriminālā hromosoma.
   čumudan-vokzal-muhosraņa pie čitas

 7. Runa taču iet par kokiem, biotopiem, skaistām pļavām! Kāpēc vienmēr jāseko Skolnieciņa un citu riešanās sacensībām?! Varbūt šie polemiķi labāk varētu pabrēkt uz tiem, kas atbalsta šo intensīvo kokastrādes industriju un strādā tajās?! Redzu, kā gar manu māju abos virzienos brauc baļķu vedēji, un tie baļķīši reizēm jau izskatās kā sērkociņi, jo lielie vecie koki jau laikam izcirsti. Tāpēc jau “argumentēja”, ka vajag ļaut cirst kokus ar mazāku stumbra diametru, un tad vēl valsti pāršalca ziņa par mizgraužiem eglēs, līdz ar to “glāba” mežus no inficētām eglēm. Mizgrauži vienmēr ir bijuši. Vai tiešām šosezon bija kaut kas ārkērtējs? Kravās egļu baļķi neizskatījās slimi… Un tā intensīvi zāģē 30 gadus, bet joprojām stāsta, ka Latvijā 50% teritorijas klāj meži… Interesenti, dažuprāt tie meži ir kā burvju vērdiņš,- izdod, bet vienmēr atgriežas kabatā… Protams, visi, kas strādā šajā nozarē, negrib ne domāt, ka vajadzētu samazināt jaudas, tapēc vēlamo uzskata par esošo… Taču, kad nu tiešām vairs nebūs koku, bet tikai krūmi un sīki jauni kociņi, ko tad industrija darīs? Tik un tā būs jāmet miers. Varbūt var jau tagad mazliet padomāt un pārorientēties?

  1. Komentārā es iekopēju, to ko biologiem māca vides aizsardzībā. Neesmu zaļais biologs, kuram ir apgūti papildus ar dabas biotopu apsaimniekošanu saistīti studiju kursi. Baltajiem biologiem to nemāca, jo ir cita specializācija.
   Ja dižkoks ir kartēts, tad te ir redzams noziegums. Pirmkārt, no domes puses, kas sākotnēji ļāva vispār tur kaut ko būvēt. Domes pienākums ir nepieļaut likuma pārkāpšanu. Otrkārt, vainīgs ir uzņēmējs, kurš neiepazīstinājās ar esošo likumdošanu. Nu, nekompetentus darbiniekus noalgoja, tagad cieš materiālus zaudējumus. Pats vainīgs. Dzīves skola maksā naudu.

 8. Man smiekli nak ka teksti ir vieni un tie paši bet niks mainas :)))) tas pats citos saitos kur nav jareģistrejas tur visur skolnieciņš petuha galva druka no 10 nikiem vienus tekstus :))))
  Stroika putekļus sarijas, smadzenes nava un tik gvelž savu politiku, tu esi krutaks par Solovjovu :))))

 9. Labak put par nenormalo nevis Tukuma Petuhu ka tu skolnieciņš!!! Tu kaunu taisi visam Tukumam ar saviem idiotiskiem komentariem visos saitos, tevi pec tekstiem jau var atpazit kau tu 100 segvardus lietos tapat pec 1 teksta var redzet to Petuhu

  1. Un? Interneta pieslēgums man ir viens. Citreiz es rakstu no LU bibliotēkas datoriem, bet tas ir reti.
   Esmu pilna laika klātienes students. Man nav laika internetā tupēt visu dienu. Un ja tu apstrīdi to, ko man māca vides aizsardzībā, tad tu esi plānprātiņš.

 10. Tu pats saprati ko uzrakstiji PETUHS :)))))))
  Tu visu čatu sasmidinaji :))))))
  Tu macijies pie Tukuma poliklinikas skola un strada stroika, ko tu pasakas te stasti :))))))

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *