Attēlam ir ilustratīva nozīme

 Kam un par ko maksājam asins naudu

Asins graudi, nauda nesmird, nodevēji un vēl citi līdzīgi epiteti šais dienās, bet jo īpaši vakar, kad Latvija uzņēmām Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski,  pārpludināja sociālos tīklus un ziņu lapu komentāru sadaļas, ironiski aicinot atbildīgajiem par Krievijas graudu importu kopā ar Zelenski fotografēties uz labības vagonu fona.

Par to, ka Krievijas graudu vagoni Latvijā iebrauc lielā skaitā, trauksmi sociālajos tīklos jau decembra sākumā cēla Latgales aktīvisti un viņu vidū arī zemnieki, norādot, ka diennakts laikā Krustpils stacijā tika fiksēti vairāk nekā 200 no Krievijas puses braucoši vagoni. Viņi par to informēja Valsts prezidenta kanceleju, un jautājums tiks skatīts valdībā, kur Zemkopības ministrijai tika uzdots ziņot par Krievijas pārtikas produktu importa apjomiem.

Fakti, kas atspoguļoti Zemkopības ministrijas ziņojumā pirms dažām dienām, bija tiešām pārsteidzoši, jo citkārt pieticīgā Latvija – lai atceramies, ka vairākās jomās, tai skaitā izglītotības, – esam Eiropas Savienības valstu pēdējā vietā, te nu izrādījusies otrā varenākā. Kā teikts ziņojumā, 2023. gadā no janvāra līdz oktobrim Latvija importēja 12% no kopējās Eiropas Savienības importa no Krievijas. Apkopotā statistika norāda, ka 90% no Latvijas importa vērtības veidoja četras produktu grupas: 44% pārtikas rūpniecības atlieku (galvenokārt biešu mīkstumi lopbarībai un rauši no saulespuķu sēklām un sojas pupām, un citi produkti), 24% – graudaugi (galvenokārt kukurūza, rudzi un kvieši), 14% – dārzeņi (galvenokārt zirņi) un 8% – tauki un eļļas (galvenokārt rapšu eļļa un eļļu nogulsnes). Pieauguši arī tranzīta apjomi – 2023. gadā no janvāra līdz novembrim graudu un rapša tranzīts Latvijā no Krievijas, Ukrainas, Kazahstānas un Baltkrievijas veidoja 2,2 miljoni tonnu, kas ir par 110% vairāk nekā 2022. gadā kopā…

Bet tie ir tikai dati par lauksaimniecību un arī ne pilnīgi. Kopējā Krievijas preču importa vērtība, piemēram, 2023. gada novembrī Latvijā bija 50,5 miljoni eiro. Mazliet mazāks vai lielāks apjoms bijis katru 2023. gada mēnesi. Ieskatoties Centrālās statistikas pārvaldes datos un izvērtējot Krievijas importa vērtību kopš 2014. gada, kad, Krievijai iebrūkot Ukrainā, Eiropas Savienība noteica pirmās sankcijas, jāteic, ka lielu ietekmi tās neatstāja. Piemēram, pēc 2014. gada jūlija, kad tika noteikta stingra ekonomisko ierobežojumu pakete, importa apjoms pat pieauga un vidēji mēnesī bija no 65 līdz 188 miljoniem eiro mēnesī. Zīmīgi, ka gadu pirms pilna apjoma kara sākuma Krievijas preču importa apjoms Latvijā pieauga uz pusi vai pat trīskāršojās, sasniedzot mēnesī pat 248 miljonus eiro… Krievijas kara dēļ noteiktās sankcijas šo situāciju īpaši nemainīja, tikai no 2023. gada sākuma importa apjoms krasi samazinājās, sasniedzot 2012. un 2013. gada līmeni, vai, kā jau minēts, – vidēji 55-70 miljonu eiro mēnesī. Kā jau noprotams, lielāko daļu no šis summas aizņem augu valsts produkti, bet nākamie ir minerālie produkti jeb minerālais kurināmais, eļļas, apmešanas materiāli, metāli, plastmasa, papīrs, zivis utt.

Par ko viss iepriekš rakstītais liecina? Pirmkārt, par to, ka Krievija jau iepriekš mērķtiecīgi no savu preču importa pieauguma prata iegūt līdzekļus, lai sagatavotos karam Ukrainā, otrkārt, mūsu valsts uzņēmēji un arī jau valsts institūcijas tam aktīvi palīdzēja, jo, kā rāda statistikas dati, sankciju paketes šo importa apjomu nekādi neierobežoja. Otrkārt, lai arī, kā teikts ZM ziņojumā, ES valstu vadītāji Versaļas deklarācijā 2022. gada martā bija apņēmušies pēc iespējas drīzāk pakāpeniskā veidā izbeigt atkarību no Krievijas gāzes, naftas un ogļu importa, kā arī izbeigt atkarību no Krievijas pārtikas, jo ES šajā ziņā ir pašpietiekama, reāli tas nav noticis. Līdz ar to arī neesam izdarījuši pašu galveno, kādēļ šāds lēmums tika pieņemts, – lai Krievija nevarētu tirdzniecības ceļā iegūt finansējumu karam un lai tā nevarētu tirgoties, piemēram, ar Ukrainā nozagto pārtiku, jo īpaši graudiem.

Kāpēc slejā pieminēju Latvijas zemo vietu Eiropas Savienībā izglītotības ziņā? Tāpēc, ka, ticams, tam ir cieša saistība ar to, kādus produktus un preces Latvijā ievedam un ko ikdienā lietojam. Piemēram, aptiekā piedāvātais «Citramons», izrādās, ir Krievijas «Ņižfarm» ražojums, tajā pašā laikā Latvijā ražotā nav. Un šādu zāļu ir ne mazums… Kāds te varētu iebilst: ”Nu kāda jēga cepties par vienu zāļu kastīti!?” Bet tieši no šiem ”sīkumiem”, no mūsu ikdienas paradumiem un nevērības preču izvēlē jau ik mēnesi arī veidojas tie 55 miljoni asins naudas, kurus samaksājam Krievijai, lai tā droši var turpināt postīt Ukrainas pilsētas un laukus, lai turpinātu nogalināt Ukrainas cilvēkus – arī sievietes, sirmgalvjus un bērnus. Un, ja pieskaita tās summas, ko tieši tāpat samaksā citas Eiropas Savienības valstis un arī tās, kas ir ārpus savienības, tad nav jābrīnās, Krievijai naudas pietiek un pietiks visam, arī lai turpinātu karu Ukrainā un draudētu ar iznīcību citiem kaimiņiem. Jā, tai skaitā arī mums…

 

 

Komentāri

 1. krievijas Eiropā tirgotie graudi ir no Ukrainas zagti. kf diktators vladimirs putins nepakautrējās palielīties ar rekordgraudu ražu. Tāda pati rekord raža bija badamēra laikā, kad Ukrainas teritorijā no bada nomira ap 10 000 000 cilvēku, un nez cik miljoni cilvēki tika traumēti uz visu mūžu, kļuva par garīgiem vai fiziskiem invalīdiem lielākā vai mazākā mērā. Toties padomju krievija tolaik uz Eiropu eksportēja rekorddaudz graudu, it īpaši uz Vāciju. Vēsture nedrīkst atkārtoties!

 2. Sēž vatenis neapkurinātā dzīvoklī bez ūdens, savilcis mugurā visas iespējamās lupatas un priecājas , ka nīstā ”omērika un gejropa” salst nost un jau tagad berzē rokas par martā paredzamajām puilo vālēšanām.
  Kāpēc ar tādiem debloīdiem vajag kontaktēties, ja vien pats neesi tāds debloīds.
  Pats smieklīgākais, ka mokšmongoļu nacionālais simbols vatenis nav viņu izgudrojums, bet gan ķīniešu izgudrots, par to nav jābrīnās, jo viss tanī debloīdu valstībā ir zagts.

 3. Novēlu krievijas armijas karavīriem, algotņiem, mobilizētajiem izjust kara Dieva Marsa (saukts arī par Dievu Aresu) dusmas. Lai Himars trāpa mērķī!

 4. Vot palasit tadus komentus no tadas niecibas kas pats ar sevim sarakstas no daudziem nikiem saki domat tiešam Latvija tik debiliķi palikuši???

  1. Ansis saka: 19.01.2024 04:06 Un tu tjipa esi uber-tikumīgs rašists, kurš māca visus citus kā pareizi dzīvot, lai gan tu pats nemāki nedz dzīvot, nedz par cilvēku būt? Vai ne tā?

   1. Gudri drukat tu vari, un proti.
    Tikai daritajs neesi nekads, acis pateikt nevari jo zini ka zobi izlidos no mutes, :)))))
    Fano par saviem Ukriem un kluse pidargalva!!

  1. Skolnieciņš saka: 19.01.2024 12:29 Tu esi prokremlisks segvārdu zaglis. Un putina prusaks.

 5. Veltot atbalsta vārdus Ukrainai. Слава рідним Богам! Слава Україні! Ми переможемо!

    1. Dalbajobs tev visur krievi regojas :))))
     Gorodiņa dzivoji noteikti??
     Krievi pakaļa tev vitni aprava un tagad tads naidigs esi petuhs :)))))))

 6. Krievi ir asinskāri un invazīvi parazīti, kuri regulāri iebrūk cilvēku apdzīvotās teritorijās, tās izlaupot un izpostot. Šie austrumu parazīti ir līdzīgi rijīgu siseņu bariem, pēc kuru sirojumiem paliek postaža un sabrukums.

 7. A kas ntz var but sakams ja paši tur visi nacisti strada un atļauj tadus komentarus publicet.
  Te skaidri ir redzams ka viens atpalikušais cieš no fobijas, visur regojas krievi, tadus vispar vajag izolet no sabiedribas

  1. Nt saka: 21.01.2024 10:48 Putlers kopē Hitleru. Nacisms ir krievijā. Saucās krievnacisms.

   1. Pienaks laiks kad visi uzinas kas tu par pidarasu esi skolnieciņš, un tici man es pirmais bušu kas tev salauzis žokli, iebazis daiktu mute un iemizis taja!!!

 8. Un to saka suds kas kļudas pec paradijas šaja pasaule jo matei abortam nauda nebija :))))))

  1. Nekur nezudīšu,te ir demokrātija un vārda brīvība un lai cik slims es būtu arī man ir tiesība runāt

   1. Skolnieciņš saka: 24.01.2024 23:14 Bet zagt svešu digitālo identitāti un izlikties par citu personu tev, segvārdu zagli, tiesību nav. Šī ziņu portāla žurnālistēm droši vien nepatiktu viltus profili soctīklos. Bet manas personas marginalizēšanu pieļauj.

  1. Nt saka: 25.01.2024 11:53 Tu esi garīgi slims cilvēks ar deformētu apziņu un neadekvātu domāšanu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *